Pesumasina äravoolu mootor

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kas pesumasina äravoolu mootor võiks ka 6 tundi järjest töötada? Mulle tundub, et selle mootori tööpõhimõte on sama, mis akvaariumite filterpumpadel, keskel magnetsüdamiku otsas tiivik ja ümber mähised. Akvaariumi oma uhab mul 24x7x365x .... Pesumasina äravoolupump sobiks mulle ideaalselt üheks teiseks otstarbeks. ;)
Üks asi veel- kui pumba äravoolu väljund on ca 20mm, aga läheb üle 8mm-ks, kas pumpa koormama ei hakka?

Tänud ette arvamuste ja vastuste eest!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Vaevalt sul õnnestub hankida selle mootori täpsemaid andmeid kus oleks kirjas tööreziim (on sellised klassid). Kuid arvatavasti on tegu lühiajalise tööreziimiga - st. mootor kuumeneb üle. Teine ots on pidevreziim. Kui tehnilistes andmetes on tööklassiks pidevreziim siis võid kasutada.
Jämedalt tähendab see seda, et mootor võib üle kuumeneda ja siis läheb igavestele jahimaadele. Kui vesi suudab piisavalt jahutada siis probleemi pole. Sel juhul on 24/7 täiesti lubatud. Kuid pead arvestama, et ka laagrid ja muu d vidinad on projekteeritud lühikesest elueast lähtudes (pukklaagrid nõrga kulumiskindlusega) - selline pump võib paari kuuga lihtsalt vanadusse ära surra.

Vastupidi - kitsam ava tähendab suuremat takistust ja ... väiksemat vooluhulka aga see kergemat tööd. Seega vastupidi väiksest avast tingituna on pump hoopis puhkereziimis.
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 222
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Pesumasina pumpadel on omadus jõuetuks jääda. Tea, kas püsimagnet kaotab oma omadused. Vett lüüa ei jõua, tühjalt ringi käib küll. Omal masinal juba 2. ring neid ära vahetatud(2 tk on sees). Pealtnäha korras ja ringi käisid - vett pumbata ei jõudnud.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

