Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Tutvudes teemaga "Energiamärgise vastavus tegelikkusele" hakkas ausalt öeldes "kõhe"...
Kõhe hakkas vaadates kuidas "propaganda" ikkagi suudab inimestele totaalse ajupesu teha.
Propaganda alla pean silmas "riiklikult" organiseeritud energiamärgise ümber toimuvat ja "riiklike" selgitusi milleks see hea on...
Kui riiklikud ja poliitilised ambitsioonid välja jätta siis eraisiku jaoks taandub kogu teema ju optimaalsetele
küttekuludele? Või olen eksiteel?
Energiamärgis kui selline ei puutu erinevatel põhjustel üldse asjasse...
Optimaalsed küttekulud aga ei tähenda ju alati kõige väiksemaid jooksvaid küttekulusid.
Samuti ei saa aru kommentaaridest a-la "200 villa on vähe pane 300". Selleks, et hinnata kas midagi on vähe või palju või parasjagu tuleb ju millegagi võrrelda...
Soojakaod on läbi kõigi piirete ja summaarne soojakadu on piirete soojakadude summa.
Seega oleks paslik kõigile teemast huvitatud inimestele soovitada järgmist - väga lihtne teha Excelis:
- Arvuta kõikide piirete U arv
- Arvuta piirete pindalad
- Arvuta erinevate piirete soojakoad
- Arvuta summaarne soojakadu
Nüüd on sul väga lihtne muuta nt mingi piirde U arvu ja vaadata palju see mõjutab summaarset soojakadu.
Nt oleks soovitus "tõsta" erinevates kommentaarides viidatud põranda alused 200mm / 300mm / isegi 400mm soojustused (või osa sellest) katusele ja vaadata kuidas see mõjutab summaarset soojakadu...
Samuti peaks siis iga piirde puhul võtma arvesse ka kulu mis on vaja teha piirde lisasoojustamiseks ja arvutama ka selle mis on selle kulu tasuvusaeg...
Järgmiseks võiks siis hinnata mis oleks sobilik "kütteallikas".
Ka siin kehtib sama asi - olulised pole ju vaid jooksvad kulud vaid ka investeeringu tasuvusaeg.
Võib ju selguda, et suuremad jooksvad kulud on kokkuvõttes kasulikum...
So tegelikult on tegemist väga lihtsate arvutustega mis peaks igale keskkooli läbinule jõukohased olema.
Puudub igasugune mõte võrrelda energiamärgiseid, U arve jms / anda hinnanguid, et üks on parem kui teine jne kui esmalt pole selge mis kriteeriumite alusel midagi võrreldakse...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Võin kinnitada, et kogu see energiamärgise jura on tõesti riiklikult organiseeritud ajupesu koos lollidele läki-läki pähe tõmbamisega.
Vastutavad asjapulgad selgitasid lihtsalt - eesmärk ongi sundida majade ehitajaid kasutama teatuid lahendusi - et kui usud energiamärgisesse siis saad kahekordselt peksa.

Siin pole muud - kui oled ennast kurssi viinud seaduste ja muuga siis saab riiki tema lolluses tagasi petta. Projekti kirjutad ühe lahenduse, peaasi et KOV heaks kiidab, rakendad aga teise. Mõned küttelahendused on täiesti kasutatavad, et petma ei pea kui sobivad - N:soojuspump.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma ei julge üles kutsuda otseselt riigi petmisele...
Kuid kui poliitilised ambitsioonid üritatakse mulle "maha müüa" trikitamisega siis tuleb paraku kasutada samu vahendeid. St tuleb trikitada, et saada "ametniku jaoks sobiv energiamärgis" (otseselt midagi rikkumata) samas aga lähtuda ikkagi majanduslikust loogikast...
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas mõte »

Aga mis on optimaalne soojustuse paksus? Kinnisvararendaja vaates, kes vaatab ehitushinda või koduostja vaates kes maksab tulevikus jooksvaid kulusid.
Teen julge oletuse, enamus koduostjaid ei saa ehitusest midagi aru, milline soojustuse paksus on optimaalne pikaajaliselt või mis on kvaliteetne ehitus. Vaadatake asukohta, korraliku siseviimistlust, planeeringut ning võib olla ka arhitektuuri. Kokkuvõtteks makstakse asukohast tulenevat m2 hinda. Miks peaks arendaja raha "raiskama" pikaajalise optimaalse soojustuse peale. Riiklik regulatsioon on selle kohas vajalik ja poliitik paraku määrab optimumi.

