köetava ruumala arvutamine

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
minakaasiin
külaline

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas minakaasiin »

Mina võin ju juhm olla aga kas teil on eesti keelega raskusi või lihtsalt käib lugemine üle jõu?
trebla kirjutas:Sama välispiirete pindalaga saad ehitada erineva ruumalaga maju.
Miks te pakute mulle lolli järjekindlusega sama ruumalaga aga erineva välispindalaga näiteid?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Olgu, kas niiviisi on arusaadav:
Ristkülik 10x20x5m, välispind 700m2 ja ruumala 1000m3
Kuup 10,8x10,8x10,8m, välispind samuti 700m2 aga ruumala 1260m3
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

minakaasiin kirjutas:Mina võin ju juhm olla aga kas teil on eesti keelega raskusi või lihtsalt käib lugemine üle jõu?
trebla kirjutas:Sama välispiirete pindalaga saad ehitada erineva ruumalaga maju.
Miks te pakute mulle lolli järjekindlusega sama ruumalaga aga erineva välispindalaga näiteid?
No ei oskagi enam siiapeale midagi kosta...
vanaema on sul veteran...
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas uudo »

minakaasiin kirjutas:Aga kuidas ikka saab olla et sama välispiirde pindala korral võib hoonel olla, olenevalt kujust, erinev maht????????
kõige lihtsam näide minu meelest - võta üks 10 liitrine korralikult suletava kaanega plekkämber. seejärel kontrolli, kas antud ämbri maht on ikka 10 liitrit. siis eemalda ämbrist vesi, sule ämber tihedalt suletava kaanega ja tao jalaga lõmmi. nüüd eemalda kaan ja mõõda ära vee kogus mis seekord ämbrisse mahub. etteruttavalt julgen eeldada, et enam ei mahu sinna 10 liitrit vett, samas pleki ja ämbri suu pindala on samaks jäänud.
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Ma olen mängust väljas, tas kaotasin, parimad on veel jäänud:-P

Ma tunnistan päris ausalt, "suurte isade keskel olles", olen noor ja roheline. Teie olite ka kunagi lamba.antsud:-P

Vahepeal teemalgatajale: Arvesta 2,9m
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas uudo »

vaidluse - pindala/ruumala kohta oskan õelda, et kui jutuks on soojajuhtivus, siis tuleks ikkagi seinte pindala arvesse võtta, kuna soojajuhtivuse ühik on seotud pindalaga. kui aga ventilatsioon ka arvesse võtta, siis tuleb rääkida ruumalast, kuna õhuhulgad ja õhuvahetus on oma olemuselt ruumalapõhised. hoone kogu energiatarbe arvutamisel tuleb mõlemad arvesse võtta. pika ja kitsa maja korral domineerib läbi seinte minev soojus, kerakujulise maja puhul läbi ventkorstna lendav õhusoe.
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

MA ütlen ühe korra veel. Hoones ja igal pool mujal toimub soojusülekanne 3 mõõtmeliselt. see on lihtsalt tähenärimine, ärge raiuge oma. Soojusjuhtivus on tõesti läbi pindala ühiku. Ah ma ei viitsi enam, siis ei tule minu jaoks enam mingit tõde võlja, kõik on nagunii teada....
uudo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 207
Liitunud: 05 Nov 2009, 09:18
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas uudo »

kyveltech kirjutas:MA ütlen ühe korra veel. Hoones ja igal pool mujal toimub soojusülekanne 3 mõõtmeliselt. see on lihtsalt tähenärimine, ärge raiuge oma. Soojusjuhtivus on tõesti läbi pindala ühiku. Ah ma ei viitsi enam, siis ei tule minu jaoks enam mingit tõde võlja, kõik on nagunii teada....
no lihtsustatud soojatarbe arvutus käib ju umbes nii et (soojajuhtivus x piirete pindala x aeg)+(õhu hulk x õhu soojamahtuvus x aeg). detaile peast hetkel ei mäleta nii et andeks kui midagi puudu jäi.
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Kõik on õige uudo. Üldse ei vaidle vastu. Lihtsalt asi on põhimõttes. Soojust kantakse küttekehalt edasi 3 mõõtmeliselt, ei muud. See et soojakadu määrab vajalikku võimsust hetkeliselt jne, kõik on õige, seda ma tean ka, aga ma ei viitsi rohkem seda teemat siin lahata....
OJV
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 237
Liitunud: 07 Mär 2007, 13:13
Asukoht: Harjumaa
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas OJV »

Tegelikult köetakse õhku maja sees. Köetakse selle pärast, et õhk vahetub - soe õhk lahkub majast ja külm saabub asemele ükskõik kas siis kontrollitult ehk ventilatsiooniga või kontrollimatult ehk infiltratsiooniga. Muidugi lahkub soojus majast ka läbi välisseinte - siseõhk annab soojuse edasi seintele ja need annavad soojuse edasi külmale välisõhule.

Siit tulenevalt ei saa päriselt arvutada selle järgi kui katlale on peale kirjutatud et kütab ära 200 ruutmeetrise või 500 kuupmeetrise maja. Kütte vajaduse arvutamisel tuleb arvestada ikka soojakadusid läbi välispiirete - seinad, katus, aknad, uksed, põrand - ja kindlasti ka soojakadu ventilatsioonist, mis on seda suurema osakaaluga, mida "soojemad" on välispiirded.