jyrikg kirjutas: 18 Mär 2021, 09:09 Pesumasina pumpadel on omadus jõuetuks jääda.
Ütleme nii, et nende kasutatud pumpade puudust ei tohiks tekkida. ;)
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kalvis kirjutas: 18 Mär 2021, 07:55 Vaevalt sul õnnestub hankida selle mootori täpsemaid andmeid kus oleks kirjas tööreziim (on sellised klassid).
Kas allpool oleva sildi pildi järgi ei ole võimalik midagi välja nuhkida?
Andmete silt.jpg
Kalvis kirjutas: 18 Mär 2021, 07:55 Kui vesi suudab piisavalt jahutada siis probleemi pole. Sel juhul on 24/7 täiesti lubatud.
Käisin keldris ja uurisin veidi mootorit. Mõistlikku jõudu kasutades tiivikut ära kangutada ei õnnestunud, aga targemaks sain vist niipalju, et magneti ja platskorpuse vahele satub vesi kindlasti. Magnetpool tiivikuga on eraldatud plastkorpuses ja mähise lamellid on plastkorpuse peal. Esialgu peaks vee temperatuur idee järgi olema ca +5*, aga kindlalt ei tea, sest ei ole kunagi mõõtnud kui soe/külm vesi tuleb 32m sügavusest puurkaevust. Igatahes külm on kindlasti. Eks ta 200-250l tünnis välistemperatuuri ja ja tsikulatsiooni tulemusena vist natuke ka soojeneb. Vee soojenemise viga tünnis saab parandada kaevust kaevust külma juurde lisades või vahetades.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Selleks, et kuumuse tõttu mootor otsad annaks, peab mähise sees temperatuur minema sinna >90C kanti. Peale seda hakkavad nõrgema isolatsiooniklassiga mähised sulama.
Kaevuvesi on kuskil 10 C ringis. Võib ka külmem olla. Vesi jahutab hästi. Määravaks on soojaülekanne mähiselt plastkorpusele.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tuli meelde, et mõned aastad tagasi sai maale kasvuhoonesse kah selle pesumasina äravoolu mootor pistetud väljas asuva 250l tünnile. Isevoolne oli kole aeglane. Midagi andis juurde, aga mitte, et pritsiks survega. Kui direktor on kasutanud, siis mingi pool tundi järjest ikka ja ei ole veel läbi kärssanud(mootor, mitte direktor ;) ).
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Just tuli tuttavalt vastupidine kogemus - oli pannud oma pesumasina äravoolupumba vett pumpama ja see kooles peale 30 minutit pidevtööd pukklaagrite surma
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Nonii, sai see kokku monteeritud värgindus ja hommikul kell 10.40 uhama pandud. Praeguseks on töötanud järjest 4 tundi. Esimese paari tunni jooksul sai tihedamalt mõõdetud. Mõõtsin IP termomeetriga ja täpp sai suunatud külje pealt paistvatele mähise lamellidele. Anumaks vana pahtliämber, milles vett 15 liitri jagu. Vee temperatuur oli katse alguses 10,8* ja peale nelja tundi 12,3*. Lamellidelt mõõdetud temperatuur oli katse alguses 11*, mis tõusis esimese tunni jooksul 70* peale ja on püsinud sama ka peale 4 tunnist töötamist. Mis puutub tiiviku puksidesse, siis kõrvaga kuulates ei ole täheldanud muutust mootori töös ja surve tundub olevat sama nagu katse alguses. Katse jätkub veel paar tundi... ja katse lõppes kell 17.45 nii mootori kui ka minu jaoks õnnelikult. ;) Viimasel kahel mõõtmisel muutusi ei olnud, välja arvatud vee temparatuuri tõus 13* peale(see näitaja ei oma minu jaoks tähtsust). Parema jahutuse nimel võib olla võtan ära musta plastikust katte mähise ümbert(pildil näha).
Kalvis kirjutas: 20 Mär 2021, 08:24 Just tuli tuttavalt vastupidine kogemus - oli pannud oma pesumasina äravoolupumba vett pumpama ja see kooles peale 30 minutit pidevtööd pukklaagrite surma
Võib olla on mulle sattunud natuke parem isend, et nii kaua juba vastu pidanud. :scratch:
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mähised kuumaks ei lähe. Ainus oht on nüüd pukklaagrid.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kalvis kirjutas: 21 Mär 2021, 08:40 Mähised kuumaks ei lähe. Ainus oht on nüüd pukklaagrid.
Visuaalsel vaatlusel tundub, et tal on ainult üks koht selle keerleva magnetpooli põhjas(kinnine) ja võib olla on üleval kah, aga ma ei saanud kätte tiivikut koos magnetpooliga. Eemaldasin parema soojusjuhtivuse huvides mähise ümbert plastikkatte. Mul peaks garaažis olema üks arvuti ventilaator ja ehk organiseerin mähisele tuult puhuma. ;) Kui asi päris valmis, võin ühe pildi ka panna.

Tänud veelkord arvamuste eest.
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 222
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Pesumasina tsirkulatsioonipump on sama mootoriga ja töötab koos masinaga pidevalt ja sooja (kuni 60)veega . seni on kõigil mähis terve olnud. Ühel oli vigane laager või puksid jõrises vastikult ja sai ära vahetatud. Teistel toimus arvaltavalt püsimagneti demagneetumine. Ei saa üle magneetimist katsetada ka. ära viskasin.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

