Kivisöega kütmine

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Päästeametniku eilsest mölast jäi küll mulje, et riigieelarve vajab täitmist ning kriminaliseeritusel on vaja saada 100%.
Nimelt väitsid nad, et peatselt hakkavad K-komandona inimestele tuppa sisse ründama ning kelle tuhka topitud lakmuspaber näitab varasemat kilekoti põletamist, saavad kohe trahvi kaela.
Külaline
külaline

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kalvis kirjutas:Päästeametniku eilsest mölast jäi küll mulje, et riigieelarve vajab täitmist ning kriminaliseeritusel on vaja saada 100%.
Nimelt väitsid nad, et peatselt hakkavad K-komandona inimestele tuppa sisse ründama ning kelle tuhka topitud lakmuspaber näitab varasemat kilekoti põletamist, saavad kohe trahvi kaela.
Vene ajal imestati, et täidame N Liidu nõmedaid seadusi saksa täpsusega. Nüüd imestavad isegi sakslased (rääkimata kreeklastest, itaallastest jne), et täidame kõiki EL seadusetobedusi paremini, kui nemad.
“Mats alati on tubli mees, ei kedagi ta pelga. Ei kummarda ta härra ees, ei tõmba küüru selga” …
vist mõnikord peale 700-aastast orjapõlvel, kui kubjas ei näe :jooma
Kasutaja avatar
vaaderman
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1058
Liitunud: 24 Nov 2009, 15:19
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 51 korda
On tänatud: 7 korda
Kontakt:

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas vaaderman »

Külaline kirjutas:
Kalvis kirjutas:Päästeametniku eilsest mölast jäi küll mulje, et riigieelarve vajab täitmist ning kriminaliseeritusel on vaja saada 100%.
Nimelt väitsid nad, et peatselt hakkavad K-komandona inimestele tuppa sisse ründama ning kelle tuhka topitud lakmuspaber näitab varasemat kilekoti põletamist, saavad kohe trahvi kaela.
Vene ajal imestati, et täidame N Liidu nõmedaid seadusi saksa täpsusega. Nüüd imestavad isegi sakslased (rääkimata kreeklastest, itaallastest jne), et täidame kõiki EL seadusetobedusi paremini, kui nemad.
“Mats alati on tubli mees, ei kedagi ta pelga. Ei kummarda ta härra ees, ei tõmba küüru selga” …
vist mõnikord peale 700-aastast orjapõlvel, kui kubjas ei näe :jooma
kunagi oli sama kippish ka nende reoveemahutitega, foorumist loeme aga et iga mees teeb ja paigaldab mida ja millega hakkama saab
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 163
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Elustame, siis ka vana teemat.
Alustame siis sellest, et kütan vana Kaunase katlaga, teist aastat kivisöega.
Väike võrdlus, kui enne kulus küttepuid keskmiselt 40 ruumi aastas, korda alla, kord peale, siis nüüd kulub 20 ruumi ringis.
Kütan kolme materjaliga 2 tonni kivisütt, mida jääb grammi alles kevadel, väga külma talvega võibolla ei jää, pole veel tulnud, 20 ruumi küttepuid, tundub, et võib minna nii alla, kui peale veidi, sõltuvalt talvest ja 1,5 tonni karmi puitbriketti.
Köetud saab sedasi suur maja, kütte pealt hoian kokku, enamus aega katel ei köe ja majas on soe peamiselt kell 16-22, peale seda hakkab temepratuur langema ja järgmine päev on temperatuur kas 20 või alla ja väga külmade ilmadega võib ka 16-ni langeda, aga sellist külma pole kaua olnud.
Oleneb toast ka.


