Küsimused ahju ehitamise kohta

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
sookoll
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 09 Juul 2008, 01:13

Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas sookoll »

Tere!
Sai tellitud pottsepp uut ahju ehitama. Sooviks mõningatele küsimustele laiemapõhjalisi vastuseid.
Kas plaadist kolde lagi on tänapäeval normaalne lahendus? Pottsepp vastas, et on lihtsam teha. No seda jah kindlasti, mind huvitab rohkem, kas sellel on eeliseid / puuduseid võrreldes laotud võlvlaega.
Soovisin ahjule ümaraid nurki, kuid siis tuli välja, et pottsepp kavatseb välismüüri laduda külili kividest (Lode kivi). Sinna küll läheb savikrohv peale, ehk visuaalselt on see peidetud. Aga kas see on normaalne praktika tänapäeval? On ju küll ka olemas kitsamad kivid välisvoodri ladumiseks. Külili kividest ümaraid nurki jälle eriti ei tee...
Pottsepp soovitab klaasuksega pilukollet, ma olen vanas kinni ja pigem pooldan umbkollet, siis on ka ühesugune korteri teise ahjuga. Kas see vahe on nii selgelt tuntav?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kes seda nii otsustab aga paistab, et oled "uusarendaja" küüsis. Ära seda vana umbkollet siiski himusta vaid nostalgija pärast. Oskjad mehed räägivad küll selle ka uueks.
Usalda pottseppa või vaheta meeldivama vastu.

Tegelikult otsustab asja, millist ahju sa soovid, mida ahjult soovid. See, mis pakutakse, see nüüd praktikas sama välja ei pruugi anda, mis jutustatud.

Kui suurt ruumi vajad kütta? Mitu korda ööpäevas oled nõus kütma, et ruumis oleks stabiilne temperatuur, maksimaalselt 3 kraadi kõikumisega ka küünlakuu külmades.
Pottseppmeister "Kaminahi"
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Oled vanas kinni siis kas oled nõus ka vana volga mossega kruiisima?See sisuliselt ju sama kaasaegsed nii autod kui ahjud ju ökonoomsemad kui ka puhtam põlemine väiksema küttekuluga.See kas välismüüritis lappi või servikivi võiks ikka kunde otsustada,kuigi serviti võiks ju soodsam tulla.
lappi plaadist mina küll ei teeks.Need vene plaadid lähevad isegi ukse kohal sillusena pooleks.
sookoll
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 09 Juul 2008, 01:13

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas sookoll »

Ei ole ma üldiselt vanas kinni. Pigem just seetõttu, et kaks ahju nagu siga ja kägu poleks. Mul on täiesti korras eestiaegne ahjuuks olemas, kas klaasuks on seda väljaminekut väärt või mitte?

Rohkem olid minu murekohad:
a) kas külili kividest välismüüri ladumine on tavapärane pottseppade seas? Hetkel saan siis aru, et midagi imelikku selles ei ole.
b) kas šamottplaat kolde laeks on mõistlik ja kas sellel on mingit eelist laotud võlvkolde ees?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas aero »

Mul on olnud kandiline umbkolle ja praegu on alt tüvikoonuses restkolle. Uus on ikka väga mugav! Halud vajuvad täpselt restile ja tuhk kukub alla. Minu hõreda kütmise juures võin tuhaga tegeleda kord aastas. Meeldib, et soojuskiirgus hakkab läbi klaasukse kohe ruumi kütma. Pilukolde võludest ma ei ole aru saanud. Seal peaks ju jälle pidevalt tuhaga majandama. Mille nimel?
gamla
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 09 Veebr 2011, 22:39
On tänatud: 3 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas gamla »

mina olen leidnud,et võlviga,ja vanade ustega ahjud on siiski paremad.plaat kestab vähem,kuid lihtsam.Umbkolle on küpsetamisel parem,samas leian ,et hoiab ka kauem sooja.Aga eks igaühel ole oma arvamus ja kogemus,tänapäeva trendid on küll teised,puhas kütmine ja väiksem puudekulu või,mis iganes.Hea,kui üldse ahjukütet veel nautida saab
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

gamla kirjutas: 09 Jaan 2019, 21:04 mina olen leidnud,et võlviga,ja vanade ustega ahjud on siiski paremad.plaat kestab vähem,kuid lihtsam.Umbkolle on küpsetamisel parem,samas leian ,et hoiab ka kauem sooja.Aga eks igaühel ole oma arvamus ja kogemus,tänapäeva trendid on küll teised,puhas kütmine ja väiksem puudekulu või,mis iganes.Hea,kui üldse ahjukütet veel nautida saab
No,aga kes keelab restkollet teha võlvlaega ahjule?Mul kodus vana pleku millele tegin ise restkolde ja ka klaasukse panin ette ja küdemise ajal hea näha mis koldes toimub.Uks kinni siis leek läheb otsejoones üles kolde lakke võlvi paitama ja esimesse tõusulõõri läheb juba puhtalt suits mitte leek.Niikui ukse avad,et tukke liigutada nii koheselt ronib leek esimesse tõusulõõri ja läheb ka ilmselt kuumem gaas korstnasse.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

