Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Homme on ikka u. 10,4 senti/kwh, nagu eelmisel aastalgi oli ja on ka järgmisel. :jooma
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

See hind 6.00 - 12.00 on röövellik! Mingi tund oli ilma käibeta ligi 25 senti.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 27 Veebr 2018, 20:25 Homme on ikka u. 10,4 senti/kwh, nagu eelmisel aastalgi oli ja on ka järgmisel. :jooma
Sa ära esine oma kindla paketiga. Aastakäibes sa kaotad.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Unista vaid. :cool:
jaguar 3
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas jaguar 3 »

Mul ka suht savi see hommne hind. Boiler töötab mul ainult öösel taimeriga, tark põrandaküte lülitab end ise välja kui sellist hinda näeb, väike radikas esikus samuti töötab vaid öösel ning päeval ainult juhul kui oma päikeseenergia saadaval. Homme aga on targem kogu päikeseenergia maha müüa, hiljem saab sama raha eest 3x rohkem asemele osta.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mul on öine elekter 4,4 senti/kwh ja päevane 5,4 senti/kwh, hind 3-ks aastaks fikseeritud. Hinnad käibemaksuga ja ilma võrgutasuta. Arvan et pole paha. :roll: :jooma
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ära hõiska midagi oma kolme aasta fikseerituga. Ükspäev potsatab kiri postkasti.
Viimati muutis Küülaline, 02 Dets 2018, 23:40, muudetud 1 kord kokku.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ei karda. ;) Ise olen rahul.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 30 Nov 2018, 22:58 Mul on öine elekter 4,4 senti/kwh ja päevane 5,4 senti/kwh, hind 3-ks aastaks fikseeritud. Hinnad käibemaksuga ja ilma võrgutasuta. Arvan et pole paha. :roll: :jooma
Neid nn fikseeritud lepinguid ju hiljuti muudeti, sest ei vedanud välja. neid muudetakse ka tulevikus ja nagu lugeda siis teha pole midagi.

Seega lollide lohutus... :)
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Külaline kirjutas: 30 Nov 2018, 22:58 Mul on öine elekter 4,4 senti/kwh ja päevane 5,4 senti/kwh, hind 3-ks aastaks fikseeritud. Hinnad käibemaksuga ja ilma võrgutasuta. Arvan et pole paha. :roll: :jooma
Ma ka olin tükk aega arvamusel, et sain fikseeritud paketiga jube hea diili... kuniks vaatasin börsihinda. Ja siis teadvustasin endale tõsiasja, et MITTE ÜKSKI elektrimüüja ei müü sulle pikka aega jätkusuutlikult alla börsihinna. Miks ta peaks (peale maksma)?

Isegi kui elekter rämedalt kallineb ja sul õnnestub mõnda aega vana lepinguga elektrit tiba odavamalt saada, siis
a) oled sa selle hinnavahe eelnevate perioodidega ammuilma kinni maksnud;
b) järgneval perioodil seda lepingut endise hinnaga ei pikendata;
c) erakorraliselt võidakse sinu fixhinda kõrgemaks muuta (ehk loe peenikest kirja).

Ehk siis targad pead koostavad fixhinna alati nii, et pikemas perspektiivis oleksid nad igal juhul korraliku reserviga plussis.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Külaline kirjutas: 06 Dets 2018, 16:13 Mida arvata?

http://www.smartgrid.ee/et
Mida sellest ikka arvata - veebilehte uurides paistab, et tegu on "mees ja koer" tüüpi väikese firmaga, kes on disaininud miniarvuti, mis käib netist börsihinda küsimas ja oskab selle peale tarbijaid sisse-välja lülitada.

Idee pole iseenesest paha, ainult et...

