Suvila - Elamuks

Siin teemas arutletakse ehitiste restaureerimise teemadel
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma päris täpselt ei saa nüüd aru - milles probleem küsisin Sinu tsitaadi kohta (reaalsuse kohta) kus oli kirjas, et laenumakse max 120 EUR ning üürimine on odavam kui laenumaksete finatseerimine.
Kui see on reaalsus siis ma tõepoolest ei saa probleemist aru...
Või see siiski ei ole reaalsus?
eelduste loomine võib võtta liialt aega, et neid variante hiljem realiseerida
Siin ongi valik
Kas loobuda esmasest heaolust tuleviku heaolu nimel või mitte
Ma pole kordagi väitnud, et on lihtne, mugav vms - ikka vastupidi
Võimalik või mitte on teine asi

Aga las olla - eks arvamusi ongi erinevaid...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

xxx111 kirjutas: 16 Sept 2020, 12:05 Või see siiski ei ole reaalsus?
Katsu uuesti lugeda, said valesti aru:

* laenumakse intress ei ole laenumakse . Laenu makse koosneb põhiosast ja intressist .
* põhiosa on sinu loodud väärtus , see on sinu oma. Samamoodi nagu säästetud osa sissetulekust on sinu oma
* intress on kuluosa samamoodi nagu üürides makstud tasu on kuluosa , see kuulub teisele osapoolele ja sa ei saa seda kunagi tagasi. Sinu kulu, kahjum jne.
* elatava pinna üürimine on kallim (vähemalt minu jaoks) kui laenumakse intressi suurus . Loe mul ei ole õnnestunud Tallinnas rentida midagi mõistlikku 120€ eest.
* eeldades, et sinu kujutletud "odavampoolsem üür" on kallim, kui 120€ on mul mõistlik kulutada laenu teenidamisele ja maksta intressi
* minu reaalse laenuintressi suuruse näite põhjal leia Tallinnast 120€ üürimaksega korter kus 10 aastat koos kellegagi 50% oma sissetulekutest säästa. Sinu seisukoht, et tehtav ja mina kahtlen, et seda laialdaselt praktiseeritakse (investeerimise või säästmise eesmärgil, olude sunnil kindlasti).
xxx111 kirjutas: 16 Sept 2020, 12:05 Siin ongi valik
Kas loobuda esmasest heaolust tuleviku heaolu nimel või mitte
Valik on , aga miks peaks selle valima, kui reaalsuses ja finantseeringuvõimalusi omades on mõistlikum see jooksev sääst kohe investeerida. Mis annab valik 10 aastat säästa ja kulutada üürile ja siis samasse vahendisse investeerida? Kui on võimalik teha samasugune investeering kohe ja see "säästmine" läbi viia juba investeeringuga finantseeritavates oludes? Reaalsuses 10 aastat kulutada (ka odavamapoolsele) üürile võib olla suurem kulu , kui intress kogu laenumakse perioodilt pangale.

Sinu küsimuses esinenud "5 aastase staašiga" inimene teeb tuleviku jaoks otsuse lihtsalt varem, kui "10 aastat säästev" inimene ja kulusi võrreldes on 5 aastase staašiga tegelane plussis, sest intressimakse ehk laenu teenidamise kulu on väiksem, kui rendikulu. Olukord võib muutuda mõlema jaoks ja inntressi -või laenukulu võib tõusta või langeda mõlema jaoks (risk).

Ma ei ütle ka , et säästmine on halb lähenemine , riskitaluvus on erinev ja ka intressikulu , isegi madalama kuluna, kui üürikulu on ikkagi kulu.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Vabandan - tõepoolest ei pannud tähele intressikulu...
Valik on , aga miks peaks selle valima, kui reaalsuses ja finantseeringuvõimalusi omades on mõistlikum see jooksev sääst kohe investeerida.
Mulle tundub, et valik on "suures laastus" selles, et kas täna "tagasihoidlikum ja mitte päris see mida tahan aga odavam" või tulevikus "peaaegu selline nagu tahan aga kallim" - lihtsalt seetõttu, et on olema suures mahus omafinantseering
Kas seda praktiseeritakse või mitte, on see vastuvõetav või mitte, on see mõistlik või mitte on juba väga subjektiivne ja personaalne - ja loomulikult ei peagi seda valima...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