Kivisüsi tolmab tõesti, aga veel hullemini tolmab see tuhk, mida katlast välja võtad ja see tuhk on raske ka.
Muus osas on tänu kivisöele mugavam, vähem tööd, põleb kauem, radikad on tulised niiöelda kärssavad ka vahepeal ja aktiivse põlemise ajal on 80-95 kraadi katlas.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas võhik »

20 ruumi (sega?) puud (1.25 MWh/ruum) ?, tuppa jõuab ehk 20 MWh?
Kokku siis aastas puiduga oli 40 MWh ?

2 tonni kivisütt (7 MWh/t) - samasuguse kasuteguriga... tuppa jõuab ehk kokku 12 MWh?


Milline on nüüd see maja; kust läbi seinte lahkub 40 MWh ?
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 163
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Tegemist on vene aja lõpus ehitatud kivimajaga alla 300m2, ma täpselt ei tea.
Praktiliselt kogu pind on köetav, vähemal või suuremal määral, ka garaaz ning kelder.

Sellised on minu kütmise numbrid, vaevalt ,et soojahulk 100% täpselt sama on, selles võrdluses, sest kütan ikkagi tunde järgi.
Kui ma kütaksin selle maja korralikult soojaks, et pidevalt oleks +20-22 sees, siis läheks kindlasti märkimisväärselt rohkem.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 163
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Lisan sulle veel seda, et erinevalt paljudest teistest, ütlen mina ausalt, palju selles majas kütust kulub.
Kahjuks paljud teised räägivad oma küttekulu väiksemaks, sama ka autode kütusekuludega, valetatakse oma auto kütusekulu väiksemaks, see on nii levinud käitumine.
Põhjused on nii maja kui auto puhul samad, üks hulk inimesi lihtsalt valetabki otse näkku teine hulk polegi mõõtnud ja umbes arvab midagi või on kuskilt kuulnud või mõõdab kuidagi umbes valesti.
lykaliblelyka
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 05 Jaan 2021, 20:09

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas lykaliblelyka »

