Maasoojuspump ja põrandaküte

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
corvette
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Jaan 2006, 14:55
Asukoht: Tallinn

Maasoojuspump ja põrandaküte

Lugemata postitus Postitas corvette »

Jälle üks "kas see on kõige parem?" teema :D

Hakkan maja ehitama, ligi 120m2. Ja nüüd uurin kütte lahenduste kohta. Mis on kindel, on see, et majas hakkab olema vesipõrandaküte ning teisejärguliseks küttekehaks lasen kamina ehitada. Juhul kui peaks vesipõrandaküttega midagi juhtuma, elekter kaob ära või lihtsalt mõnel külmal talvepäeval ei suuda põrand piisavalt soojust anda, on hea kohe kaminaga kaasa aidata. Mis on hetkel veel küsimärgi all, on see, et mis võiks soojendada minu vesipõrandakütet?

Praegu olen vaadanud maasoojuspumba poole. Krdi kallis, aga müügimees lubab, et see õigustab ennast kõvasti. Lubatakse ~250'000.- krooniga tervele majale korralik vesipõrandaküte panna, millel taga siis soojuspump, mis ammutab energiat maapõuest. Maalapiga probleeme ei tohiks tulla, krunt on mul suur.
Sellesse summasse mahuks ära veel ka ventilatsioon, mis tagaks parema ja tervislikuma kliima majas.
Räägivad, et see konkreetne pump suudab soojust teha 4+ kordse kasuteguriga. Tarbides ise 1,4kW energiat, andes ära ligi 6kW energiat. mis tagaks aastas küttekulusid umbes ligi 4000 krooni kanti.
Pumbal siis sees 250 liitrine veepaak mis siis hakkaks ka tarbevett soojendama.
Mida arvate?

Kui kõik need näidud on tõesed, siis võtaks kindlasti, oelks lõppkokkuvõttes tõesti odavam teistest, sest pump on ise nagu külmkapp ja võib majja paigutada ükskõik kuhu, ei pea hakkama eraldi keldrit selleks tegema või katlaruumi.

~150'000.- pump (ei sisalda maakaevatöid)
32'000.- ventilatsiooniagregaat (ei sisalda ventilatsiooni materjale)
549.- m2 - põrandaküte (maja ~120m2)
noh eks maakaevamisega ja muude sellistega peaks 250'000 arvestama või mis? või läheb rohkem?

Andke siis nõu! :)
Tänud!
linnokas
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 06 Veebr 2006, 10:00

Lugemata postitus Postitas linnokas »

mis firmast pakkumise võtsid?

Mul sarnane olukord - maja 150m2 ja põrandaküte + kamin.

Ainult et ilma ventilatsioonipumbata teen ilmselt.

Siiani on olnud pakkumised 135000 kõik kokku (ilma põrandakütteta)
Pakkumised võtsin Movekist ja Kliimaseadmest. Mõlemal sama hinnaklass.

Lisaks võtsin pakkumise ka ivt.soojuspump.ee, aga teistega konsulteerides selgus, et nad ajavad natuke jama - lubavad, et max 180jm küttetorust piisab, tegelikkuses aga jääb väheks, vaja ikka vähemalt 400jm (Allikad: teised firmad + peretuttav, kellel küttekulud meeletud ivt twin süsteemiga..)


Aga on kellelgi infot, kui palju peab paika erinevate firmade poolt pakutav kasutegur?
itipoiss ehitusmaalimas
corvette
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Jaan 2006, 14:55
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas corvette »

linnokas kirjutas:mis firmast pakkumise võtsid?
mina võtsin Staatus OÜ'st...seal räägiti kah et neil kõikse parem, muud on kräpp :D
linni
külaline

Lugemata postitus Postitas linni »

Staatus müüb Greenline põrandakütet, kui mälu ei peta, 517.- ruut, IVT 420 ruut. Müügiloba on vendadel tasemel. Mind nad ära ei rääkinud.
linni
külaline

Lugemata postitus Postitas linni »

Linnokas, ventilatsioon on viimane, mille pealt kokku hoida.
Ise võtsin samuti twini, vastupidiselt sinu tuttavatele räägivad minu omad teist juttu.
Millal peretuttav süsteemi paigaldas? Esimesel aastal, kui pinnas veel korralikult kinni vajumata, ongi küttekulud suuremad, olgu maas 200 või 2000 meetrit kontuuri.
corvette
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Jaan 2006, 14:55
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas corvette »

aga mida sa linni ise soovitaksid, mis on sinu kogemused?
linnokas
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 06 Veebr 2006, 10:00

