1. leht 1-st

Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 14 Jaan 2019, 20:43
Postitas ufoloog
Tere!
Lugu selline, et laseme mingil firmal(jätan hetkel nime siinkohal veel endateada) renoveerida keskküttesüsteemi. Tegemist ensv. lõpu ehitisega, betoonplokkidest ühekordne maja. Joonisel 21 ja edasi olevatel ruumidel all siis katlaruum ja täis kelder, ülejäänud majal umbes 50cm tühi ja soojustamata .
Kuna trassi nagu sain aru läbi seinaäärte tülikas vedada ja üsna kole, otsustati see paigaldada põranda alla. Hetkel on see pooleli neil ja küsin igaksjuhuks siit üle kas selline teguviis on ikka õige.

Plaanitakse siis vedada katlaruumist igasse tuppa eraldi kaks toru (alu - pex 16 mm) ja otsa kollektor ja pump. Kas seoses erinevate pikkustega on üldse võimalik et tagumistele ruumidele üldse tekib normaalne ringlus? Kas see pump hakkab sellisel lahenduse juures täis võimsusega huugama?
Kas peaks käskima neil panna torudele ümber soojustuse? Kas 16 on üldse piisav?
SIlma järgi vaadates on umbes 100-150 meetrit toru. Arvutades toru pindala 0,05m2 meetrile tuleb kokku umbes 5-7 m2 pinda torude välisküljena.
joonis – koopia.jpg

Re: Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 15 Jaan 2019, 09:12
Postitas meelis11
Puusalt pakuks, et pigem olgu toru jämedam kui peenem. Samas on radikatel kasutatud ka sõrmejämedusi vasktorusi ja ka toimib. Ma ise küll alla 20mm ei läheks. Pumbal kergem vett pumbata ja samas suudetakse liigutada suuremat soojushulka, ilma et vee voolukiirus liialt suureks läheks. Suur voolukiirus paneb torud kohisema.

Kogu torustik, mis ei asu köetavates ruumides, tasuks igal juhul soojustada (eriti see põrandaalune osa millele hiljem ligi ei saa). Ka katlaruumis tasub neid soojustada - seal saab küll vajadusel hiljem ka seda teha.

Kui kollektor on samasugune, mida põrandkütte korral kasutatakse, siis sel on ju võimalik iga kontuuri vooluhulki eraldi seadistada. Seega ilmselt saab ka kaugemad toad soojaks. Vooluhulgad ei pea tingimata võrdsed olema - pisemal/väiksema soojuskaoga toal võib vooluhulk olla väiksem kui suuremal toal. Radikate otsa tulevad ka ju ilmselt termostaadid - nendest saab ka vooluhulka piirata.

Re: Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 15 Jaan 2019, 10:36
Postitas artist
Huvitav lähenemine. Ise oleks teinud ringi nii et alustaks 25aluga ja lõpeb 16 sega. Väljavõttes siis iga radiaatori juurest 16 aluga.

Re: Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 15 Jaan 2019, 16:37
Postitas ifffff
Ma pakun, et sellise skeemi põhjus on see, et mehed ei taha põranda alla liitekohti tekitada. Mis alupexi puhul ju võivad hakata varsti teadagi mida tegema.

Re: Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 15 Jaan 2019, 19:23
Postitas Prill
See "põranda alla" võib olla kaheti mõistetav, kas esimese korruse põranda sisse või hoopis keldri lakke.
Ei ole kindel kui mõistlik on katlaruumist iga radikani kaks toru vedada, kas klassikalist skeem ei kannaks välja, kus vead keldri lae alt seina äärt mööda peale- ja tagasivoolu magistraaltoru (nt 20mm) ja keldri laest radika kohtadele viib radikate peale- ja tagasivoolu väljavõtted (nt 16mm).
Keldri laes magistraaltorud oleks mõistlik soojustada, kasvõi selle halli poroloonkoorikuga.

Re: Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 15 Jaan 2019, 21:39
Postitas Küülaline
Prill kirjutas: 15 Jaan 2019, 19:23vead keldri lae alt seina äärt mööda peale- ja tagasivoolu magistraaltoru
ufoloog kirjutas: 14 Jaan 2019, 20:43Joonisel 21 ja edasi olevatel ruumidel all siis katlaruum ja täis kelder, ülejäänud majal umbes 50cm tühi ja soojustamata

Re: Küsimus keskküttesüsteemi kohta

Postitatud: 15 Jaan 2019, 21:50
Postitas kütja
Selles mõttes õige eraldi vedada,et alupex toruliitmikke ei ole mõistlik peitu jätta.Radikale 16mm toru täiesti piisav.