Roovitise rihtimise kiilud

to vuuk
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas to vuuk »

Kas vineer peab olema niiskuskindel?
:confused:
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Ikka välistingimustesse mõeldud niiskuskindel vineer.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Hiljuti osalesin ühel kokkuhoiu teemalisel koolitusseminaril.
Seal väideti, et Eestis töötavat ehitaja põhjamaades olevaga võrreldes 2..3 korda madalama efektiivsusega. Ja Hiinas pidavat näiteks Soomega võrreldes efektiivsus veel 2...3 korda kõrgem olema.
Püstitati küsimus, millest tuleb selline vahe? Et kas tõesti sama mees töötab erinevates kohtades erineva efektiivsusega?
Et mida on minu jutul ühist rihtimise kiiludega?

Ma arvan, et Eestis kulutab ehitaja võrreldes põhjamaadega rihtimisele aega 2...3 korda enam. Ja võrreldes Hiinaga 5...6 korda enam.

Ja miks?
Eestis on tööjõud odav. Seetõttu peetakse mõistlikum kasutada Soome mõistes praakmaterjale ja kulutada aega rihtimisele. Soomes on see aga vastupidi.
Ja Hiinas on meie mõistes praakmaterjal normikohane ja meie mõistes praaktöö samuti normikohane, mis-tõttu ehitatakse meie mõistes praakmaterjalidest ja sellegipoolest aega rihtimisele ei kulutata.
to vuuk
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas to vuuk »

Kui suur võiks olla roovi rihtimisel lubatud viga? Mitu mm? Pean silmad kõrvuti olevatel sarikatel.
Katteks laineline kivi.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Lubatud viga peaks jääma vähemalt sellistesse piiridesse, et töö Tellija pärast töö valmimist sellega rahul oleks.
Selleks soovitan Teil tarindi valmistolerantsid eelnevalt täpsustada Tellijaga või vaadata projekti seletuskirja osast millistele kvaliteedinormidele, -klassidele seal on viidatud.
Kogemuslikult arvan, et lainelise kivi korral 2...3 mm vead lähestikku asetsevatel sarikatel on tühised (mingil määral ju roovid ka ühtlustavad kõverust) ja peab olema ikka eriline kotka silm, mis need pärast valmis katusel ära näeb.
Mis kvaliteediklassiga konkreetsel juhul tegu on?
to vuuk
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas to vuuk »

Ma ise olen omanik-tellija. Olen aru saanud, et minu katuse ehitaja ei tea lubatud vea suurust.
Minu poolest võib see lubatud viga olla kuni nii suur, et veel sinka-vonkalisus ei torka silma. Küsimus ongi, et kuipalju siis võin eksimust lubada?
Külaline
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Eks nende asjadega ole enamasti ka nii:
Kes koguaeg puhta vuugiga telliseid on ladunud, see ei mõistagi enam muud moodi laduda. No ei oska lihtsalt...
Laineliste katusematerjalide alla samuti..... annab ikka kõvasti pingutada, et katuse rihtimise hälbed teravalt silma hakkavad torkama! ;)
Eks siin ole ka rusikareegel, et mida väiksem katusepind, seda väiksem hälve silma torkab.

taastaja
to taastaja
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas to taastaja »

Eks siin ole ka rusikareegel, et mida väiksem katusepind, seda väiksem hälve silma torkab.

taastaja

Kõige suurem katusepind on pikkust 27 m ja kõrgust 7 m, kalle 25 kraadi.
fgh
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas fgh »

Julgeks härra Vuuk' le natuke vastu vaielda. Ei usu, et effektiivsuse vahe tuleb töömehe laiskusest või materjali kvaliteedist. Effektiivsuse vahe tuleb põhiliselt masinatest. Sellel ajal kui eestlane katusel käsitsi kolme esimest roovi lööb on Soomlase püss terve katuse poole ära põmminud. Või on tehasest tulnud element peale tõstetud.

