Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Õie
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 09 Juul 2019, 22:00

Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas Õie »

Tere!
Sooviks pisut nõu elektrikaablite vahetuse teemadel vanas paneelmaja korteris. Korteris 16A ja 1-faasiline elekter, 2-toaline. Soov on eraldi elektrikilp paigaldada esiku seinale, kuhu siis korteri vool sisse vedada. Sai ostetud valgustusele kaabel XPJ 3G1,5 ja kõigele muule XPJ 3G2,5. Mõte oli el.kappi vedada vool selliselt, et jagaks 5ks: toa valgustus ühe RVK alla 10A, kõik pistikud 16A RVK-ga (siit saaks voolu arvuti, TV, külmkapp, erinevad köögiseadmed, vannitoas föön jne), köök seadmed (nõudepesumasin) 16A RVK, vannitoas pesumasin 16A RVK ja köögis ahi 16A RVK-ga (pliidiosa on gaasiga). Kas sedasi oleks mõistlik ja kust leida elektrik, kes need kappi aitaks ühendada?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Kõikidele nendele küsimustele annab vastuse pädev elektrik, mitte foorum.
Õie
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 09 Juul 2019, 22:00

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas Õie »

Tõsi, aga ka seda foorumit külastavad pädevad elektrikud. Kahjuks on mitmeid elektriettevõtteid läbi helistatud-kirjutatud, et nad tuleks ja vaataks ning ütleks töö hinna, aga isegi ei vaevuta tagasisidet anda, kuna töömaht on nende jaoks nõnda väike ja tundub, et ei viitsita tegeleda, kui ehitusturg hoos ja uusi suuri hooneid muudkui kerkib, ka seal vajatakse elektritöid ja saab suurema ampsu haarata. Mistõttu on juba vaikselt lootusetuse tunne tekkinud, et peab ise elektrikuks hakkama, et nii vist jõuab ka kiiremini selle töö tehtud.
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 221
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Kas 16A 1 faas liitumisühendus sellisele koormusele jätkub. Arvuta võimsused kokku. Kas kasutad kombi RVK-d(liigvoolukaitse ja RVK ühes) siis vast oleks selline lahendus loogiline. Saad peakaitset suurendades normaalse lahenduse. Mina neid RVK-d nii palju ei paneks kui liitumisühendus jääbki 1x16A , saad ju tarbida vaid 3,6kW. Siis on vaja prioriteedireleedega lahendust, et peakaitse ülekoormusega välja ei lülituks.
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Alustame sellest, et sul on RVK ja liinikaitse segamini. Kui sa pead silmas kombineeritud RVK/liinikaitset, siis kahetoalise 16A ja 1 faasi jaoks on taoline jaotus ülepingutamine, mingit reaalset kasu on raske näha ja paned ca 200 euri lihtsalt seadmetesse. Jyrikg-l on täitsa õigus, joonista oma seadmed välja ja arvuta koormused kokku, siis saab elektrik edasi mõelda, kuidas ja mida grupeerida ja mis reaalne mõju on. Lühidalt, grupeerimine on mõistlik siis (ja ainult siis) kui:
1) on tegelik vajadus vedada erineva (tavaliselt suurema) läbimõõduga kaabel - ntx 4mm pliidile
2) on funktsionaalne vajadus eraldada tsoone/pistikupesi - ntx osad pistikupesad läbi UPS-i, eelnevalt nõudena ainult pistikupesad läbi RVK-de,
3) on erineva prioriteetsusega tarbijad ja piiratud kogus -- tavaliselt vähem- või rohkem targemate prioriteedireleedega juhtimine - ntx taolistes korterites prioriteetidena elektroonika>veekeetja>pliit>pesumasinad>boiler vms järjekorras

(tegelt on veel, aga konkreetses kontekstis vast piisab)

Selle planeerimisega tegele sinult saadava info alusel pädev elektrik. Lihtsalt RVK-de ja liinikaitsmete kilpiladumine, nagu öeldud, on raharaiskamine ja ei erine funktsionaalsuselt ühest peakaitsmest, sellele järgnevast RVK-st ja lihtsalt valgustuse ning PP-de eraldamisest eri kaitsmete alla -- seda viimast ka eelkõige seetõttu, et laelambi pirni vahetamisel saaks põrandalambi põlema jätta.
Õie
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 09 Juul 2019, 22:00

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas Õie »

Tänan mõlemit asjaliku vastuse eest. Hetkel tõesti on trepikoja el.kilbis igal korteril oma peakaitse 16A, kahjuks suuremat maja enda kaabeldus ei võimalda ja pean oma asjad selle 16A sisse arvestama. Praegu jookseb kogu elekter sinna nende vanade alumiiniumjuhtmete kaudu. Saan aru, et tegelikult mul polegi mingisugust vajadust RVK-le ja piisab tavalisest kaitsmest.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas T25 »

