Sauna kerise valik

saunad, santehnika, boilerid jne
yasaka8
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 29 Juul 2011, 11:11

Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas yasaka8 »

Kodus plaanis välja ehitada väike leiliruum, aga kerise valikul tekkis väike murekoht - sauna puhast pinda kõigest 2,4m2 (5,5m3) ning müüdavad väiksemad puuküttel kerised 6-13m3.
Kas kuskilt on leida ka väiksemasse leiliruumi sobivaid puukeriseid või ei peaks muretsema veidi võimsama kerise pärast väikses leiliruumis?
Elektrikeriseid leidub ka väikseid plönne, aga kuna korsten juba olemas, siis sooviks puuküttel kerist.
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Miks peaks suuremaga probleem olema kui termostaat lülitab kerise välja kui ruumis soovitud temperatuur saavutatud on.
yasaka8
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 29 Juul 2011, 11:11

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas yasaka8 »

Sest puuküttega keristel vist ei ole termostaate...
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ise oled termostaadiks. :grin:
Voll_
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Voll_ »

Ei ole vaja siin muretseda miskit, natuke võimsam keris on väga okei. Jälgi ka, et puukeris saaks kuskilt põlemiseks õhku peale.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Ei maksa väga optimistlik olla, väikese ruumi puhul on natukenegi üledimensioneeritud keris saatanast otseses mõtes. Suurema ruumi korral ei ole võimsam/varuga keris juba probleemiks.
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

arno14, võiksid natuke lähemalt selgitada. Kui suure ruumiga kogemus ja milles probleem? Mul ca 2,5x2,8 ruum ja puukerise valisin nii, et ruumi m2-d/m3-d jäid kerise soovitusliku vahemiku alumisele piirile. Sobis. Saan 80° juures piisavalt leili ja saaks ka >100° sisse kui tahaks.
aer0
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas aer0 »

Arvan, et väikeses ruumis hakkab häirima kuum raud kui intensiivne tuli all. Pikka metalltoru võiks vältida. Kivikorsten peaks ok olema.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Külaline kirjutas: 18 Sept 2018, 12:39 arno14, võiksid natuke lähemalt selgitada. Kui suure ruumiga kogemus ja milles probleem? Mul ca 2,5x2,8 ruum ja puukerise valisin nii, et ruumi m2-d/m3-d jäid kerise soovitusliku vahemiku alumisele piirile. Sobis. Saan 80° juures piisavalt leili ja saaks ka >100° sisse kui tahaks.
Mul on 2x2 ja asjatundjate poolt arvestades ruumala, võimalike kadusid sai valitud Narvi Stony. See tem värk on ka väga subjektiivne, sõltub kus Sa selle termomeetri paned. Igatahes mõnus on olla minu termomeetri järgi 75-85. Eks edasi saab ka olla, aga kuuma intensiivsus on väga suur. Pingutamata saab käte ka 120, aga olemine ei ole meedliv.
Üldiselt olen kerisega pigem väga rahul, lihtsalt vajab pingutamist kütmisel ja tem hoidmisega tuleb vaeva näha ning pidevalt jälgida mida ahju viskad - halu suurus.
Ma arvan et Harvia legend 150 oleks rohkem sobinud minu leiliruumi
fgh
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas fgh »

Väikses saunas saab määravaks pigem kiirgus ja leili teravus, aga ka tuleohutuskaugused.
Seega tuleks valida keris, mis on suure kivimassiga ja ei kiirga metallilt otse, kivivooder vähendab ka nõutud tuleohutusekujasid põlevmaterjalist(vaata iga kerise nõudeid juhendist!, palju kivi ei tähenda automaatselt normaalset kerist).

Antud leiliruum on nii väike, et peale Harvia Legend vms kerise sinna muu ei mahugi. Kui leiliruumi kütta lahtise uksega, siis ei teki ka mingit ulmelist ülekuumenemist.
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

yasaka8 kirjutas: 17 Sept 2018, 22:00 .... sauna puhast pinda kõigest 2,4m2 (5,5m3) ...
Miks mul on tunne, et isegi SmartLinx lennukites on kahele inimesele istumiseks ka rohkem ruumi ette nähtud?

Urmas
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Võiksid tõesti selle 2,4 m² sauna plaani üles laadida, kus oleks näha kerise vahekaugused seintest ja lavast.
fgh
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas fgh »

Huvi pärast mõtlesin selle pindala üle. Põhimõtteliselt võimalik.
Ruum 1850 mm * 1300 mm. Sisse alt vasakult pikemalt küljelt, paremal Harvia legend 150 keris seinast 50mm(mõlemad kiviseinad), üleval väga kitsas lava 500 mm vms ja minimaalne laud 200 mm jalgadele, kerise ja lava vahel topelt peegel(kauguse saab 100mm peale). Kohe uksest tulles teisaldatav pukk millega saab lavale. Isegi kerise esise nõue tuleb mm pealt täis, kui pukk välja arvata. Kolm tükki mahub isegi lavale.

