Kas korstnapits tehti valesti?

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
linnavana
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 04 Veebr 2010, 11:22

Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas linnavana »

Hiljuti tehti uus korstnapits vana silikaatpitsi asemele. Korsten on kolme lõõriga ja lõõrid on täiskivi (250x120mm) mõõdus. Uus pits tehti voodriga punasest tellisest - vooder tavalisest ja välimine kärgtellis. Uus pits laoti nii, et täiskivi ava laoti terves pitsi kõrguses poolekivi avaks (~120x130mm). Peale esimest saunaahju kütmist oli tunda, et tõme on oluliselt rahulikum. Korstnapühkija kommentaar oli, et nii ei tohiks teha, et täiskivi ava läheb järsult üle poole väiksemaks, et kui tahta nüüd kamin teha (mis on ka plaanis) eriti veel avatud suuga, siis see küll tõmbama ei hakka. Tema soovitas, et korstnapits on vaja uus teha.
DSC04332.JPG
DSC04332.JPG (113.04 KiB) Vaadatud 5614 korda
DSC04326.JPG
DSC04326.JPG (134.61 KiB) Vaadatud 5614 korda
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Piltidel vaatab vastu ptt,vtt või ftt tellis sisevoodrina.Nimetatud telliseid ei tohi välitöödel kasutada.Kust sellised andekad geenjused leidsid?
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 504
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas raga »

jama lugu jah...see pits laguneb seest poolt.
linnavana
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 04 Veebr 2010, 11:22

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas linnavana »

Mis tellis oleks pidanud sees olema ja kas välimine tellis sobib?
Kas selline järsk ava vähendamine on ok ja kas nii väikseks on üldse mõtet lõõr teha?
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 504
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas raga »

no välimine on nii-öelda õige, sees võiks olla shamot...tegelt saab ühe kihilisena ka, kui tahad punast tavalist, siis Lodel on pitsikivi. Erinevad väiksemamõõdulised käsivormid ka sobivad pitsiks. Terve kivi mõõdust poolikuks üleminek kindlasti liig, mis liig...ja üle üldse ma kahtlen selles pitsi tipu kahandamises. Mingi kiirenduse moodi effekt võib seal tipus ju toimuda, aga kas ka koguvoolu hulk kiireneb =? :scratch:
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

ahjuke kirjutas:.Kust sellised andekad geenjused leidsid?
Kuni selliste andekuste nimesi varjatakse, seni on nad ka alati leitavad. /vanasõna/
Pottseppmeister "Kaminahi"
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

raga kirjutas: Terve kivi mõõdust poolikuks üleminek kindlasti liig, mis liig...ja üle üldse ma kahtlen selles pitsi tipu kahandamises. Mingi kiirenduse moodi effekt võib seal tipus ju toimuda, aga kas ka koguvoolu hulk kiireneb =? :scratch:
Sa Mõtled kiirendus normaalse koonuse korral pitsis?Efekt on ja korralik,kui ei usu katseta.
Sellisel vat kivist korstnal ju puudub igasugune vajadus sisemiseks voodriks.
linnavana
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 04 Veebr 2010, 11:22

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas linnavana »

