Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Prill kirjutas: 26 Veebr 2019, 16:21isetegijad saavad proffide käest foorumites nuhelda, sealjuures ei ole vahet, kas küsitakse meditsiinilist-, elektri alast või autoremondialast- või muud nõu
Vahe on elektriala töödel, kuna vastavalt määrusele:
26.06.2015 nr 74 : Elektripaigaldise käidule ja elektritööle esitatavad nõuded
ei ole elektritööd nn tavaisikutele lubatud.
Urmas kirjutas: 26 Veebr 2019, 16:26Mis ajast ja millise seaduse järgi
Tehnilise normi ja standardi seaduse (RT I 1999, 29, 358)
(mida ma küll ise lugenud ei ole)
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Prill »

Küülaline kirjutas: 26 Veebr 2019, 16:39 Vahe on elektriala töödel, kuna vastavalt määrusele:
26.06.2015 nr 74 : Elektripaigaldise käidule ja elektritööle esitatavad nõuded
ei ole elektritööd nn tavaisikutele lubatud.
Vahi raipeid, lähebki see elu sammhaaval sinnasuunas, kus igasugune isetegevus välistatakse :)
Kuigi mu kaablid enne seda 2015 aastat veetud. Edaspidi tuleb isetegijatel elektrivärki põranda all teha, nii otseselt kui kaudselt vist.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Prill kirjutas: 26 Veebr 2019, 16:21 "Valesti paigaldamine" ongi tehnilise nüansi küsimus, tagajärjed, olgu maja mahapõlemine, kindlustusvaidlused jm - on juba juriidiline teema.
Vist ei saa sinnamaani ka minna, et probleemi võimalikuks lahenduseks on üks variant: "mahapõlemine" :scratch: Äkki ennetaks ja teeks nagu on õige nii spetsialistide poolt soovitatud ja kui ka ametnikute poolt aktsepteeritud? Loll on see, kes ennetada ei oska! Aga miks ennetusmeetmed on "tasulised", jääb mulle esialgu veel mõistatuseks või mõistmatuks.
Prill kirjutas: 26 Veebr 2019, 16:21 Kuigi ma ei saa päris täpselt aru, mis selles karkassi sees kaabli vedamises keerulist on, enda elamise kõik kaablid on veetud omast tarkusest nii karkassi tagant, karkassi seest, villa seest
Ega ma ka ei tea, mis seal rasket on? Nagu eelmises postituses mainisin, ei saa kõike võtta hetke järgi ja võiks mõelda ka variantidele, mida loomulikult kellelegi ei soovi.
Pean tunnistama, et omal ajal(13 aastat tagasi) ei küsinud kelletki nõu ja kahe korteri kokkuehitamisel ning kogu elektrisüsteemi uuendamisel tegin oma arust hea tava kohast. No mis teha, midagi pole juhtunud, kuigi ma tegin ühendused on oma teadmiste järgi korrektselt(Wagodega), aga ühendused ei ole toosides, vaid lihtsalt lae peal kipsplaadi taga.
Prill kirjutas: 26 Veebr 2019, 14:48 Teatud piirides detailsus on juba kutseala küsimus, ei pea seaduses olema kirjas iga pahtli ja värvi retseptid ega pintsli harja mõõt mikromeetrites - iga meistri kutse küsimus on teada kehtivaid norme ja kursis hoida uutega, mõnel alal ei piisa selleks 2€ kulutamisest standardiga tutvumiseks vaid tuleb reaalselt sadu eurosid kulutada täiendkoolitsutele.
Kas sa ikka lugesid, et minu poolt kasutatava pintsikarva pikkus ei ole otsene õnnetuste ega kindlustushüvitise suurust määrav põhjus? Ebapäeva või pädeva isiku poolt paigaldatu on aga väga seoses õnnetuste või kahjuhüvitisega. ametlikult pädeva, kuid ebapädevalt paigaldatut aktsepteerib kindlustus ja võib pöörata hüvitise tagasisaamise regressinõudeks. Nii lihtne see ongi! Edasine ei huvita.
OT. Võite mõelda, et miks peaks hakkama hüpoteetilistele õnnetustele, äkki kutsun kindlustuse vormistamisega veel ise õnnetuse kaela ja kindlustusele raha raiskama, aga on olemas isiklik, ca 35 aasta tagune juhtum kui koduköögis üks 10l soojaveeboiler läks varahommikul kärssama. Kindlustusagendil läksid silmad ümmarguseks kui hakkasin kahjustatud asjade nimekirja loetlema. :shock: Tahmakahjustatud köögikappidest kui kõikide kapis leiduvate asjadeni- sool(2 kopikat kilo), suhkur, kuivained, moosid taldrikud("ei allunud pesule") ... jnejne, siis edasi tuppa- seal olid "tahmakahjustusi" saanud kõik raamatud(tol ajal maksid kopikaid), voodiriided jnejne... Kindlustusagendi pilk oli küll selline, et tahtis teada saada mu "konsultandi" nime, aga vaikisin nagu vene partisan. ;) Hüvitis ikka mitusada rubla(200-300 rubla, täpselt ei mäleta), mis tol ajal oli päris suur summa võrreldes 1-2 rublase kindlustuse kuumaksuga.