xxx111 kirjutas: 16 Sept 2020, 13:02 lihtsalt seetõttu, et on olema suures mahus omafinantseering
alati võid olemasoleva investeeringu uueks investeeringuks realiseerida , et saavutada soovitud suuremas mahus omafinantseering, võib ka kohe {x}k finantseerida selle mis sobib, kui krediidivõime kannab.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 420
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas elektron »

Me võime ju igasuguseid stsenaariumeid oletada aga lõpuks taandub kõik kolmele asjale: 1) keskmine netopalk 2)maja ehituse hind 3) aeg aastates.

Kohe laenu võtmise kahjuks räägib ikkagi märkimisväärne intressikulu. 30a lõikes ca veerand laenusummast, mis 200k puhul on 50k eurot. Ja mis peamine, keegi anna sulle keskmise netopalga juures nii suurt laenu.

Teine variant on 30a raha koguda ja siis 60ndates eluaastates endale maja ehitada.

Kolmas variant, näiteks 10a raha koguda ja siis ikkagi märkimisväärselt suur laen võtta.


Mulle ei tundu ükski nendest stsenaariumitest ahvatlevana.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mulle ei tundu ükski nendest stsenaariumitest ahvatlevana
Võimalused on erinevad - inimesed ei ole "võrdsed" ja ei saa kunagi olema - ühed on ja jäävad "rikkamateks" ja teised "vaesemateks". Ja rikkamad saavad järjest rikkamateks - puhtalt kapitalitulust jms
Maja, korteri, auto, pangalaenu jne "omamine" ei ole inimõigus...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

elektron kirjutas: 18 Sept 2020, 10:14 Kohe laenu võtmise kahjuks räägib ikkagi märkimisväärne intressikulu. 30a lõikes ca veerand laenusummast, mis 200k puhul on 50k eurot. Ja mis peamine, keegi anna sulle keskmise netopalga juures nii suurt laenu.
Arvuta lihtsalt palju sa 30 aasta jooksul üüri maksad n: Tallinnas suht peldikus korteris (sisustus 20 aastat vana, remont kaheldav jne) 400€ kuus teeb 30 aasta peale 144000€ mis on sinu 200k võrdluse puhul 3x kallim tegevus , kui ettevõtlusrisk kinnisvarainvesteeringuna. Reaalsuse veelgi kallim kuna sa ei saa renditud pinnas omaosalust. Isegi, kui 400€ rent on 200€ kuus või ükskõik mis summa ületamas su intressi tippu on olukord üürimise kahjuks, kui eesmärk on kinnisvara omada.

See alateema viis teemast välja arutelu sellest mis on reaalne ja mis ei ole reaalne ja miks x aastase staašiga inimene ei võiks varakult teha majanduslikult aktsepteeritavaid otsuseid . Mõte oli näidata , et see mänglev jutt reaalsusest ja mittemõistmises ei tundu ainult "ahvatlev" vaid ei ole tihti ka "reaalne, mõistlik".

Tõsi , kui vaadata reaalsust, siis sellised otsused tehtuna liiga varakult on toonud meie ellu mõiste "võlavaene" mis sisuliselt ongi seesama kasinus veidi luksuslikumal pinnal ja kuna iga investeeringuga kaasneb risk (mis ka tihti täitub), siis on võlavaesed majanduslikult hapramas seisus, kui olemasoleval kinnisvaral säästlikult elavad inimesed. Eestis on omanike protsent euroopaga võrreldes väga kõrge.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Üürikulu ja kodulaenu intressikulu nii võrrelda ei saa
Selleks, et laenu saada peab olema omafinantseering
Jättes omafinantseeringu tegemata toodab vastav summa kapitalitulu
Samuti tuleb arvestada, et üüripinna hoolduskulud perioodil on midagi muud
Lisaks tuleb arvestada, et rahapaigutus oma elamisse EI OLE investeering
So kui hakata võrdlema tuleb arvesse võtta KÕIK muutujad
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