Teine keerukus on tasuvusaja valimine. Kas see on 5, 10, 20 või 50 aastat. Mida pikem periood seda kasulikum on soojustusega "liialdada".

Kolmas on arhidektuurne lahendus, mille küttekulusid keegi kinni maksta ei jõua, aga nii ilus on vaadata. Kas sellist asja peaks lubama ehitada?

Seda excelit pole mõtet ise uuesti leiutama hakata, selle exceli nimi on PHPP, natuke pusimist on ja saab asjad palju selgemaks.

Ja siis tulevad ka erijuhud: vahel võiks olla lubatud ehitada/renoveerida maju lihtsustatud korras. Näiteks hajaasustuses kus lähim naaber on mitmesaja meetri kaugusel. Rahval raha vähe, saaks natukegi parema olemise. Kuid siis peaks olema seal mingi piirang, et seda erisust ei hakataks kasutama kinnisvaraarenduses, näiteks müügi piirang 5 aastat ehituse valmimisest vms.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Arendaja ehitab loomulikult kõige odavamalt - peaasi et klient ostaks. Kui kliendil tarkust pole tõmmatakse tallegi läkiläki varvasteni. Klient peaks ennast siinkohal harima - Jah foorum on selles kohas kasulik.

Optimaalne on täna 300 mm klassikalist soojustust (st vahtplasti või seinavilla). Kui sul väikeplokist 20 cm kandevsein siis see taandub ca 10 cm villaks ja lisad 20 cm muud ongi optimaalne käes. Sellise konstruktsiooni tasuvusaeg oli kuskil 20 aastat. Maja peab loomulikult kauem vastu vabalt 100 aastat, et võiks isegi paksem olla. Kuid edasine soojustuse paksendamine enam soojapidavust väga ei tõsta, raha kulub aga aina rohkem. Kuskil 500 mm hakkab juba passiivmaja. Eesti kliimas pole passivmajas võimalik oma ihusoojusega talve üle elada, see on ikka Hispaania kliimas võimalik.
Arhitektuurselt on ilu eelkõige vaataja silmades. Mida rohkem igasuguseid väljaulatuvaid vidinaid, seda suurem küttekulu. Siiski saab klassikalise maja õige materjali valikuga ehitada nii, et EI ole kole. Ilu on vaataja silmades.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

PHPP siiski "tavatarbijale" oluliselt keerulisem kui Excel.
Aga loomulikult tööriista valib igaüks ise - arvutada saab ka paberi / pliiatsi / taskuarvutiga.

Kõik mis arendaja jms kohta öeldud on õige.
Mina üritasin tähelepanu juhtida vaid sellele, et energiamärgis iseenesest ei ütle midagi kulude kohta.
Ja sellele, et kogu teemaga on "tavatarbijale" korralik ajupesu tehtud - ja ma ei võtnud seda "lambist" - seda lugesid eelpool antud teemast.
Ma üritasin lihtsalt öelda, et nö koduostja ei tohiks ühelgi juhul energiamärgist hinnata selliselt, et B toob väiksemad kulud kui C või et B on halvem kui A. Kui koduostja tahab tõepoolest hinnata mis on talle kasulik siis selleks saab kasutada konsultandi abi. Sama asi tasuvuse kohta. Kuid milline tasuvusaeg on optimaalne - selle hindajaks saab olla siiski ainult see kes "raha välja käib".

Ma ei nõustu ka eelpool antud hinnanguga, et optimaalne on "300mm soojustust".
See võib nii olla aga ei pruugi nii olla.
Optimaalsuse ülesanne sisaldab kõikide piirete vaatlemist tervikuna ja nende KOOSmõjude hindamist ning ka kulutuste hindamist.
Ja vajadusel aitab vastav konsultant.