Kokkuvõtteks sobib vist ütlemine: "Julge hundi rind on haavleid täis."
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 26 Veebr 2019, 15:36Ei kisu teemast kõrvale, vaid selgitataks nüansse. Nagu ma saan aru, siis paljud ei näe asju hetkepaigaldusest kaugemale. Tuleks näha ka teoreetilist võimalikku lõpptulemust, et valesti paigaldatud kaabli tagajärjel pole enam maja. Tavaliselt on kohustuslikud ettevaatusabinõud tehtud ikkagi heas usus inimeste jaoks, et vältida letaalseid tagajärgi...
Siin teemas on mitmeid kordi ähvardatud-hirmutatud-hoiatatud "valest paigaldusest" tingitud maja mahapõlemisega.

Võhikule, kes teemaga ei ole kokku puutunud, võib muidugi makarone kõrva ajada, aga inimesel, kes terve elu elektriga seotud aladel töötanud, on välja kujunenud mingi iseseisev mõtlemine ja kriitikameel.

Kas keegi teab või oskab nimetada mõnda konkreetset tulekahju, mille põhjuseks (üksinda) oli valesti paigaldatud tänapäevane paigalduskaabel (PPJ/MMJ/XPJ/NYM...)?

Elektrisüsteemist tingitud tulekahjud saavad reeglina alguse probleemsetest ühenduskohtadest, mis on samal ajal suure koormuse all. Sädelevad klemmid, oksüdeerunud ühendustega harutoosid, lõtvunud kruviühendused, halva kontaktiga pistikud jms., kus takistus on suurenenud ja ühenduskoha temperatuur koormuse all tõuseb. Mida rohkem tõuseb temperatuur, seda halvemaks läheb kontakt ja tekib omamoodi ahelreaktsioon. Kui lähedal on süttivaid materjale, siis ongi õnnetus käes.

Selleks, et pikk kaabel saaks seina sees midagi põlema panna, peab kaabli temperatuur tõusma vähemalt 250...300 kraadini ja vahetus läheduses olema süttivaid materjale (nt. puit). Selle temperatuuri mõjul kaabli isolatsioon kõigepealt ammu sulab, sooned lähevad lühisesse ning kaitselüliti lahutab liini.

Mis on vahe eelnevalt kirjeldatud olukorraga (halb kontakt)? Selleks, et kaabel jõuaks ümbritsevate materjalide süttimistemperatuurini kuumeneda, on vaja küllaltki suurt voolu ning mõnevõrra aega - kaablisoon ise on madala takistusega ning küllaltki hea soojusjuht. Isegi kui kaablit läbiv vool ei saavuta lühisvoolu, peaks kaitselüliti enne ülekoormusest rakenduma, kui kaabel jõuab mõnesaja kraadini kuumeneda.

...

Jah, kui koormuse piiril olev paigalduskaabel asub kestvalt keskkonnas, kus temperatuur ületab 50...70 kraadi, siis kaabli isolatsioon vananeb ja selle eluiga väheneb. Kui selle käigus on veel kaabel mehaaniliselt mõjutatud (mehaanilise pinge all või järsu nurga all painutatud-väänatud), siis võib isolatsiooni riknemise tagajärjel tekkida lühis. Jällegi peaks kaitselüliti selle lahutama.

Seega - tulekahjud on eelkõike alumiiniumjuhtmete ja oksüdeerunud ühenduste teema, tänapäevane paigalduskaabel on viimane koht, millest võib õnnetus tekkida.

Disklaimer: Ma ei räägi olukorrast, kui keegi paneb soojapuhuri nt. telefoni/sidekaabli taha, pikendusjuhe on rullis vms. erijuhust. Ma räägin üksikust (või paarist) korrektsest, sobiva ristlõikega paigalduskaablist, mille ees on kasvõi suurusjärgu poolest sobiva nimivooluga kaitselüliti.