Kodulehelt ei tule välja, kustkohast võetakse info - kas otse mõnest asjaga seotud serverist või on seal vahel veel antud väikefirma teenus, mis hinna karbikesele söödavaks teeb. Samuti ei tea me, kui paindlik antud karbikene on - mis saab siis, kui börsihinda väljastav server muudab oma andmete formaati, kolib teisele aadressile või likvideerub. Ja mis saab siis, kui karbikest pakkuv firma ise otsustab oma tegevuse lõpetada.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl kirjutas:
Külaline kirjutas: Mul on öine elekter 4,4 senti/kwh ja päevane 5,4 senti/kwh, hind 3-ks aastaks fikseeritud. Hinnad käibemaksuga ja ilma võrgutasuta. Arvan et pole paha. :roll: :jooma
Ma ka olin tükk aega arvamusel, et sain fikseeritud paketiga jube hea diili... kuniks vaatasin börsihinda. Ja siis teadvustasin endale tõsiasja, et MITTE ÜKSKI elektrimüüja ei müü sulle pikka aega jätkusuutlikult alla börsihinna. Miks ta peaks (peale maksma)?

Isegi kui elekter rämedalt kallineb ja sul õnnestub mõnda aega vana lepinguga elektrit tiba odavamalt saada, siis
a) oled sa selle hinnavahe eelnevate perioodidega ammuilma kinni maksnud;
b) järgneval perioodil seda lepingut endise hinnaga ei pikendata;
c) erakorraliselt võidakse sinu fixhinda kõrgemaks muuta (ehk loe peenikest kirja).

Ehk siis targad pead koostavad fixhinna alati nii, et pikemas perspektiivis oleksid nad igal juhul korraliku reserviga plussis.

Ei ole karta hinna tõstmist. Lepingu sõlmimise hetkel olid hinnad üldiselt kõrgemad kui praegu. :thumbsup:
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas: 06 Dets 2018, 20:31Lepingu sõlmimise hetkel olid hinnad üldiselt kõrgemad kui praegu
Mispärast sulle siis keskmisest odavam hind tehti?
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küülaline kirjutas: 06 Dets 2018, 20:59
Külaline kirjutas: 06 Dets 2018, 20:31Lepingu sõlmimise hetkel olid hinnad üldiselt kõrgemad kui praegu
Mispärast sulle siis keskmisest odavam hind tehti?
Pikas perspektiivis ei tehtudki , aga kõigile ei sobi ka börsilt ostmine ja tahetakse kindlat ennustatavat suurust juba pelgalt eelarve planeerimise osas. Tarbija kes valib börsipaketi ei mõista fixpaketi valijaid ja vastupidi, aga mõlema jaoks on turg olemas. Fixpakett hakkab mingist tarbimiskogusest arvestatavalt riske maandama jne jne

Keskmine majapidamine ei kaota neid valikud tehes (aasta lõikes) eriti midagi ja smartgrid jne lahendused ei saa anda neile ka märkimisväärset säästu kuna elekter ei ole kõige suurem kuluartikkel nende eelarves ja kokkuhoid suurematelt kuluartiklitelt on kergem saavutada ja annab ka suurema säästu.

Mul on kulu ~12000 kWh aastas ( elektriküte 150m2 + soe vesi ja muu tarbimine) ja hetkel https://energiaturg.ee/eraklient/paketid/ andmetel odavaima muutva paketi kallima muutva hinnavahe aastas on 41,64€ ja sinna vahele jääb üsna mitu pakkujat . Hinnavahe odavaima fix ja kallima muutva vahel, fixpaketi kasuks ,aastas 52,56€ . Raha on muidugi raha, kinkida seda ära ei ole eriti mõttekas , aga kogu konkurents selles valdkonnas on säästja jaoks tasemel "jäta üks nädal Selveris juhuostud tegemata" säästupotentsiaaliga diilid . Mind muidugi see 41.64 ei süga midagi muutma , kombineeritud e-arve pangas ja automaatne maksekorraldus hoolitsevad selle suhtluse eest automaatselt. KEda sügab eks liigutab kuskil mingeid nuppe ja tõmbleb iga aasta lihtsalt rohkem.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: https://energiaturg.ee/eraklient/paketid/ andmetel odavaima muutva paketi kallima muutva hinnavahe aastas on 41,64€
Seal on mingid tavalised hinnad, mitte head pakkumised. Hea pakkumine on 0,5 senti soodsam kui seal kõige madalam hind. ;)
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Külaline kirjutas: 06 Dets 2018, 22:16Pikas perspektiivis ei tehtudki , aga kõigile ei sobi ka börsilt ostmine ja tahetakse kindlat ennustatavat suurust juba pelgalt eelarve planeerimise osas. Tarbija kes valib börsipaketi ei mõista fixpaketi valijaid ja vastupidi, aga mõlema jaoks on turg olemas. Fixpakett hakkab mingist tarbimiskogusest arvestatavalt riske maandama jne jne
Mina saan suurepäraselt aru tarbijatest, kes valivad fixpaketti. Nad ARVAVAD, et maandavad mingeid riske. Neile ÖELDAKSE ja REKLAAMITAKSE mingit "stabiilsust".

