Erinevad kütte lahendused

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tabarabarap kirjutas: 17 Sept 2021, 20:49 Peab ikka maru pikalt kestma et õigustaks.
Hakkan nüüd enda kunagistele kommentaaridele vastu vaidlema. Kas alati peab mõni mugavus ennast õigustama? Muide, peale 15 aastat meil direktoriga on muutunud tasuvuse õigustus mugavuse tahtmiseks, mille eest oleme nõus rohkem maksma. Rehkendused, finantsvõimekus ja meie vanus panid meid sel aastal soetama Õ-V pumba. Pumba soetusmaksumus ca 6000€. Praegune Stropuva jääb süsteemi tagavara variandiks. Kütteperioodi algusest ei ole veel aru saanud, aga oleks pidanud vist juba ammu Stropuvale tule alla tegema. Tubades kogu aeg direktori tahtmiste järgi 24* sooja. Ühe asjana, mis pani meid Õ-V pumba peale juba mitmeid aastaid mõtlema, oli see, et alevi sooja vee andja poolt ähvardati juba aastaid meie kortermajalt(ka paarilt kõrval asuvalt majalt) ära võtta tsentraalne soe vesi. Keerasin peale Õ-V pumba paigaldust tsentraalse sooja kinni ja nüüd tuleb oma pumbast. Täpset kasumiarveldust ei saa öelda, sest mul ei ole uudishimu ega ole huvitatud uudishimu rahuldamiseks nii palju raha välja käima igatsugu vahearvestite soetamiseks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas mõte »

Urmas kirjutas: 17 Sept 2021, 22:21
tabarabarap kirjutas: 17 Sept 2021, 20:49 Peab ikka maru pikalt kestma et õigustaks.
Hakkan nüüd enda kunagistele kommentaaridele vastu vaidlema. Kas alati peab mõni mugavus ennast õigustama? Muide, peale 15 aastat meil direktoriga on muutunud tasuvuse õigustus mugavuse tahtmiseks, mille eest oleme nõus rohkem maksma. Rehkendused, finantsvõimekus ja meie vanus panid meid sel aastal soetama Õ-V pumba. Pumba soetusmaksumus ca 6000€. Praegune Stropuva jääb süsteemi tagavara variandiks. Kütteperioodi algusest ei ole veel aru saanud, aga oleks pidanud vist juba ammu Stropuvale tule alla tegema. Tubades kogu aeg direktori tahtmiste järgi 24* sooja. Ühe asjana, mis pani meid Õ-V pumba peale juba mitmeid aastaid mõtlema, oli see, et alevi sooja vee andja poolt ähvardati juba aastaid meie kortermajalt(ka paarilt kõrval asuvalt majalt) ära võtta tsentraalne soe vesi. Keerasin peale Õ-V pumba paigaldust tsentraalse sooja kinni ja nüüd tuleb oma pumbast. Täpset kasumiarveldust ei saa öelda, sest mul ei ole uudishimu ega ole huvitatud uudishimu rahuldamiseks nii palju raha välja käima igatsugu vahearvestite soetamiseks. ;)
Huvitav mis sa arvad kevadeks. Elektrilevi tahab ka oma saada neil juba kevadest 7,... protsendine tõus konkurentsiametis kooskõlastamisel. Rakenduma peaks vist aasta vahetusel, kui kinnitatakse.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Urmas »

mõte kirjutas: 18 Sept 2021, 20:04 Huvitav mis sa arvad kevadeks.
Näedsa, trebla nutab ja maksab, tal kõik puha elektri peal. ;) Eks me saame alati ÕVSP kilbist välja lülitada ja hakata uuesti Stropuvat kütma kui padjapüür või öökapp hakkab tühjaks saama.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas trebla »

??
mina ei nuta midagi.. nagu ma kusagil xxx-le kirjeldasin, mul lihtsalt ongi selline mitmeosaline küttesüsteem kus suht hooldevaba välisosa (korstnapühkijat ei pea kutsuma) asub suht hooldevabast siseosast 200 km kaugusel ja salvestamine toimub hetkel kuskil ( peamiselt õlifirmana tuntud) Alexela serveris...