Lisan ka oma panuse söega kütjate nurgakesse.
Maja 90nendatel ehitatud kivahoone 160m2+täiskelder. Kelder on kütteta. Soojustust on seina hiljuti 100 peno pandud ja laepeal mõnikümmend cm tselluvilla.
Küttekoldeks on viadrus 22+ keskküte ajab ka 150l boilerit soojaks. Majaelanikud peavad normaalseks toa temperatuuriks 23-24 kraadi alla selle pidi külmetamine olema.
Pulli pärast kirjutasin üles palju sütt kulub eelmine kord. 20 november võtsin 1,2 tonni. Sellega on veel praegugi alles u paarsada kilo. Nii siis tuleb kuluks ca 600-700kg kuu hetke ilmaga. Kui on külmem ega palju rohkem ei lähe , selline ilane ilm tuulega on vaata ,et hullem kui külm tuuleta ilm. Lisaks kulub tulealustamiseks puitmaterjali umbes vast 1-2 ruumi.
Söega kütja sai minust 5 aastat tagasi ,kui selle koha ostsin. Vanast peremehest oli väike hunnik alla jäänud. Alguses ei saanud aru, miks see hunnik seal oli. Hiljem jõudis kohale. Puuga küttes polnud *soodsa* tuule korra maja soojaks saada ja ,kui saigi siis jahtus ta ikka mega kiiresti maha (akupaak puudub). Maja on parajalt tuulte meelevallas ka. Mõtlesin ,et mis jama otsa ma sattunud olen. Tegelikult pole asi üldse hull. Söel on omad head omadused ja miinused.
Plussid-
Kui puudub akupaak ja maja on kaunis hõre ,siis süsi toimib kompenseerib mõlema puudust. (hõõgub sütena ja kütteväärtus ühiku kohta on päris krõbe).
Võrreldes puudega on sütt väga lihtne käidelda. Täna just tõin sütt. Käruga platsile süsi peale ja kodus kärust otsa keldrisse labataga. Minul võtab kolme tonni alla viskamine kuskil max 1,5-2 tundi ja kogu moos.
Söe hind ja saadavus On väga stabiilne. Selline u 160 euri tonn ja siiani kõikunud ei ole. Saadavus on ka alati olemas. Mäletan hästi ,kui pelleti mehed üks aasta siin kandis hädas olid ,kui hind hüppas lakke 200+ euri tonn lisaks sai ühel hetkel ka kirve hinnaga staff lihtsalt otsa.
Ei pea koguaeg nn juurde viskama. Viskan söe alla panen otsast põlema ja kõik üks katla täis käib kenasti päeva või nii.
Miinused
Tekib palju tuhka. Peab olema koht kuhu seda paigutada. Seda tekib ohtralt. Selline 80 liitrit kuskil kahe nädalaga umbes. Mina paigutan selle sissesõidu teele täiteks. Sobib väga hästi erinevalt turbabriketti tuhast.
Katla puhtaks lükamine. Et saada head effektiivsust on mõistlik lükata katla ribid traatharjaga läbi peale paari kütmist aga see võtab mingi mõnikümmend sekundit. Rohkem nagu ei meenu pahasid külgi.
Müüdid ,mis tahaks ümber lükkamist.
Söega kütmine on räpane ja naabrid teevad etteheiteid tahma ja haisu kohta.
Esiteks ei ole räpane. Kui sütt sisse visata keldrisse tuleks valida pisult sombune niiske ilm siis süsi ei tolma, kui ta on kergelt niiske. Tänapäevane sorteeritud süsi tuleb suht sodi vabalt. Vb on teisiti ,kui osta seda odavamat peenikest paska, mina seda ei tee.
Teiseks ,kui sütt õigesti põlema panna ,siis ei tule ka korstnas must lont välja. Sütt pannakse pealt põlema!! Alguses võib see olla veits ebameeldiv (ei lähe põlema). Ma pole kunagi suurem asi tule alustus meister olnud. Mina ostsin gaasiballooni ja põleti umbes sellise nagu bituumen katusete paigaldamisel kasutatakse. Ribid puhtaks, tuhk välja, süsi alla, neli viis halgu peale ja tuld. Kogu protsess võtab nii max 5 minutit või vähemgi.

Edasi sõbrad söega kütjad!
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Kui sa katelt nühid siis tee suitsutorudega ka sama.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 163
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas pehmo »

See ei ole müüt, et söega kütmine on räpane.
Täpselt selline ta ongi, katlamajas tolmab, tuhk tolmab, ise määrdud ja ninasõõrmetesse tuleb seda.
Katla puhastamine määrib sind kenasti.
Smauti on maja ümber lumi must ja naabrid tunnevad väga kenasti seda haisu, nad on selle ka ära maininud, eks ma ise tunnen ka, kui mõni teine naaber siinkandis kütab.

Samas ei ole naabritel sellest otseselt probleemi ja takistusi nad pole kütmiseks teinud ja ise kasutan sütt nagu ka eespool mainitud, põleb kauem, hea kütteväärtus ja odav, kerge käidelda.
Seda ma muidugi ei kujuta ette, kuidas ma saaksin terve päeva ühe katlatäiega hakkama, kohe üldse ei kujuta.
ma küll kasutan sütt võrdlemisi vähe, 2-4 kühvlitäit katlatäie kohta ja tavaline on 2 katlatäit.
Ülejäänud on küttepuud ja veidi kiiret puitbriketti.
Külmema ilmaga tuleb 3 katlatäit, aga need katlatäite suurused ka kõiguvad, nagu öeldud.

Mina panen kivisöe kõige peale, et alumine tuli seda korralikult põletada saaks, koos kiire puitbriketi karmi tule abiga.
Vana Kaunase katel, mis seda karmi tuld kannatab.

