LED lampide valik.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Tere,

Kas on mõni teadjamees, kes oskaks seletada. Kas 12 V peal töötav LED pirn põleb eredamalt, ehk annab valgust rohkem, kui näiteks 1,2 V patareipeal töötav LED pirn ? Küsin seetõttu, et kui panen 12 V laetavate AA akudepealt tööle LED riba, kas see on effektiivsem kui 1,2 V laetavate akudepealt töötav LED riba ? Tänud ette.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

LED eredus on seotud vooluga mis LED läbib - mida rohkem, seda eredam.
Esiteks on LED ise erinevate konstruktsioonidega - pn siirde laius ja kasutav luminofoor. Seega erinevad LED samal pingel võivad erinevalt kiirata. Kui on erinevad pinged siis sa ei tea kas nad on pandud ketti või takistiga paraleeli. Ja lõpuks määrab voolu ka vooluallika sisetakistus. Patareil (1,2 V akul) on üks, toiteplokil teine.
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Küsin veel seoses selle teemaga, kui mul on 12 V AA akud, siis milliste päiksepaneelidega ma saan neid laadida, kas peab olema kindlasti 12 V väljundiga element või piisab ka 6 V väljundiga päikseelement ? Äkk ikeegi teeb asja natukene selgemaks.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mis iganes laadija sööb sinu päikeselektri pinget.

Tundub et sa ei jaga elektrimatsu. Kui sul on 12 V väljund päikesepaneelidelt siis kõige õigem on kasutada maksimumis kõike 12 V tarbijaid - LED valgusteid, 12 V luminofoorvalgusteid, isegi 12 V telekaid kui saad jne. Iga ümbermuundamine (nii AA akusse kui ka kasvõi 230 V invertterisse) on kadudega
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Jah Kalvis , sul on õigus, ma tõesti ei jaga aga targemaks saan siin küll. Seega, kui ma soovin laadida 12V AA akusid päiksepaneelidega, siis mõistlik oleks neid laadida 12V väljundiga päikeseelemendiga, mitte 6V elemendiga. Kas saab üldse 6 V päikeseelemendiga laadida 12 V akusid ?
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Sulle ju öeldi, et igasugusedi asju saab teha elektriga aga kõik need muundamised tahavd samuti energiat. Võid kasvõi 1voldiga laadida 100voldisedi akusid aga see on väga resurssi raiskav lahendus.
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Rahu, vaata sellepärast ma küsingi üle, et aru lõpuks saada. Ma siis seletan lahti. Mul on 1 m 12 V LED valgusriba ja 6 tk 12 V AA akut mis on ühendatud valgusribaga, et nüüd akusid uuesti täis laadida, pean ma ilmtingimatta kasutama laadimiseks 12 V päikeseelementi või saab ka laadida 6 V päikeseelemendiga. Püüame rahulikult võhikule selgeks teha. 12 V led riba valisin seetõttu, et see valgustab rohkem kui näiteks 5 V peal töötav led riba.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

markkualen kirjutas: 17 Nov 2019, 17:59Mul on 1 m 12 V LED valgusriba ja 6 tk 12 V AA akut mis on ühendatud valgusribaga
Huvitav, kuidas sul kogu elamise muu valgustus on lahendatud? Et miks just seda ühte õnnetut leedriba peab päikesepaneeliga laadima?
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

muu elektriga on kõik korras, soovin ennast kurssi viia, sest kavatsen hakata eramu valgustust üle viima LED-dele ja laadima päikesega. Seepärast soovingi asja tuumani jõuda.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Kle jäta see asi parem tegemata. Sulle ei jõua mitte kuidagi kohale mismoodi see pingemuundurgi energiat kasutab. Või noh, vbl isegi jõuab aga miskipärast arvad, et igal pool mujal on jama ainult see sinu praegune lahendus oleks selline mis hakkab igal sajal juhul tööle teistmoodi kui ülejäänutel. Kui ikka tahad väga aru saada siis seitsmenda ja kaheksanda klassi füüsika käsitles seda teemat. Ja usu või ei aga ka enne sind on igasugu nikerdisi proovitud ja miskil müstilisel põhjusel pole need kuidagimoodi laialt levima hakanud. P.S. Led riba heledusel pole pingega suurt midagi pistmist eriti veel meetrise jupikse puhul.
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Ma tõesti ei saa aru milleks selline vastus, mida valesti ma küsisin, tundub, et õppejõuks sa ei saanud oma õpetusomaduste pärast, täpselt nii, et ise olen tark ja tean aga naabrimehele ei ütle. Õnneks pole sa ainuke. Küsisin ju selgelt ja lahtiseletatult, kas jah või ei. Kas jäi midagi arusaamatuks ? Kas 6 V päikeselemendiga on võimalik laadida 12 V AA suurusega akusid ? Miks sa oma elu ise nii keeruliseks teed ?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