Naabermajas töötab Buderuse õ/v pump minuarust 10 aastat ning vahetusse on läinud välisosa ventilaator ja tsirkulatsioonipump vist... Remondid kokku vist nii max 400 € sel juhul pluss hooldused paari aasta tagant... kokku ehk 4 ?
Tumbleweed
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 12 Veebr 2019, 18:37
On tänanud: 1 kord

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Tumbleweed »

xil kirjutas: 17 Sept 2021, 14:48 Palju on õ/v pumba eeldatav eluiga? Ma tegin üle 15 a. tagasi Fujitsu õ/õ pumba vee peale ümber (tol ajal oli raha vähem käes ja selle õ/õ pumba hind oli õ/v pumpade hindadest 4x..5x odavam). See töötab mu endises majas siiani.
Mis see täpsemalt tähendab?
Sain aru et tegid enda õhk õhk pumba ümbes õhk veeks?
Kuidas selline asi täpsemalt käib ?
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas xil »

Ma kirjutasin tol ajal sellest siin foorumis, mingit teist kasutajanime kasutades..
viewtopic.php?f=9&t=3896&p=14867&hilit= ... ria#p14867
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ma tegin sama asja aga kõik ise. Sise ja välisosa vahel kuuma otsu toru läbib iseehitatud soojusvahetit Väga hästi töötavad ON/OFF pumbad, neid saab lihtsamini ära petta.
Tehniliselt on mitu erinevat lahendust
1. Siseosa õhk soojusvahetilt eemaldatakse ventilaator ja soojusvaheti uputatakse vette.
2. Siseosa ja välisosa vahel on täiendav õhk-vesi soojusvaheti.
3. On iseehitatud soojusvaheti ja siseosa asemel on iseehitatud juhtblokk, mis organiseerib sulatust ja juhtimist. Mõeldav vaid ON/OFF pumpadel.

Tehniline lahendus sõltub palju pumba juhtautomaatikast, oluline on just kuidas pump tunneb ära sulatuse vajalikkust. Siin võib kergesti saada valusa tagasilöögi osaks (kõik teie lahendus on tühja jooksnud, kuna pumba automaatikat ei saa petta!)
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Kalvis kirjutas: 16 Sept 2021, 08:00Õnneks on oma mets taskupõhise hinnaga olemas.
Tegelikult rahaliselt tuleb suhteliselt sama välja kui ostaksid need puud.
Võrdle samasuguse küttepuu hinda ise järele minemisega ja kohale toomisega, ega see m3 hinna erinevus väga suur pole. Selle ise järele minemise hinnaga tuleks keegi su juurde kohale ja ostaks ära. Kohaletoomise hinnaga aga saaksid ise osta. Ma ei oska öelda millised need hinnad praegusel hetkel reaalselt on, aga näiteks kui mul riita laotud ja kuivanud puudele tuleks ostja kohale ja laoks sularahas 45 eur/m3 peo peale ning samas kohale toomisega oleks võimalik mul tellida 50 eur/m3, siis arvestades puude tegemisele kuluvat kütust ja tehnika kulumist, see ise tegemine eriti mõistlik variant ei tunduks. Kui hinnavahe suurem on, siis mingist piirist alates võib mõistlik olla. :roll:
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ac457765 kirjutas: 19 Dets 2021, 18:32
Kalvis kirjutas: 16 Sept 2021, 08:00Õnneks on oma mets taskupõhise hinnaga olemas.
Tegelikult rahaliselt tuleb suhteliselt sama välja kui ostaksid need puud.
Võrdle samasuguse küttepuu hinda ise järele minemisega ja kohale toomisega, ega see m3 hinna erinevus väga suur pole. Selle ise järele minemise hinnaga tuleks keegi su juurde kohale ja ostaks ära. Kohaletoomise hinnaga aga saaksid ise osta. Ma ei oska öelda millised need hinnad praegusel hetkel reaalselt on, aga näiteks kui mul riita laotud ja kuivanud puudele tuleks ostja kohale ja laoks sularahas 45 eur/m3 peo peale ning samas kohale toomisega oleks võimalik mul tellida 50 eur/m3, siis arvestades puude tegemisele kuluvat kütust ja tehnika kulumist, see ise tegemine eriti mõistlik variant ei tunduks. Kui hinnavahe suurem on, siis mingist piirist alates võib mõistlik olla. :roll:
Kuskohast see oma metsast oma tehtud puude omahind õue peal 45€ ruum tuli?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas ifffff »

RaJy kirjutas: 19 Dets 2021, 18:44
Kuskohast see oma metsast oma tehtud puude omahind õue peal 45€ ruum tuli?
Sinu tunnihind tööandja juures x puude tegemiseks kulunud aeg annab asjale hoopis teise vaate.