2 tonni kivisütt aastas paistab olevat päris hea arvestus, pluss 1,5 tonni kiiret puitbriketti ja 20 ruumi küttepuid ümardatult.
lykaliblelyka
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 05 Jaan 2021, 20:09

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas lykaliblelyka »

Njah, tuhk ongi see põhiline, mis määrib. Igapäeva tuha katlast välja vedamise lahendasin kinniste anumatega. Mingi hetk müüdi selliseid 50l kaanega toiduainete vaate. Sinna tuhk kärmelt sisse ja kaan peale ,siis nagu ei tolma eriti tuhk kedris ringi. Selles samas anumas viin tuha välja ka. Kui suitsutoru puhastamiseks läheb ,siis saab pärast küll nokkida ninast muste kolle välja ,kui maski mitte kasutada.
Suitsutoru puhastan korra kuus ,kui plaate kasutan või kui ei kasuta ,siis kaks korda kuus.
Kui väljas on väga külm ,siis teen ka kakskorda tuld. Kehva suusailmaga saab korraga hakkama. Natuke mängib rolli ka soojavee tegemise vajadus.
Lumi must maja ümber ei ole. Muidugi korstnal kõrgus on omajagu kelder,1k, 2k, katusepealne plus veel mõned meetrid. Haisuga ka probleeme pole. Naabrid pole ka päris seljas mul lähim on vast selline ca 70-100m.
Söega kütmine ei sobi kohe kindlasti tiheasustusega madala korstnaga majade puhul.
Mingi talv tegin tööd äärelinnas uuselamu rajoonis. Seal need nn euromajad, madalad korstnad ,kui üldse on korstnad ja väiksed krundid. ilm oli selline -5 või midagi taolist. Tulin autost välja ja pidin peaaegu oksele hakkama. Selline pasmott oli üleval ,et jube ja see hais mattis terve selle piirkonna enda alla. Pärast objektis lahkudes panin tähele ,kuidas mitu tänavat eemal oli üks sell otsustanud hakata oma 1korruselist elamut kütma ilmselt kütteõliga või millegi sarnasega. Seal tehnoruumis ,kui teistel on kas maapumb või midagi sarnast oli vend ehitanud mini enefit tehase endale.
pehmo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 163
Liitunud: 07 Apr 2017, 19:09
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas pehmo »

Alustame sellest, et kõige rohkem tolmab see hetk, kui sa võtad tuhka katlast välja, mul alati ninasõõrmed mustad, puhastan neid peale katla küdema panekut.
Tõmban vett ninna ja nuuskan musta vett välja.
Kuiv kivisüsi alla pannes ka veidi tolmab, ämbris seistes tuhk muidugi ei tolma enam.
Teine asi on see, et katlas lähed ikka millegi vastu ja käed väga tahmased pärast.
Sealjuures kasutan ma kivisütt veel vähe, kõigest 2 tonni aastas, ülejäänud on küttepuu ja veidi puitbriketti, mis seda kivisütt korralikult läbi põletab.
Ehk siis kivisöe osa tuhas ei saa olla liiga suur, aga tolmab ikka, umbes pakun, et äkki pool tuhka on kivisöe oma.

Vot seda juttu mina ei usu, et sul must ei ole lumi maja ümber, sa lihtsalt ei vaata hoolega, see pole võimalik, sest kuhugi peab see kivisöe räpane toss minema ja langema.
Ka mul ei ole siin madal korsten, see algab keldrist ja jookseb läbi kahe korruse katusele välja, naabrid on 20-40m kaugusel ja tunnevad kenasti.

Lihtsalt see kõik on miinus, millega peab kivisöega kütmisel arvestama, midagi ei ole teha, sellepärast kütmata ma sellega ei jäta.
Viki2
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Aug 2020, 08:56
On tänanud: 2 korda

Re: Kivisöega kütmine

Lugemata postitus Postitas Viki2 »

Mina kütan kandilise puitbriketiga - põleb kaua
ei mingit erilist tolmu ja suht vähe tuhka kah. Katel
on Viadrus
Vasta