Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

kuidas soojustada oma elamist
clondike
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 376
Liitunud: 10 Jaan 2015, 21:13
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 9 korda

Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas clondike »

Kirjeldan paari sõnaga situatsiooni, ehk oskate pisut juhendada. Tegemist pooleteistkordse vana palkmajaga. Aegade jooksul kõpitsetud eelmiste omanike poolt ja tehtud juurdeehitus. Põhiline renoveerimine tehti 90 -date lõpus, mil alumine korrus sai kipsseinad ja laed. Vahelagedesse ega seintesse aurutõket ei pandud kuhugi. Tänaseks on teine korrus enamjaolt eluruumidena kasutusel, osaliselt jäänud külmaks pööninguks. Selle külma pööningu osa alla jääb esimesel korrusel köök. Varasemalt oli asi lahendatud nii, et laetalade vahelt oli mulla/linaluu segu eemaldataud ning asendatud 100mm kivivillaga ning musta lauaga pealt üle löödud. Võtsin selle laudise maha ja soovin soojustust lisada, et saaks min 400mm paks soojustus kivivillast lõpptulemusena. Tuulesuunajad tegin ära, räästakastist liigub õhk vabalt. Viiluotstes tuulutusavad olemas, seega külmal pööningul on õhu vaba liikumine tagatud hästi. Küsimus on aga aurutõkkes või õigemini selle puudumises vahelaes. Vahelagi köögi kohal on hetkel selline - kipsplaat , tolline laud kipsi karkassiks, vineertahvlid(oli kunagi vene ajal laeks), tolline laud vineeri karkassiks, laetalad. Talade vahel must laud soojustuskihi kandmiseks, millel juba kunagi paigaldatud 100mm villa. Kuidas oleks õigem nüüd toimida? Vaatasin selle juba paigaldatud villa alla ja tundub kahtlane, et ma suudan sinna talade peale ja vahele toimiva aurutõkke paigaldada, sest see on suhteliselt kuumaastik - palju soppe, kõveraid naelu jne. Kas võib asjale köögi poolt läheneda, sest köögi lagi läheb nagunii uuendamisele. Kas peaksin siis kuni taladeni paljaks kiskuma?
Külaline
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere. Ega kõiki tondijutte maksa tõsiselt võtta, need rohkem kilemüüjate hirmutamisejutud. Lugupidamisega. alar Piirfeld
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Võib vabalt köögi poolt läheneda.
anonüümne2
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas anonüümne2 »

pole sinna köögi lakke kilet vaja, kõik niiskus, mis läbi lae läheb tuuldub ju välja kuna külmal pööningul õhk liigub.
kui tõmbad pööningul villale kile või mingi muu piisavalt aurutiheda katte, nt veekindla aluskatte peale, siis peaksid ka kööki aurutõkke panema, jättes aga villa pealt lahti, tuulduma, pole midagi vaja köögi lakke timmida.
Külaline
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

anonüümne2 kirjutas: jättes aga villa pealt lahti, tuulduma, pole midagi vaja köögi lakke timmida.
ja kui nüüd edasi mõtelda milles seisneb villa võlu ja see katmata jätta võiks ju villa samahästi panemata jätta :jooma .

Tegelt tuleb vill alati tuuletõkkematerjaliga (kasvõi paber või ehituspapp) katta , et õhk villa sees ei liiguks.
clondike
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 376
Liitunud: 10 Jaan 2015, 21:13
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas clondike »

Kuna panen plaatvilla ülekatetega 3-s kihis, siis olen aru saanud, et pealt katmine pole nii kriitiline, küll aga pole tuuletõkkepaberiga või ehituspapiga katmine eriline lisakulu ja võib katta. Kile suhtes olen nüüd suht segaduses ikka. Hr Piirfeldi sõnadel on sisu ja kaalu, seda olen aastatepikkuse foorumi lugemisega õppinud. Samas ei anna ka Kalvis kunagi kehva nõu ja eriti segaseks teeb asja see, et villatootjate joonistel on aurutõkke kile alati olemas. Mulle oleks lihtsaim, kui ei paneks üldse, samas võin selle lisada siis, kui jõuan järjega köögi laeni kunagi talvel. Kuna pööningule sai tehtud käigutee, siis saan seisukorda iga kell kontrollida niiskuse suhtes. Kalvis, juhul kui tekib vajadus mingil põhjusel kile järele, siis köögi lakke paigaldamiseks tuleb kips ja vineer eemaldada ning kinnitada talade alla kile?
Külaline
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

