Maaküte - spiraalkollektor

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Külaline
külaline

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Külaline »

sashaobrok kirjutas:Toimub järjest hajumine. Kui nii ei oleks, oleks meil koopas sama soe kui maakera keskpunktis, eksole?
See eelnev arutlus oli päris hea aga järeldus tuli vähe vildakas? Sama soe on läbilõige juhul kui temperatuurid on samad (pole kuhugi jahtuda). Muidu olen eelneva arutlusega nõus. Sama "nähtus" toimib hoone nurkades- jahtumispind on suurem kui soojenduspind, seega on saavutatav temperatuur madalam.

Priit Pärna mõtteid ei oskagi esialgu põhjalikumalt kommenteerida. Selge, et vesi on hea soojuskandja ka maa sees (hea soojusjuhtivus). Samas ei nõustu sellega et maapind oleks päris isolaator.
Selgituseks.
Pinnases soojuse jaotumine on seletatav energia ja massi suhtega. Aeg jääb lühikeseks või siis võimsus väikeseks (oleneb kumba pidi võtta).
Imelik.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mõte kirjutas: .......

Kui me paigaldame spiraalkollektori, mille sügavus ulatub 4 meetri sügavusele, siis sinna sademed ei jõua ja kui see mäemass on jäätunud, siis ühe suvega see looduslikult ülesse ei sula.
......................
Üldjuhul liigub pinnasevesi raskusjõu mõjul ja tema liikumiskiirus sõltub suuresti pinnasetüübist. Mis te arvate, kui suur on sellise pinnasevee liikumiskiirus? Üldjuhul 2-3 meetrit ööpäevas. Spiraalkollektorid, mis on pandud sügavatesse kihtidesse aga jäätavad pinnasevee ära ja sellest hetkest alates enam mingit pinnasevee liikumist ei toimu.

Eestis tuleb sademeid aastas u 70 cm. Seega kui soojuspumbaga 4 m sügavusel igikeltsakihi tekitame, siis 6 aasta pärast on selle igikeltsa kohal soo?, lirtsub ja võid ära uppuda?
Ma lugesin kommentaaridest, et oli küsimus, et miks ei saa kasutada maapõue soojust. Puurkaevuga näiteks saab. Maapõue soojus hakkab ligikaudu alates 20 meetri sügavusest. Seega spiraalkollektoritega maapõuesoojust kasutada ei saa. Spiraalkollektorid kasutavad päikesesoojust, mis viiakse pinnasesse sademetega.
Kas siis peame jumalat kiruma, et maakera 20 meetit liiga suur sai? Oleks teinud 19 m väiksema, saaksime maapõuesoojust juba meetri sügavuselt?

Maakera temperatuurijaotus on miljonite aastatega väljakujunenud soojuslik tasakaal. Kui nüüd minna ja kuskilt sügavalt (geotermaaljaamade puurkaevud on kuskil kilomeetri kandis?) pumbata ühest kohast ikka suured kogused soojust välja?
Millal see taastub? Kas me sealtkaudu mõnda maavärinat enesele kaela ei saa?
siimsusi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 208
Liitunud: 10 Jaan 2012, 20:53
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas siimsusi »

trebla kirjutas: Eestis tuleb sademeid aastas u 70 cm. Seega kui soojuspumbaga 4 m sügavusel igikeltsakihi tekitame, siis 6 aasta pärast on selle igikeltsa kohal soo?, lirtsub ja võid ära uppuda?
Ma olen märganud, et kui vesi ei saa allapoole liikuda, siis teeb ta seda külgsuunas. Kuni leiab koha, kus saab ka alla minna.
msaviste
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 19
Liitunud: 09 Sept 2011, 13:48
On tänanud: 1 kord

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas msaviste »

Väga huvitav arutelu on läinud lahti.
Kas keegi oskab ka öelda, kuivõrd efektiivne soojusallikana on ca 80-85cm sügavusel asuv paepinnas, millele on paigaldatud pinnasekollektor? Pinnasestruktuur ise on enamuses muld ja pae kohal ca 15cm paksuselt moreenjas saviliiv.
Maja kütab ja sooja vee tagab Thermia Diplomat TWS 10kW ja 580m horisontaalset pinnasekollektorit.
Külaline
külaline

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Võtke lahti vikipedia ja lugege see läbi korralikult ja alles siis tulge siin kirjutama ,et see spiraal pannakse 4m sügavusele! Mina lugesin sealt välja sellise koha ,et ikka 23-150m sügavusele. Ka eestis kusagil kirjutati(keegi saatis facebooki aga ei leia hetkel üles) ,et rajamis sügavus sellel spiraalil on 50-110m.Kolades teadlikult päevast -päeva netis ja otsides enesele sobiliku lahendit kütmiseks olen käinud ka paljudel seda spiraali pakkuvatel kodukatel ja pole nagu seda pakutud 4m nagu kohanud.Kust selline inf. pärineb ei tea :scratch:
Sant on selle asjaga see,et vaevalt eestis ilma tõsise sebimiseta seda teha lastaksegi sest pidid puuduma uuringud võimalike mõjude kohta põhjaveele.Ehk siis sama teema kui puurkaevuga+veel mingi probleem.Nii kirjutati. Aga võib olla ongi sellepärast see naljakas 4m jutt?
Kuna see kliimamees kõneles,et maasisesoojus algab kusagil 20meetrist võib ka sellest spiraalist julgelt unistada .Paraku hetkel aga lihtsalt ei saa seda. :D
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

