küttetprustik PEMist

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Külaline
külaline

küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mõte siis selline, et teha küttetorustik (akupaagist radikate poole) (märja-niiske) keldri ulatuses 40mm PEM torust/ messingliitmikud (loomulik ringlus). Akupaagist väljuva vee temp ca 70-80 C
Positiivne pool: 1) hea torustikku painutada-suunata, kuhu vaja; 2)odav, 3) korrosioonikindlus
Negatiivne pool: 1) vot ei teagi, miks ei tehta. Kas liitmikud hakkavad läbi jooksma või....
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas rokikas »

PEM talub pikaajaliselt max 60 C.
intensiivne
külaline

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas intensiivne »

soovitan tutvuda garantii aegadega
Külaline
külaline

Re: küttetorustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

...ja mis selle PEMiga siis keldrilaes juhtub, kui keegi seda ei käpi, ja see pikaajaliselt +80 peab taluma...
Ma arvan, et midagi ei juhtu...
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

No aga miks sa siis küsid kui vastus nagunii ei huvita ? PEM on plastikust toru, kuumaga läheb mõnusalt vedelaks ja lõpuks venib surve mõjul. Mingi aja pärast venib niipalju, et läheb katki. Muud ei olegi. Muidugi võib juhtuda, et selle katkiminekuni läheb pikalt aega. Aga enamasti lähevad asjad katki siis kui seda kõige vähem vaja on.
kütja
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 632
Liitunud: 27 Sept 2011, 16:51
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: küttetorustik PEMist

Lugemata postitus Postitas kütja »

Külaline kirjutas:...ja mis selle PEMiga siis keldrilaes juhtub, kui keegi seda ei käpi, ja see pikaajaliselt +80 peab taluma...
Ma arvan, et midagi ei juhtu...
Läheb laiali nagu kasakapasun.
Külaline
külaline

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kütte jaoks on PPR toru mõeldud. Nende suureks miinuseks on aga joonpaisumine. võrreldes terasega on see ca 10x suurem. Ehk tööolekus on toru nagu pesunöör.
PEM ei kõlba aga üldse. See ikka külmaveetoru.
Olen näinud angaari põrandakütte lahendust, kus kasutati PEM toru.
Külaline
külaline

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:Kütte jaoks on PPR toru mõeldud. Nende suureks miinuseks on aga joonpaisumine. võrreldes terasega on see ca 10x suurem. Ehk tööolekus on toru nagu pesunöör.
PEM ei kõlba aga üldse. See ikka külmaveetoru.
Olen näinud angaari põrandakütte lahendust, kus kasutati PEM toru.
Ok, kui põhiprobleem on venimine (mitte liitmikud nagu eeldasin), siis kõige lihtsam on toru raudtraadile tõmmata ja tihedalt kaablisidemete vms kinni. Siis ei tohiks venida...
Huvitav, mis PEM40 ja PPR 40 meetri hinnavahe ka tuleb ca?
Külaline
külaline

Re: küttetorustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kütja kirjutas:
Külaline kirjutas:...ja mis selle PEMiga siis keldrilaes juhtub, kui keegi seda ei käpi, ja see pikaajaliselt +80 peab taluma...
Ma arvan, et midagi ei juhtu...
Läheb laiali nagu kasakapasun.
Kas sa oled ise kogenud või..või näinud?
Külaline
külaline

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

dumbuser kirjutas:No aga miks sa siis küsid kui vastus nagunii ei huvita ? PEM on plastikust toru, kuumaga läheb mõnusalt vedelaks ja lõpuks venib surve mõjul. Mingi aja pärast venib niipalju, et läheb katki. Muud ei olegi. Muidugi võib juhtuda, et selle katkiminekuni läheb pikalt aega. Aga enamasti lähevad asjad katki siis kui seda kõige vähem vaja on.
Huvitab küll vastus... Ega muidu siia ei kirjutaks. Aga huvitavad ka konkreetsed faktid. Näiteks, et kas kellegil on kogemust, et PEM hakkab +80 juures venima ja venib, kuni läheb katki? Ja millistes tingimustes see siis juhtus. Põranda sees betoonis vaevalt PEM venima ja katki minema hakkab. Samas kui on 25m postide vahele tõmmatud, siis olen ka mina kindel, et hakkab venima ja paindub läbi kuni maani ja võib olla isegi läheb katki...
Külaline
külaline

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:Olen näinud angaari põrandakütte lahendust, kus kasutati PEM toru.
No vot ja kuidas see PEMist põrandaküttetoru ka töötab-töötas ja mis sellega juhtus? Vot see huvitaks küll.
Külaline
külaline

Re: küttetprustik PEMist

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Põhiprobleem ei ole mitte venimine vaid plastmaterjali eluiga väheneb kolossaalselt, kui temperatuur tõuseb, samuti väheneb rõhutaluvus.
Põrandaküttetoru paigaldati PEM-ist seepärast, et tegelased ise tootsid seda toru. Põrandaküttes ei lähe temperatuur aga üle 40 kraadi. Usun, et see ka PEM-i temperatuuritaluvuse ülempiir. Ise sellist lahendust ei julge mingil juhul soovitada.
Kindlasti leiad googeldades ka PEM toru temperatuuri ja rõhutaluvuse graafikud. Eluea graafikud. Pipelifest vast saab need kättegi.

Plasttorule ja traadi kombinatsiooniga võid tomateid siduda, mitte küttesüsteemides jamada.
kütja
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 632
Liitunud: 27 Sept 2011, 16:51
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: küttetorustik PEMist

Lugemata postitus Postitas kütja »

Külaline kirjutas:
kütja kirjutas:
Külaline kirjutas:...ja mis selle PEMiga siis keldrilaes juhtub, kui keegi seda ei käpi, ja see pikaajaliselt +80 peab taluma...
Ma arvan, et midagi ei juhtu...
Läheb laiali nagu kasakapasun.
Kas sa oled ise kogenud või..või näinud?
Näinud seda ,kuidas sauna tuli vesi pem toruga sisse,edasi läks kerisesse terastoruga (3m) .Tagasilöögiklappi ei olnud.Peale igat saunakütmist oli pem laiali.Peremees saanud muhvigi aru,miks.Kirus sitta toru.
Vasta