Kui iseenda aega ei väärtusta ja arvad kuludeks ainult selle mis pead ostma, siis võib tõesti tunduda, et omatehtud on peaaegu tasuta käes.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 19 Dets 2021, 19:04 Kui iseenda aega ei väärtusta ja arvad kuludeks ainult selle mis pead ostma, siis võib tõesti tunduda, et omatehtud on peaaegu tasuta käes.
Mulle küll keegi puhkepäevade eest ei maksa, siis kuidas ma saa seda millegi tasulisega võrrelda? Kas vedelen naise rõõmuks diivanil ja libistan õlut(lisakulu) või lähen metsa ja teen puid, siis eelistaks õllejoomisele asendustegevust, mis on mulle kasulikum. Hiljem jääb hulka raha raiskamata, et "iseenda aega" ei osanud väärtustada. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ja ettevõtted kes puid müüvad oma töölistele palka ja selle pealt makse ei maksa? Lisaks veel kõikvõimalikud ettevõttega seotud kulud (raamatupidamine jne). Mõningane mastaabi efekt võib ju olla, aga kui ikka paarisaja meetri raadiuses majast omale puid teha siis kannatab need paarkümmend ruumi puhkepäevadega ära teha + jõusaali raha jääb alles. Ehk, et peaks omahind kõvasti odavam olema kui küttelaost ostes
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ehk, et peaks omahind kõvasti odavam olema kui küttelaost ostes
Eks see oleneb Sinu tunnihinnast...
Minule isiklikult tundub igati loogiline võrrelda suvalist isetehtud tööd (antud juhul küttepuud) oma professionaalse tööga ja seeläbi võrrelda kas mingit asja ise tehes on odavam või mitte
On see nädalavahetus, puhkepäevad vms ei mängi üldse mingit rolli...
Aga eks see olegi täiesti individuaalne - kes mida ja kuidas ja mis taustsüsteemis võrdleb
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

xxx111 kirjutas: 19 Dets 2021, 19:43
Ehk, et peaks omahind kõvasti odavam olema kui küttelaost ostes
Eks see oleneb Sinu tunnihinnast...
Minule isiklikult tundub igati loogiline võrrelda suvalist isetehtud tööd (antud juhul küttepuud) oma professionaalse tööga ja seeläbi võrrelda kas mingit asja ise tehes on odavam või mitte
On see nädalavahetus, puhkepäevad vms ei mängi üldse mingit rolli...
Aga eks see olegi täiesti individuaalne - kes mida ja kuidas ja mis taustsüsteemis võrdleb
Ütleme nii, et vahel on võimalik ühendada meeldiv kasulikuga - värskes õhus viibimine+füüsiline koormus+ (näiteks minu puhul) järeltulijatele tööõpetus+küttepuud on olemas ja - vähem aega ebatervislike asjadega tegelemiseks.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Lisaks veel see, et igapäevaselt teen natuke teist tööd, ehk siis vaheldus, puhkangi sellise tööga.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 19 Dets 2021, 19:43 Minule isiklikult tundub igati loogiline võrrelda suvalist isetehtud tööd (antud juhul küttepuud) oma professionaalse tööga ja seeläbi võrrelda kas mingit asja ise tehes on odavam või mitte
On see nädalavahetus, puhkepäevad vms ei mängi üldse mingit rolli...
Täitsa huvitav oleks arvutada kui mulle tulevad appi tasu nõudmata puhkepäevadel metsa küttepuid tegema näiteks kõrgepalgalised Haigekassa, EE, EP ja veel sarnaste asutuste direktorid. IT firmade omanikest ma ei räägigi. Milliseks siis kujuneb küttepuude reaalne omahind? Kas jääb ikkagi ca 10€/rm või vähemalt 2-3x kõrgem hetke rm turuhinnast? :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

RaJy kirjutas: 19 Dets 2021, 19:56
xxx111 kirjutas: 19 Dets 2021, 19:43
Ehk, et peaks omahind kõvasti odavam olema kui küttelaost ostes
Eks see oleneb Sinu tunnihinnast...
Minule isiklikult tundub igati loogiline võrrelda suvalist isetehtud tööd (antud juhul küttepuud) oma professionaalse tööga ja seeläbi võrrelda kas mingit asja ise tehes on odavam või mitte
On see nädalavahetus, puhkepäevad vms ei mängi üldse mingit rolli...
Aga eks see olegi täiesti individuaalne - kes mida ja kuidas ja mis taustsüsteemis võrdleb
Ütleme nii, et vahel on võimalik ühendada meeldiv kasulikuga - värskes õhus viibimine+füüsiline koormus+ (näiteks minu puhul) järeltulijatele tööõpetus+küttepuud on olemas ja - vähem aega ebatervislike asjadega tegelemiseks.
Täiesti nõus...
Kui räägime meeldivatest emotsioonidest siis me ei räägigi tasust... Või ei võrdle kontekstis mis on odavam...
Enamasti tulebki nende eest maksta...
Nagu ka hobidega...
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

ifffff kirjutas: 19 Dets 2021, 19:04
RaJy kirjutas: 19 Dets 2021, 18:44
Kuskohast see oma metsast oma tehtud puude omahind õue peal 45€ ruum tuli?
Sinu tunnihind tööandja juures x puude tegemiseks kulunud aeg annab asjale hoopis teise vaate.

