20 m2 kuidas arvestatakse

r.s.
külaline

20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas r.s. »

tere,

ei osanud otsinguga leida, kuna nett on täis erinevaid vastuseid sellele küsimusele:

kui tahan ehitada väikeehitist, mis ei vaja projekti ega muid pabereid, st 0-20m2, siis mille järgi see 20m2 arvestatakse - vundament, sein, katuse projektsioon? kas katusealune terrass on seal hulgas? aga katuseta terrass? jne. Või ongi nii, et iga omavalitsus otsustab, nagu soovib?

tänuga
r.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas officer »

...kunagi oli selleks ehitusalune pind...selle sõna otseses tähenduses.
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Ehk siis katuse projektsioon.
Vaevalt keegi terrassiga virisema hakkab.
vanaema on sul veteran...
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2066
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Huvitav, kui suur on tõenäosus, et keegi ametiisik neid ruutmeetreid üle mõõtma hakkab?
Torutööd Tartus 56 932 898
Külaline
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

pikk88 kirjutas:Huvitav, kui suur on tõenäosus, et keegi ametiisik neid ruutmeetreid üle mõõtma hakkab?
Oleneb naabritest, nägijatest...
Külaline
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Nu nägija ja naaber teeb ehk tõesti vahet, kas on 20m2 või näiteks 100. Aga et kas on 20 või 25 või 30? Vaevalt. Küll aga oleneb, et kas ametnik on norijaverega.
_KK_
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas _KK_ »

Tegelikult ikka ehitise gabariitide järgi, varem oli katuse projektsioon. §19 järgnevas määruses:
https://www.riigiteataja.ee/akt/110062015008
r.s.
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas r.s. »

Tänan.

Kui nüüd õigesti tõlgendan, siis terrass ja räästas tuleb mõlemad 20 sisse lugeda. Kontrollida on seda valla-ametnikul vist üsna lihtne, umbes nagu PRIA oma põlde kontrollib - satelliidipiltidelt :D Iseasi, kas ta tagelikult ka kontrollib.
_KK_
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas _KK_ »

Lõige (6) Hoonealuse, sealhulgas hoone maapealse osa aluse ja hoone maa-aluse osa aluse pinna leidmisel ei võeta arvesse hoone küljes olevat:
3) terrassi;
9) kuni ühe meetri laiust katuseräästast;
r.s.
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas r.s. »

Kontrollin veelkord, kas sain nüüd pihta.

Selline terrass on ehitisealune pind, eksole.
http://www.palmako.com/est/susanna-0

Selline katuselune on ehitisealune pind:
http://www.palmako.com/est/lara-3

Selline katusealune ei ole ehitisealune pind:
http://www.palmako.com/est/britta-2

Sellised terrassid ilmselt ei ole ehitisealune pind
http://www.skanholz.ee/et/tooted/aiamaja-narvik

http://www.aiamajad24.ee/tellimine/gril ... grillmaja/

Aga vat selline terrass on mulle ikka "hall ala"? Jah/ei?
http://www.palmako.com/est/sylvi


Enda plaan oleks midagi sellist. Kui see terass nüüd maja ruutmeetrite sisse arvestada...

http://smallhousebigadventure.com/2014/ ... ousel-1339
_KK_
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas _KK_ »

Sa peaksid endale selgeks tegema, mis on terrass, varikatus, rõdu jne. Kui seda paragrahvi ikka mitu korda lugeda, saad lõpuks aru mis kuulub ehitisealuse pinna hulka mis mitte. See nn „hall ala“ on ju tegelikult üle meetri laiune räästas, mis kuulub ehitisealuse pinna hulka. Viimasel lingil olev varikatus samuti.
r.s.
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas r.s. »

"Hall ala" sellepärast, et meeter on lubatud räästast ja 2m2 ilma tugipostideta varjualust on ka lubatud. Siin mu meelest tõlgendamise küsimus. Sellepärast see hall hala :D
Veider, et ka vastutav ametnik ei osanud mulle ka vastata. "Arvas", et on nii. Küsis naabervalla kolleegilt, kes "arvas", et on pigem naa. Ma siis küsin sada korda üle sellepärast, et ehk siin keegi TEAB, mitte ei ARVA.
r.s.
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas r.s. »

Ma siis täpsustan igaks juhuks veel, et mis see ikka on, milles ma kahtlen (ja ametnik ka).

Et kui meeter räästast on ok ja ei kuulu arvestamisele. Aga tegelikult on räästast 1,5m. Siis lisandub lubatule 0,5x3=1,5m2. Mis on teise punktina ju ka lubatud ja ei kuulu arvestamisele. Aga kas neid kahte lubatud asja liites tekib mittelubatud asi või mitte? 1,5 m2 pole ju palju, aga kui lisan sinna veel 3x1m räästaalust, on mul juba 4,5 m2 rohkem, mis on praktiliselt neljandik kogu putkast. Ehk siis, kas mul on üle 1,5 või 4,5 m2? ja kas see tegelikult üldse kedagi huvitab? (Nh, nüüd, kus ma juba vallas küsimas käisin, nüüd neid kindlasti huvitab :D)
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Mind hakkas ka huvitama, kuivõrd vald seda 20 m2 kontrollib. No kui ma teen 30 m2, kas see on siis juba silmaga tõesti nähtav, et ei ole enam tegemist 20 ruuduga? Mis hetkel, kas ja kuidas vallaametnik selliseid asju oma vallas üldse kontrollib? Või on tal ettenähtud kontrollida? Satelliidipiltide skänn on muidugi variant, aga seda ilmselt ametnik ei jaksa teha. Nagu ei jaksa ta ka tervet valda autoga läbi sõita.