Nagu ma juba enne kirjutasin, reaalsus on see, et fixpakett on PIKEMAS perspektiivis ALATI kallim, kuna see peab maandama MÜÜJA riske (mitte miinusesse jääda). Odava(ma)lt sõlmitud fixpaketist saab elektri hinna tõustes kasu lõigata ainult ajutiselt, perioodi lõpuni, järgmiseks perioodiks uut lepingut sõlmides maksad selle ajutise "võidu" jällegi kinni endisest märksa kõrgema fixhinnaga.
Börsihind lihtsalt muutub väiksema viivitusega kui fixhind ning on sellevõrra "ausam", et müüja riskikatet on vähem peal.

Küll aga ma ei saa aru sellest "kindlalt ennustatavast suurusest" eelarve planeerimise võtmes? Jah, kui ainsad Sinu tarbijad on külmkapp ja pirn peldiku laes, siis saad oma tarbimist ennustada. Vähegi suurema tarbimise korral (küttega seotud kulud) sõltub arve ju suuresti ilmast. Mida Sa ennustad siin - kas jaanuar tuleb nulliligidane või 3 nädalat miinus 20 kraadi? Tarbimine võib kõikuda ja arvet mõjutada märksa suuremates piirides kui elektri hind.
Külaline
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl kirjutas: 07 Dets 2018, 11:09 Küll aga ma ei saa aru sellest "kindlalt ennustatavast suurusest" eelarve planeerimise võtmes? Jah, kui ainsad Sinu tarbijad on külmkapp ja pirn peldiku laes, siis saad oma tarbimist ennustada. Vähegi suurema tarbimise korral (küttega seotud kulud) sõltub arve ju suuresti ilmast. Mida Sa ennustad siin - kas jaanuar tuleb nulliligidane või 3 nädalat miinus 20 kraadi?
Ennustamise osas võid vabalt määrata ära skaala ja sellel hea , halb , keskmine jne stsenaariumid ja ennustada mida iganes. Ettevõtjana sa lausa pead kriitilisi sisendeid arvestama/ennustama jne. Elektrimüüja ju samuti ennustab ja teeb panuse oma kasumile, kindlustab midagi kuskil ja pakub välja hinna. Energia on tavaline sisend planeerimisel nagu töötund, seib , jahu jne ennusta maht. Planeeri ressurss ja anna tuld.

Muidugi ma saan aru , kui mõttetu see on keksmise leibkonna tarbimise juures kas ilma või koos elektriküttega.

Minu näite puhul kus kallima ja odavaima paketi vahe ~60€ annab vähemalt pensi eas võimaluse paari klikiga hoida lolle valikudi välistades kokku ühe hamba plommimise kulu :) samas täna usin olles ja pidevalt klikkides võiks pensieas lasta parandada nii mõnegi hamba (lihtsalt niivõrd palju veel pensini minna ja eelduses , et hambad mingi hetk ikkagi lagunevad)
vtl kirjutas: 07 Dets 2018, 11:09 Tarbimine võib kõikuda ja arvet mõjutada märksa suuremates piirides kui elektri hind.
Tarbides lõpmatult energiat hinnaga 0 vs tarbides 1kWh hinnaga 0.12 € või hinnaga 200€ on võibolla mõju rohkem tunda ka konstantse tarbimise korral . Hind ja kogus on mõlemad lihtsad muutujad. Oleme elektriga nii harjunud , et ei kujuta ette olukorda kus me ei saa seda endale lubada või seda ei olegi võimalik osta.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Külaline kirjutas: 07 Dets 2018, 12:24Minu näite puhul kus kallima ja odavaima paketi vahe ~60€ annab vähemalt pensi eas võimaluse paari klikiga hoida lolle valikudi välistades kokku ühe hamba plommimise kulu :)
Igasuguseid numbreid saab aasta või kümne aasta peale korrutades näiliselt suurena näidata.
60€ aastas teeb 5€ kuus. See on paari kohvitassi hind. Kui saaks korra elus selle "kõige soodsama paketi" ära valida, siis oleks ju tore, aga paraku pilt muutub pidevalt - on siis tegu elektri vms. energiamüüjaga, sideteenustega (internet, telefonipakett) või kasvõi liha, munade, makaronide ja õlle hinnaga kodupoes.