Eks see optimaalsuse jutt on siin rohkem mõeldud ja kasutatav nendele kes plaanivad ehitama hakata.
Projekteerimise etapil saab kenasti need asjad läbi kalkuleerida.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas val »

Kas pead ostjat nii rumalaks, et ta energiamärgise värviliselt esilehelt kaugemale ei oska vaadata ? Kui on nii rumal, siis soovitame talle IDA ICE, PHPP jm eritarkvara ...mjah. Keskmisele inimesele on ka Excel liiast. Mis on teema mõte ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

val kirjutas: 07 Apr 2020, 21:08 Kas pead ostjat nii rumalaks, et ta energiamärgise värviliselt esilehelt kaugemale ei oska vaadata ? Kui on nii rumal, siis soovitame talle IDA ICE, PHPP jm eritarkvara ...mjah. Keskmisele inimesele on ka Excel liiast. Mis on teema mõte ?
Ei pea kedagi rumalaks...
Kuid tutvudes energiamärgise teemaga jäi jah selline mulje, et vaadatakse "värvilist esilehte".
Tahtsin ka midagi arvata, aga ei pea ju lugema kui ärritab...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Või tegelikult korrigeerin...
Paremal juhul pean rumalateks nt MKM ametnikke / halvemal juhul pean neid valetajateks
MKM:
Energiamärgis on dokument, mis näitab, kui palju hoone või selle osa tarbib aastas energiat köetava pinna ruutmeetri kohta.
Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni H-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas val »

xxx111 kirjutas: 06 Apr 2020, 10:17 ...hakkas ausalt öeldes "kõhe"... kuidas "propaganda" ikkagi suudab inimestele totaalse ajupesu teha. ....."riiklikult" organiseeritud energiamärgise ümber toimuvat ja "riiklike" selgitusi .... riiklikud ja poliitilised ambitsioonid ...
Olen teemast huvitatud lugeja kes selle kena propaganda peale ootab saatanliku energiamärgise asemel seda õiget ja paremat lahendust. Excel (muust tarkvarast rääkimata) on mulle paraku tundmatu sõna. Mis ma siis tegema pean nüüd ?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma ei oska Sulle vastata mida Sa tegema peaks...
Kui Excel on tundmatu võta paber, pliiats ja taskuarvuti - täiesti saab hakkama.
Vaadates kuidas energiamärgise sisu seletatakse (kasvõi MKM ja ta pole ainus riiklik institutsioon kes seda nii selgitab) arvan ma, et see on "ajupesu"... Sel lihtsalt põhjusel, et eelpool toodud MKM kodulehel toodud lausetest mis selgitavad energiamärgise sisu pole kumbki õige. Teatud juhtumitel võivad need laused tõeks osutuda, kuid see ei selgita siiski sisu... Aus oleks anda selgitus mida tegelikult energiamärgis tähendab. Nt, et energiamärgis annab ülevaate objekti keskkonnasäästlikusest läbi viidava keskkonnapoliitika raames. Ja et sellel pole otsest seost hoone energiatarbega ja energiaarvetega.
Olen tänulik kui Sa mind parandad...
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas val »

Märgise avalehel võiks energiaklass olla ilma ühikuta ja selgitus, et see ei näita reaalset energiakasutust, muus osas on märgis ok. Sa hakkad taskuarvutiga energiaarvutusi (arvatavati neid samu, millel märgis põhineb, aga ilma kaalumisteguriteta) tegema ...ja soovitad seda märgise asemel ..nojah.

Ma võtan märgise pealt tarbimise andmed mis ei sisalda mingit riikliku poliitikat või propagandat:
pilt.PNG
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma ei soovitanud taskuarvutit vaid ütlesin, et saab hakkama...