jyrikg kirjutas: 18 Mär 2021, 09:09 Pesumasina pumpadel on omadus jõuetuks jääda. Tea, kas püsimagnet kaotab oma omadused. Vett lüüa ei jõua, tühjalt ringi käib küll. Omal masinal juba 2. ring neid ära vahetatud(2 tk on sees). Pealtnäha korras ja ringi käisid - vett pumbata ei jõudnud.
Kalvis kirjutas: 20 Mär 2021, 08:24 Just tuli tuttavalt vastupidine kogemus - oli pannud oma pesumasina äravoolupumba vett pumpama ja see kooles peale 30 minutit pidevtööd pukklaagrite surma
Käisin keldris ühe oma pahega tegelemas ja millegipärast tulid meelde need kaks tsiteeritud kommentaari ja jäin mõtlema, et miks mootorid ei toiminud, kuid mul pidas katse vastu. Viskasin ette mälupildi ja tuli meelde, et pesumasinate äravoolu mootorid on pesumasinas paigaldatud horisontaalselt. Kas see ei või mõjutada pukside kulumist? Minu katse puhul oli ja edaspidi jääb mootor vertikaalsesse asendisse ja seega idee järgi ei tohiks puksidele kulumise mõttes nii palju survet avalda. Oskab keegi midagi sellise teooria kohta arvamust avaldada?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Rootori omamassist tingitud jõud on jah erinevad. Kuid rootori ja staatori vahel olev tõmbejõud on tugevam ja see ei sõltu suunast kuna see tekib mähiste (või magnetite) vahel
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Jätkan oma vana teemat järjekordse kulibinliku uitmõttega ja küsiks arvamust endast targematelt, sest ise olen selles valdkonnas nii loll, et ei ole isegi millegiga võrrelda kui loll ma olen. ;)
Oma projekti jaoks tegin pesumasina äravoolumootorist süsteemi. Töötas, aga asi on kuidagi kohmaks. Hetkel olen kasutanud uputatavat akvaariumipumpa. Töötab, aga surve võiks olla veidi suurem. Uitmõte tekkis sellest, et nädalake tagasi kallasin auto klaasipesuvee paaki kogemata ca 1,5l trimmeri segu. No oli teine kankus sama värvi, mis talvine klaasipesuvedelik. Egas midagi, vooliku ots pihusti küljest lahti, lasin tühjaks ja loputasin paar korda läbi. Tühjendamise käigus katsusin vooliku otsast tulevat survet ja avastasin, et see oleks mu projekti jaoks veel ideaalsem.
Nüüd üks mind veel vaevav küsimus- kas klaasipesu pumba mootor peab vastu ca 6 tunnisele pidevale töötsüklile? Väljundiga 12V/2,5A adapter on mul täiesti olemas.

Tänud arvamuste eest ette!
Viimati muutis Urmas, 28 Aug 2021, 09:59, muudetud 1 kord kokku.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Urmas kirjutas: 28 Aug 2021, 09:49 Jätkan oma vana teemat järjekordse kulibinliku uitmõttega ja küsiks arvamust endast targematelt, sest ise olen selles valdkonnas nii loll, et ei ole isegi millegiga võrrelda kui loll ma olen. ;)
Oma projekti jaoks tegin pesumasina äravoolumootorist süsteemi. Töötas, aga asi on kuidagi kohmaks. Hetkel olen kasutanud uputatavat akvaariumipumpa. Töötab, aga surve võiks olla veidi suurem. Nädalake tagasi kallasin auto klaasipesupaaki kogemata ca 1,5l trimmeri segu. No oli teine kankus sama värvi, mis talvine klaasipesuvedelik. Egas midagi, vooliku ots pihusti küljest lahti, lasin tühjaks ja loputasin paar korda läbi. Tühjendamise käigus katsusin vooliku otsast tulevat survet ja avastasin, et see oleks mu projekti jaoks veel ideaalsem ja sellest ka järjekordne uitmõte.
Nüüd üks mind veel vaevav küsimus- kas klaasipesu pumba mootor peab vastu ca 6 tunnisele pidevale töötsüklile? Väljundiga 12V/2,5A adapter on mul täiesti olemas.

Tänud arvamuste eest ette!
Mõnedel autodel on elektriline jahtutusvedeliku pump, mis on mõeldud salongisoenduse kontuuri toitmiseks. Otsi mõni selline. Töötab 12v pealt ja on juba tehases projekteeritud pmst 24/7 töötama.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 28 Aug 2021, 09:57 Mõnedel autodel on elektriline jahtutusvedeliku pump, mis on mõeldud salongisoenduse kontuuri toitmiseks. Otsi mõni selline. Töötab 12v pealt ja on juba tehases projekteeritud pmst 24/7 töötama.
Suurest uudishimust kiirel guugeldamisel märksõna "jahutusvedeliku pump" tuli esialgu igatsugu alumiiniumist jurakaid, aga märksõnale midagi juurde lisades tuli välja ka see, mida sa vist mõtlesid ja mida ka ise arvan olevat.
Aitäh märksõnade vihjete eest ja eks uurin edasi. Õnneks see ei ole mul "juba eile oli vaja" projekt. ;)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Urmas kirjutas: 28 Aug 2021, 09:49 Nüüd üks mind veel vaevav küsimus- kas klaasipesu pumba mootor peab vastu ca 6 tunnisele pidevale töötsüklile? Väljundiga 12V/2,5A adapter on mul täiesti olemas.
Täitsa võimalik et peab. Mootorid projekteeritakse jahutusklassidele - S1 peaks olema pidevtöö 24/7 ja S7 just korraks töötab nagu klaasipesul.
Kuid pidevtöö all on töötamine nimikoormusel - st. parameetrid on maksimumis, soojuseraldus samuti.
Kui su ahelal on aga koormust 10% nimikoormusest siis eraldab mootor ka kuskil 10% jagu sooja ning ära ei sure. Sel juhul pole 24/7 tööreziim üldse probleem.
Ikkagi katseta. Katsu alguses iga tunni tagant mootori korpust mähiste lähedalt või mõõda infrapuna termomeetriga. Kui temp on soe, maga rahulikult, kui ag põletab (ca 80 C) siis on põhjust muretsemiseks.
Mootori koormuseks on just vedeliku vooluhulk - seega kui see peab vaid nirisema siis pole koormust.