Soome tolerants on kõvasti suurem-ei tahaks öelda, et tegu lausa praagiga ....
Eestlase silma riivab see alguses väga kõvasti. Samas effektiivsuselt jäävad Soomlased samavõrdse töö puhul alla kui kvaliteet peab olema sama.

Teine küsimus on millest arvutatakse või võetakse effektiivsus. See arvutatakse enamasti mingist rahaühikust mida inimmste kogum suudab toota. Enamasti Soome SKP jagatud rahvaarv . Pole midagi parata sealne riik on töövõtetelt ning masinate kasutuselt meist eest kümneid aastaid. Inseneri pool on majade ehitustel väga hästi läbi mõeldud ja kui suudad minetada konnatiigi mõtlemise ning aru saada joonistest ning töövõtetest, siis töö läheb väga kiiresti.

Põhiliselt on tegu ikkagi oskusega kasutada tehnoloogiat oma hüvinguks.
Hiinat ei tasu kommenteerida. sealsed normaalsed 15 tunnised tööpäevad ja inimõiguste pidev rikkumine ja riigi VÄÄRAMATU statistika annab oma tulemuse.

Soomes võib see ferm katusel istuda järgnevaga võrreldes sendimeeter all või üleval. katus võib kokkuvõttes 3 cm pikkuses erineda. Tatistatakse äärelaud viltu külge peitmiseks ja rahu majas. Omenik vaatab eelarvet, kulunud tunde,. sisuliselt märkamatut praaki ja on õnnelik. Inimsed ei oska hinnata ega tahta tippkvaliteeti, sest tööhind on ebamõistlikult kallis.
Külaline
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

to taastaja kirjutas:Eks siin ole ka rusikareegel, et mida väiksem katusepind, seda väiksem hälve silma torkab.

taastaja

Kõige suurem katusepind on pikkust 27 m ja kõrgust 7 m, kalle 25 kraadi.

Eks minu praktikas pole see eriti suur. Et kalle on küllaltki madal ja kui ehitis pole kõrge siis näeb seda külje pinda(selles kohas, kui räästas kattub harjaga) ka küllaltki kaugelt ja hea on näha tervikut. Siis tulevad ka katuse keskkohas olevad hälbed paremini välja. Järsematel kalletel on katus sellel kaugusel rohkem risti ees ja hälbed ei tule nii esile. Keeruline seletada...
Üldiselt tuleks ikka alati püüda roovid võimalikult tasaselt paigaldada, küll need hälbed ajapikku ise sisse tulevad...selles võite kindlad olla :lol:

taastaja
Külaline
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

fgh kirjutas:... Omenik vaatab eelarvet, kulunud tunde,. sisuliselt märkamatut praaki ja on õnnelik. Inimsed ei oska hinnata ega tahta tippkvaliteeti, sest tööhind on ebamõistlikult kallis.
Ja siin tahetakse saada kvaliteetset tööd, aga veel odavamalt keskmisest kvaliteedist.
Monier
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 29 Sept 2011, 18:32
Asukoht: Eesti
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas Monier »

