Gaasikütte pealevoolu temperatuur.

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
EcoHouse
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 16 Sept 2006, 00:26

Gaasikütte pealevoolu temperatuur.

Lugemata postitus Postitas EcoHouse »

Tere

Kas oskate anda nõu. Gaasikatel Logamax plus GB172i 24kw + Bosch Katlaplokk HSM 25/6 MM 100, juhib RC310 automaatika (GB172). Põrandaküte. Kollektorite küljes samuti automaatika, mida juhivad tubade andurid. A energiamärgisega kahekorruseline umbes 180m2 maja. Katel asub kütmata keldris. Torud on toruvillaga soojustatud. Sooviks teada soovitusi veetemperatuuridele, et oleksid võimalikult väiksed küttekulud. Kas gaasikatla käivituste arv ka midagi mõjutab või ei ole see eriti oluline.
Milline võiks olla optimaalne pealevoolu temperatuur, millega oleksid küttekulud väikseimad?
Kas seda peaks jälgima kollektorite avanemise järgi (kollektorid avanevad osaliselt või täielikult)?
Milline peaks olema optimaalne temperatuur, mida kollektoritesse saadetakse.

Tänud
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Gaasikütte pealevoolu temperatuur.

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Kütteseade valitakse vastavalt maja suurusele ja soojapidavusele ehk "Objekt" on ikkagi maja.
Oletame et maja vajab 20C külmaga 24 kW võimsusega katelt. Hinnanguliselt võiks siis maja suurus olla 300...400 m2. Arvata võib et see maja nii suur ei ole.
Mida soojem on ilm seda vähem kulub soojust ehk tavaliselt 0C juures piltlikult õeldes poole vähem kui suure külmaga.
Ülesanne on ikka hoida toas sobivat temperatuuri ning sellele vastab kaudselt mingi põrandakütte vee temperatuur.
Oletame et maja on 100..200 m ning projektis kirjas et vaja küttevõimsust 8....12 kW. Siis sooja ilmaga on vaja kütteseadme töövõimsust 4...6 kW. Seda juhul kui katel või näiteks soojuspump pidevalt töötab.

Bosch Katlaplokk HSM 25/6 MM 100 on sisuliselt plaatsoojusvaheti koos ringluspumbaga.
Ehk küttesüsteemi veemaht on väike.
Kui nüüd katel käivitub ja annab x kW siis tegelikult oleks vaja ca 5 korda vähem sooja.
Kuna katel toodab liiga palju ehk tekib ületootmine siis ei saagi selline süsteem kunagi tööle hakata.

Vaja oleks paigaldada 300.. 500 l akupaak mis katla soojuse vastu võtaks. Seega katel kütaks akupaaki ja kollektoritesse läheks sealt parasjagu nii palju soojust kui toas vaja.

No aga ikkagi...... ----ei saa sest gaasi põlemisel tekib peamiselt CO2 ja vesi. Kui vee eraldumine toimub juba korstnas siis hakkab katel tahmama. St katelt(ka võimsust) saab ikkagi regileerida vaid katla passis antud ulatuses.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Gaasikütte pealevoolu temperatuur.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Valdav enamus katlaid töötab konstantse koormusega st. sul siis 24 kW. Neil kateldel on see ühtlasi ka parima kasuteguriga kütmine. Reguleeritavatel peaksid vaatama mis võimsusel on parim kasutegur kuid kipub ikka olema max. võimsus. Reguleeritavad katlad on peamiselt sellepärast, et maja soojustarve on väiksem kui katla võimsus ja siis automaatika panebki selle võimsuse paika. Sel juhul saab katelt kasutada pidevtöös, kusjuures kasutegur on ikka üsna hea ja selline küttesüsteem ei vaja akupaaki. Selle põhimõttel töötavad ka soojuspumbad.
Gaasikateldel konstantse võimsusega katlad ka ei vaja akupaaki kui katel on maja küttevõimsust arvestades tehtud enam vähem optimaalses võimsuse vahemikus. ON/OFF reziimis saab gaasikatel suurepäraselt hakkama, elab kenasti oma eluaja lõpuni ja elu on lill.
Kui aga on juhus kus katel on 2 või rohkem kordi üle võimsuse ostetud (kas puhas lollus või katlamüüja lobbytöö) siis võib juhtuda (eriti-kevad sügis), kus katel plöksib sisse-välja. Sel juhul pole katla kasutegur parimate killast ja süüteseade tõenäoliselt tuleks varsti välja vahetada. Vot sel erijuhul tuleb akupaak vahele panna.

Üldiselt katla kasutegur sõltub vähe - siiski mida kõrgem on pealevoolu temperatuur, seda väiksem on kasutegur. Reeglina gaasikateldel mitte keegi sellest lähtudes ei vali küttereziimi vaid eespool toodud põhimõtetest.
Vasta