Kui iseenda aega ei väärtusta ja arvad kuludeks ainult selle mis pead ostma, siis võib tõesti tunduda, et omatehtud on peaaegu tasuta käes.
Kusjuures ma seal ju ei arvestanudki oma tööaega sinna sisse. Ja see ei ole omahind, vaid nende küttepuude reaalne rahaline väärtus. Kui oma tööaega ka arvestaks (näiteks kui alternatiivina oleks võimalik sul puude tegemise asemel mingit lisatööd käia tegemas X eur/h), siis arvatavasti oleks see tegevus rahaliselt selgelt kahjulik võrreldes küttepuude turuhinnaga ostmisest. Ja siin ei ole mõtet rääkida mingitest emotsioonidest, hobist, tervislikkusest jne... meenutame, et jutt on rahalisest poolest: "Õnneks on oma mets taskupõhise hinnaga olemas"
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ac457765 kirjutas: 19 Dets 2021, 22:56
ifffff kirjutas: 19 Dets 2021, 19:04
RaJy kirjutas: 19 Dets 2021, 18:44
Kuskohast see oma metsast oma tehtud puude omahind õue peal 45€ ruum tuli?
Sinu tunnihind tööandja juures x puude tegemiseks kulunud aeg annab asjale hoopis teise vaate.

Kui iseenda aega ei väärtusta ja arvad kuludeks ainult selle mis pead ostma, siis võib tõesti tunduda, et omatehtud on peaaegu tasuta käes.
Kusjuures ma seal ju ei arvestanudki oma tööaega sinna sisse. Ja see ei ole omahind, vaid nende küttepuude reaalne rahaline väärtus. Kui oma tööaega ka arvestaks (näiteks kui alternatiivina oleks võimalik sul puude tegemise asemel mingit lisatööd käia tegemas X eur/h), siis arvatavasti oleks see tegevus rahaliselt selgelt kahjulik võrreldes küttepuude turuhinnaga ostmisest. Ja siin ei ole mõtet rääkida mingitest emotsioonidest, hobist, tervislikkusest jne... meenutame, et jutt on rahalisest poolest: "Õnneks on oma mets taskupõhise hinnaga olemas"
Sa arvad, et küttepuude müüjad tegelevad omast lõbust asjaga - ostavad metsa, maksavad tööjõu eest palka ja makse, tegelevad turundusega ja transpordiga--- ja lõpuks müüvad 50€ ruum sulle maha?
See, et sina oled mingi hinna eest ostnud ei tähenda, et see ongi isetegemise hind.
Kui teenid tuhandeid kuus ja tunnihinne on kolmekohaline ja pidevalt pakkumisi lisatööks siis muidugi pigem ostad need puud, aga on olemas ka inimesi kelle tunnitasu on väiksem ja lisatöö võimalus ehk puudub ja siis ongi kasulikum ise teha.
P.S. Tutvu kasvava metsa tm ostu-müügi hindadega enne kui seletama kukud.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ise olen ühe korra kasvava küttepuulangi RMK-lt ostnud. oli veel krooni aeg 2009. Ja praegu mõttes lõin kõik oma kulud kokku ja jagasin need saadud ruumideks ja teisendasin eurodeks - koos oma tööga (arvestades toonast minu tunnitasu) läks üks ruum maksma ca 12€
Täna maksaks ilmselt rohkem - puiduhinnad on laes ja tunnihinne pole ka enam see - ilmselt maksaks kaks korda rohkem,
AGA sellest poole maksaks kasvava metsa ost.
Oma metsa puhul jääks see kulu ära.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Ma ei tea kas probleem on IQ-de suures erinevuses või milles, aga püüdsin ju küll lihtsalt selgitada, et jutt ei ole mingist omahinnast ja ainult kulude arvutamisest, vaid TURUHINNAST. Sina lähed oma saega metsa, saed puud maha, lõikad tükkideks, vead koju, lõhud ära, laod riita, lased ära kuivada- siis on need puud väärt näiteks 45 eur/m3. Mitte mingit vahet ei ole kui palju olid sinu kulud või kas neid üldse oli sul ja kas sa arvestad oma töötunni hinda või mitte, see ei muuda turuväärtust. Keegi võiks tulla ja sulle selle 45 eur/m3 sularahas peo peale laduda nende puude eest kui see näites toodud 45 eur ongi tavaline turuhind. Nõus? Teed omale 10 m3 ära, väärtus 450 eur. See tähendab seda, et kui sa need puud ära kütad, põhimõtteliselt kütad 450 eur ära.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Müün maha ja mis edasi? Lähen ostan 50€ ruum asemele või lähen teen oma metsast uued? Puid on mul ju ikkagi vaja. 450€ on 9x50€ mis ahjus just palju sooja ei anna ja tänaste elektrihindade juures samaväärset toasooja ka soojuspumbaga ei anna.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