Lugemata postitus Postitas linnokas »

linni kirjutas:Linnokas, ventilatsioon on viimane, mille pealt kokku hoida.
Ma ei soovitanudki seda ja loomulikult ehitan ka ventilatsioonisüsteemi, kuid selle sidumise vajalikkuses küttesüsteemiga ei ole kindel... Samas jällegi baseerun vaid erinevatest allikatest kogutud infole, mille alusesl säästan 5% - 10% aastastest küttekuludest, kui ühendan ventilatsiooni ja küttesüsteemi (samas algne installatsiooni hind on päris kopsakas, seega on selle tasuvusaeg pikem)
linni kirjutas: Millal peretuttav süsteemi paigaldas? Esimesel aastal, kui pinnas veel korralikult kinni vajumata, ongi küttekulud suuremad
Selles osas sul õigus, info on ühe aasta kohta :)

linni kirjutas: olgu maas 200 või 2000 meetrit kontuuri.
Selles osas julgen vastu vaielda!!! Toru pikkus ongi just see mis otsustab tasuvuse.

Lisaks veel: enamik tootjaid pakuvad maapumba süsteemi odavamalt kui maa + vent süsteemi, kuid IVT-l on asi vastupidi - maa + vent = 145 000, ainult maa = 180 000.-

Oskab äkki keegi sellele põhjendust pakkuda?
itipoiss ehitusmaalimas
Kalvis
külaline

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Selliste hindade juures ei tasu sul küll maasoojuspump ära. Ventilatsiooni oma on tõenäoliseltki üsna krõbeda hinnaga. Väljapakutud kasutegur on vaid sooja ilmaga, üle -15 kraadi on hoopis teine kasutegur. Kui aga maja ventilatsioon ühitada soojuspumbaga siis võib ventilatsiooni soojuspump tasuv olla.
Kindlasti võta pelleti ja naftakatla tasuvus kõrvale. Ehitusmaksumus on neil üsna odav, kuid käidukulu sama mis soojuspumbal.
sundehitaja
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 112
Liitunud: 29 Aug 2005, 15:49

Lugemata postitus Postitas sundehitaja »

Kui tahad kasutada soojuspumpasid ,siis kaalu hoolikalt eri tüüpe nagu õhk-õhk,õhk-vesi ja maasoojuspumbad.Arvesta et kui elekter kaob ei tööta ka soojuspumbad.Maasoojuspumbad ei sõltu eriti välistemperatuurist
kuid on kallid.Seega võibolla on targem võtta kolme sissepuhke punktiga õhk-õhk ja elektrikatkestuse või väga suure külma korral ahi majja.Asi on selles et õhk-õhk pumbad on suht odavad,nende ja maasoojuspumba hinna vahele mahub Sul korralik ahi ja hunnik tasuvusaegatavalise boileri jaoks.Pole mõtet teha investeeringut, mis alles teises ilmas ära tasub.Lisaks pean õhk õhk pumba eeliseks seda, et ta paneb majas õhu liikuma ,mistõttu kuni ventilatsiooni probleemide lahadamiseni võid niiskuse suhtes mitte üleliia muretseda.Aga enne õhkpumba muretsemist laena kokku paar 3-4 kW tugeva ventikaga puhurit ja pane tööle kohtades kus arvad ,et sissepuhkepunktid peaks olema.Tõsta neid ümber kuni saad
rahuldava tulemuse.Ja kui ei saa siis ära teda osta.
Külaline
külaline

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Linnokas: tuli veel meelde, et küttekulud olenevad otseselt ka kasutatavatest kütteallikatest: juhul, kui tuttav kasutab süsteemi vesipõrandaküte + radiaatorid, siis ei saagi tulemus hea olla. Maasoojuspump annab välja vett umbes 50 kraadilise temperatuuriga, põrandaküte vajab sisseminevat temperatuuri umbes 30 kraadi, radiaator aga umbes 50 - 55. Ega seal muud varianti ei ole, kui küttetenn pidevalt järgi tagamaks radiaatoritele vajalikku temperatuuri.
Miks on Twin odavam, kui tavaline maasoojuspump? Täisvõimsuspump (ehk tavaline maasoojuspump) on arvestatud kütma maasoojusenergiaga ära kogu valiku küttepinna, kasutamata lisaenergiat. Twin on projekteeritud osavõimsusele, millest puuduolev tuleb ventilatsiooni soojusvahetist. Sellest otseselt ka kontuuride pikkuste vahe. Kas 2000 meetrit oleks veel efektiivsem, ei oska paraku kommenteerida, väide oli piltlik.
Kui ma elaks Rovaniemis, siis ei tuleks twin - variant kõne allagi. Meie kliimas ei leia põhjust võimaliku külmaperioodi puhuks (siiski globaalne soojenemine :))lisaraha maksta.
Sundehitaja jutu kohta:
õhk - õhk pump: ainult sel juhul, kui olemas primaarne küttekolle.
õhk - vesi: kaalusin ka ise seda varianti, paraku ei sobi aurusti (vaata näiteks fotosid :octopus.ee) minu arusaamadesse koduõuest.
Ventilatsiooni kohta: sõber kolis sisse aasta tagasi, lootis loomuliku õhuvahetuse peale, tulemuseks sumbunud ja kohati rõske õhk majas. Linnokas, paraku peab mõtlema ventilatsiooni ja küttesüsteemi sidumisest. Ideaalvariant oleks muidugi: täisvõimsuspump 180K, sundventilatsioon soojusvahetiga keskmiselt 50 - 80K pluss põrandaküte keskmiselt alates 50K. Kas sina oleksid nõus ca 300 tuhat ja rohkem investeerima? Mina küll nii rikas ei ole.
Lõpetuseks niipalju, et omal kogemused veel puuduvad, aga amet (seda enam rahakott) nõuab analüüsivõimet, Soome analoogilised foorumid olid paljuski abiks. Müügimeeste juttu ära alati kuula, tee kõigepealt iseendale asjad selgeks :)
linni
külaline