Loomulikult tuleks asju korralikult paigaldada ning lähtuda (esmalt!) kaablitootja paigaldusnõuetest ning kehtivatest normidest ja õigusaktidest. Aga kõigele sellele tuleks läheneda ka kaine mõistuse ja kriitikameelega.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 26 Veebr 2019, 17:56 Võhikule, kes teemaga ei ole kokku puutunud, võib muidugi makarone kõrva ajada, aga inimesel, kes terve elu elektriga seotud aladel töötanud, on välja kujunenud mingi iseseisev mõtlemine ja kriitikameel.
Inimene, kes kirjutab VE foorumisse teema "Karkassmaja kaabeldus. Nõuded." on VÕHIK! Või ei ole selle väitega nõus?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

vtl kirjutas: 26 Veebr 2019, 17:56 Võhikule, kes teemaga ei ole kokku puutunud, võib muidugi makarone kõrva ajada, aga inimesel, kes terve elu elektriga seotud aladel töötanud, on välja kujunenud mingi iseseisev mõtlemine ja kriitikameel.
Ma pidasin antud juhul ennast silmas.
Urmas kirjutas: 26 Veebr 2019, 18:16Inimene, kes kirjutab VE foorumisse teema "Karkassmaja kaabeldus. Nõuded." on VÕHIK! Või ei ole selle väitega nõus?
Ei ole 100% nõus. Lugesin teemaalgataja postitusi ja mulle jäi mulje, et ta on elektripaigaldustöödega eelnevalt põgusalt kokku puutunud, õppimisvõimeline ja vastutustundlik. Inimene lihtsalt tahtis teada kehtivaid norme ja ehitustavasid, kuid selle asemel hakati teda projektidega materdama ning mahapõlemisega ähvardama.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Vtl, kas inimene, kes kirjutab:
coeng3 kirjutas: 21 Veebr 2019, 10:42 Kuidas tänapäeval karkassmajas kaableid veetakse? .....
ja siis paar postitust edasi kirjutakse
coeng3 kirjutas: 24 Veebr 2019, 11:44 Olen pinnapealset juhtmestikku vedanud ja õigete ristlõigetega kaableid jne, selle kohta on palju materjali - tabeleid. Kõik on töötanud ja juba aastaid. "Elektripaigaldustööd 1-4" väga mahukas materjal põhitõdedega , kui järgid seal avaldatud õpetusi, eksida ei saa. Aga soome keelest eesti keelde tõlgitud ja juba 2013a. Kuna eestis on kombeks igal aastal midagi reeglites muuta, küsisingi, kuidas praktikud praegusel ajal toimivad. Küll jõuan projektini ka, teisiti ju ei saagi, aga huvitas praegune olukord.
Kas kasutaja coeng3 ei peaks olema elektriinstallatsioonitöid majandustegevusena osutades pädev isik? Jutu järgi osutab ta elektriinstallatsioonitöid majandustegevusena või eksin? Nagu sa, Vtl, väidad, siis pädevad peaksid ju teadma, et nagu mida, millega, kuidas jne ... peab kõik käima? Pädevustunnistus peaks vist olema. Kui teed endale, siis on see sinu vastutus, kui teistele, on vastutuse määr juba teine. Ei saa ju olla, et 10 aastat tagasi pädevustunnistuse saanu on vahepeal kuhugi ajamasinasse kinni jäänud ja jätkab sealt, kus hetkel pooleli jäi, nagu aeg poleks edasi läinudki. Isegi veel elusolevad nõukaaegsed maalrid ei kasuta tänapäeval tolleaegseid tavalisi/harjumuspäraseid nitrovärve. ;)
vtl kirjutas: 26 Veebr 2019, 17:56 Loomulikult tuleks asju korralikult paigaldada ning lähtuda (esmalt!) kaablitootja paigaldusnõuetest ning kehtivatest normidest ja õigusaktidest. Aga kõigele sellele tuleks läheneda ka kaine mõistuse ja kriitikameelega. Tegelikult tean, meie KOV ehitusminister on mõistlik ja saab asju arutada ka mõistlikuse seisukohalt.
Oeh, Vtl, mitut ametnikku sa tead, kes lähenevad isegi soovituslikele nõuetele(EVS) loominguliselt, mitte ei pane EVS nõudeid kohustuslikuks järgimiseks? Mina veel ei ole kohanud ehk hilisemates vaidlustes jälle juristide pärusmaa. Tegelikult olen küll kohanud ja isegi vesteldunud- see on meie KOV ehitusminister, väga mõistlik naisterahvas, saab oma argumente esitada ja isegi arvestab neid.