xxx111 kirjutas: 18 Sept 2020, 13:08 Üürikulu ja kodulaenu intressikulu nii võrrelda ei saa
Selleks, et laenu saada peab olema omafinantseering
Vabandan trollimise pärast , aga kuluosasid saab planeerimisel pea alati võrrelda. Nagu sina saad projekteerimisel võrrelda võimalikke kulusid saab ka oma elu planeerija seda teha.

Kui elada 10 aastat vanemate juures ja säästad vanemate arvelt või jagate ainult püsikulusid, siis oled ilmselgelt võidus. )

Üürimise omafin on lihtsalt väiksem ja ei sõltu üüritava perioodi pikkusest
xxx111 kirjutas: 18 Sept 2020, 13:08 Jättes omafinantseeringu tegemata toodab vastav summa kapitalitulu
Ei tooda ta iseenesest midagi. Tore muidugi oleks, kui iga sääst kohe (inflatsiooni ületavat) protsenti toodaks. Keegi muidugi ei keela seda säästu investeerimast (ka {x}k maksvasse kinnisvarasse) ja teenimast. Kinnisvarasse säästmisel võib juhtuda, et kinnisvara muutub ajas väärtuslikumaks, aga ei pruugi.
xxx111 kirjutas: 18 Sept 2020, 13:08 Samuti tuleb arvestada, et üüripinna hoolduskulud perioodil on midagi muud
Võivad olla midagi muud , aga ei pruugi ja ei ole ka tähtsust kuniks see ei ületa finantseeringuperioodil intressikulu vs üürikulu vahet . Pluss on pluss
xxx111 kirjutas: 18 Sept 2020, 13:08 Lisaks tuleb arvestada, et rahapaigutus oma elamisse EI OLE investeering
Tohoh :) kinnisvara ostmine on investeering aga kinnisvara ostmine ja ise selle kasutamine ei ole enam investeering.
xxx111 kirjutas: 18 Sept 2020, 13:08 So kui hakata võrdlema tuleb arvesse võtta KÕIK muutujad
Ei pea arvestama kõiki muutujaid, piisab , kui arvestada olulisi muutujaid ja jääda põhimõttelise arutelu juurde.
xxx111 kirjutas: 15 Sept 2020, 23:17 Inflatsioonist, kallinemisest jms ei ole mõtet rääkima hakata ....
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

To tabarabarap...

Igaüks arvutab nii nagu heaks arvab ja teeb sellest järeldused - täpselt sellised nagu tahab
Planeerimisel saab kulusid ja tulusid võrrelda küll - kuid arvesse tuleb (noh võiks) võtta kõik muutujad so võrrelda võrreldavaid asju
Mina olen seisukohal, et rahapaigutus oma elamisse ei ole investeering
Enamgi veel, minu jaoks on kulu - see viib otseselt minu rahakotist raha välja
Investeerin kinnisvarasse on midagi muud - rahapaigutus kinnisvarasse mis toob Sulle positiivse rahavoo on investeering
Kui Sa hakkad mulle rääkima "kinnisvara kallinemisest" siis oma elamise puhul ei mängi see mingit rolli
Sinu ostetav kinnisvara võib koos turuga kallineda, uue ostmisel saad ikka samaväärse sest ka see on koos turuga kallinenud - reaaltootlust pole
Reaalne tootlus ja nominaalne tootlus pole võrreldavad asjad
Tootlus võib tekkida siis kui kallinemisest tekkinud summat kasutad muul otstarbel kui uue oma elamise ostmisel
Kas omafinantseering toodab või mitte on jälle valiku küsimus - võimalus on, kas kasutada (ja võtta arvesse) on juba igaühe enda valik
Samuti olen üsnagi veendunud, et üürikorteri hoolduskulud on väiksemad kui isikliku korteri hoolduskulud (kasvõi tulenevalt ainuüksi sellest, et nõudmised on erinevad)
Kapitalituludel on selline ime nagu liitintress (Einstein olla öelnud, et see on 8 maailmaime ning need kes sellest aru saavad teenivad seda ja need kes ei saa maksavad seda)
Olen natuke koolis käinud, arvan, et oskan põhikooli matemaatika piires arvutada (pisut ka lugeda) ning oma otsused saan ma teha "paberi, pliiatsi ja taskuarvutiga"
Kellelegi peale ei suru - iga mees / naine teeb oma otsused ise
Väljendan vaid oma mõtteid (nagu Sinagi)
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Hetkel on puudu ainult kaks muutujat "odav üür" , minu intressikulu on teada ja see säästetud raha investeerimisvõimalus millele sa nüüd jutu käigus juba 8 maailmaimet rakendad on ka teadmata.