Ja olen Sinuga täiesti nõus - "energiamärgise seest" saab leida vajalikud andmed.
Aga siis tulekski nii väljenduda: a-la energiaklass näitab "seda ja seda" aga reaalsed andmed vaadake "sealt ja sealt". Sina tead kust mida vaadata ja mis infot miski Sulle annab. Siiski tundub, et paljud ei tea.
Ma ei saa aru (no tegelikult saan küll, vähemalt arvan, et saan) milleks peab "puru silma ajama"?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Optimaalne paksus sõltub paljudest asjaoludest ja see pidevalt muutub. Kui kütte hind ajas tõuseb siis paksem soojustus on optimaalsem. Kui soojustusmaterjalide hinnad langevad on jällegi optimaalne paksus suurema paksuse suunas liikunud. Ma tõin lihtsalt enam vähem minu arvutustes kunagi leitud mulle sobivate kriteeriumite alusel soojustuse paksuse, et kes arvutada ei viitsi, see mingigi lähtepunkti maja ehitamisel aluseks võtta.
Energiamärgise klassidest ei saa lähtuda, kui aga seal on olemas atrvutuse algaandmed ja õiged vahearvutused siis saab neid maja soojusarvutustes kasutada. Paraku on aga nii, et nende kasutamiseks peab teadma, millise nimetusega on kasutatavad ja millised on jura, seda aga ilma energiamärgise sisu teadmata ei tea.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Nõus - optimaalne sõltub...
Ja just seda ma üritangi selgitada.
Ja seda, et energiamärgis, energiaklass, U arv jms iseenesest ei ütle midagi ja nende parmeetrite põhjal ei saa hinnata et "üks on parem kui teine"...
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Kalvis kirjutas: 06 Apr 2020, 14:13 Projekti kirjutad ühe lahenduse, peaasi et KOV heaks kiidab, rakendad aga teise.
Siis pead hakkama ka dokumente võltsima, kui kasutusloa taotlust esitad, sest uue määrusega tuleb ETA uuesti arvutada, kui midagi projektiga võrreldes teisiti tehtud on.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Vaadates kinnisvara ostja silmade läbi, on energiamärgise ja energiatõhususarvu ideel kui sellisel jumet.
Kaupa ostes on ju hea võrrelda lisaks hinnale kauba tehnilisi parameetreid. Näiteks tolmuimejat ostes võrdleb iga vähegi haritum inimene lisaks hinnale, müratasemele ja välimusele ka toote võimsust ning energiakulu. Esimese hinnangu energiakulule saab teha selle toote energiaklassi vaadates ehk mitu A-d ja plusse klass sisaldab.
Ka kinnisvara soetamisel on hea erinevate samade muude parameetritega hoonete energiatarvet (energiatõhusust) võrrelda.
Seadused, määrused, standardid jne võivad üht koma teist sisaldada.
Hobuse võib lombi juurde viia, aga teda ei saa sealt jooma sundida.
Kas ja kuivõrd projektikohane energiamärgises olev energiatõhususarv on võrreldav selle projekti järgi ehitatud valmis ehitisega, sõltub eelkõige projekti juhist, ehitamise protsessi juhtimisest: millisel tasemel projekti ta tellib, millised ehitustooted ta soetab, kelle või millised ettevõtjad valib ehitajateks, kuidas ja mil määral teostab või tagab omanikujärelevalve jne. Kui projektis ehitamiseks ja materjalide soetamiseks piisav ja lihtsasti leitav informatsioon puudub, protsessi juhil vastavad erialased teadmised samuti, siis on juba suur tõenäosus, et asjad peavadki kontrolli alt väljuma. Sest valikuid hakatakse tegema pigem hinna ja välimuse alusel, mitte aga oluliste tehniliste parameetrite alustel.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Point selles ongi, et energiatõhususarvu / energiaklassi järgi ei saa teha teha järeldusi energiatarve või energiakulude kohta...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Näiteks tolmuimejat ostes võrdleb iga vähegi haritum inimene lisaks hinnale, müratasemele ja välimusele ka toote võimsust ning energiakulu.
Harituse koha pealt ei oska kaasa rääkida...
Aga tolmuimeja valikul on minu puhul esimene kriteerium imemisvõimsus, seejärel muud tehn parameetrid, seejärel hind suhtena eelpool mainitusse. Energiaklass ei oma absoluutselt mingit tähtsust. Sest EUR-desse arvutatuna on vahe olematu.
