Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Ühest küljest on nagu kaalumisteguril ka iva sees.
Jah tõsi, see arvutusmetoodika tekitab moonutusi ja arvud ei ole lihtsasti võrreldavad.
Samas, näiteks puit on küll taastuv, aga et puidust saaks küttematerjal, selleks kulutatakse tänasel päeval samuti muid kütuseid ja vahendeid, mille tootmisel on kulutatud hulgaliselt mittetaastuvenergiat. Kes on see "jumal", kes joone õigesse kohta tõmbab, kaalumistegurid määrab? Kohati tundub küll, et erapoolik poliitik.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Juba esimeses postituses mainisin - kaalumistegurid toodigi seadusandlusesse sisse justnimelt poliitiliselt - taheti eelistada teatuid lahendusi.
Loll on see kes usub energiamärgisesse. Tark kasutab seal toodud lollust enda kasuks ära.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Prill »

Võibolla tuleks seda energiamärgise teemat suuremalt vaadata, kuskohast ja miks see on tekkinud. Pole see ju Eesti leiutis vaid Euroopa Liidu kokkulepe, põhjuseks tõsiasi, kus euroopal endal odavad energiakandjate varud sisuliselt puuduvad ja need mis on, on ebapiisavad ning saastavad. Sellises olukorras ei ole palju variante, kas kütta samas vaimus õhku ja nuumata saude, venemaad jt või seada eesmärgid energiakulutusi piirata, kasutada energiat kokkuhoidlikult. Kokkuhoid haakub hästi ka keskkonnahoiuga, mida vähem energiakandjaid põletada, seda vähem on saastet ja saastest põhjustatud probleeme ning seda vähem raha kulub saasteprobleemidega tegelemiseks.
Arvatavalt suuri tehaseid on kergem allutada säästule aga kuidas säästa igapäevastelt asjadelt, alates lambist kuni hooneteni, enamik inimesi on kindlasti nõus säästma ja vähem reostama, aga kuidas lihtne inimene teab kas soetatud lamp, külmik, rehv kuni eluasemeni on säästev, kasvõi võrreldes eelmise lambi-külmiku-elamisega. Kuidas tädi Maali saab aru, et üks külmik või maja on säästvam, kui teine.
Vastus on käeulatuses, tuleb luua süsteem, kus tarbija saab kergesti ja arusaadavalt hinnata tooteid nende energiakulutuse järgi - energiamärgiste süsteem.

Muidugi võib energiamärgise süsteemi kritiseerida, näiteks külmik, iga insener oskab mõõta külmiku mahu, soojustuse paksuse ning vastavalt kompressorivõimsuse järgi hinnata ühe külmiku teisest energiasäästlikumaks. Ka tädi Maali exceli tabeli ja väikse juhendamise järel saaks antud võrdlusarvutusega hakkama - aga kas sellise kohustuse panemine igale tarbilae oleks mõistlik, kas inimesed viitsiksid sellisel viisil energia kokkuhoiuga tegeleda.
Loomulikult ei ole energiamärgistesüsteem ideaalne ega veavaba, samamoodi nagu pole seda ükski teine inimese loodud süsteem.
Hoonete energiamärgises see poliitiline komponent haakub põhjuslikult enam vist keskkonnasäästuga - eristada taastuvast energiast toodetud energia fossiilsest-taastumatust ehk saastavast - soodustada taastuvat energiabilanssi taastumatule. Taastumatul energial on oma reostuse saba (kaudsem kulu) järel, mida lõpuks ühiskond peab moel või teisel kinni maksma. Päikesepaneel on OK, keldris õlikatel mitte - kui see kajastub energiamärgisel, võib sellel suures plaanis olla oma mõte, aga mitte ilmtingimata tarbija rahakotile küttekulude mõttes.
Euroopa Liidu elanikkond on ikkagi üle poole miljardi inimese, kes igapäevaselt kulutavad energiat - suures plaanis ka säästulambil ja hoonete energiamärgisest tuleneb märkimisväärne kokkuhoid, energia arvelt, mida euroopal endal ju õigupoolest polegi raisata, vaid tuleks sisse osta.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Vastuseks Prill-le...