Juhul, kui investeerimine on sinu jaoks kulu saad ju ka ainult (säästmisperioodil tekkinud) kulusid võrrelda.

120 * 1214 - 120 * (odav)üürikulu
120 * 1214 - 120 * intressikulu

Säästmisel iseenesest liitintressi ei maksta ikka investeerimisel ja 10 aasta lõppedes võid kinni lüüa üürika ukse või müüa kinnisvara. Kuluosad on võrreldavad ja omakapital kas sularahas või kinnisvara väärtuses võrreldav. Ühel juhul elasid kaas-säästjaga 10 aastat peldikus ja teisel juhul (250k kinnisvara) eeldatavasti veidi paremates tingimustes. Võib tõesti olla, et soovid on kõrgemal ja ka 250k kinnisvara ei vasta unistustele, aga 10 aastat ja võib ju unistuste poole edasi liikuda. Nagu öeldud: "Elada on ju kuskil vaja". Valikuliselt eeldad 8 maailmaimet ja valikuliselt välistad "kinnisvara hinnatõusu ajas" võimaluse.

Kalkulaator on sul olemas, võta ka laenukalkulaator kõrvale, arvutada oskad ju paremini, kui enamik siin foorumis osalejatest. On tehtud puust ja punaskes kuidas ka X aastase staašiga inimene võib teha mõistlikke otsuseid ja kuidas saaksid põhjendatult seda uskuda.

Seda , et see teema lappab ja minu jutt rohkem trollimisena näib on ju ammu näha. Põhjus miks ma seda teemat puudutasin on see, et üheltpoolt sa mõistad väga hästi projekteerimise vajadust ja rõhutad seda igas teemas (tore, et seda poolt valgustad ja sul on ligipääs standarditele jne mis on ka nähtavaks barjääriks teistele) , aga teisalt sa ei näiks mõistvat miks see mingitel juhtudel jääb teenus kalliks või ainult bürokraatiliseks barjääriks ja kipud seetõttu teemat suvaliste väidetega ilustama.

Teatud tasandil (kalkulaatoriga arvutatav) see barjäär ei ole nii kõrge, kui hind mida selle ületamise teenuse eest küsitakse või ajakulu mis selle organiseerimisega kaasneb, samuti võib see barjääri ületamine/õppimine olla säästustrateegia või lihtsalt kitsikuse/vaesusega kaasnev paratamatus.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Täiesti nõus, et madratsi alla või arveldusarvele säästmine ei oma eriti mõtet
Ma ei peagi seda silmas...

Aga OK - võtame arvulise näite
Ostetava "asja" hind 200K
Omafinantseering võtame 30% so 60K
Intressikuluks võtame selle sama 120
Võtame perioodiks 10a
Aktsiaturu keskmine pikaajaline tootlus 12% aastas, meie arvestame vähemaga nt 6%
Investeerimisvõimalusi on palju - tuleb leida endale sobivaim
Ilmselt eeldab ka eeltööd (lugemist, tutvumist, õppimist jms)
Teeme arvutuse
Esmane summa 60K, igakuiselt lisanduv summa 120, tootlus 6%
Lõppsumma ~127K

