Kas puit või metallkarkass?

rhikvision
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 30 Okt 2019, 19:08
On tänanud: 1 kord

Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas rhikvision »

Kuna eelmise teemaga hakkasin puitkarkassis kahtlema teen uue teema veidi konkreetsema selgituse ja küsimusega.

Olukord on selline, et on vaja ehitada kipssein, mille sees on peidus nii 50mm äravooluotru, kui ka 16mm veetorud. Seina väliskülge tuleb köök.

Küsimused oleksid sellised:
1) Karkassi paksus tuleks 95mm. Kas sellises olukorras eelistada puit või metallkarkassi?
2) Puidu sisse freesiksin 50mm augud ja 16mm augud veetorudele. Kas metallkarkassi puhul võib 50mm augu teha ruudu kujulise relakaga?
3) Olen kuulnud, et köögiseina jaoks peaks kasutama osb plaati. Kuna köök tuleb seina ainult osaliselt, siis tervet seina ei tahaks sellega katta. Kas sellisel juhul pannakse osaliselt kips ning osaliselt 13mm osb ja pahteldatakse asi ühtlaseks?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

1: Suures plaanis väga suurt vahet pole, millise karkassi peale teed. Kuid arvestama pead, et 95mm hööveldatud pruss pole sirge. Metallkarkass on sirge. Mina eelistaks metallkarkassi just sellepärast, et sirget prussi on raske leida.
2: Ruudukujulist relakat ma näinud pole. Kuid kas sa lõikad augu sinna karkassi relakaga, või augusaega(toosifrees) - sellel pole väga vahet. Küll peaks aga veetorudel olema metallkarkassi paigaldades kõri ümber. Selleks , et vältida terava metallkarkassi servapoolt äralõhutud toru.
3: Ilmselt sa kuulsid poolt juttu. Arvatavasti mõeldi köögiseinas OSB kasutamise all seda, et kipsplaadi taga on omakorda OSB plaat. See selleks, et oleks võimalik hilisemalt asju köögiseinale kinnitada. Kasvõi näiteks köögikappe. See idee, et paned seina osaliselt kipsi ja osaliselt OSB ei lenda. OSB pole kujupüsiv materjal ja ühenduskohtades on varsti praod sees.
rhikvision
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 30 Okt 2019, 19:08
On tänanud: 1 kord

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas rhikvision »

Tänan vastamst. Ma tulin siis sellise mõtte peale, et teha pealvaates selline karkass:
https://www.autodraw.com/share/810FNMR0EYI6

See veidi sügavam karkassi osa oleks see koht kuhu tuleksid köögikapid. See oleks siis täpselt nii palju sügavam, et sinna mahuks OSB plaat ning siis oleks tasa kõrvaoleva karkassiga ja saaks kõik katta ühtlase kipsiga. Kuidas kõlab?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

See OSB ei maksa niipalju, et selline jebimine omaks mõtet.
rhikvision
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 30 Okt 2019, 19:08
On tänanud: 1 kord

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas rhikvision »

ifffff kirjutas: 31 Okt 2019, 19:19 See OSB ei maksa niipalju, et selline jebimine omaks mõtet.
Ma hinna pärast ei muretsegi väga, lihtsalt mõtlen, et kuidas vähem tööd oleks. Kas alternatiiv oleks panna osb terve seina ulatuses ning siis kips peale?
kunn24 kirjutas: 31 Okt 2019, 23:11 Sellises metallkarkassis reeglina on läbiviigud juba olemas, võimalusel tuleb neid kasutada. Kui on vaja auku teha, siis tehakse nii, et plekk lõigatakse 3-lt küljelt lahti ja painutatakse alumisest kohast risti- välditakse toetuspunktis teravat serva. sama kehtib ka karkassi eelnevalt stantsitud läbiviikude kohta.
Hmm, kas on olemas ka selline metallkarkass, kus 50mm toru läbi läheb? See oleks küll äärmiselt mugav.
rhikvision
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 30 Okt 2019, 19:08
On tänanud: 1 kord

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas rhikvision »

Tänan. VP95 karkassipost tundub mulle väga sobiv olevat. Kuna varem olen alati puitkarkasse teinud, siis küsiks veel paar küsimust metallkarkasside kohta.

1) Kas vöö ja posti sidumiseks sobivad litsalt lapiku peaga plekikruvid?
Midagi sellist: https://i.hinnavaatlus.ee/p/900/8b/50/2 ... 8_1bfd.jpg
Need paar millimeetrit, mis pea välja jääb, ei tohiks vist kipsplaati segama jääda?

2) Tean, et nendesse metallkarkassi postidesse kuhu paigaldatakse uks pannakse ka puit sisse. Kas selle jaoks 95mm posti jaoks on olemas ka mingi spets mõõdus puitprussid?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

rhikvision kirjutas: 03 Nov 2019, 11:32 Tänan. VP95 karkassipost tundub mulle väga sobiv olevat. Kuna varem olen alati puitkarkasse teinud, siis küsiks veel paar küsimust metallkarkasside kohta.

1) Kas vöö ja posti sidumiseks sobivad litsalt lapiku peaga plekikruvid?
Midagi sellist: https://i.hinnavaatlus.ee/p/900/8b/50/2 ... 8_1bfd.jpg
Need paar millimeetrit, mis pea välja jääb, ei tohiks vist kipsplaati segama jääda?

2) Tean, et nendesse metallkarkassi postidesse kuhu paigaldatakse uks pannakse ka puit sisse. Kas selle jaoks 95mm posti jaoks on olemas ka mingi spets mõõdus puitprussid?
Karkassitangid maksavad 25 eur. See kruvipea jääb seal segama.
praanik
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 209
Liitunud: 29 Juun 2016, 14:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 11 korda

Re: Kas puit või metallkarkass?

Lugemata postitus Postitas praanik »

45x95 höövvel materjal on sobiv selle jaoks
Tegelikult poste pole vaja eraldi vööde külge kinnitada, nad püsivad seal niisama ka püsti seni kuni plaadid peale paned
Vasta