Teine probleem on mootori kulumine - teadupärast valitakse harva töötavatele seadmetele kõige odavamad pukklaagrid ja määret võib seal mitte ollagi (paljudel vedelikpumpadel on määrdeks vedelik ise!). Pidevtöös kuluvad sellised laagrid kiiremini kui arvata oskad. See probleem ei ole seotud mähiste kuumenemisega vaid lihtsalt nende pumpade töötundideks ongi võibolla vaid 100h ja siis surebki pump loomulikku surma!
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 447
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Kas tohiks küsida mis eesmärgil seda mootorit vaja on? Ei suutnud kuskilt välja lugeda missugune projekt on käsil - kas mingi automaatne kastmissüsteem?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Walter2 kirjutas: 02 Sept 2021, 16:11 Kas tohiks küsida mis eesmärgil seda mootorit vaja on? Ei suutnud kuskilt välja lugeda missugune projekt on käsil - kas mingi automaatne kastmissüsteem?
Einoh, küsida võib ikka, aga mis on projekti sisu, ei saa kahjuks avaldada isegi siis kui projekt on edukalt tööle hakanud. ;)
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 447
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Ok - siis juba umbes-täpselt aiman mis teoksil... :mrgreen:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 28 Aug 2021, 09:57 Mõnedel autodel on elektriline jahtutusvedeliku pump, mis on mõeldud salongisoenduse kontuuri toitmiseks. Otsi mõni selline. Töötab 12v pealt ja on juba tehases projekteeritud pmst 24/7 töötama.
Soetasin romulast töötava isendi, panin voolikud külge, kinnitasin alusele ja keldris proovides(ühel ämbril on kraan küljes) surve tundus olevat täpselt see, mida kogu aeg olin soovinud. Pühapäeval saab katsetatud reaalses töös. Selle auto tsirgupumba mittesihtotstarbelise kasutamise kohta käib lause, et mõeldud meestele, aga sobib ka naistele või vastupidi. ;) Tänan veelkord sind, Iffff, idee eest.
Minu jaoks on teema nüüd ammendatud.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 10 Sept 2021, 15:56 Kas projekt on õunamahla transport veinivaatidesse?
Uudishimu on tappev! Kui oled notari juures testamenti tegemas ära käinud, siis avaldan. ;)
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 760
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Urmas kirjutas: 10 Sept 2021, 17:29
kunn24 kirjutas: 10 Sept 2021, 15:56 Kas projekt on õunamahla transport veinivaatidesse?
Uudishimu on tappev! Kui oled notari juures testamenti tegemas ära käinud, siis avaldan. ;)
Ju ta naise (võrgõiguslikkuse mõttes vist ka mehe, ka sooneutraalse) eest peitub keldrisse lauajalgu treima, mitu liitrit õllet kaasas ja ei viitsi trepist üles ronida paaki tühjendamaks. Vooluhulga suurendamiseks soovitaksin romulast rohkem pumpasid soetada (mis need üldse maksavad?) ja saab vooluhulka või siis nn tõstekõrgust suurendada. Katse tehti ämbriga, odavam oleks ehk mõni ämber juurde osta?

Õunamahla transport vana mahakäinud pesumasina pumbaga? Mingi uus vein maistega a la vanad sokid ja higistatud linad bio est-ga?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Pesumasina äravoolu mootor

Lugemata postitus Postitas Urmas »

suvaline kirjutas: 10 Sept 2021, 18:29 Õunamahla transport vana mahakäinud pesumasina pumbaga? Mingi uus vein maistega a la vanad sokid ja higistatud linad bio est-ga?
Eeh, suvaline, ära võta kommentaaridest suvalisi märksõnu ja moodusta nendest lauset vastavalt oma rikutuse astmele. Niimoodi mõeldes ja kombineerides sõnu paned ikka väga mööda projekti idee äraarvamisega. ;)
Vasta