Ja muidugi on viisakas arvestada ka "tasuta" soojust - inimestest, päikesest, munade praadimisest jne. Kisub ära raketiteaduseks tänapäeval, midagi pole teha :)
Omanikujärelevalve; Energiatõhusus
http://kalle.virkus.com
Kalle Virkus, 5512424
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

5. klass pooleli jäänud? Kurb...
Kes tahab keerulisema kujuga hoone/keha mahtusid/pindalasid arvutada, siis sellekski on materjalid olemas.
Kera, koonus, silinder jms jäävad koduseks ülesandeks.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
Lammas
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 12 Jaan 2012, 10:06
On tänatud: 1 kord

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas Lammas »

OJV kirjutas: Ja muidugi on viisakas arvestada ka "tasuta" soojust - inimestest, päikesest, munade praadimisest jne. Kisub ära raketiteaduseks tänapäeval, midagi pole teha :)
Ise tasuta soojust küttekehade arvutamisel ei julgeks küll arvestada. Muidu on nii, et naine helistab talveõhtul mehele, et tule ometi ruttu koju, pere külmetab :)
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Inimene on umbes 100W küttekeha. Kui tuba on soe ja sinna tuleb palju rahvast siis läheb ikka palavaks küll. Aga jah, sellega ei tasu planeerida, et kui külm on siis ajad aga suguvõsa kõik kohale ja ei peagi kütma.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

OJV kirjutas:Tegelikult köetakse õhku maja sees. Köetakse selle pärast, et õhk vahetub - soe õhk lahkub majast ja külm saabub asemele ükskõik kas siis kontrollitult ehk ventilatsiooniga või kontrollimatult ehk infiltratsiooniga. Muidugi lahkub soojus majast ka läbi välisseinte - siseõhk annab soojuse edasi seintele ja need annavad soojuse edasi külmale välisõhule.
Arvan siiski et eelkõige lahkub soojus majast välispiirde (seinad, lagi, põrand, uksed, aknad) soojusjuhtivuse tõttu ja õhuvahetusest tingitud kadu on sellest tunduvalt väiksem.
OJV
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 237
Liitunud: 07 Mär 2007, 13:13
Asukoht: Harjumaa
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas OJV »

rokikas kirjutas:
OJV kirjutas:Tegelikult köetakse õhku maja sees. Köetakse selle pärast, et õhk vahetub - soe õhk lahkub majast ja külm saabub asemele ükskõik kas siis kontrollitult ehk ventilatsiooniga või kontrollimatult ehk infiltratsiooniga. Muidugi lahkub soojus majast ka läbi välisseinte - siseõhk annab soojuse edasi seintele ja need annavad soojuse edasi külmale välisõhule.
Arvan siiski et eelkõige lahkub soojus majast välispiirde (seinad, lagi, põrand, uksed, aknad) soojusjuhtivuse tõttu ja õhuvahetusest tingitud kadu on sellest tunduvalt väiksem.
Oleneb välispiiretest. Kui nende u on suurusjärgus 0,2 siis on suhe jämedalt pooleks.
Paneelikates ja 60-date eramajades, kus u=1 on õhuvahetuse osa muidugi oluliselt väiksem.
Omanikujärelevalve; Energiatõhusus
http://kalle.virkus.com
Kalle Virkus, 5512424
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Õhuvahetus ehk ventilatsioon on väga suhteline erinevatel elupindadel. Täitsa nõu sellega. Aga vähemalt tuli keegi kes ütles välja selle millest koguaeg rääkisin. Köetakse õhku, asi klaar!:-D
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

OJV kirjutas:Oleneb välispiiretest. Kui nende u on suurusjärgus 0,2 siis on suhe jämedalt pooleks.
Paneelikates ja 60-date eramajades, kus u=1 on õhuvahetuse osa muidugi oluliselt väiksem.
Ühest küljest nagu võiks nõustuda aga jään hetkel siiski eriarvamusele. Kui on juba ehitatud maja mille välispiire U- ~0,2 siis oletan et ventilatsioonisüsteem koos tõhusa soojustagastiga samuti paigaldatud. Kui nii siis jällegi suurim soojuskadu jääb välispiirde soojusjuhtivusele.
Paljud pakuvad ventilatsiooniga seotud soojuskaoks ~ 30% kõigist kadudest.
kyveltech kirjutas: Köetakse õhku

See on sisult sama kui väita et köetakse vett mis radikates.
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Katel seda ju kütabki Roki....Kui lähtuda puhtalt otsesest soojusülekandest. Siis Katel kütab soojendab vett, vesi torustikus/radiaatorites soojendab metalli ja metall omakorda õhku. Üldiselt võib siis öelda ka et Katel kütab hoonet, võii siis väga kokkuvõtvalt. Katlamaja/tsentraalkütte eesmärk on anda hoonele samapalju soojusenergiat kui hoonest väljub!
martinjev
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 22 Sept 2005, 19:47

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas martinjev »

Võimas! :grin:
Aga aitähh Konkreetsetele vastjatele. :wave:
Külaline
külaline

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kyveltech kirjutas: Katlamaja/tsentraalkütte eesmärk on anda hoonele samapalju soojusenergiat kui hoonest väljub!
Kui teen pirukaid ja kütan ahju, kui teen kaminasse tule, päike paistab aknast sisse, elektriseadmed, elutegevusest eralduv soojusenergia väljub ju samamoodi läbi hoone välispiirete. Ruumiandurid peaksid kõigele sellele reageerima ja sellevõrra pean ma katelt vähem kütma. Seega oleks eesmärk kompenseerida puuduolevat soojusenergiat. Passiivmajas pole ruumide kütmiseks praktiliselt katelt üldse tarvis.
kyveltech
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 451
Liitunud: 18 Nov 2011, 21:51
On tänatud: 4 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas kyveltech »

Ma ei tea passiividest mitte midagi. Saate vähemalt öelda....õpi poja, muidu jäädki võtmeid kätte andma:-P

Mismoodi passiiv üldse toimib?
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: köetava ruumala arvutamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Vasta