Coeng3, tee nii nagu õigeks pead, mina kaebama ei lähe, aga vaata, et pärast pee puhas oleks. Et pee oleks puhas, siis selleks on hiinlased leiutanud paberi, kasutage seda! ;)

Oli eelmise riigikorra ajal see bürokraatia mis oli ja paber oli tähtis, aga tänapäeval on see hullemaks läinud, lihtsalt bürokraatia on suurenenud e-dokumentide nõudmiste näol.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Olen eluaeg elektroonik olnud ja paljudel tuttavatel sõpradel aidanud ka elektrikaableid vedada ja ühendada. Hiljem pole audit seal probleeme leidnud. Elektroonikaskeemid on veidi keerulisemad kui elektriskeemid . Ka praegu olen ühe elektroonika tootmisfirma töötaja. Uskuge, minu jaoks ei ole probleemiks leida õige ristlõikega kaabel, teha korralik ühendus mis ei kuumene ja neutraal- ja maandusjuhet ma ka segamini ei aja. Huvitas lihtsalt reeglistik , kuidas villa sees askeldamine käib, kuna pole varem sellega kokku puutunud, aga sellest kujunes siin foorumis peaaegu sõjatander. Rahuneme maha. Ehitan omale. Suutsin maja karkassi oma kätega püsti panna, saan elektriga ka hakkama. Vean kaablid , ühendan ära, tuttav elektrik vaatab üle, teeme auditi ja kunagi panen otsuse siia välja.
Kena talve lõppu ja mõnusat ehitustööd kõigile, ilm läheb varsti soojaks ja saab mõnusalt ehitustöödega jätkata. Paneks selle teema kinni, tänud kõigile kes osalesid ! Oli palju õpetlikku !
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

Mina, olgugi kehtiva pädevustunnistusega isik, ei tohi füüsilise isikuna OMA majas elektrijuhtmeid vedada ega elektritöid teha.
Elektritöid võib teha juriidiline isik, firma.
Oma majas elektritööde tegemiseks olen vormistanud enda, OMA isiklikus firmas elektritööde eest vastutavaks isikuks. MTR registreeringuga.
Mina, kui firma vastutav isik, saan nüüd oma majas tehtud elektritööde aktidele allkirja anda.

O tempora, o mores.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

ping kirjutas: 26 Veebr 2019, 21:40kehtiva pädevustunnistusega isik, ei tohi füüsilise isikuna OMA majas elektrijuhtmeid vedada
Oled sa selles ikka päris kindel?
Sa ei tohi muidugi ilma MTR registreeringuta teistele elektritöid teha ja selle eest raha võtta (jättes maksud maksmata).
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 26 Veebr 2019, 22:03 >Millega oma müstilisi väiteid põhistad? Kus on kirjas, et elektritöid võib teha jur isik? Elektritöid võib teha pädev isik või pädeva isiku juhtimisel. Aga miks jur isik?
Üks asi on reaalne juhtmevedamine, aga audiitor nõuab teostatud tööde aktile vastutava juriidilise isiku allkirja.
Juriidiliselt saab töö teostaja olla vastava registreeringuga firma, kellel on palgaline pädev allkirjastaja (kes ei pruugi isegi objektil käia), aga tegelikult võivad juhtmeid vedada suvalised vandid tänavalt kes leitakse odavpakkumisega.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 26 Veebr 2019, 21:40 Mina, olgugi kehtiva pädevustunnistusega isik, ei tohi füüsilise isikuna OMA majas elektrijuhtmeid vedada ega elektritöid teha.
Vanasti öeldi eestlaste kohta nii, et see on rahvas, kes täidab (lolle) vene seadusi saksa täpsusega.

Ajad on muutunud, vene aega ja vene seadusi (meil) enam pole, aga mentaliteet on endiselt jäänud.