Näide ei ole midagi muud kui illustratsioon sellest, et 60K + 120 igakuiselt väärtus on ajas muutuv
Ma ei anna hinnangut on see hea / halb / mõistlik jms
Ning ma ei räägi millestki muust kui sellest, et see tuleks arvesse võtta (ütleme siis täpsemalt, et mina võtaks ja võtan)
Loomulikult teeb iga inimene ise oma arvutused (kui teeb) ja otsustab täpselt nii nagu heaks arvab

Ma ei välista kinnisvara hinnatõusu - seda pole kordagi väitnud
Oma elamise puhul kinnisvara hinnamuutus lihtsalt ei mängi mingit rolli reaaltootlusele seni kuni müügist saadud raha kasutatakse jälle oma elamise ostmisel
Ning jah - oma elamine ei ole investeering
Investeeringuna käsitleks ma kapitalipaigutust mis toob tulu
Kui Sinu elamine toob Sulle tulu siis võta see arvesse

Need on vaid minu mõtted ning ei pretendeeri sellele, et keegi peaks samuti arvama või tegema...
Lihtsalt mõtted...
Viimati muutis xxx111, 19 Sept 2020, 13:57, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Põhjus miks ma seda teemat puudutasin on see, et üheltpoolt sa mõistad väga hästi projekteerimise vajadust ja rõhutad seda igas teemas (tore, et seda poolt valgustad ja sul on ligipääs standarditele jne mis on ka nähtavaks barjääriks teistele) , aga teisalt sa ei näiks mõistvat miks see mingitel juhtudel jääb teenus kalliks või ainult bürokraatiliseks barjääriks ja kipud seetõttu teemat suvaliste väidetega ilustama.
Ma üldiselt mõistan, et arvatakse, et teenus on kallis
Ma lihtsalt ei nõustu sellega...Ja ei nõustu kogemuste baasilt...
Ma leian enamustel juhtudel hoopis vastupidist - asjatundlik ja korrektne (kallim) projekt on kokkuvõttes sääst (loomulikult oleneb ka hoonest)
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas suvaline »

xxx111, mis sellest imelikku on, kui Tellija soovib mitu korda reha peale astuda ja verise nina saada? Projekteerija ülesanne on arve esitada, mitte tegeleda psühholoogiaga veenmise näol, et pädev projekt tuleb odavam.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

suvaline kirjutas: 19 Sept 2020, 14:45 xxx111, mis sellest imelikku on, kui Tellija soovib mitu korda reha peale astuda ja verise nina saada? Projekteerija ülesanne on arve esitada, mitte tegeleda psühholoogiaga veenmise näol, et pädev projekt tuleb odavam.
Ei nõustu põhimõtteliselt
Niipalju kui võimalik üritan Tellijale selgitada (mitte veenda) miks minu arvates "nii on parem kui teisiti"
Kas Tellija siit midagi kuulab või mitte on nüüd juba Tellija asi

Täpsustan: veenmine pole tõesti projekteerija asi, sellega nõustun - kui ikka on kindel soov ka peale selgitusi reha peale astuda siis palun...

Täpsustan veel: tuleb tunnistada (noh teate küll seda, et kahjurõõm on suurim rõõm), et hiljem kui probleemid käes on krdi hea öelda "aga mida ma siis rääkisin"...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma leian enamustel juhtudel hoopis vastupidist - asjatundlik ja korrektne (kallim) projekt on kokkuvõttes sääst (loomulikult oleneb ka hoonest)
Ma toon selle kohta illustratiivse näite ka...
Ainult arvutusskeemi parameetrite valikust sõltuvalt on võimalik tavalise halli vundamentide ja karkassipostide mahust võita üle kahe korra...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Investeerimine on igasugune kapitalimahutus mis toodab kapitali (nö jääb sulle). Võib olla negatiivne, külmutatud või positiivne, õnnestunud, ebaõnnestunud ja perioodilt lühike, pikk ja ei pea olema ka materiaalne (n: haridus). Pole vahet kes või millal sinu kinnisvara realiseerib, kinnisvara investeeringu tootlust on võimalik arvutada ka sinu pärijatel jne. Kui sinu jaoks on see kulu , siis võta see vabadus.