Olen siin nüüd teemat googeldanud ja nö. tõde otsinud ja kokkuvõtteks võib öelda, et teema oleks nagu salajane. Te siin tegelikult aastaid heietate ja vaidlete, et missugune on õige pits/korsten kuid ühtki joonist koos materjalide spetsiga leida pole võimalik? Et telli paberitega pottsepp, et küll tema teab. Samas lugesin siit foorumist kellegi imestust, et kuidas pottsepp korstnast niipalju üldse teab :) . Saa siis aru.
Otsingi nüüd kuskilt Arvo Veski raamatu välja Ahjud, pliidid, kaminad - ehk saab sealt infot juurde.
Aga siiski küsin enne suuri (ümber)tegusid, et kas see õigustab pitsi voodris mitte külmakindla punase kivi kasutamist, et tal on ju külmakindel vooder ümber? Nimelt pitsi alla välja pööningule on ka ju laotud tavalisest ahjutellisest. Sademete käes ei ole aga külmas ikka.
Lõõri vähendamisest sain kuskilt siit foorumist infokillu, et pits võiks koonusesse minna 1m peale 2 sentimeetrit... kas siin mõeldud läbimõõdu vähenemist (1cm küljelt)? Mul on kõrge korsten - saunaahi oma 10m ja tulevane kamin 8m. Enne tõmbas saunaahi nii, et metallist uks kolises kui tuhasahtli liiga lahti tõmbasid.. nüüd rahulik. Kui enne tõmbas väga hästi, siis kas mingit pointi üldse selles vähendamises? Kui keegi saaks jagada fotot või joonist, et kuidas päriselus näeb välja voodriga pitsi ehitus kui pitsini korsten on voodrita, et kas siis selleks, et vooder ära mahuks viiakse välimine kivi niipalju üle ääre? Vooder või välimine kivi on poole õhemad? Vabandan lollide küsimuste pärast ja tänan vastuste eest.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Kui teed voodriga pitsi siis välisvoodri osa viid igast küljest 6 cm laiemaks,niivisi tehes saad laduda täiskividega ja ei pea kive igavusest tükeldama.Sisemise4 voodri osa laod selle astme peale mis sisse tekkis ja viid igast küljest kokku nii 2 cm meetri kohta.Sise ja välisvoodrit omavahel kokku ei laota.
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 504
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas raga »

jah, täpselt poole kivi astme teed, siis on sisuliselt lihtsalt üks kivi rohkem reas ja tükke pole...ning sisemise saad tasa 4 cm shamotiga. Ma olen täiesti teadlik, et terve eesti täis neid erinevaid pitsiotsa kitsenuds torukesi jne ...lihtsalt ei mahu pähe selline asi, et kui ma näiteks pigistan veevoolikul otsa kitsamaks, et siis kogu vee kiirus voolikus suureneb. Seda ma tean, et otsast võib pritsima lausa hakata :D Ma tean, et vesi pole sama, mis toss, aga ikkagi... :hello:
admin
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 124
Liitunud: 11 Veebr 2016, 19:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas admin »

Kitsendus vooluhulka ei suurendada, küll aga kiirendab voolu sama hulga juures. Idee vist selles, et kiiremal voolul on väliste tegurite, näiteks tuule ees rohkem jõudu ja tuul mõjutab korstna tõmmet vähem.
linnavana
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 04 Veebr 2010, 11:22

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas linnavana »

ahjuke kirjutas:Kui teed voodriga pitsi siis välisvoodri osa viid igast küljest 6 cm laiemaks,niivisi tehes saad laduda täiskividega ja ei pea kive igavusest tükeldama.Sisemise4 voodri osa laod selle astme peale mis sisse tekkis ja viid igast küljest kokku nii 2 cm meetri kohta.Sise ja välisvoodrit omavahel kokku ei laota.
Kas see sise- ja välisvoodri omavahel kokku mitte ladumine tähendab seda, et nende vahele ei panda isegi segu?
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Kas korstnapits tehti valesti?

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

raga kirjutas:jah, täpselt poole kivi astme teed, siis on sisuliselt lihtsalt üks kivi rohkem reas ja tükke pole...ning sisemise saad tasa 4 cm shamotiga. Ma olen täiesti teadlik, et terve eesti täis neid erinevaid pitsiotsa kitsenuds torukesi jne ...lihtsalt ei mahu pähe selline asi, et kui ma näiteks pigistan veevoolikul otsa kitsamaks, et siis kogu vee kiirus voolikus suureneb. Seda ma tean, et otsast võib pritsima lausa hakata :D Ma tean, et vesi pole sama, mis toss, aga ikkagi... :hello:
Vedelikku ei saa vast gaasiga võrrelda.Vedelikku kokku ei pressi,küll,aga pressid gaasi kokku.Mesiniku suitsikut oled näinud?Ahju pikkus ca 15-20 cm ja korstna pikkus 5 cm ja mis kujuga korsten on?Korsten ehtne trehtel tagurpidi keerata.Kui suitsiku kuiva küttega põlema saad siis tõmbab kui loom ja põleb lõpuni.http://www.paradiisimesila.ee/?99,suits ... C3%B5rguga .
Vasta