gamla kirjutas: 09 Jaan 2019, 21:04 mina olen leidnud,et võlviga,ja vanade ustega ahjud on siiski paremad...
Hea arutlus sul, aga nii üldistavalt ei saa midagi hinnata. Oma arvamuseks aga alati sobilik.
ahjuke kirjutas: 10 Jaan 2019, 09:21 .....Niikui ukse avad,et tukke liigutada nii koheselt ronib leek esimesse tõusulõõri ja läheb ka ilmselt kuumem gaas korstnasse.
Päris kindlast läheb avatud uksega siiski just külmem gaas korstnasse. Kolde soovitan ehitada nii, et ei oleks vaja selles roobitseda, koldes püsib siis ühtlane põlemine, kõrgem temperatuur, lõpuni.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Pottsepandus
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 16 Nov 2017, 18:04
On tänatud: 5 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Pottsepandus »

Mina arvan et tuleks selline pottsepp tellida kes teab mida teeb ja selgitab kliendile mis on õigem ja parem. Et klient ei peaks teiste käest küsima ja pärast pottseppa õpetama. Plaati kolde laeks ei kasutaks jah. Pidi pragunema aga võlvi ka ei saa igat tüüpi ahjule teha. Varjante mitmeid.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Pottsepandus kirjutas: 10 Jaan 2019, 10:52 Plaati kolde laeks ei kasutaks jah. Pidi pragunema...
Pidi olema nii, et pottsepp käib seda vahetamas. :blink:
Pottsepandus kirjutas: 10 Jaan 2019, 10:52 Varjante mitmeid.
Vääramatu tõde!
Pottseppmeister "Kaminahi"
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas kahjur »

Servi kivist on väga normaalne väliskiht. Kui tahad ümaraid nurki võib sinna panna lihtpoti ümarnurga. Aga usalda oma pottseppa ja kui mitte siis vali keegi teine!
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 504
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas raga »

Eh, variante on palju lahenduse koha pealt. Servi või lappi, oleneb kividest ja kust poolt ahju vaadata...aga kuna soovisid ümarnurka, siis oleks olnud mõistlik ikka poest ümar ftt võtta ja sisu, kas siis servi shamott või 3 cm HBO, olenevalt ahju tüübist ja kui tihti kütta saad või maja sooja soovib. Ma usun, et pottsepp mõtles ikka HBO plaati kolde laeks, tõsta paika ja lagi olemas...kui venkut, siis ta ikka päris pottsepp polnud, sest seda teavad vist kõik, et venku suur plaat ei püsi tervena...sest see on liiga paks eelkõige. Eks näis, kas venkud ka uusi kive hakkavad tegema. Klaasuks kindlasti(mis küsimus see on=?:D) ja pilukollet ka soovitaks...seal saad süüa ka teha, põhi ikkagi umbne, põlemisõhk tuleb külgedelt. Ja tuhateemaga on nii, et tegelikult restist pudiseb puht gravitatsiooniga palju läbi ja sealt tekib hulk tuhka.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas keemik »

Võtsin just koonus ja restkoldega ahjust välja malmpoti, milles kartuli kruubi puder oli valminud 5-6 tundi. Saab süüa teha küll. Jõulude ajal sai paar korda kapsaid tehtud.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

raga kirjutas: 12 Jaan 2019, 19:05 . Ja tuhateemaga on nii, et tegelikult restist pudiseb puht gravitatsiooniga palju läbi ja sealt tekib hulk tuhka.
Kas keegi seletaks täpsemalt kuidas selle tuhasusega on, puude tuhasusega? Mina olen oma restkoldes tuhatulemi ära mõõtnud. Kes veel omab mõõtmistulemusi, lisaks pilutamisele?
Pottseppmeister "Kaminahi"
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Pottsepandus kirjutas: 10 Jaan 2019, 10:52 Mina arvan et tuleks selline pottsepp tellida kes teab mida teeb ja selgitab kliendile mis on õigem ja parem. Et klient ei peaks teiste käest küsima ja pärast pottseppa õpetama.
Kas saaks mõne viite/vihje sellise pottsepa kohta? Muidu kukub välja nagu arnoldrüütelik(EKRE auesimees) või jürirataselik(Keskerakonna esimees) jutt. ;)
Pottsepandus kirjutas: 10 Jaan 2019, 10:52 Plaati kolde laeks ei kasutaks jah.
Viisakas oponent esitab ka põhjenduse.
Pottsepandus kirjutas: 10 Jaan 2019, 10:52 PIDI pragunema aga võlvi ka ei saa igat tüüpi ahjule teha.
Milleks tuua seadusega reguleeritud teemasse(TuOS) umbmäärases kõneviisis NSR agentuuri uudiseid?
Pottsepandus kirjutas: 10 Jaan 2019, 10:52 Varjante mitmeid.