Kui Sa teenid 200€ rahvapensioni, nagu minu vanaema, siis on 5€ kokkuhoidu suur raha. Kui Sinu spetsialisti tunnitasu on suurusjärk poolsada eurot, siis ei tasu oma aega raisata edasi-tagasi tõmblemise ja paketivahetuste peale, kuna sama ajaga tööd tehes teenid Sa tõenäoliselt rohkem, kui kokku hoiad.

Külaline kirjutas: 07 Dets 2018, 12:24
vtl kirjutas: 07 Dets 2018, 11:09 Tarbimine võib kõikuda ja arvet mõjutada märksa suuremates piirides kui elektri hind.
Tarbides lõpmatult energiat hinnaga 0 vs tarbides 1kWh hinnaga 0.12 € või hinnaga 200€ on võibolla mõju rohkem tunda ka konstantse tarbimise korral . Hind ja kogus on mõlemad lihtsad muutujad. Oleme elektriga nii harjunud , et ei kujuta ette olukorda kus me ei saa seda endale lubada või seda ei olegi võimalik osta.
Teemat saab alati absurdini utreerides naeruvääristada. 0.12 või 200€. :banghead:
Kui elektri hind peaks kasvõi viis korda tõusma, siis on mõistlikum generaatoriga seda ise vändata või paneelid ja tuulikud katusele panna.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Aasta jälle läbi, kulus 17224 kWh, 40.6% päevast, aasta keskmine hind 11.68 s.
Sisuliselt tunamullusega võrreldes sent juures.
Et täpselt peagi ilmuma hakkavate artilklite pealkirjadega võrrelda, siis võrgutasu vähenes 7% ja energia hind kasvas 33%. Kokku hinnatõus 8,6 %.

Novembris ja detsembris jõudsime siis sinna, et energia hind oli võrgu- jm lisadest kallim.
Aasta lõikes nii veel ei ole.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

trebla kirjutas: 08 Jaan 2019, 19:18
Et täpselt peagi ilmuma hakkavate artilklite pealkirjadega võrrelda, siis võrgutasu vähenes 7% ja energia hind kasvas 33%. Kokku hinnatõus 8,6 %.
Ei oska öelda, kas see 8,6% jääb normaalsuse piiresse või mitte, aga elektrit pole meil veel välja lülitatud. Samas ma tean, et sa, vtl, ei ole ekstrasenss, aga siiski oleks huvitav kuulda sinu visooni elektrihinnast. Mõtlen just sellest lähisperspektiivist(10-20 aastat). Näiteks, kõik autotootjad on võtnud sihiks minna üle elektriautodele. Hetkel võetakse teedeparanduseks/-ehituseks raha(tavakodanikele räägitava järgi) kütuseaktsiiisist. Olgu, võtku, aga kellelt hakatakse võtma raha teedeehituseks raha kui kõik kasutavad elektriautosid? Kas suudetakse diferetseerida tarbimist elektriauto laadimiseks ja kodukasutust? Või tehakse mingi 50:50 kompott? Kas ei ole elektriautot mitteomavale kodutarbijale ohtu, et ta hakkab kinni maksma Tesla omaniku lõbusõite nagu me me praegu maksame taastuvenergiatasusid? No ei tooda meie elektriarvel eraldi välja, et palju ma olen kasutanud taasuvenergiat ja palju mittetaastuvat.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 08 Jaan 2019, 20:26 ...ma tean, et sa, vtl, ei ole ekstrasenss, aga siiski oleks huvitav kuulda sinu visooni elektrihinnast. Mõtlen just sellest lähisperspektiivist(10-20 aastat). Näiteks, kõik autotootjad on võtnud sihiks minna üle elektriautodele.
Hiromantia on tänamatu töö ja ma ei tahaks seda teha.

