eps paigaldus?

kuidas soojustada oma elamist
Külaline
külaline

eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

tere

küsimus eps paigaldamisest puitkarkassi vahele.

fibost seinad, puitkarkass soojustuse jaoks seina kinnitatud. soojustuseks kasutatud epsi, mis ei ole kinnitatud fibo vaid puitkarkassi külge, vahuga.
arvatavasti kuna fibo müür all ei ole kõige sirgemalt laotud, on karkass kohati kuni 15mm seinast eemale toodud, neis kohtades on fibo ja karkassi vahel õhkvahe ja kuna eps on karkassi kinnitatud, siis ei ole epsi tagant liimitud seinale ning epsi ja seina vahel on tühimik.

kas nii on korrektne épsi paigaldada või on ehitaja teinud omaloomingut? kuna originaalprojektis on ette nähtud hoopis vill, on epsi kasutamine niigi teema omaette juba.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Jama jah. Pead proovima alt ja ülevalt perimeetri sulgeda, et ei tekiks EPS-i taga tuulekoridori. Mul kleebitakse EPS-i seina krohvimiseks. Ühel seinal perimeeter üleval poistel sulgemata. Nüüd peavad hakkama läbi 150 mm EPS Silveri vahtu sinna taha süstima, sest ülevalt enam ligi ei saa (räästas ees).
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas xil »

Isegi, kui EPSi taga õhuringlus tekib, ei tohiks see väga palju halba teha. EPSi sees õhk ei liigu. Kui Fibo pole kummaltki poolt krohvitud ja laotud täitmata vertikaalvuukidega, siis tõesti, tühimiku olemasolul on tema osa soojusisoleerimisel kesine.
Kui Fibo on korralikult üle krohvitud, siis analoogiat otsides: kahe klaasi vahel on samuti õhuvahe ja see parandab soojusisolatsiooni, mitte vastupidi.
Mehaaniline tugevus kannatab - kui EPS pole vastu Fibot, võib ta karkassi vahelt lahti tulla, kui talle külgsuunas survet rakendada.
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Tubli, xil. Sinu meelest on siis ok olukord, kus maja seina välispinna ja soojustuse vahel on välisõhk. Soojustuse enda sees ju õhk ei liigu? :)

Muuseas, kas sa tead, miks korstnas õhk liigub ülespoole, isegi siis, kui ei köeta ega tehta üldse midagi?
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
fgh
külaline

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas fgh »

Klaaspakett on natuke teine asi. Seal näiteks vaheliist ei tohi olla üle 18mm, sest õhkvahe hakkab jahutama mitte sooja hoidma. Konvektsioon on see kuri loom.

Fassaadi korral on see õhkvahe peavalu. Päris ära ei nulli soojustust, aga head ei tee kohe üldse. Samuti soodustab tulelevikut. Lahendus oleneb fassaadi pindalast ja eriti kõrgusest. Kui perimeeter ka lahti on soojustusel, siis on ikka väga jama lugu.
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

Ma üldse ei mõsta seda peno panekut kuhugi puitkarkassi vahele. Kas tõesti ajas sinna praod ei teki või see mida ei näe ei ole probleem? Näen aegajalt et nii tehakse, kuid, kas praod sisse ei kuiva? siis pole ju mingit vahet enam, et EPS sees õhk ei liigu...
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas xil »

onusnooker kirjutas:Ma üldse ei mõsta seda peno panekut kuhugi puitkarkassi vahele. Kas tõesti ajas sinna praod ei teki või see mida ei näe ei ole probleem? Näen aegajalt et nii tehakse, kuid, kas praod sisse ei kuiva? siis pole ju mingit vahet enam, et EPS sees õhk ei liigu...
Mille sisse praod kuivavad? Kui aken vahuga puitkarkassi sisse pannakse, siis pragusid justkui ei kuiva ning EPS on aknaprofiilist elastsem.
Aga antud olukorras poleks ma karkassiga vaeva näinud vaid Fiboseina kipskrohviga loodi silunud (kasvõi triipudena) ning EPSi kipskrohvile liiminud.
Külaline
külaline

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

rein113 kirjutas:Tubli, xil. Sinu meelest on siis ok olukord, kus maja seina välispinna ja soojustuse vahel on välisõhk. Soojustuse enda sees ju õhk ei liigu? :)

Muuseas, kas sa tead, miks korstnas õhk liigub ülespoole, isegi siis, kui ei köeta ega tehta üldse midagi?
Veel veidi utreerides võiks soojustuse üldse seina panemata jätta. Ladustaks selle maja kõrvale - hoiaks aega ja tööraha kokku :D.
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: eps paigaldus?

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

xil kirjutas:
onusnooker kirjutas:Ma üldse ei mõsta seda peno panekut kuhugi puitkarkassi vahele. Kas tõesti ajas sinna praod ei teki või see mida ei näe ei ole probleem? Näen aegajalt et nii tehakse, kuid, kas praod sisse ei kuiva? siis pole ju mingit vahet enam, et EPS sees õhk ei liigu...
Mille sisse praod kuivavad? Kui aken vahuga puitkarkassi sisse pannakse, siis pragusid justkui ei kuiva ning EPS on aknaprofiilist elastsem.
Aga antud olukorras poleks ma karkassiga vaeva näinud vaid Fiboseina kipskrohviga loodi silunud (kasvõi triipudena) ning EPSi kipskrohvile liiminud.
Mul nt oli nii, et võtsin vanad plastaknad eest ja olid praod vahus... Sellest ka see mõttevälgatus. 10a tagasi pandud plastaknad. Selle järgi mulle vähemalt tundub et ega asjata ei soovitata teipe aknale sisse ja väljapoole... minul igatahes on mõtlemisainet. Tegemist küll aeroci külge pandud akendega, pragu oli allpool ca 15cm pikkuselt ja mõlemal pool lengi.
Vasta