Ausalt öeldes, mingi 22 m2 varjualusega terrassi tegemiseks ehitusteatist ja ehitusprojekti tegema hakata on ikka saatanast. Eriti kui ma ei sega mitte kedagi sellega, naabrid kaugel. Kahju, et sellised lihtsad rajatised on võrdsustatud max 60 m2 saunadega ja peavad läbi ma sama bürokraatiat. Kui palju vallaametnikul on õigust mööndusi teha vastavalt objektile?
_KK_
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas _KK_ »

To r.s. : See 1,5m räästas läheb ikka kogu ulatuses eh. aluse pinnana arvesse ehk 1,5 x 3m = 4,5m².

To skip128: Tänu sellele et Maa-ametil on olema niivõrd hea kvaliteediga ortofotod, on igal oskajal vallaametnikul võimalus sinu katusepind ca 1-2 m² täpsusega ära mõõta. Päris 30-ne ruudust ma niisama ei teeks, võib-olla 20-23 m² ei pane neid veel kahtlema kui teha kitsad räästad. Eks paljuski sõltub see KOV-st.
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas skip128 »

_KK_ kirjutas: To skip128: Tänu sellele et Maa-ametil on olema niivõrd hea kvaliteediga ortofotod, on igal oskajal vallaametnikul võimalus sinu katusepind ca 1-2 m² täpsusega ära mõõta. Päris 30-ne ruudust ma niisama ei teeks, võib-olla 20-23 m² ei pane neid veel kahtlema kui teha kitsad räästad. Eks paljuski sõltub see KOV-st.
Aga kuidas ametnik teada saab, et mu krundile järsku 30 ruudune terrass tekkis? Ega ta ei tee ju regulaarset skänni valla kruntidest. Või teeb? Ainuke variant - keegi (naaber?) nägi ja informeerib valda. Mitte et ma siin seaduse rikkumist propageeriks, aga pmst on ametnikul praktiliselt võimatu peale sattuda, kui infot ei tilgutata või avastab juhuslikult.
_KK_
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas _KK_ »

Ega ametnik seda niipea teada saagi, sest Maa-amet teeb iga 2-3 aasta tagant uued ortofotod. Nende järgi saab selgelt aru mis on hoone ja mis on näiteks terrass. Praegu vallaametnikud eriti kammivad kinnistuhaaval kõik läbi, sest toimub ehitisregistri korrastamine.
Muidugi võivad ka pahatahtlikud naabrid vallas nii-öelda „informeerimas“ käia, aga see puudutab ilmselt väheseid.
Külaline
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

skip128 kirjutas:Aga kuidas ametnik teada saab, et mu krundile järsku 30 ruudune terrass tekkis?.
mulle meeldib see "lähme kohe petmisele välja" lähenemine, milleks?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:
skip128 kirjutas:Aga kuidas ametnik teada saab, et mu krundile järsku 30 ruudune terrass tekkis?.
mulle meeldib see "lähme kohe petmisele välja" lähenemine, milleks?
Ega ma ka ei saa aru :scratch:. Selmet maksta ca 50€ lõivu ametliku ehitusloa saamiseks, ollakse hiljem, kui ametnikule vahele jäädakse, maksma ebaseadusliku seadustamise eest 500€. Rikas rahvas!? :) :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Ma justkui ennist kirjutasin, ei propageeri seaduse rikkumist. Tahtsin teada, kuidas ametnik teada saab, et krundile on tekkinud rajatis, millel pole luba.
Külaline
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

skip128 kirjutas:Tahtsin teada, kuidas ametnik teada saab, et krundile on tekkinud rajatis, millel pole luba.
satelliit seire või areofotod tänapäeval kasutusel selleks
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2066
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Mina käisin vallas küsimas, et kui ma tahan sauna liigutada ühest krundi servast teise ja sauna suurus ilma igasuguste räästaste ja muude väljaulatuvate osadeta on 26 ruutu, et kuidas ma siis käituma peaks. Minule öeldi lihtsalt, et tõsta ümber ja kogu lugu. Eks see esmajärjekorras sõltub kindlasti ametnikust. Kellel kuipalju viitsimist on...
Torutööd Tartus 56 932 898
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Külaline kirjutas:
skip128 kirjutas:Tahtsin teada, kuidas ametnik teada saab, et krundile on tekkinud rajatis, millel pole luba.
satelliit seire või areofotod tänapäeval kasutusel selleks
Kindlasti abiks, aga ametnik vaevalt et neid regulaarselt läbi vaatab.
Külaline
külaline

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

skip128 kirjutas: Kindlasti abiks, aga ametnik vaevalt et neid regulaarselt läbi vaatab.
ei vaatagi, arvuti töötleb ja kõrvutab registriga ja annab ametnikule teada, võibolla täna mitte, aga hetkel kui ehitisregister saab korrastatud võib aimata, et see hakkab nii olema
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: 20 m2 kuidas arvestatakse

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Päriselt? See oleks küll igati vinge kui selline süsteem tekiks!
Vasta