Mõtteaineks aga üks huvitav käik: päikeseenergiaga on praegu see probleem, et seda toodetakse päeval, kodutarbija kasutab energiat aga hoopiski õhtul. Seega jääb kaks alternatiivi - kas energiat müüa võrku või salvestada akudesse. Mõlemad on (tarbija jaoks) kadudega protsessid ning korraliku mahutavusega akupakk maksab pealegi üsna palju.

Elektriauto annab igaühele selle suure akumahu kätte, mis võib päikeseenergia väiketootjale anda hoopiski teise mõõtme. Isiklikust päikesepaneelist tulevat energiat on raske (kuigi kuidagi võimalik) aktsiisiga maksustada.

Teedeehituseks läheb aga tänagi kütuseaktsiisist väga väikene osa. Kui kütuseaktsiis klassikalisel kombel ära kukub, siis ilmselt leitakse alternatiivne viis riigieelarvest teede finantseerimiseks.

Keegi maksab alati kinni kellegi teise tarbimist, nii nagu töötavad inimesed maksavad kinni laste kooli või vanurite pensioni. Terved maksavad solidaarselt kinni haigete ravimise ja jalakäijad maksavad kinni teede ehituse. Teid vajavad peale Teslaomanike veel ühis- ja teenindav transport, päästeteenistused, post, kullerid ja kes iganes.

Kuidagi hästi ümmargune mula sai. Ma hoiatasin, et mulle ei meeldi hiromantia.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 08 Jaan 2019, 22:50 Mõtteaineks aga üks huvitav käik: päikeseenergiaga on praegu see probleem, et seda toodetakse päeval, kodutarbija kasutab energiat aga hoopiski õhtul. Seega jääb kaks alternatiivi - kas energiat müüa võrku või salvestada akudesse. Mõlemad on (tarbija jaoks) kadudega protsessid ning korraliku mahutavusega akupakk maksab pealegi üsna palju.
Vtl, sa ei ole ka vist praegusel sajandil sündinu. Propageerime investeerima ja siis paneme maksud peale või tõstame hinda. On see sulle uudis? Näiteid on alates eelmise sajandi 80-te elektrikütttest, pelletitest kuni tänapäevaste PV paneelideni(pannakse maksu alla). Kannatust paar aastat ja sa ütled, Urmas, sul oli õigus.
vtl kirjutas: 08 Jaan 2019, 22:50 Elektriauto annab igaühele selle suure akumahu kätte, mis võib päikeseenergia väiketootjale anda hoopiski teise mõõtme. Isiklikust päikesepaneelist tulevat energiat on raske (kuigi kuidagi võimalik) aktsiisiga maksustada.
Kuigi üldplaanis pean ennast paadunud optimistiks, siis nii lihtsameelne ei oleks. Või pean arvamust endast muutma ;) ?
vtl kirjutas: 08 Jaan 2019, 22:50 Teedeehituseks läheb aga tänagi kütuseaktsiisist väga väikene osa.
Aga kunagi lubati, et enamus läheb teede ehituseks. On olnud võimalus paar aasta jooksul jälgida teedeehitust Poolas(läbisõidul) ja EV-s. Poolas on tehtud sama aja jooksul 70 km kiirteed(nn neljarealist) kui EV-s pole saadud isegi Jüri-Peterburgi tee vahelist(7-8km)? Tallinna ringteed.
vtl kirjutas: 08 Jaan 2019, 22:50 Mõtteaineks aga üks huvitav käik: päikeseenergiaga on praegu see probleem, et seda toodetakse päeval, kodutarbija kasutab energiat aga hoopiski õhtul. Seega jääb kaks alternatiivi - kas energiat müüa võrku või salvestada akudesse. Mõlemad on (tarbija jaoks) kadudega protsessid ning korraliku mahutavusega akupakk maksab pealegi üsna palju
Vtl, ma olen aru saanud, et sa oled üle keskmise huviline igatsugu taastuv-/alternatiivenergiate alal jne..., aga siiski üks intrigeeriv küsimus- kui nüüd lähima 10 aasta jooksul keelatakse ära autodel diisli kasutamine (Prantsusmaa, Norra? ja veel keegi vist on seda juba teinud) ja ülejäänud EU hurraaga järgib seda, siis kus kuradi kohast võetakse kogu see autode jaoks vajalik energia. Kas tõesti on EV-s võimalik ümber korraldada kogu süsteem? Lasnamäe, Mustamäe, Õismäe ja kõik need uuselamurajoonid? Ja siis tule EL ja ütleb, et sorry, vastavalt EU uutele nõetele olete kohustatud maksma uuete kaablite eest ja meid ei huvita, et te olete nii vaesed ja teil Tesla ostmine ei mahu eelarvesse. Kurat, eelmisel sajandil meil maal riigivõimu vahetuse käigus varastas riik(EE) isegi ampreid ja nüüd müüakse uuesti tagasi. ;) Kui see toimus, siis kahjuks ma ei olnud tol ajal osaline.
Ikkagi, Vtl, mitme %-ga sa oled osaline taastuvenergia tasuvusprojektis(Utah, Jordaania jne ..) ja kui palju sinu elektrienergia tarbimisest moodustab "roheline energia"? On su arvel konkreetne summa? Kui jah, siis kuidas seda mõõdetakse? Oleks huvitatud, kuigi mu hallrakud ei pruugi nii suurt andmemahtu seedida.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Elektrirekkat siiski sisuliselt veel olemas ei ole,
Ei viitsi googeldada, kui suure osa rekkad muidugi üldse kütusetarbimisest võtaksid...