Parem oleks omada tolmuimejat mis tolmu imeb selle asemel, et omada A++++ klassi tolmuimejat.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Point selles ongi, et energiatõhususarvu / energiaklassi järgi ei saa teha teha järeldusi energiatarve või energiakulude kohta...
Saab, saab. Energiatõhususarv / energiaklass just ongi mõeldud ökonoomsuse üle järelduste tegemiseks. Samas küttekulud olenevad lisaks kütteliigist ja selle hinnatasemest. Puuküte näiteks on suhteliselt odavam, aga elektri- või gaasiküte on mugavam.
Samuti mõjutavad energiakulusid näiteks laste või elanike koguarv, nende harjumused, elamisviis.
Energiatõhusus võib olla arvutuslik, aga ka katseline. Katseline saab oluliselt erineda arvutuslikust. Erinevus võib tuleneda arvutusvigadest, -metoodikast või / ja ehitamise ning materjalide kvaliteedist. Ehitamise kvaliteet võib tuleneda projekti kvaliteedist ja informatsiooni vähesusest selles. Kõik need omakorda olenevad ehitamise protsessi juhtimise kvaliteedist.
Kui ma läheksin projekteerijalt maja projekti tellima, siis projekti lähteülesandes näitaksin ära muuhulgas ka soovitud energiatõhususe. Võiks öelda lihtsalt, et tulevane maja peab hästi sooja pidama. Aga kui hea on "hea"? Väljenduda saab arvulise väärtusena.
Mina olen igatahes arvude usku. Samas, kui vähegi võimalik, siis tahan näha ka arvude ja numbrite taha.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Sa võid ju arvude usku olla aga kui tegelik soojuskadu on jagatud kahega kuna on kasutatud taastuvenergiat siis võid arvule otsa vaadata aga petta saad poolega! Ja nii võib juhtuda, et valides A klassi ja C klassi maja vahel siis tegelike küttekulude osas on C klass mitte ainult odavam osta vaid ka odavam ülal pidada.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Kalvis kirjutas: 12 Apr 2020, 07:36 Sa võid ju arvude usku olla aga kui tegelik soojuskadu on jagatud kahega kuna on kasutatud taastuvenergiat siis võid arvule otsa vaadata aga petta saad poolega! Ja nii võib juhtuda, et valides A klassi ja C klassi maja vahel siis tegelike küttekulude osas on C klass mitte ainult odavam osta vaid ka odavam ülal pidada.
Ma eelmises postituses kirjutasin, et küttekulu oleneb suuresti kasutatavast kütteliigist. Ehk täiesti loogiline, et mingil ajahetkel C klassi hoone kütmine puudega võib olla odavam kui sama suure A klassi maja kütmine elektriga.
Samas on ka tõenäoline, et mingil ajahetkel võetakse kusagil üleval vastu mingi poliitiline otsus ja mis oli enne odav ja kasulik, pärast otsust enam mitte.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Küttekulu all on mõeldud soojakadu läbi välispiirde.
Kuigi elektriga küttes on see seni kalleim lahendus siis aeg ajalt on lahendus omahind olnud võrdne muudegi lahendustega.
Kuid seejuures on mitmed tavalised küttelahendused taskukohased aga energiamärgise arvutustes on põlu all. Nad on ainult natukene kallimad kui tavaline puuküte.
Küttepuudegagi on suur vahe - kas statoilist ostad või hulgihinnaga metsavahi käest.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

2 lauset (saadaval erinevate riigiametite kodulehtedel):
- Energiamärgis on dokument, mis näitab, kui palju hoone või selle osa tarbib aastas energiat köetava pinna ruutmeetri kohta.
- Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni H-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved.


Kas need on õiged või valed?
JAH / EI? Ilma sisu taha vaatamata...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Energiamärgis, U-arv, soojakaod, küttekulu jms

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mina olen igatahes arvude usku. Samas, kui vähegi võimalik, siis tahan näha ka arvude ja numbrite taha.
Mina ka arvude usku...
Aga mulle ei meeldi kui arvudega manipuleeritakse.
Kena - andke energiamärgis kus on antud vajalik energiakogus (standardkasutusel).
Aga jätke välja kütteliik / kaalumistegurid.
Ning ärge lahutage "taastuvenergiat".

Ühesõnaga - jätaks manipulatsioonid füüsikast välja...
Vasta