Õigekiri on oluline, kui ei taha loll näida. Aga tuleb välja, et tahetakse!
Teema pealkirja kohta oli: "Küsimused ahju ehitamise kohta".
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas motamees »

raga kirjutas: 12 Jaan 2019, 19:05...kui venkut, siis ta ikka päris pottsepp polnud, sest seda teavad vist kõik, et venku suur plaat ei püsi tervena...
Mina tean seda, et plaadi katkiminek oleneb paigaldamise tehnoloogiast. Plaat ei lähe katki, kui teda jäigalt ei kinnita.
Mängupottsepp (mina) paigaldas oma ahju kuus vene plaati. Neli plaati võtsid prao sisse (olid korralikult seguga paigaldatud) ja kaks on nüüdseks 13 aastat korralikult terved (olid paigaldatud ujuvalt).
Sellest ajast paigaldan plaadid ujuvalt ja ühtegi kaebust pole olnud.
.
Tel 5o9279o
Pottsepandus
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 16 Nov 2017, 18:04
On tänatud: 5 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Pottsepandus »

Ja Urmase jutt käib täpselt teemasse.nagu pealkiri ütleb :P :D :thumbsup:
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Pottsepandus kirjutas: 14 Jaan 2019, 18:10 Ja Urmase jutt käib täpselt teemasse.nagu pealkiri ütleb :P :D :thumbsup:
Jah käib ja oleks tore kui Urmase nõuandeid jõudumõõda arvestatakse.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Pottsepandus
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 16 Nov 2017, 18:04
On tänatud: 5 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Pottsepandus »

Tavalugeja kirjutas: 14 Jaan 2019, 18:33
Pottsepandus kirjutas: 14 Jaan 2019, 18:10 Ja Urmase jutt käib täpselt teemasse.nagu pealkiri ütleb :P :D :thumbsup:
Jah käib ja oleks tore kui Urmase nõuandeid jõudumõõda arvestatakse.
Sellist jama arvestada.?:D
maidor
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 167
Liitunud: 02 Veebr 2013, 17:39
On tänatud: 2 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas maidor »

Kas kõik pottsepad teevad nii, et peale pliidi ja soemüüri tegemist peab tellija ise kivid puhtaks nühkima mingi ainega?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

maidor kirjutas: 03 Mär 2019, 19:05 Kas kõik pottsepad teevad nii, et peale pliidi ja soemüüri tegemist peab tellija ise kivid puhtaks nühkima mingi ainega?
Kas sa oled veendunud, et tegemist oli sul pottsepaga?
Pottseppmeister "Kaminahi"
maidor
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 167
Liitunud: 02 Veebr 2013, 17:39
On tänatud: 2 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas maidor »

Tavalugeja kirjutas: 03 Mär 2019, 19:54
maidor kirjutas: 03 Mär 2019, 19:05 Kas kõik pottsepad teevad nii, et peale pliidi ja soemüüri tegemist peab tellija ise kivid puhtaks nühkima mingi ainega?
Kas sa oled veendunud, et tegemist oli sul pottsepaga?
Olen muidugi. Teeb head tööd ja võtab palju raha. Aga kivide puhastamine jääb pärast endale. Küsingi,et kas kõik profid käituvad nii?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Profid ei määri kive. Mitmenda kutsetaseme profiga sul tegu oli?
Pane see kallis töö siis siia nähtavale, et saadaks konkreetselt hinnata.
Antud juhul sa heidad varju kõigile pottseppadele.
Pottseppmeister "Kaminahi"
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Küsimused ahju ehitamise kohta

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

maidor kirjutas: 03 Mär 2019, 19:05 Kas kõik pottsepad teevad nii, et peale pliidi ja soemüüri tegemist peab tellija ise kivid puhtaks nühkima mingi ainega?
kui tellija soovib ise materjalid sebida siis on kohustus kuivad kivid objektile.Kui aga tuuakse poest läbi vettinud kivid poolikute alustana siis jääb jah puhastus tellijale.kui objektil kuivad kivid siis saab puhtalt laduda ja soolad ei tule välja,märgadel kividel,aga soolad väljas.on kundesi kes sebivad materjalid läbi lehma lellepoja ja super hindadega ja saavad 10 aastat kuskil räästa all vedelenud sitased pleekinud kivid siis jah on lõpptuleb ka vastav.olen ühte saafari kivist nii ladunud.
Vasta