Su näiteülesanne ei anna su algset teesi välja. Ärgem unustagem ka eesmärki kuskil elada , säästa 50% ja sihiga investeerida (eeldatavalt paremasse) kinnsivarasse (mitte X% aktsiaturgu), seega lahuta sellelst tootlusest julgelt ka odav üürikulu. Saad isegi aru, et see oluline muutuja on siin "odav üürikulu" ja sa ei saa seda arvestamata jätta ükskõik, kui palju muutujaid sa lisad või kui palju muutujaid mina lisan.

Muidugi mul on hea meel, kui sa suudad 6% tootlusega investeerida , aga sellisel 8 maailmaime puhul peame lisama muutujaid , olgugi, et lihtsad, aga euuroala keskmine inflatsioon (2.2% mis pureb ka kinnisvara investeeringut) teeb sellest 3,8% ja investeeringu realiseerimisel pead tasuma 20% tulumaksu mida oma elukoha realiseerimisel tasuma ei pea. Ma ei oskaks lisada väärtpaberitehingute tasusid, hoiustustasusid jne. Ignoreerime neid asjaolusid.

Sinu investeeringunäite puhul (Lõppsumma ~127K) ja minu intressikulu puhul oleks jumet, kui odavam üür on väiksem, kui (intressikulu 120€ + 318€ sinu tootlus kuus jagatud 10 aastale) 438€. Siis on säästmisel odava üüriga ja säästu investeerimises 6% tootlusega eelis kinnisvarasse kogumises ees. Eeludsel , et kuskil on vaja ju elada asenda intressikulu oma odava üüriga ja 6% reaalse tootlusega peale makse.

Eesti keskmine kodulaenu summa pankade andmetel 90k ja 30% sissemakse juures vajad laenu 63k , intressikulu 2.5% ja 30 aastat laenu puhul 23690€ ja 10 aasta jooksul vaja sellest tasuda 13146.9€ . Intressikulu jagatuna 10 aasta kuudele 13146.9/120 = 109.55 € . Kogu laenukulu jagatuna kuudele 280.55 €. (kasutasin swedbanki laenukalkulaatorit, asendage oma laenutingimustega)

Eesti keskmise kodulaenu summa näitliku intressikulu puhul oleks säästutaktikal jumet, kui odavam üür on väiksem, kui 109.55€. Siis on säästmisel odava üüriga ja säästu investeerimises eelis kinnisvarasse kogumises ees. Eeldusel , et kuskil on vaja ju elada asenda see 109.55 oma odava üüriga.

Kui see on nüüd juhuslikult odavam, kui su odav üür, siis kasuta kombineeritud taktikat. Paranda elutingimusi ja ülejääv sääst investeeri võimalikult suure tootlusega, 10 aasta pärast otsusta uuesti. Midagi jääb kindlasti üle säästmiseks nii 200k , kui 90k investeeringu puhul, sest laenu kuumakse jääb mõlemal juhul alla näitliku säästuvõime. Muidugi, kui su odavam üür annab sama elukvaliteediga kinnisvara mis keskmise kodulaenu eest soetatav, siis pole vaja vaeva näha.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

xxx111 kirjutas: 19 Sept 2020, 13:20 Ma üldiselt mõistan, et arvatakse, et teenus on kallis
Ma lihtsalt ei nõustu sellega...Ja ei nõustu kogemuste baasilt...
Ma leian enamustel juhtudel hoopis vastupidist - asjatundlik ja korrektne (kallim) projekt on kokkuvõttes sääst (loomulikult oleneb ka hoonest)
Ajakulu projekteerija valimisel/suhtlemisel on täna utoopiline. Teenuse kallidus sõltub investeeringu või kulu mahust. Sobib 10 aastase investeerimiskavaga ja kindlasti teatud projekti suuruses alates. Kõiki asju sa isegi ju töösse ei saa võtta arvestades oma hinda.