Kui lõõgastav selline saun on...seda küll ei tea. Pakuks, et suht ebamugav
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

fgh kirjutas: 18 Sept 2018, 23:45
Ruum 1850 mm * 1300 mm.
Ma ei tea , kus kohast sa need numbrid võtsid, aga kas hüpoteetilise 1500x1600mm-ga tuleb ka välja?

Urmas
fgh
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas fgh »

Siis peaks kerisele müüri ümber laduma. Kuigi juba minu poolt pakutud mõõt on soojakapp mitte saun.
Mõõdud tuletatud tuleohutuskujast. Reeglina kolde suu ette nõutud 1250 mm vms, lisa keris 530 mm ja seinast 50 mm. Võib olla on väikema kujaga ka olemas, pole kursis.
yasaka8
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 29 Juul 2011, 11:11

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas yasaka8 »

Panen siis pildi plaanitud ruumist ning lahendusest.. Hetkel soojustamata kujul plokkseintega ruumi mõõdud 1600x1900.
https://www.dropbox.com/s/xphhm6b0xyfqr ... 8.jpg?dl=0

Stoveman 13 oli 430mm läbimõõduga. Kerisega külgnevad seinad kataks plaadiga, vist tuleb katta ka kerise esine uksepoolne sein, et ohutuskaugus tagada (900mm).
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

arno14 kirjutas: 18 Sept 2018, 12:56...See tem värk on ka väga subjektiivne, sõltub kus Sa selle termomeetri paned. Igatahes mõnus on olla minu termomeetri järgi 75-85. Eks edasi saab ka olla, aga kuuma intensiivsus on väga suur. Pingutamata saab käte ka 120, aga olemine ei ole meedliv.
Üldiselt olen kerisega pigem väga rahul, lihtsalt vajab pingutamist kütmisel ja tem hoidmisega tuleb vaeva näha ning pidevalt jälgida mida ahju viskad - halu suurus.
Loogiline on panna termomeeter silmade kõrgusele (istudes "pealaval"), näiteks lava vastasseina. Mugav vaadata. Mulle ka meeldib 75-80, üle selle üldiselt ei lase minna.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Külaline kirjutas: 19 Sept 2018, 13:28
arno14 kirjutas: 18 Sept 2018, 12:56...See tem värk on ka väga subjektiivne, sõltub kus Sa selle termomeetri paned. Igatahes mõnus on olla minu termomeetri järgi 75-85. Eks edasi saab ka olla, aga kuuma intensiivsus on väga suur. Pingutamata saab käte ka 120, aga olemine ei ole meedliv.
Üldiselt olen kerisega pigem väga rahul, lihtsalt vajab pingutamist kütmisel ja tem hoidmisega tuleb vaeva näha ning pidevalt jälgida mida ahju viskad - halu suurus.
Loogiline on panna termomeeter silmade kõrgusele (istudes "pealaval"), näiteks lava vastasseina. Mugav vaadata. Mulle ka meeldib 75-80, üle selle üldiselt ei lase minna.
Eks ta nii enamvähem ole
Külaline
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mul elektrooniline näidik näitab alati juba sauna minnes 100-102 C. Leili viskamisega pigem veidi langeb. :jooma
aer0
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas aer0 »

Keris annab osa energiat aurule ära ja vent viib auru minema.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas officer »

Külaline kirjutas: 20 Sept 2018, 20:46 Mul elektrooniline näidik näitab alati juba sauna minnes 100-102 C. Leili viskamisega pigem veidi langeb. :jooma
...mis näidik see on, tüüp, kus't saab?
aer0
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas aer0 »

Midagi sellist? Mõõdab kuni 250°C
https://www.aliexpress.com/item/Digital ... l?spm=2114
Maitm
külaline

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas Maitm »

Sauna planeering tundub toimiv, kui ventilatsioon on samuti läbi mõeldud siis peaks hea sauna saama. Jah suurema seltskonnaga kui 3 kesi ei mahu istuma aga muidu ajab asja ära.
yasaka8
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 29 Juul 2011, 11:11

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas yasaka8 »

Ventilatsioon on plaanis järgmiselt - kerisega kaugemast nurgast lava alt ning lae alt väljatõmme ventilaatoriga, kerise küljele seinale värskeõhutoru väljast.
Kuna värske õhu toru on plaanis välja viia lae alt, talade vahelt (allatulek kandilise toruga), siis küsimusi tekitab kuhu panna reguleerklapp, millega saab õhuvoolu kinni keerata, kui sauna ei kasutata?
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Sauna kerise valik

Lugemata postitus Postitas officer »

aer0 kirjutas: 21 Sept 2018, 11:59 Midagi sellist? Mõõdab kuni 250°C
https://www.aliexpress.com/item/Digital ... l?spm=2114
TNX!
Aga see instrument ei tohiks ise ju leiliruumis paikneda :roll: ?
Vasta