Kui soovida energiamärgisega arendada "rohepesu" eesmärke siis palun - miks mitte.
Aga siis tulekski energiamärgise sisu ja eesmärk vastavalt defineerida.
Aga mitte selliselt nagu teevad paljud riiklikud instantsid:
- Energiamärgis on dokument, mis näitab, kui palju hoone või selle osa tarbib aastas energiat köetava pinna ruutmeetri kohta.
- Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni H-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved.

See on sulaselge manipulatsioon ja tarbija (sh koduostja) eksitamine.

Veelkord - mind ei häiri energiamärgis iseenesest.
Mind häirib selle sisuga manipuleerimine...
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas val »

xxx111 kirjutas: 13 Apr 2020, 16:23.... Veelkord - mind ei häiri energiamärgis iseenesest. Mind häirib selle sisuga manipuleerimine...
Kui oled ametkondadele vastavad järelepärimised või ettepanekud teele saatnud ja vastused saanud, siis anna teada kuidas läks ...see ei ole iroonia. Ainult positiivne, kui keegi viitsib tegeleda.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui oled ametkondadele vastavad järelepärimised või ettepanekud teele saatnud ja vastused saanud, siis anna teada kuidas läks ...see ei ole iroonia. Ainult positiivne, kui keegi viitsib tegeleda.
Tuleb tunnistada, et ega ma ametkondade meelt muuta ei suuda ja see pole ka eesmärk
Las ametkonnad teevad oma "rohelist ajupesu" edasi
Aga mida saab teha on see, et selgitada mis on mis
No ikka väga tihti tuleb ette, et tuleb tellija tuleb (projekti tellima) ja ütleb, et kindlasti peaks hoone tulema nt A või B vms klassi. Ja kui hakata uurima, et miks - siis on tüüpiline vastus - no siis ju energiatarve väike ja hea odav...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Prill kirjutas: 13 Apr 2020, 15:53 Võibolla tuleks seda energiamärgise teemat suuremalt vaadata, kuskohast ja miks see on tekkinud. ...
(eenaldatud)

...Euroopa Liidu elanikkond on ikkagi üle poole miljardi inimese, kes igapäevaselt kulutavad energiat - suures plaanis ka säästulambil ja hoonete energiamärgisest tuleneb märkimisväärne kokkuhoid, energia arvelt, mida euroopal endal ju õigupoolest polegi raisata, vaid tuleks sisse osta.
EL kahjuks puudub mõistusega mõtlemine - kas enamusele või suurem osa sellest seltskonnast sai koolis popitegemine normiks - kuidas muidu seletada energia jäävuse seaduse mittetundmist, elementaarse loodusõpetuse puudumist.
Kuigi nad väidavad, et võitlevad õilsa eesmärgi nimel siis vastupidi vastuvõetud direktiivid ei anna mitte mingisugust kokkuhoidu, rohelist eluviisi või energiasäästu. N: vähendati sunniviisiliselt elektripliitide võimsust, kuna justkui see andvat elektri kokku hoidu. Muuga seda seletada ei saa kui koolist popitegemisega, sest vastavalt energia jäävuse seadusele kulub vee soojendamiseks ikka sama kogus elektrit. Peale inimeste peedistamise ma selles direktiivis ühtegi positiivset asja ei näe. Aga selliseid direktiive on vastu võetud juba sadu!
Energiamärgise mõte oli kokkuhoid aga sisse kirjutati jällegi poliitilised lahendused. Kokkuhoidu nii ei saa.
Hullemad asjad on ees.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Veelkord Prill-le:

Mul pole ka PV paneelide ja PV elektri vastu midagi.
Küll aga leian ma, et ei peaks mind "sundima" tarbijana neid paigaldama.
Samuti ei tahaks, et mind "sunnitaks" minu enda rahakotist toetama PV ärimudelit mis põhineb toetustel (minu rahakott). Esmalt "maksan" ma toetuse kaudu kinni PV paneelid ja edaspidi lisan veel iga kuu "toetust" (taastuvenergia tasu). Ja selle peale kuulan PV arendajate juttu, et "on küll tasuv ja hea investeering".