Projekteerija asjatundlikuses ja korrektsuses veendumisel ei ole tehnilise hariduseta inimesel just väga lihtne. Teenuse kulugua ongi tavaliselt nii, et ülevalt alla vaadates on väike, alt üles vaadates on suur :)
xxx111 kirjutas: 19 Sept 2020, 15:17 Ma toon selle kohta illustratiivse näite ka...
Ainult arvutusskeemi parameetrite valikust sõltuvalt on võimalik tavalise halli vundamentide ja karkassipostide mahust võita üle kahe korra...
Sellise näite põhjal ma projekteerimise eest tasu ei küsiks ja ütleks kliendile ma teen tasuta projekti , materjalid saad hops 30% odavamalt ja kui su tavaline taks on 10% mahust, siis oled juba ise 10% plussis.

Aga ma võin tuua ka vastupidise näite, et eramajade renoveerimisel või teadlikul iseehitamisel saavutatakse materjalide sihitud hankel letihindadest selline 30% - 60% kokkuhoid ja sinu 50% sääst töötab selles raames nibin nabin kuid lisandub sinuga suhtlemise ajakulu ja alati ei ole sääst 50%. Neid võimalusi kombineeride oleks ju kõik fantastiline, kahjuks jääb teenus väikse mahu tõttu käeulatusest välja. Võibolla ei jäägi, aga selles selgusele jõudmine on keeruline.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Investeerimine on igasugune kapitalimahutus mis toodab kapitali (nö jääb sulle).
Põhimõtteliselt ei nõustu...
Investeeringuks saab pidada vaid seda mis toob tulu
Mis kasu on mulle "asja omamisest" mis toodab mulle vaid väljaminekuid (peale selle, et on "puhas ja kuiv tunne")
Ja oma "kodu" on just selline asi millel on emotsionaalne, sentimentaalne jms subjektiivne väärtus kuid millega kaasnevad ainult väljaminekud ning puudub igasugune tulu
Siin on meie vaadete põhimõtteline erinevus
Muidugi mul on hea meel, kui sa suudad 6% tootlusega investeerida , aga sellisel 8 maailmaime puhul peame lisama muutujaid , olgugi, et lihtsad, aga euuroala keskmine inflatsioon (2.2% mis pureb ka kinnisvara investeeringut) teeb sellest 3,8% ja investeeringu realiseerimisel pead tasuma 20% tulumaksu mida oma elukoha realiseerimisel tasuma ei pea. Ma ei oskaks lisada väärtpaberitehingute tasusid, hoiustustasusid jne. Ignoreerime neid asjaolusid.
Minu enda tagasihoidlike investeeringute NETOtootlus aasta baasil (pikem periood kui 10a) ~10%
Tõsi küll - enne makse, sest realiseerinud veel pole - aga makse saab ka optimeerida
Keda huvitab soovitan alustada LHV foorumist - kunagi alustasin isegi sealt
Inflatsiooni tuleb arvestada...Kuid tuleb ka arvestada, et inflatsioon kaupade / teenuste lõikes pole ühtlane...Ja mõningates gruppides on hoopis deflatsioon...
Piltlikult:
- võttes võrdlusbaasiks nt kinnisvara räägime me ilmselt sellest, et täna X summa maksnud kinnisvaraga samaväärne maksab tulevikus X + y
- võttes võrdlusbaasiks nt tehnika siis täna X summa maksnud vidinaga samaväärne maksab tulevikus X - y