Mul oli peaaegu sama seis( püstakus oli elekter uuendatud) ja lahenduseks oli pädev elektrik, kes päevast päeva suuri objekte paneb ja seega on kursis tänapäevaste projektide ja normidega. Ma ütlesin talle , et ma tellin projekti , ta vastas mulle , et mis mõttega, mida see paber sulle annab, mitte midagi. Ja nii tegingi, et lasin elektrikul vabade kätega toimetada. Seejuures rääkis ta mulle põhjalikult ära, kuidas tänapäevaseid kortereid tehakse, kuidas neile 3 faasi ikka veetakse jne. Mulle paigaldas ta ka 3 faasi valmidusega, kuigi jäi 1 faas, sest ühistult luba saada 3 faasi jaoks on tõenäoliselt ilge jama ja mõttetu närvikulu. 16A asemel läheb vajadusel asemele 20A, sellest ei pea keegi teada saama ja kindlasti saab ka 16 A hakkama, kui ise kõike asju korraga taha ei lülita. Asju tuleb mõistusega kasutada. Pädeval elektrikul on materjalid ka kaasas, nii et ise ei pea neid osta hakkama. Ma ei oskakski. Aga vot probleem ongi nüüd selles, et kuidas leida selline elektrik, sest selliseid ei ole palju, kes viitsiksid veel haltuurat teha. Nii et peadki mingi firma peale võtma, midagi teha ei ole.
Teine äärmus oli aga see, kui kutsusin aastaid tagasi oma esivanema maja elektrit vahetama ühe tuttava veneajast pärit kuulujärgi kõva "elektriku". Tüüp tuli kohale kaasas kruvikeeraja ja näpitsad ja küsis, et mis siis mureks on. Vastasin, et vaat selles majas tuleks nüüd elektrisüsteem välja vahetada. Mees vastu, et kuule, käi poes ära ja too mulle poolik, mida ma ka tegin. Andsin pooliku kätte ja mees kadus kiiresti. Niipalju aus mees oli, et tööriistad jättis mulle panti siiani. Ilmselt pani ameti lõplikult maha sel päeval.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Õie kirjutas: 02 Aug 2019, 14:28polegi mingisugust vajadust RVK-le ja piisab tavalisest kaitsmest
Tänaste nõuete järgi tuleb RVK-ga kaitsta kõik pistikupesi
sisaldavad grupid ja kõik eluruumide valgustuse grupid.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas aero »

T25 kirjutas: 03 Aug 2019, 22:53 ...probleem ongi nüüd selles, et kuidas leida selline elektrik, sest selliseid ei ole palju, kes viitsiksid veel haltuurat teha. Nii et peadki mingi firma peale võtma, midagi teha ei ole.
...
Andsin pooliku kätte ja mees kadus kiiresti.
Rumal käitumine aastaid tagasi ja saamatu inimese /TEEMAST MÖÖDA!/ jutt 2019. Üledimensioneeritud betoonpeldikule kulutada on sinu jaoks ok aga veidi keerulisemas teemas oled hädas - ei ole piisavalt mehi, kes oma tööandja tagant varastavad.
juhtmepunt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 08 Veebr 2019, 16:17
On tänatud: 3 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas juhtmepunt »

Küülaline kirjutas: 04 Aug 2019, 22:00
Õie kirjutas: 02 Aug 2019, 14:28polegi mingisugust vajadust RVK-le ja piisab tavalisest kaitsmest
Tänaste nõuete järgi tuleb RVK-ga kaitsta kõik pistikupesi
sisaldavad grupid ja kõik eluruumide valgustuse grupid.
Anname nõu küsivale foorumikülastajale suti ametlikuma tekstiga viite RVK (kodukasutuses peaaegu vältimatult kõikides PP- ja valgustusahelates) kasutusnõudest ka:
http://www.auditron.ee/rikkevoolukaitsest-2/
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Elektrikaablite vahetus korteris, palun nõu!

Lugemata postitus Postitas T25 »

aero kirjutas: 05 Aug 2019, 12:22
T25 kirjutas: 03 Aug 2019, 22:53 ...probleem ongi nüüd selles, et kuidas leida selline elektrik, sest selliseid ei ole palju, kes viitsiksid veel haltuurat teha. Nii et peadki mingi firma peale võtma, midagi teha ei ole.
...
Andsin pooliku kätte ja mees kadus kiiresti.
Rumal käitumine aastaid tagasi ja saamatu inimese /TEEMAST MÖÖDA!/ jutt 2019. Üledimensioneeritud betoonpeldikule kulutada on sinu jaoks ok aga veidi keerulisemas teemas oled hädas - ei ole piisavalt mehi, kes oma tööandja tagant varastavad.
Igaüks mõtleb oma rikutuse tasemel. Mees ehitas oma vabast ajast, mitte tööajast. Loomulikult kasutas oma igapäevaseid tööriistu, kuid vaevalt et see nüüd varastamise alla läheb. Firmat isiklikult ei tahaks ka selle pärast, et siis on kiire-kiire ja kvaliteet kannatab selle pärast. Eks igaüks leiab oma lahendused, mina räägin omadest kogemustest.
Vasta