Palun, arendage ja kasutage PV elektrit...
Aga jätke mulle vabadus mitte kasutada ja "jätke minu rahakott rahule"
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Igasugune taastuvenergia tasu peaks elektriarvelt kaduma. Kui see asi nii hea on siis peaks süsteem isetasuv olema. Olen vaid nõus, kui EL oma rahakotist jagab ehitusmaksumuse toetust, kuna tahab hirmsasti rohelist elektrit,, mitte et see tuleks maksumaksja taskust...
Ainsana oleks päri kui ehitustoetus tuleks CO2 kvoodirahast.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kalvis kirjutas: 14 Apr 2020, 15:24 Igasugune taastuvenergia tasu peaks elektriarvelt kaduma. Kui see asi nii hea on siis peaks süsteem isetasuv olema. Olen vaid nõus, kui EL oma rahakotist jagab ehitusmaksumuse toetust, kuna tahab hirmsasti rohelist elektrit,, mitte et see tuleks maksumaksja taskust...
Ainsana oleks päri kui ehitustoetus tuleks CO2 kvoodirahast.
Sinu jutt on vastuoluline. EL rahakotist jagatav ehitusmaksumuse toetus on samamoodi maksumaksja taskust tulnud, ainult lisaks energiatarbijatele on sinna oma raha maksnud ka energia mittetarbijad.

CO2 kvoodiraha on praegu vist ainult Euroopa keskne? Kena seegi, aga maailmamastaabis vähemõjuv.
Euroopa maksab ennast vaeseks ja muu maailm itsitab pihku.

Praegu oleks sobiv moment kehtestada ülemaailmne keskkonnamaks naftapumpajatele (ja söekaevandajatele)....ütleme 10 $ barrelilt ? Tarbija ei saaks arugi, kuid see tooks sisse miljard $ päevas, mille eest saaks siis taastuvenergiaseadmeid arendada? Pärast naftahinna tõustes oleks piiriks ees ikkagi tarbijate ostujõud, nii, et lõpphind naftale praktiliselt ei muutuks. Selle liigutusega kanditaks lihtsalt naftakartellide ülikasumid sihtotstarbeliselt taastuvenergia arendamiseks. (Taliolümpiat kuskil Araabia poolsaarel muidugi siis pidada tulevikus ilmselt ei saaks.)

Kehtestajaks / algatajaks saaks olla ÜRO Julgeolekunõukogu.. on ju kliimamuutus globaalne julgeolekuküsimus?

Eesti delegatsioon võiks eelnõu valmis kribada ja saaks ehk sellel aastal juba hääletada?
Istuvad ju peale Eesti seal laua taga maailma 2 suurimat naftatootjat ja ka 2 suurimat naftatarbijat.
Samuti ka 2 suurimat söetootjat ja ka 2 surimat söetarbijat.
Ja Prantsusmaa, kus Macron kohe võimule tulles naftapumpamise ära keelas...

Paarisaja naftapumpaja makstustamise administreerimine oleks kõvasti lihtsam 8 miljardi tarbija maksustamise administreerimisest?
:good:

Ütlete, et ei õnnestu?
No siis on kogu see kliimateema üldse lootusetu...
:jooma
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

No siis on kogu see kliimateema üldse lootusetu...
Aga miks see üldse teema on?
Ja mis põhjusel peaks naftat üleüldse maksustama?
Sinu jaoks on teema? Minu jaoks pole...
Minu eelistusi peaks maksustama?
Soovid olla "kliimaaktivist" ja "roheline" - kes Sul keelab...
Tahad sõita elektri"autoga" ja kasutada PV elektrit - kasuta
Tahad muid "rohepesuga" seotud tarbeesemeid - palun, kasuta niipalju kui tahad