Lugemata postitus Postitas linni »

See viimane mommentaar oli minult.
linni
külaline

Lugemata postitus Postitas linni »

Lisan veel Kalvise jutu kommentaariks:
pelletiküte: installatsioon odavam, aga kasutajasõbralikkus kolm miinus (eeldan, et olen laisk inimene)
Kuigi installatsioon odavam, alginvesteeringud siiski mitte (no ei raatsi eraldi katlamaja -ruumi ehitada).
Mis puudutab vedelkütet: fossiilsete kütuste hinnatrend on järsult lakke ja arvata võib, et see tõus ei ole ajutine. Olemasolevate hindade juures ei tasu see juba ära, rääkimata homsest päevast.
Kalvis
külaline

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Teinekord on ilus lähtetingimused kohe ära mainida (vaid mugavusküte, gaasikütte puudumine jne.).

Minu soovitus oleks sel juhul ventilatsiooni soojuspump nii, et maja ventilatsioon oleks tehtud. Hoonesisene lahkuv soojus tõstab pumba kasutegurit. Tark on, et pump teeb ühtlasi sooja tarbevee, sest selle küttekulu on tegelikuses üsna suur. Kas soojuselaialijaotamiseks kasutad vesikütet (soovituslikult vaid põrandaküte) või ventilatsiooni on maitseasi.
corvette
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Jaan 2006, 14:55
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas corvette »

olen kaalunud mitmeid variante, kõik muud soojuspumbad, aka õhk-õhk ja õhk-vesi, ei tundu mulle rohkem kasulikumad kui maasoojuspump, sest esimesed suudavad suurema külmaga veel vähem soojust anda. Maasoojuspump suudab neist väidetavalt tagada hea effektiivsuse kuni -20C (õhk-õhk kuni -10C), üle (või alla) selle tuleks millegiga juurde aidata, selleks hetkel plaaningi kaminat, mis oleks nagu ahju eest.

Neid õhk-õhk paasil vent-soojuspumpe peaksin kindlasti mitu tükki ostma enne kui nad korralikku temperatuuri terves majas kataksid ning arvan et elektri maskumus oleks nende baasil kõvasti kõrgem...või mis?

Igatahes tahan saada kasutajasõbralikku(mugavat) ja keskkonnasõbralikku süsteemi, mis annaks sooja läbi põrandakütte...ära ei tohiks unustada ka tarbevett, millised oleksid veel teie soovitused?

Need on praegu kindlad nõuded mis peavad olema:
1)Põrandaküte
2)Keskkonnasõbralikkus
3)Kasurajasõbralikkus(mugav, vähem hooldevabam)

ja kust firmast keegi soovitaks neid asju veel vaadata ja pakkumisi nende kohta koguda?
iseehitaja
külaline

küsimus linni'le

Lugemata postitus Postitas iseehitaja »

Soovin teada kas Linni on rahul oma valikuga IVT Twinni osas. Kui mitu m2 on kütta? Millised on kulud olnud?

