aseri vs lode tellis

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Rehkenda seina paksus uuesti.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Sain ka aru, et peremees rehkendas kaminahjul ka kolde seina sisse...See aga päris nii ei toimi.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Robi 1 kirjutas:Sain ka aru, et peremees rehkendas kaminahjul ka kolde seina sisse...See aga päris nii ei toimi.
No sel juhul tuleks selle projektiga lõpetada :|
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

and kirjutas: Aga seina paksus 250, ma kardan ei lähe ilmaski soojaks.
250 on esimesel lõõril ja läheb ka 80 soojaks. Edasi aga tuleb nagu igal heal ahjul seinapaksust kahandada.
Seda, et tellisahjul ei ole võimalik nii teha, seda olen korduvalt ümber lükanud praktiliste näidetega. Tean, et mind on ka mõistetud.
Viimati muutis kaminahi, 08 Apr 2012, 22:16, muudetud 1 kord kokku.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
and
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 24 Veebr 2012, 00:21
On tänanud: 3 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas and »

and kirjutas:
Robi 1 kirjutas:Tegin postituses selgitava muudatuse.
Tervet ahju muidugi keegi shamotist ei kavatse teha, aga kaminahjul võiks poolenisti see seda olla. Plaanis näiteks teha paekiviga kaetud ahi, millel ylemised siseseinad teen otse shamotist.Kui, aga puhtavuugiline tellisahi, siis lappi shamott kylgedele( postiga toetama), muidu pikka pidu ei ole... Kahe voodri vahele muidugi paisumisvuuk ilmtingimatta.
Mis sellise ahju (puhtavuugiline tellisahi) minimaalsed mõõtmed oleksid ja kolde laius?
Kas välisseina paksus 120+10+120 liiga paksuks ei saa?
Kus siin arvutuses koldepaksust arvestatud on?
See parandus servi samott ilmus jupp aega hiljem.
Vabandust, kui tahetakse kedagi lolliks teha!
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Kommenteeri siis ise seda 12+10+12 selgemaks.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
and
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 24 Veebr 2012, 00:21
On tänanud: 3 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas and »

kaminahi kirjutas:Kommenteeri siis ise seda 12+10+12 selgemaks.
Ei ole mul rohkem midagi kommenteerida! Robi väitis, et puhtavuugiga tellisahjul on tingimata sisse vaja lappi samottvooder. See siis teekski ju punane 120 mm, vill 10 mm ja samott 110 mm. Eksisin, et arvestasin samotti paksuseks 120 mm
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Sisevoodrit ei ole vaja ainult punase tellise kaitseks vaid ka soojuse yhtlasemaks jaotamiseks, et leevendada väliskesta pingeid. Köige kuumem osa yleval vöiks minu loogika järgi teha töesti lappikivist ( nagu see ka Soomes osades ahjudes on ). Kyll soojaks läheb.Tähtis, et ahju iga 5 aasta tagant vahetama ei peaks, nagu vahel juhtub praktikas meil seni.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

and kirjutas:
kaminahi kirjutas:Kommenteeri siis ise seda 12+10+12 selgemaks.
Ei ole mul rohkem midagi kommenteerida! Robi väitis, et puhtavuugiga tellisahjul on tingimata sisse vaja lappi samottvooder. See siis teekski ju punane 120 mm, vill 10 mm ja samott 110 mm. Eksisin, et arvestasin samotti paksuseks 120 mm
Ära neid hüümärke kohe pane...Mina loll ei teinud vahet 100-l ja 10-l. Sina eksitasid veel samoti paksusega ja ongi sassis :oops: Lappi samott aga esimesele lõõrile kohe kindlasti . Siis saab ikka ahju kütta ka.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
and
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 24 Veebr 2012, 00:21
On tänanud: 3 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas and »

Sellega ma absoluutselt nõus.
Ei pane ka hüüumärke.
Ruudi
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 10 Jaan 2012, 21:21
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 13 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Ruudi »

Minimaalne kolde laiaus ...25 cm, aga katsuks ikka laiema teha kui vähegi kannatab ja hiljem ei taha kannatama jäädagi.30 -35 tunduks mulle juba rahuldav.[/quote]

Kolde suuruse arvutamisel tuleb teada kui palju on vaja puid põletada ööpäevas.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

K-rauas olid mingid tellisahjude näidised ja yhel oli kolle nii väike, et hea kui pysti saab kolm halgu panna. Ahi muidu täiesti normaalse ahju välimusega. Seal kyll täielik pettus välja arvestatud.
Ruudi
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 10 Jaan 2012, 21:21
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 13 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Ruudi »