Mina ei soovi - miks Sa mulle seda peale surud...
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas mõte »

xxx111 kirjutas: 18 Apr 2020, 11:50
No siis on kogu see kliimateema üldse lootusetu...
Aga miks see üldse teema on?
Ja mis põhjusel peaks naftat üleüldse maksustama?
Sinu jaoks on teema? Minu jaoks pole...
Minu eelistusi peaks maksustama?
Soovid olla "kliimaaktivist" ja "roheline" - kes Sul keelab...
Tahad sõita elektri"autoga" ja kasutada PV elektrit - kasuta
Tahad muid "rohepesuga" seotud tarbeesemeid - palun, kasuta niipalju kui tahad

Mina ei soovi - miks Sa mulle seda peale surud...
Saab ka sellise suhtumisega:
Miks ma pean riigie aru andma mis maja endale ehitan, kas teen kõik ise või lasen teha. Igasugused projekteerimise tingimused on ahistavad. Teen kuidas teen, oma asi. Loll on see kes mu maja ostes varjatud vigu ei märganud, tema mure.
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas mõte »

Minu arvates on kogu selle teema puhul "elevant ruumis" m2 kogus. Ehk on suur vahe kas ehitan 60m2 maja või 600m2, kuigi mõlemad on A klass näiteks. 600m2 maja vajab oletuslikult 10 korda rohkem materjal ja kütmisel kasutatakse oletuslikult 10 korda rohkem energiat. Kuigi inimeis võib mõlemas majas olla sama palju.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma ei oska öelda mis on "elevant ruumis"
Aga energiamärgis sellisel kujul on pehmelt öeldes jabur
Nimetage siis nt "rohemärgis" või "keskkonnamärgis" vms

Jabur, sest:
Tarbitava energia kogus ei sõltu energia tootmise viisist
Kui energia on tarbitud siis on ta tarbitud - sellest midagi lahutada ei saa
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

mõte kirjutas: 18 Apr 2020, 14:56
xxx111 kirjutas: 18 Apr 2020, 11:50
No siis on kogu see kliimateema üldse lootusetu...
Aga miks see üldse teema on?
Ja mis põhjusel peaks naftat üleüldse maksustama?
Sinu jaoks on teema? Minu jaoks pole...
Minu eelistusi peaks maksustama?
Soovid olla "kliimaaktivist" ja "roheline" - kes Sul keelab...
Tahad sõita elektri"autoga" ja kasutada PV elektrit - kasuta
Tahad muid "rohepesuga" seotud tarbeesemeid - palun, kasuta niipalju kui tahad

Mina ei soovi - miks Sa mulle seda peale surud...
Saab ka sellise suhtumisega:
Miks ma pean riigie aru andma mis maja endale ehitan, kas teen kõik ise või lasen teha. Igasugused projekteerimise tingimused on ahistavad. Teen kuidas teen, oma asi. Loll on see kes mu maja ostes varjatud vigu ei märganud, tema mure.
"Mina" oli siinkohal "abstraktne väljend"
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 18 Apr 2020, 10:44
Kalvis kirjutas: 14 Apr 2020, 15:24 Igasugune taastuvenergia tasu peaks elektriarvelt kaduma. Kui see asi nii hea on siis peaks süsteem isetasuv olema. Olen vaid nõus, kui EL oma rahakotist jagab ehitusmaksumuse toetust, kuna tahab hirmsasti rohelist elektrit,, mitte et see tuleks maksumaksja taskust...
Ainsana oleks päri kui ehitustoetus tuleks CO2 kvoodirahast.
Sinu jutt on vastuoluline. EL rahakotist jagatav ehitusmaksumuse toetus on samamoodi maksumaksja taskust tulnud, ainult lisaks energiatarbijatele on sinna oma raha maksnud ka energia mittetarbijad.

CO2 kvoodiraha on praegu vist ainult Euroopa keskne? Kena seegi, aga maailmamastaabis vähemõjuv.
Euroopa maksab ennast vaeseks ja muu maailm itsitab pihku.