Peab fgh-ga ja Vuugi poolt esitatud lausetega nõustuma. Mõlemal justnagu on õigus. Kuidas? Muidugi - on hunnik asju milles me oleme vähem effektiivsemad kui soomlased või muu euroopa. Ja võibolla ei olegi see siin selle 1 miljoni inimesega paremini võimalik. Näiteks olen kuulnud ühte juuksurit väitmas, et võib juukseid 20 min asemel ka 1 tund lõigata. Miks? Sest siis tunneb klient, et asi on raha väärt. Nüüd tekib diskussioon kas reaalselt tööd ja kiirust kinni hoitakse. Eramute puhul ma seda küll ei väidaks. Pigem mitte.
fgh-ga nõustun aga 100% selles, et näiteks soomlastel koosneb uute majade ehitamine enamasti majakombinaatide valmismoodulitest. Täpsed andmed küll puuduvad, aga tunne on selline, et ikka tugev enamus tuleb majatehastest. Aga see ongi efektiivsus. Kas ja kui palju kvaliteet sellest sõltub? Vast mitte palju. Seega on tera tõtt nii fgh kui Vuugi mõtetes. Siit tekib kindlasti hea diskussioon kas ja kuidas on moodulitega jne
Monier - lihtsaim tee uue katuseni!
Kui soovid, et sinu katuse ehitaks tunnustatud meister, vali Monier Partner-Ehitaja.
www.monier.ee
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Igati nõus Monieri ja fgh mõtetega.
Ja muidugi on rihtimise kiiludel ainult tühine osa töö efektiivsusest või tööviljakusest üldises mastaabis.
Samas kuna teema on selline, siis mõtlesin, et tõmban paralleeli.
Sest tegelikult ju rihtimisele kulub ikka väga palju aega ja aeg oleneb just sellest viimasest millimeetrist, mida taga aetakse.
Sellepärast on Monieri pakutavad plastikust spetskiilud kindlasti samm edasi, kuna kiirendab ehitamist.
Rihtimise vajadusest tulenevalt kulub aega tunduvalt rohkem seetõttu, et sel juhul ei anna efektiivsuse mõttes tööle kiirust juurde oluliselt ka naelapüssi kasutamine. Ilma rihtimiseta sätid roovid kohale ja "tuld". Rihtimisega töö on selle kõrval nagu nokitsemine.

Mis profid arvavad niisugustest kruvidest:
wt_kruvi.jpg
wt_kruvi.jpg (100.33 KiB) Vaadatud 4925 korda
Tööviljakuse tõstmise kohalt vaadatuna, arvan, et ka väike samm edasi just rihtimist vajava katuse korral.
Koos Monieri rihtimiskiiludega kasutades on nendega vajadusel hea tulemust korrigeerida, kuna kruvi keeramine võimaldab roovi üles-alla liigutada. Naelte korral peaks kasutama kangi või sõrg-haamrit, aga see võib roovi vigastada.
Nende hind on muidugi pidurdav tegur.
Aga kas leidub veel mingeid argumente nende kasuks või kahjuks?
Ja kas olete neid ka kasutatud roovide paigaldamisel?
SantehnikTartus
külaline

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas SantehnikTartus »

Võibolla olen ma ajast maha jäänud kuid mina tean, et töö peab olema tehtud nii, et töömees ise sellega rahul on. Vanasti öeldi ka, et tee nii nagu teeks iseendale.
Kiputakse ära unustama katuse põhiline funktsioon hoone juures ja takerdutakse selle asemel liigselt visuaalsele poolele. Umbes, et mis siis, kui paarist kohast läbi laseb peaasi, et silmale ilus on.
Aga noh, mis mina ka katustest tean.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Kui täpseks on vaja roov ajada trapetsprofiili puhul?
Sarika samm on 60 cm ja roovitus läheb peale tollisest lauast 40 cm sammuga. Katuse kalle on ümmarguselt 45 kraadi ning mõõdud 8x4
Ise oma peaga oletan, et 2-3mm kõikumist ei tohiks veel mingit mõju avaldada?
Torutööd Tartus 56 932 898
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Roovitise rihtimise kiilud

Lugemata postitus Postitas ifffff »

pikk88 kirjutas: 19 Aug 2019, 11:07 Kui täpseks on vaja roov ajada trapetsprofiili puhul?
Sarika samm on 60 cm ja roovitus läheb peale tollisest lauast 40 cm sammuga. Katuse kalle on ümmarguselt 45 kraadi ning mõõdud 8x4
Ise oma peaga oletan, et 2-3mm kõikumist ei tohiks veel mingit mõju avaldada?
Jääb normi piiresse.
Vasta