http://www.envir.ee/orb.aw/class=file/a ... kaevud.pdf
Hr Argo Jõeleht on jõudnud järeldusele :" Uuringud näitasid, et olemasolevad soojuspuuraugud ei põhjusta olulist füüsikalist ega ka keemilist mõju pinnastele, põhjaveele ja ökosüsteemile. "

Spiraalkollektoritest on piisavalt juttu ka eesti keeles.
Spiraalid dy 300 ...500 mm paigaldatakse 4.. 5 m sügavustesse aukudesse .
Ühe spiraaliga saab ca 200...500 W võimsust ja tavaliselt on kodutarbeks vaja 30-40 tk
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
Külaline
külaline

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Külaline »

See on muidugit hea ,et leht selle uuringu puudumise kohta mula ajas aga tundub ,et selle rajamine ikkagi eesti seadusi arvestades suht keeruline.Ja sellesse 4...5m sse ei usu ma ikkagi :-).Kui ma neid 40-50 tk panen ,igale 10m vaheks siis on ju ikkagi s...ks suurt maaala vaja kuhu see kõik ära mahuks.Pole nagu vahet.
See jutt ,et sinisavis muutub soojuse hulk sügavuti kõikse rohkem on ainukene hea uudis( mul seda jumal teab kui sügavale) asja juures :-).
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Keeruline !
Vaja on digiallkirjaga volitust ja soovitavalt mingit toekamat rahakotti.
Kui vald ja Keskkonnaministeerium lubavad siis nii keeruline see ongi.

Sinisavi on hea puurida st see ei varise auku ja suletud soojuspuuraugu puurimine voib tulla soodsam.
Kui on huvilisi siis ...
.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
Aruanne 2012
külaline

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Aruanne 2012 »

Coolhousel väga hea mõte see uuringu link siia panna. Kes selle läbi loeb saab selles valdkonnas tegutsedes kindlasti huvitavaid teadmisi juurde.

Lisan ka ühe värskema uuringu lingi, mille Argo meeskond soojuspuuraukudest koostanud on.
http://www.envir.ee/orb.aw/class=file/a ... ne2012.pdf

ABC Kliima
pimeroolis
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 98
Liitunud: 06 Sept 2008, 10:37
On tänatud: 1 kord

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas pimeroolis »

Mõte kirjutas:Ma paneksin siia foorumisse omad mõtted ja teadmised ka spiraalkollektorite kohta kirja.

Esiteks ei soovita ma kellelgi paigaldada spiraalkollektoreid ilma sulatuseta. Sulatuseks sobib väljatõmbeventilatsioon, jahutus või mõni muu vabasoojus.

Miks ma seda ei soovita?
Peamine põhjus on see, et pikemas perspektiivis ei saa ilma sulatuseta samalt maaalalt rohkem soojust, kui saab horisontaalse pinnasekollektoriga.

Kuidas see saab olla võimalik?
Kõik algab kliimatingimustest. Meie kliimas ei saa jahutada mäemassi maha rohkem, kui see suudab suvega taastuda. Taastumise perioodi sisse peavad mahtuma ka riskid. Näiteks ilma lumeta talved, pikad väga külmad talved, kuiv kevad, kuiv suvi jne... Mäemassi alumised kihid pole taastumise kiiruselt samad, mis on ülemised kihid. Lühiajaliseks pinnase taastumise sügavuseks loetakse 1 meeter. Mida sügavamale lähme, seda kauem pinnas taastub. 2 meetri sügavusele paigaldatud kollektorid külmutavad mõne aastaga pinnase ära ja pinnas jääb haigeks, ehk tekib igikelts.

Päike pinnast piisavalt ei soojenda. Selle mõistmiseks piisab näitest, et suvel võib rannaliiva pealmine kiht olla 40C, kuid 10cm sügavamal juba 20C. Pinnas toimib isolatsioonikihina ja ei lase päikesesoojust sügavamale minna. Päikesekiirgus aga toimib nii, et kui kiirgus puudutab pinnast, siis selle hetkel muutub osaliselt soojuskiirguseks ja kiirgab keskkonda tagasi. Maakera lähedal aga hoiab soojusenergiat kinni kasvuhoonegaas, mis päikesekiirguse laseb läbi, kuid soojuskiirgust mitte.

Kuidas läheb siis soojusenergia pinnasesse?
Soojusenergia viiakse pinnasesse koos sademetega. Õigesti dimensioneeritud pinnasekollektor peab üles sulama normaaltingimustel juba kevadiste suurvete ja lume sulamisega. Suvel kui sademeid ei ole ja pinnas on kuiv, siis jäätunud pinnas ei sula. Sademete sulatusvõimsus on tunduvalt suurem, kui kasutada näiteks vabasoojust ja soojendada pinnast kollektoriga.