Praegu oleks sobiv moment kehtestada ülemaailmne keskkonnamaks naftapumpajatele (ja söekaevandajatele)....ütleme 10 $ barrelilt ? Tarbija ei saaks arugi, kuid see tooks sisse miljard $ päevas, mille eest saaks siis taastuvenergiaseadmeid arendada? Pärast naftahinna tõustes oleks piiriks ees ikkagi tarbijate ostujõud, nii, et lõpphind naftale praktiliselt ei muutuks. Selle liigutusega kanditaks lihtsalt naftakartellide ülikasumid sihtotstarbeliselt taastuvenergia arendamiseks. (Taliolümpiat kuskil Araabia poolsaarel muidugi siis pidada tulevikus ilmselt ei saaks.)

Kehtestajaks / algatajaks saaks olla ÜRO Julgeolekunõukogu.. on ju kliimamuutus globaalne julgeolekuküsimus?

Eesti delegatsioon võiks eelnõu valmis kribada ja saaks ehk sellel aastal juba hääletada?
Istuvad ju peale Eesti seal laua taga maailma 2 suurimat naftatootjat ja ka 2 suurimat naftatarbijat.
Samuti ka 2 suurimat söetootjat ja ka 2 surimat söetarbijat.
Ja Prantsusmaa, kus Macron kohe võimule tulles naftapumpamise ära keelas...

Paarisaja naftapumpaja makstustamise administreerimine oleks kõvasti lihtsam 8 miljardi tarbija maksustamise administreerimisest?
:good:

Ütlete, et ei õnnestu?
No siis on kogu see kliimateema üldse lootusetu...
:jooma
Ei näe vastuolu, rääkisin Eesti Maksumaksja vaatevinklist. Täna makstakse rohelise kullakarva elekter ja muud projektid otseselt Eesti maksumaksja rahakotist.
EL ajab äärmiselt salakavalat juttu - siiani on väidetud, et 125 milli eestile tuleb otse EL-ist, et me kõigepealt nõus oleksime "Roheliseks" hakkama ja kaude on loori kergitatud, et EL tahab täiendavaid makse Eestile kehtestada. Aetakse sellist segast umbluud, et keegi ei saa aru. Loodan meie valitsuse meelekindlust, segased asjad tuleb rahvale otse ja selgelt välja öelda, mitte keerutada.

Kaldud teemast välja kalduma. CO2 kvoodirahal on üle maailma üks süsteem aga EL tegi omal alal teise - rangema süsteemi ja momendil ÜRO pole selles vallas sõnaõigust.

Kliimateema pole lootusetu, sest rahvast tuleks harida - praegu tõmbavad padurohelised demagoogitsedes tervele EL mütsi pähe, jah neil on oma rohenatsid esiridades, kes mõistuse häält kuulda ei taha ja harrastavad Adolfi moodi tegutsemist. Uskumatu kui loll võib olla meie valitsus - teemat mitte jagades on lauslollustega nõus oldud ja paljud sotsoravad taovad seniajani trummi mille eesmärk on kogu rahval lasta kolida metsa puu alla oravate keskele, pepu paljas ja kõht näljas.
Meie riigi tasandil võib teemat siiski arendada
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kõige esmalt võiks need "kliimaaktivistid" jms ISE TEHA OMA SÕNADE JÄRGI...

So lõpetage "mittevajalik tarbimine", kasutage toiduvalmistamiseks ja rõivasteks ainult "öko ja õiglane" jms, ärge lennake, ärge kasutage sisepõlemismootoriga transporti, kogu energia tarbige "taastuvenergiana" jms
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas mõte »

xxx111 kirjutas: 18 Apr 2020, 15:55 Kõige esmalt võiks need "kliimaaktivistid" jms ISE TEHA OMA SÕNADE JÄRGI...