Rehkendus näitab. et kõikide Eesti sõiduautode (kasvõi 500 000) asendamine elektrikatega võtaks 1 TWh aastas.
Täna toodame 10 TWh, tarbime 8 TWh, ekspordime 2 TWh, Seega see elekter on juba ammu meil olemas.

1 TWh jagatuna ka 500 000 auto peale teeks 2000 kWh aastas (Teslaga 10 000 km) - ehk 10 kWh ööpäevas näiteks 200 päeva jooksul,
Selle saab võtta oma elektripliidi pistikupesast kui parasjagu ei keeda. 99% inimestest ei kima muudkui 1000 km jutti, et kiirlaadijaid või akuvahetust iga nurga peal vajaks...
10 % tarbimise kasvu kannataks ka meie praegune jaotusvõrk probleemideta juba täna ära - arvan et külm talvepäev on suurem katsumus..

Aga ka see on ainult spekulatsioon, sest neid autosid kohe igaühele lihtsalt ei jätku ja vana paneelikakorteri elanikul pole selleks õnneks ka raha... Hea kui 10 aasta jooksul saaks kõik eramajades elavad inimesed omale ühegi auto, mida kodus laadida...

Taastuvenergia osa tahetakse Eestis tõsta tänase 1,6 TWh pealt 4 TWh peale aastaks 2030 , kirjutas Kaldoja täna.
PV energia on Taanis läinud oksjonil juba kaubaks alla 4 sendi/kWh, kuskil oli ka number 1,8 senti aga äkki oli eksitus,,,

Suures plaanis oleks see aga ka riiklikult kasulik - 1 TWh maksab börsil täna vast 40 M€, täna läheb sama läbisõidu pealt riigist välja Putjale ja araablastele 150-200 M€.
Selle rahaga paneks viie -kümne aastaga üles paneelipargi, mis selle 1 TWh aastas toodaks.