Kui me paigaldame spiraalkollektori, mille sügavus ulatub 4 meetri sügavusele, siis sinna sademed ei jõua ja kui see mäemass on jäätunud, siis ühe suvega see looduslikult ülesse ei sula.

Palju räägitakse pinnasevetest, mis peaksid headel tingimustel olukorra lahendama. Jah, mingil määral see nii ongi, kuid peab arvestama ja teadma, mis see hea pinnas siis on. Üldjuhul liigub pinnasevesi raskusjõu mõjul ja tema liikumiskiirus sõltub suuresti pinnasetüübist. Mis te arvate, kui suur on sellise pinnasevee liikumiskiirus? Üldjuhul 2-3 meetrit ööpäevas. Spiraalkollektorid, mis on pandud sügavatesse kihtidesse aga jäätavad pinnasevee ära ja sellest hetkest alates enam mingit pinnasevee liikumist ei toimu.

Ma lugesin kommentaaridest, et oli küsimus, et miks ei saa kasutada maapõue soojust. Puurkaevuga näiteks saab. Maapõue soojus hakkab ligikaudu alates 20 meetri sügavusest. Seega spiraalkollektoritega maapõuesoojust kasutada ei saa. Spiraalkollektorid kasutavad päikesesoojust, mis viiakse pinnasesse sademetega.

Spiraalkollektorite paigaldamine liiga väiksele maaalale on seotud riskiga ja seda riski mina ilma sulatuseta võtta ei soovita.

See on minu arvamus ja selle põhimõtte järgi juhindub ABC Kliima.

Priit Pärn
ABC Kliima juhataja
:bye: noh kõik ju teoreetiliselt õige...aga selle maa ,spiraali "soendamiseks" kulub ju hulk energiat...mis ei soenda maja...ja milleks see päike seal taevas enam, kui teeme elektriga sooja... :this: mul aitab maad soendada reovete biopuhasti imbväljak mille alt jooksevad maakontuuri(mitte spiraali) torud...kas mitte kanalisatsiooni kaudu ei lähe majast välja arvestatav hulk soojust mida on maja kütteks kasutatud. ??
Pigem siis juba energiakaev(puurkaev) mis kindlasti jällegi arutu hinnaga ja vist loa saamine sellise kaevu puurimiseks suht keeruline. Või siis kasutada horisontaalkontuuri, kui krunt välja annab. Ma olen aru saand, et ega seda maakütet ei ole mõtet "vägisi" teha, energia peab kuskilt ju suhtes köetava pinnaga kätte saama, muidu kütame elektriga maakütte sildi all. Ise küll selle spiraali suhtes skeptiline noh muidugi koostöös mõne muu süsteemiga ehk...
Heino Uussaar
külaline

Re: Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Heino Uussaar »

Tavaliselt ei otsi sellised tekste, täna sattus ette. Priit Pärn ABC Kliimast oma tekstiga näitab hästi oma rumalust. selleks et sellel teemal sõna võtta peab oskama arvutada ja peab teadma materjalide soojusmahtuvusest rohkem kui jae ja hulgimüüja. Priit Pärn on mees kelle jaoks teadus on tähtsusetu kui tema arvab teisiti. Aastaid on ta tampinud meie spiraalilahendusi samas oleme kaheksa aastaga ehitanud üle 400 spiraalkollektoritega lahenduse ja teinud ka väga suuri lahendusi. kõik töötavad nii nagu planeeritud. Priit Pärn võiks võtta enne oma pika jutu kirjutamist kätte ja lugeda sadu sellel teemal tehtud uuringuid erinevates ülikoolides kogu Euroopas ja ka põhjamaades. Spiraalide teemat on käsitletud mitmetes doktoritöödes. aga jah, Vennad Ehitus foormis neid töid tõesti ei ole. Kui Priit Pärn lahmib selle teemaga siis lahmib ta kõigega, kahtlustan et tema teadmised soojuspumbaalal on väga piiratud. Ükski insener nii probleemile ei lähene, veel vähem ettevõtte juht , kelle peaks olema piisavalt vastutustunnet ennem kui kirjutama hakkab. Õppida ei ole kunagi hilja , kui vajad õpet õpetame. Nii sama targutamine asja jagamata võiksid järele jätta.
Vastus Heinole
külaline

Maaküte - spiraalkollektor

Lugemata postitus Postitas Vastus Heinole »

Heino ei ole lükanud ümber ühtegi minu väidet ja samuti ei ole ta lisanud ühtegi viidet sadadele spiraalkollektoreid uurivatele uuringutele. Lisaks on Heino tähelepanuta jätnud minu viimase lause: "Spiraalkollektorite paigaldamine liiga väikesele maa-alale on seotud riskiga ja seda riski mina ilma sulatuseta võtta ei soovita."

Tänasel päeval leiate infot juba ka Eestis Soojuspumba Liidu kodulehelt: http://www.soojuspumbaliit.ee/Normid
Vasta