RaJy kirjutas: 20 Dets 2021, 00:16 Müün maha ja mis edasi? Lähen ostan 50€ ruum asemele või lähen teen oma metsast uued? Puid on mul ju ikkagi vaja.
Müüd maha või ei müü, see ei muuda fakti, et nende väärtus on ikka 45 eur/m3 ja sa põletad selle ära. :wave:
Kui sa leiad metsas tervisesporti tehes 45 eur ja pärast põletad selle ära, siis ka põletasid ära 45 eur, mitte ei põletanud "mitte midagi" (sest ei pidanud selle saamise eest raha välja käima). :hello:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ac457765 kirjutas: 20 Dets 2021, 00:11 Mitte mingit vahet ei ole kui palju olid sinu kulud või kas neid üldse oli sul ja kas sa arvestad oma töötunni hinda või mitte, see ei muuda turuväärtust. Keegi võiks tulla ja sulle selle 45 eur/m3 sularahas peo peale laduda nende puude eest kui see näites toodud 45 eur ongi tavaline turuhind. Nõus? Teed omale 10 m3 ära, väärtus 450 eur. See tähendab seda, et kui sa need puud ära kütad, põhimõtteliselt kütad 450 eur ära.
Ei ole nõus ja ei saa aru, kuidas puutub siia turuväärtus? Kui ma ise tehes oma metsast saan puud kätte, mille tegemiseks on tehtud kulutusi ca 10€/rm ja ei ole kunagi olnud plaanis neid puid müüa, vaid ainult oma tarbeks, siis ma reaalselt kütan ära 10€ eest kulutusi, mitte mingid hüpoteetilised 45€ kui ma müüks need puud. Turuväärtuse lisandumisega puude kütteväärtus ei muutu ja ahi soojemaks ei lähe. ;)
Alljärgnevas anektoodis, kui mõned sõnad ja ühikud asenda, teeb Juku väga ilusa kokkuvõtte. ;)

Juku tuleb koolist ja teatab vanematele:
„Ema, isa, matemaatikas anti meile kodutööks ise üks ülesanne välja mõelda!“
Poole tunni pärast loeb Juku oma ülesande vanemaile ette:
„Hani kaalub 15 kilo, aga siga 100 kilo.“
„Aga pojake, ülesandes peab peale tingimuste olema ka küsimus!“ seletab ema.
Läheb veel pool tundi, siis on Jukul ülesanne valmis:
„Hani kaalub 15 kilo, siga aga 100 kilo. Ja mis siis?“
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Erinevad kütte lahendused

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Oma mets nüüd tõesti statoili või muu ruumimeetri hinnanumbriga ei kannata võrdlust. Esiteks - olen hädas - metsas mädanevad puud niisama - seda on vaja hädakorras valgustusraieks niikuinii teha. Teiseks - aasta küttepuudeks kaotasin 3-5 täistööpäeva - see sisaldas kõiki töid sealhulgas lõhkumist ja riita ladumist. ise võtsin seda siiski ühe vaba aja veetmise vormina. Negatiivne pool - need päevad võtsid füüsise täiesti läbi - ükski spordisaal või jooksutrenn polnud ligilähedanegi. Käed olid pärast tööd nagu makaronid
Kui peaksin seda tööd tegema müügiks siis loomulikult ma poleks nõus - mujal teeniksin tunnis rohkem isegi siis kui müüksin statoili hinnaga küttepuid
Elektrikulu kohapealt viimast arvet oli huvitav vaadata - tarbimine oli sama mis suvel aga köhitav elektrihind oli sama mis eelmise aasta puhul talvel. Siiski rõõmu oli - tänu puudele ei olnud tarbimine sama mis eelmise aasta talvel, seega füüsilisest isikust pankrott jääb tulemata
Vasta