So lõpetage "mittevajalik tarbimine", kasutage toiduvalmistamiseks ja rõivasteks ainult "öko ja õiglane" jms, ärge lennake, ärge kasutage sisepõlemismootoriga transporti, kogu energia tarbige "taastuvenergiana" jms
Need kes selle mudeli välja mõtlesid tegid seda ikkagi majanduse suurendamiseks mitte tarbimise vähendamiseks. Kui tarbimne väheneb siis kasv peatub ning raha ringlemis kiirus väheneb siis hakkad keskmisest halvemin elama. Kuid suure energiatarbel on omad miinused ületarbimise näol. Siis tuleb teha asi lihtsalt kallimaks kas maksude või nõuetega.

Teine tahk on tehnoloogia arendamine, kuhu suunad raha see ka areneb. Küsimus on mida peaks aerendama ja kuidas suunata nõudlust uuema tehnoloogia arendamiseks.
xxx111 kirjutas: 18 Apr 2020, 15:10 Ma ei oska öelda mis on "elevant ruumis"
https://en.wikipedia.org/wiki/Elephant_in_the_room
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Selgituseks "elevant ruumis" kohta
Minu arvates on kogu selle teema puhul "elevant ruumis" m2 kogus.
Sinu arust on see m2 kogus, mina ei tea mis see oleks
Terminit "elevant ruumis" tean küll...

Ja seda tean ka, et antud kujul energiamärgis on jura...
Viimati muutis xxx111, 18 Apr 2020, 21:50, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Need kes selle mudeli välja mõtlesid tegid seda ikkagi majanduse suurendamiseks mitte tarbimise vähendamiseks. Kui tarbimne väheneb siis kasv peatub ning raha ringlemis kiirus väheneb siis hakkad keskmisest halvemin elama. Kuid suure energiatarbel on omad miinused ületarbimise näol. Siis tuleb teha asi lihtsalt kallimaks kas maksude või nõuetega.

Teine tahk on tehnoloogia arendamine, kuhu suunad raha see ka areneb. Küsimus on mida peaks aerendama ja kuidas suunata nõudlust uuema tehnoloogia arendamiseks.
Vaata, Sina (abstraktselt) leiad, et on igati OK võtta ühelt (nt nafta) või kõigilt (nt taastuvenergiatasu) ja anda mingile grupile (nt taastuvenergia)...
Aga mina (abstraktselt) leian, et ei ole OK
Mul pole midagi "taastuvenergia" vastu aga palun saage hakkama ilma toetusteta või "vabatahtlike" (nt kliimaaktivistide ja Sinu) toetustega
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas mõte »

kunn24 kirjutas: 18 Apr 2020, 21:38
mõte kirjutas: 18 Apr 2020, 15:03 Minu arvates on kogu selle teema puhul "elevant ruumis" m2 kogus. Ehk on suur vahe kas ehitan 60m2 maja või 600m2, kuigi mõlemad on A klass näiteks. 600m2 maja vajab oletuslikult 10 korda rohkem materjal ja kütmisel kasutatakse oletuslikult 10 korda rohkem energiat. Kuigi inimeis võib mõlemas majas olla sama palju.
Need oletused on matemaatiliselt puus. Võta ette ristaahukas, kuup jne, ning nende pindalade valemid. Uuri nende funktsioonide tuletisi. Siis saad teada, kui suured on muutused näiteks külje pindalas, kui põhja suurendad oma väidetav 10 x. Igal juhul mitte 10 x. Lisaks sõltub kõik kujust. Kas suurenda vaid 2-e külge (näiteks teed ruudust ristküliku, 1-e dimensiooni), kõiki 4 (ruut säilub, 2-e dimensiooni), või 3-e dimensiooni (ka kõrgust). Su kalkulatsioni viga võib olla kuni 10 korda. Kõige optimaalsema pindala ja ruumi suhtega on kera. Siis tuleb kuup. Pindala on dimensioon ruudus, ruumala on seda kuubis. Nii, et mis "elefant ruumis", kui ruumi endaga hakkama ei saa?
Seinte pikkus jah ei muutu lineaarselt põranda pindalaga suurenemisel. Kuid siiski suured elamised kulutavad rohem energiat, kuigi ja kasv ei ole lineaarne pindalaga. Kõik oleneb.
See on vana tarkus, kõige väiksema keskkonnamõjuga on elada suures kortermajas.
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas mõte »

xxx111 kirjutas: 18 Apr 2020, 18:05
Need kes selle mudeli välja mõtlesid tegid seda ikkagi majanduse suurendamiseks mitte tarbimise vähendamiseks. Kui tarbimne väheneb siis kasv peatub ning raha ringlemis kiirus väheneb siis hakkad keskmisest halvemin elama. Kuid suure energiatarbel on omad miinused ületarbimise näol. Siis tuleb teha asi lihtsalt kallimaks kas maksude või nõuetega.