Minul tuleb ka lähijala otsus langetada. TWIN'i juures valmistab muret see, et TWIN pumba võimsus on ainult 4kW, +9kW lisavõimsust elektri abil.
Teised pakkujad on aga pakkunud juba 6 ja 8kW võimsusega soojuspumasid 140m2 majale sh. väljatõmbeõhu osa. Ma saan sellest aru, et liiga võimast pump ei ole ka hea osta.
Aga minul suur hirm, et TWIN'iga tulevad väikse võimsuse pärast suuremad küttekulud kui võtaksin võimsama pumba, kuna vajaliku võimsuse vahe on 2x. Keegi ei ole suutnud minule seda faktiliselt ära seletada. Müügimehed hakkavad selle küsimuse peale lihtsalt "kiidujuttu" rääkima.
linni
külaline

Lugemata postitus Postitas linni »

Kirjutasin pika jutu, aga läks kaduma.
Lühidalt, koos soojustagastusega peaks Twini võimsus väidetavalt olema 6 kW. Mine IVT kontorisse Männiku teel, seal istub üks väga erudeeritud vana, kes seletab asja lahti. Ning kuna viimaste aastate keskmine talvine temperatuur kõigub 5 miinuskraadi ringis, siis kas on mõtet "igaks juhuks" võimsama pumba eest rohkem raha välja käia.
Enda pumba installatsioon algab lähiajal, enne poolt aastat isiklikke kogemusi jagada pole.
toivo
külaline

Lugemata postitus Postitas toivo »

Ei härrased IVT Twin (soojuspump OÜ) või siis Carreiri TWIN (refteh OÜ)
mõlemate võimsus KOKKU on 4,0 kW. Ehk siis 2kW maasoojust (150-200m) torustiku ja 2kW ventilatsiooni soojusest.

Mõelge siis nüüd hästi järele kui suurele majale Te seda 4,0kW saaksite kasutada.

Kõik on õige et küteperioodi keskmine temp väljas on -5C. ja seega pole mõtet tippkoormust taga ajada, aga kas seda TWIN pumpa on mõtet paigaldada 120m2 (vajadus 6,5kw -22C väljas) majale ja 150 (vajadus 8,2kW -22C väljas)

STAATUSE ja BESTERMI kindlasti mitte kasutada need mehed müüvad ka TWIN pumpa 320m2 majale nii et 13kW otseelektrit uugab pidevalt ja inimesed saavad 135000.- endale ventilatsiooni ja sooja tarbevee boileri.
toivo
külaline

Lugemata postitus Postitas toivo »

Uurisin kui palju läheb maksma tarbevee süsteem kui kasutada ventilatsiooni soojus ära soojuspumbana.

Refteh pakkus hinnaks 29000.-+18%.

Noh ja Staatus ja Besterm pakuvad siis 135000.- sama lahendust!!!!!! :D :shock: :D
Kasutaja avatar
Dolby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 210
Liitunud: 19 Jaan 2006, 22:34
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 1 kord
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas Dolby »

toivo kirjutas: STAATUSE ja BESTERMI kindlasti mitte kasutada need mehed müüvad ka TWIN pumpa 320m2 majale nii et 13kW otseelektrit uugab pidevalt ja inimesed saavad 135000.- endale ventilatsiooni ja sooja tarbevee boileri.
Siis siin ongi point miks PG pakkus mulle peaaegu poole võimsamat pumpa ja 200 m pikemat kollektorit. Täisvõimsus pump, mis ei pidavat kunagi elektriga kütma. Tuttaval oli ka paigaldatud juba 4 aastat tagasi täisvõimsus pump. Pumbapeal display pealt sai näha, et kütmiseks el. tenn on taga olnud 4 aasata jooksuk 55 min.

Tegelikult oli ikka hind jube kallis küll, aga ikkagi kaalun veel seda.
Ma ei ole ehitusspets...!
iseehitaja
külaline

TWIN

Lugemata postitus Postitas iseehitaja »

Infoks, et mina küll soovitan Staatusest pakkumisi võtta. Staatus just ei soovitagi minul TWIN'i võtta ja pakub Viessmanni. Kuigi Viessmann on TWIN'ist üle 40 tuhande kallim, sh. 140m2 põrandakütte panek, siis kaldun rohkem Viessmanni poole.
Neil on võrdne komprossori tarbimisvõimsus aga TWIN soojusvõimsus on 4kW ja Viessmanni vastaval mudelil 6kW.
Soome foorumites leidus peresid, majadega üle 140m2, kes olid TWIN'iga suht rahul.
Väga raske aru saada kus on tõde ja mis on õige valik :?
linni
külaline

Lugemata postitus Postitas linni »

Mis puudutab Staatust, siis teades veidi telgitaguseid, pakuvad nad nüüd ainult Wiessmanni, IVT-ga ei tegele puhtisiklikel põhjustel. Põrandakütte torustik tuleb täpselt samast kohast, kui IVT-l, ainult 100 krooni ruudu kohta kallimalt.
Eks elu näitab, kui õiged valikud oleme teinud. Mõne aasta pärast on ehk solarpaneelid normaalse hinnaga, edasi ratsida annab alati.
Vasta