clondike kirjutas:Kuna panen plaatvilla ülekatetega 3-s kihis, siis olen aru saanud, et pealt katmine pole nii kriitiline, küll aga pole tuuletõkkepaberiga või ehituspapiga katmine eriline lisakulu ja võib katta. Kile suhtes olen nüüd suht segaduses ikka. Hr Piirfeldi sõnadel on sisu ja kaalu, seda olen aastatepikkuse foorumi lugemisega õppinud. Samas ei anna ka Kalvis kunagi kehva nõu ja eriti segaseks teeb asja see, et villatootjate joonistel on aurutõkke kile alati olemas. Mulle oleks lihtsaim, kui ei paneks üldse, samas võin selle lisada siis, kui jõuan järjega köögi laeni kunagi talvel. Kuna pööningule sai tehtud käigutee, siis saan seisukorda iga kell kontrollida niiskuse suhtes. Kalvis, juhul kui tekib vajadus mingil põhjusel kile järele, siis köögi lakke paigaldamiseks tuleb kips ja vineer eemaldada ning kinnitada talade alla kile?
katmata ei maksa seda tuulduval pööningul jätta , villa sees seisev õhk toimibki isolaatorina, kui seeda villa pealt tuulutada ei ole sellel isoleerimisel niipalju väärtust. Vanas konstruktsioonis sa ei saa seda aurutõket nii tihedalt paigaldatud , et selle mingi tõsieltvõetav efekt oleks ja võid jätta panemata ja hoolitse selle eest , et ka toas oleks hea ventilatsioon
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Kas keegi on näinud pööningule paigaldatud puistevilla kaetavat tuuletõkkematerjaliga? Tuulesuunajad räästaste juures selleks ongi, et pööningut ventileeriv õhk villa sisse ei puhuks. Jäta see vill pealt katmata. Kui pööningul just horisontaalne tuul ei puhu.

Lase sinna 300mm tselluvilla vm omal valikul ja on hästi. Muidugi, villamatte on hiljem lihtsam eemaldada, kui vajadus tekib.
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Juba ainuüksi sellepärast, et köögis on rohkem auru, suitsu ja muid saasteaineid, tasub köögi lakke nende sattumise tõkestamiseks laematerjalidesse tõkestamiseks aurutõke panna ning juhtida halvem hais ventilatsiooniga välja (pliidikubu ja vent. lahendused). Või soovid rasvasi villa sisse? See aurutõke ise ei maksa midagi, lisaks omab lisaboonusena väiksemat villa läbipuhumise efekti.
Ka pööningul villa peale pannakse tuuletõkkepaberit, kuid võid täies rahus ka panematta jätta, vot selle ärajätmine on täiesti vaba valik (ja võibolla igasuguste müügimeeste liigne puru silma ajamine).
Ise ma siiski tuuletõkke pani, lihtsalt laotasin laiali, polnud üldse raske tegevus. Ei maksnud ka midagi.
clondike
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 376
Liitunud: 10 Jaan 2015, 21:13
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas clondike »

Kalvis, selle jupi aurutõkke maksumus mulle muret ei tee, kogu muid kulusid arvestades on see tühine summa. Köögis sain valmis just uue ja tunduvalt võimekama õhupuhasti äratõmbesüsteemi. Läbi kipsi ja vineeri vaevalt villa mingit rasva jõuab. Ma esialgu jätan niisama, ilma kileta ja talvel siis vaatan, mis toimub. Kütteperioodil langeb õhuniiskus majas tavaliselt 30% peale ja pigem probleem liiga kuiva õhu kui liigniiskusega.
Vaevalt, et mõne kuuga midagi halba juhtuda saab ja köögist liitrite kauba vett villa tuiskama hakkab. Probleemide ilmnemisel, saab kile köögi poolt alati lisada.
tõkelaes
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas tõkelaes »

Päeva korras sama teema. Uus maja ja külm pööning. Paberit talade küljes teipida suht jura. Läheneks hoopis nii : rippsüsteemil kips- aurutõkkepaber-osb-puistevill.
mnjah...
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas mnjah... »

See peaks kenasti toimima. Kui kasutada OSB-d, siis tekib küsimus, kas aurutõkkepaberit on ikka vaja?
tõkelaes
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas tõkelaes »

mnjah... kirjutas: 23 Veebr 2017, 10:56 See peaks kenasti toimima. Kui kasutada OSB-d, siis tekib küsimus, kas aurutõkkepaberit on ikka vaja?
Hea küsimus. Muidu saaks paberi ideaalselt lakke ja teibitud.
mnjah...
külaline

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas mnjah... »

Kindluse mõttes võib ju ikkagi aurutõkke panna, saabki kindlam :)
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Külm pööning ja aurutõke vahelaes.

Lugemata postitus Postitas keemik »

OSB ja OSB vuugid teibid.
Vasta