Teine tahk on tehnoloogia arendamine, kuhu suunad raha see ka areneb. Küsimus on mida peaks aerendama ja kuidas suunata nõudlust uuema tehnoloogia arendamiseks.
Vaata, Sina (abstraktselt) leiad, et on igati OK võtta ühelt (nt nafta) või kõigilt (nt taastuvenergiatasu) ja anda mingile grupile (nt taastuvenergia)...
Aga mina (abstraktselt) leian, et ei ole OK
Mul pole midagi "taastuvenergia" vastu aga palun saage hakkama ilma toetusteta või "vabatahtlike" (nt kliimaaktivistide ja Sinu) toetustega

Mina proovin lihtsalt oponeerida, saada aru mis Teile selles süsteemis ei meeldi. Ka minu arvates on tegu vigase süsteemiga mis eelistab teatud küttesüsteeme ja energialahendusi jne. Lisaks on sellel probleem osaliselt köetavate ruumidega. Näiteks saunda mida köetakse vb korra nädalas ülejäänud aja kaitstakse vee külmumise eest. Või garaazid mida köetakse vastavalt hobitegevusele. Ma lihtsalt proovin aru saada mis on selle süsteemi kasulikud omadused ja miks tehakse seda läbi ühiskondlike protsesside muutmise. Sooja toa võib lõpuks saada mitut pidi: kas kütta rohkem või hoida paremini sooja toas.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

See on vana tarkus, kõige väiksema keskkonnamõjuga on elada suures kortermajas.
Siin lauses on see asi mis mulle ei meeldi...
Räägime energiamärgisest ja tarbitavast energia hulgast ja järsku hakkame rääkima keskkonnamõjust?
Kuidas keskkonnamõju mõjutab tarbitavat energiahulka?

Püüan siis veelkord selgitada:
Enamus riiklike instantse selgitab energiamärgist nii:
- Energiamärgis on dokument, mis näitab, kui palju hoone või selle osa tarbib aastas energiat köetava pinna ruutmeetri kohta.
- Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni H-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved.
Ja see on sulaselge manipulatsioon ja tarbija (sh koduostja) eksitamine.

Kui selgitada energiamärgist kuidagi keskkonnamõju "hindamisaktina" vms siis see oleks juba adekvaatsem...
Aga sel on üks suur "viga", nimelt 90% tarbijatest ei huvitaks absoluutselt mis keskkonnamõjuga on tema kinnisvara - ainus mis loeb on "raha, mis ta peab välja käima"
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mingu siis suurde kuubikusse ja olgu rahul.
Ma ei ole päris kindel kas mõistsid mind õigesti...

Ma nimelt tahtsin öelda seda, et juhul kui on valida kaks täpselt ühesuguste parameetritega maja millest ühe hind on X ja ta pole "keskkonnasõbralik" ning teise hind on 1,5X aga ta on "keskkonnasõbralik" siis arvatavasti enamus otsustaks esimese kasuks.
Ja kõik "keskkonnasõbralikud kliimaaktivistid" võivad ja saavad osta endale "keskkonnasõbralikud" majad - kas pole tore?
Viimati muutis xxx111, 19 Apr 2020, 02:09, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ja siiski - energiaarvutuse (nimi ENERGIAMÄRGIS) juures arvutaks füüsikaseadute järgi...
Muud mõjud võiks arvesse võtta nt KESKKONNAMÄRGISE all (või mis iganes)
Või vähemalt ei ajaks ENERGIAMÄRGISE juures jura
Vasta