Aga teeme nii, et Sina arvutad omamoodi ja mina omamoodi ja teeme täpselt nii nagu ise oma arvutustest välja loeme...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Sellise näite põhjal ma projekteerimise eest tasu ei küsiks ja ütleks kliendile ma teen tasuta projekti...
On pakutud ka selliseid variante...
A-la, et teeme uue lahenduse, säästu jagame ära
Aga on eelistatud siiski projekti eest maksta (eks võib oletada mis põhjusel)
Aga ma võin tuua ka vastupidise näite, et eramajade renoveerimisel või teadlikul iseehitamisel saavutatakse materjalide sihitud hankel letihindadest selline 30% - 60% kokkuhoid ja sinu 50% sääst töötab selles raames nibin nabin kuid lisandub sinuga suhtlemise ajakulu ja alati ei ole sääst 50%.
Kuidas see vastupidine näide on?
Kui projektiga hoitakse kokku kogu materjalikulust 20% ning sihitud hankimisel sellest materjalikulust 30-60%?
Vastupidine näide on see, kui kokkuvõttes läheb kallimaks...
Projekteerimise hind võrreldes ehitamise hinnaga on siiski marginaalne
Lisaks ei seisne sääst ju ainult materjalikulus
Sääst seisneb ka optimaalselt toimivates lahendustes kasutusperioodi kestel
Eraldi rõhutaksin TOIMIVATES lahendustes

Me võimegi siin arutlema jääda - ei veena Sina ümber mind ega mina Sind
Nagu korduvalt öeldud - lõpuks teeb iga inimene oma otsused ise
Väga tore kui keegi "meie omavahelisest arutelust" midagi endale kasulikku leiab
Eks see foorum ongi arutelu koht - absoluutset tõde siit keegi ei leia ega ilmselt otsigi
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas suvaline »

xxx111 kirjutas: 19 Sept 2020, 14:50
suvaline kirjutas: 19 Sept 2020, 14:45 xxx111, mis sellest imelikku on, kui Tellija soovib mitu korda reha peale astuda ja verise nina saada? Projekteerija ülesanne on arve esitada, mitte tegeleda psühholoogiaga veenmise näol, et pädev projekt tuleb odavam.
Ei nõustu põhimõtteliselt
...
Täpsustan: ...
Täpsustan veel: ...
Muig, parem hilja, kui mitte kunagi.
Jõuate järgmisele levelile siis näete projektis alguses kohe ära, kust kohast saate Tellijale hiljem arve esitada stiilis "aga mida ma rääkisin alul". Selle võrra saate alapakkumise teha.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Jõuate järgmisele levelile...
Põhimõtteliselt pole mul vaja kuskile "levelile" jõuda - täiesti rahuldab praegune "level"
Kutsetaseme mõttes pole ka nagu enamat võtta - kui, siis teisel ametialal
Muig...
Muiata võib niipalju kui heaks arvad
Arvete ja tellijate pärast pole vaja muretseda - saan täiesti ilusti hakkama
Tööd mida ei taha või ei pea õigeks lihtsalt ei võta
Seda mida ma siin teen võib võtta hobina

Ma mõistan, et minu arvamused ei ühti paljudel juhtudel kellegi teise arvamusega
Eks arvamusi ongi erinevaid
Tööde tegemisel lähtun enda põhimõtetest
Ning on selge, et kui tellija ja töövõtja põhimõtted lähevad lahku siis ilma kompromissita tulemuseni ei jõuta
Teatud asjad on läbi räägitavad, teatud asjad ei ole
Nt tellijale kes tuleb jutuga "mul on projekti vaja ametnikule" või "teeme selle ehitusloa projekti kiirelt ära, pärast vaatame mis edasi" ma tööd ei tee...
Või siis "tahan teha nii, vormista nii" ja ma näen, et see on "jama" saab öeldud midagi mille mõte on: projekti läheb nii, objektil tee mis tahad
Ning väike ääremärkus - tellijaks võib olla nii hoone tellija kui hoone ehitaja kui arhitekt

Sellega vast lõpetaks...
TannPann
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 14 Apr 2019, 11:22

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas TannPann »

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... RbwmJrtp7x


Jätan lingi. Huvitav lugemine.
Vana renoveerimine vs uue ehitamine.


Terv
TannPann
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Suvila - Elamuks

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

TannPann kirjutas: 18 Mär 2021, 21:12

Jätan lingi. Huvitav lugemine.
Vana renoveerimine vs uue ehitamine.

Päriseluga väga vähe ühist.
Vasta