Käesolev teema on ilmekas näide sellest, et isegi ei üritata teha midagi selleks, et asja muuta, vaid nenditakse, et "asju tehakse nii, sellepärast, et nii tehakse" ja lastakse tuimalt edasi.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 26 Veebr 2019, 22:32 Vastutav isik on kvalifitseeritud isik. Ta võib töötada juri isikus või olla tema juhtivorgani liige, aga ei pruugi. Ka võib konstrueerida sellise jura, et jur isik on vaid pädev. Kuid selleks peab fantaasiat jätkuma. Näiteks meditsiinikombinaat. Et günekoloog vastutab günekoloogia eest, proktoloog proktoloogia eest. Samas üldiselt keegi ei vastuta.
Ilus on kui vastutav isik oleks MTR`is registreeritud, ta ei pruugi ei osanik ega ametlikult palgaline ollagi.
Praegu ei ole enam isegi MTR registreering kohustuslik, see VÕIB olla nagu "hea tava", jäänuk vanast ajast.

Nagu autolammutuses peab olema Kliimakäitleja pädevustunnistusega isik registris, ilma selleta ei või autosid lammutada.
Ka paljud projekteerijad tegutsevad samamoodi, et joonistavad maja valmis ja siis lasevad "pädeval isikul" kausta allkirjastada. Hiljem, kui kasutusloa paberitele on sama allkirja vaja, siis "otsi tuult väljal" ja jälle küsib allkirja eest raha. See ka üks põhjus jamadest "projekteerijatega".
Vastutab juriidiline isik, aga ka see saab väga lihtsalt "kaduda".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 26 Veebr 2019, 22:10
ping kirjutas: 26 Veebr 2019, 21:40kehtiva pädevustunnistusega isik, ei tohi füüsilise isikuna OMA majas elektrijuhtmeid vedada
Oled sa selles ikka päris kindel?
Sa ei tohi muidugi ilma MTR registreeringuta teistele elektritöid teha ja selle eest raha võtta (jättes maksud maksmata).
MTR ei ole enam osa aega kohustuslik, aga register on olemas ja inimesed on harjunud. See on lihtsalt informatiivne register.
Praeguste seaduste järgi vastutab kõige omal kinnisvaral toimuva eest majaomanik, ja tema oma asi et kuidas auditi paberid korda saab.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Teadmatus on ullikeste lohutus.
Võin kinnitada , et nii elektritöid kui auditit võib teha füüsiline isik ilma MTR registreeringuta. Töid teha võib, raha vastu võtta tööde eest ei või.
Mul on tavaliselt vaja EE pidevalt sel teemal kakelda, kuna need härrad on teadmatusega eriti pimedaks löödud. Reeglina kolmanda kirjaga on asjad selgeks saanud.
Kõige parem nali oli seejuures see, et just selle lause formuleeringu saatis EE ise - ja ma siis saatsingi "reply" tagasi, et just teie kirjas toodud erijuhtumiga ongi audit kehtiv. Kolmas kiri oligi, teade, audit vastu võetud ja EE pingestas ära.
Ainus erand kus EE ei hakanudki kobisema oligi iseendale auditi tegemine.
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Lisan ikka veel teemasse kuigi arvasin, et enam ei sekku. Minu küsimus oli - Kuidas paigaldada kaableid villaga täidetud seintesse? Ma ei küsinud - kas ma võin teha ise kaabeldust ?! Teema aga kaldus sinna mida ma ei küsinud :) Küll ma hakkama saan, kas võib või ei või, minu küsimus oli KUIDAS ?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

coeng3 kirjutas: 27 Veebr 2019, 12:04 Küll ma hakkama saan, kas võib või ei või, minu küsimus oli KUIDAS ?
Vastavalt EhS kirja pandule HEAD TAVA järgides! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ma tegelt vastasin et võib panna kaabli villa sisse (vt. varasem vastus). Aga on erandeid sõltuvalt asjaoludest. Neile saab vastata, nähes maja ehitusprojekti või mud nõudeid. Täpse vastuse annab projekteerija.
Osalt samamoodi vastasid teised kah. Siiski paljudest vastustest sai aru ainult eriala inimene (N:võib kui vähendad liinikaitselülitiga max. lubatud voolutugevust või kaabli eluiga väheneb jne.) aga kõik sõltub kes oskab teradest sõklad eraldada.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kuna maja ehitatakse sajandiks, kas siis pole mõistlik kaablid üle dimensioneerida ja kaitselülitid alla dimensioneerida? Eluiga kasvab lõpmatusse... ?
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Veel infot põhjanaabritelt, ka veidi vana , 2013a Pilt
fastteam
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 198
Liitunud: 02 Juun 2009, 22:44
On tänatud: 4 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas fastteam »

Üks märkus veel: Kui kaabel on üle 25cm villas loetakse kogu kaabel villas olevaks ja selliselt rakendub temale teine amraaz. ei viitsi viidet otsida aga nii see oli
Vasta