Täna läheb bensuauto iga km pealt 5 senti maksudeks - maksad kohe ette ära juba tankides, enne sõitmist.
Siis hakkad näiteks maksma iga-aastasel ülevaatusel odomeetri näidu järgi - 10 000 km puhul maksab ülevaatus 500.-, 20 tuhhi puhul juba 1000.-

Mina teen parasjagu elektriliitumist maakohta - 20 A, Kiusatus on panna 15 kWp paneele üles nii, et makstud taastuvenergiatasu ka mulle tagasi makstaks... Põhimureks pean ohtu, et asjad tuuri pannakse..
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 09 Jaan 2019, 00:59Vtl, sa ei ole ka vist praegusel sajandil sündinu. Propageerime investeerima ja siis paneme maksud peale või tõstame hinda. On see sulle uudis? Näiteid on alates eelmise sajandi 80-te elektrikütttest, pelletitest kuni tänapäevaste PV paneelideni(pannakse maksu alla). Kannatust paar aastat ja sa ütled, Urmas, sul oli õigus.
Võimalik, et keegi mõtleb välja uued maksud, nagu näiteks (elektri)automaks või Trebla mainitud läbisõidumaks. Aga päikesepaneelide maksustamist ei kujuta hästi ette. Eriti veel siis, kui ma seda kusagile ei müü, vaid akumuleerin ja tarbin ise. Samahästi võiks maksustada hingatavat õhku.
Ok, oletame, et maksustatakse samamoodi, nagu teatud maades telekaid - kui antenn on katusel, siis maksa. Aga kui tegu ei ole elektritootmisega, vaid päikesekollektoriga sooja vee tootmiseks? Ok, aga kui isegi kollektorit ei ole, vaid tume katus soojeneb (ja katuse all on köetav ruum), mis siis saab? Vaidluskohti on liiga palju, et seda maksustamist oleks lihtne teha.
Urmas kirjutas: 09 Jaan 2019, 00:59Vtl, ma olen aru saanud, et sa oled üle keskmise huviline igatsugu taastuv-/alternatiivenergiate alal jne..., aga siiski üks intrigeeriv küsimus- kui nüüd lähima 10 aasta jooksul keelatakse ära autodel diisli kasutamine (Prantsusmaa, Norra? ja veel keegi vist on seda juba teinud) ja ülejäänud EU hurraaga järgib seda, siis kus kuradi kohast võetakse kogu see autode jaoks vajalik energia...
Tegelikult ei keelata järjekindlalt ära diisleid, vaid karmistatakse saastenorme. Osad autotootjad on selle hirmus dislamootoritest loobunud ja liiguvad hübriid- ja elektrisõidukite suunas, teised jällegi arendavad diisleid ning tulemused on üsnagi muljetavaldavad. Uued masinad on jalajäljelt vaat et puhtamad kui akude tootmine.

Täna on nt. saksas osades linnades tsoonisüsteem. Iga masin saab vastavalt oma "puhtusele" kleepsu /punane/kollane/roheline/sinine/ ja tohib või ei tohi selle alusel vastavasse tsooni sõita. Näiteks võib mingi piirkond olla lubatud ainult "rohelistele" ja "sinistele".
Urmas kirjutas: 09 Jaan 2019, 00:59Kas tõesti on EV-s võimalik ümber korraldada kogu süsteem? Lasnamäe, Mustamäe, Õismäe ja kõik need uuselamurajoonid?
Enamus autosid ei tangi iga päev bensu ning ei pea (sama läbisõidu juures) ka igapäevaselt laadima. Eks vastava infra loomine tuleb ajaga, mitte kindlasti üleöö.
Urmas kirjutas: 09 Jaan 2019, 00:59Ikkagi, Vtl, mitme %-ga sa oled osaline taastuvenergia tasuvusprojektis(Utah, Jordaania jne ..) ja kui palju sinu elektrienergia tarbimisest moodustab "roheline energia"? On su arvel konkreetne summa? Kui jah, siis kuidas seda mõõdetakse? Oleks huvitatud, kuigi mu hallrakud ei pruugi nii suurt andmemahtu seedida.
Ütlen ausalt, teadlikult ma ei osale kusagil ja ma ei ole ka eriline ökofriik. Elektriautode vastu on huvi pigem sellest, et ma olen eluaeg elektroonikaga toimetanud ning sisepõlemismootor (kus toimub sekundis paarsada plahvatust) on tegelikult sada+ aastat vana ning üsna brutaalne relikt. Aga kuniks need sõidavad, sõidan ise ka.
Vasta