Seal oleks pidanud küsima kui palju ahjuvalmistaja lubab korraga puid koldesse panna ja kui sagedasti. Kui need parameetrid on vastavuses siis ilmselt vastab arvutustele. Minu tead arvutatakse soome tüüpi ahjudel kolde mahtu liitrites.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ma ei ole ametlikult mingi ahjuehitaja ja saan veidike vabamalt ka toimetada, kasvöi tunde järgi ja vörreldes olemasolevaid ahjusid. Ahju teen alati veidike suurema kui tunduks esialgu vaja olevat, sest vahel on ka ilmad suhteliselt kylmad ja hea kui on varu.Koldele annan ka meeleldi pikkust, et tuli ei käiks liialt ukse ja siseseina silla peale. Viimaste kogemust pöhjal olen ka otsustanud, et kolle vöiks kaminahjul sirgelt töusta 6 kivirida, enne kui hakkab peegel koonust looma tagaseinas. Kui vähegi ruumi poolest kannatab, siis lasen löörid neljast kyljest alla, mis tagab yhtlasema soojenemise ja paisumise ( jääb ära ka hunnik villa ahjus).
ernst
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 22 Mär 2012, 15:26
On tänanud: 5 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas ernst »

Robi 1 kirjutas:Ma ei ole ametlikult mingi ahjuehitaja ja saan veidike vabamalt ka toimetada, kasvöi tunde järgi ja vörreldes olemasolevaid ahjusid. Ahju teen alati veidike suurema kui tunduks esialgu vaja olevat, sest vahel on ka ilmad suhteliselt kylmad ja hea kui on varu.Koldele annan ka meeleldi pikkust, et tuli ei käiks liialt ukse ja siseseina silla peale. Viimaste kogemust pöhjal olen ka otsustanud, et kolle vöiks kaminahjul sirgelt töusta 6 kivirida, enne kui hakkab peegel koonust looma tagaseinas. Kui vähegi ruumi poolest kannatab, siis lasen löörid neljast kyljest alla, mis tagab yhtlasema soojenemise ja paisumise ( jääb ära ka hunnik villa ahjus).
Tänud kõikidele kogemuse jagamise eest. Minu valikud läksid lihtsamaks. Ei ole küll selle teema sisu, kuid võtan sõnasabast kinni - Robi, räägi lähemalt neljast küljest laskuvatest lõõridest. Ise olen mõelnud kolme külje peale.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Selliseid ahjusid olen kohanud ja ka ise teinud, kus kylgedelt langeb maani, aga eest ja tagant poole ahjuni, nii palju kui vöimalik. Ahi peab muidugi olema parajalt suur, et vöimalik ka taha löör tekitada( kesklööri-järelpölemiskambri ja tagaseina vahele). Ka tagaseinale panin lappi shamotist sisevoodri veel ise, aga seda ei tohi laiskusest toetada koldeseinale, vaid eelnevalt välisvoodrisse otstega myyritud kividele näiteks ( see mu oma aretus...).Esiseinale tuleb teha ka eraldi sisevoodri kandesild ja kyljed villaga. Seda ei tohi koldesillale toetada, sest kolle ja kesjklöör peavad vabad olema.
Koldesillaks kasutavad päris meistrid valumassi, aga ma pole seda seni proovind. Mingil juhul ei tohiks siiski tavalist latti kasutada. Seni olen völvilaadse silla teinud ja traadiga kokku tömmand pealt , aga kuna Soomes on edukalt kasutatud malmis sildasid, siis edaspidi proovin ka ise neid( pildil suure katla tuharesti osa, mida kasutan ukseava sildamiseks ahju sees).
Manused
Malmsild.jpg
Malmsild.jpg (19.21 KiB) Vaadatud 5803 korda
hronkel
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 55
Liitunud: 02 Mär 2010, 11:49
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 13 korda

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas hronkel »

Tere

Tõstaks teemat :)

Plaanis kevadet sisustada ja üks suitsuahi valmis laduda. Küsimus on aga millist tellist kasutada välitingimustes, et see ka kestaks?
Kolde vooderdaks seest šamotiga, et tuli punasele kivile liiga ei teeks.

Lp
HrOnkel
Toby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 149
Liitunud: 29 Mai 2010, 22:40
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: aseri vs lode tellis

Lugemata postitus Postitas Toby »

Tere!
Kui endiselt valikus (nagu pealkirjas) Aseri või Lode tellis, siis välitingimustesse kindlasti Lode ja hoolikalt vuugitult. Väike katuseke pikendab suitsuahju eluiga tunduvalt. Täisvundament on iseenesest mõistetav.
Vasta