markkualen kirjutas: 17 Nov 2019, 20:12kavatsen hakata eramu valgustust üle viima LED-dele ja laadima päikesega
See on üsna lootusetu ettevõte ja maksab ilmselt rohkem, kui leedvalgusteid toita 230 V püsivõrgust.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: LED lampide valik

Lugemata postitus Postitas Scott »

markkualen kirjutas: 17 Nov 2019, 21:54Kas 6 V päikeselemendiga on võimalik laadida 12 V AA suurusega akusid ?
Kas sa mõtled nii, et paned paneeli otse akut laadima? Kui jah, siis 6V paneeliga 12 voldist (ei oma tähtsust, mitu aa-d või mis tüüpi) akut laadida ei saa. Pinge "voolab" kõrgema potentsiaaliga otsast madalama potentsiaaliga otsa poole.
2 6-voldist paneeli järjestikku - on juba lootust, kui Päike korralikult paistab ja paneeli pinge ületab aku pinge.

Sellepärast käibki paneelide järel pingemuundur-juhtplokk, mis muundab paneelidelt tuleva pinge, olgu see võrdne, madalam või kõrgem muunduri väljundpingest, kõige optimaalsemalt ehk võimalikult hea kasuteguriga vajalikuks väljundpingeks. Selle väljundpinge väärtus valitakse tavaliselt selline, et see laeks akupakki samuti vähimate kadudega. Ehk kui tahad laadida 12V akut, siis muunduri väljundpinge peaks olema veidi kõrgem kui 12 volti.

Katsetamiseks sobib 12 voldine süsteem kenasti, aga kui hakkad tervet elamist päikesepaneelidele viima, on mõttekam kasutada kõrgemat pinget ja vastavat akusüsteemi, näiteks 72 voldist. Kõrgema pinge korral on juhtmed peenemad ja 12 voldiste lampide ning muude tarvikute jaoks pinge allamuundamine on vähemate kadudega kui pinge tõstmine.

....

Võtab see teema imestama :scratch: . Teemaalgataja küsis esimeses postituses abi, kuidas teha. No pole tehniliselt kõige parem lahendus, aga küsimus oli kenasti koostatud ja lõpus isegi tänu vastajatele nende aja eest. Ja ikka peab vastama niimoodi plärtsudes:
Tundub et sa ei jaga elektrimatsu.
Kle jäta see asi parem tegemata. Sulle ei jõua mitte kuidagi kohale mismoodi see pingemuundurgi energiat kasutab. ... miskipärast arvad, et igal pool mujal on jama ainult see sinu praegune lahendus oleks selline mis hakkab igal sajal juhul tööle teistmoodi kui ülejäänutel. ... Ja usu või ei aga ka enne sind on igasugu nikerdisi proovitud ja miskil müstilisel põhjusel pole need kuidagimoodi laialt levima hakanud
Huvitav, kas kirjutaja ise tunneb heameelt, kui talle mõnes teises teemas sellises stiilis vastatakse? Ega vist...
Foorumi eesmärk on muuhulgas õpetada. Mitte iga mõte pole hea. Siis tuleb juurde küsida, miks küsija nii küsis ja selgitama, miks nii pole hea teha. Sellega küsija õpib. Jah, see võib tuua uued küsimused, kuid nii õpitaksegi.

Ei pea eeldama, et küsija ongi loll ja lolli pole vaja õpetada, talle tulebki öelda, et ta on loll. Nii ei lähe.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas ping »

markkualen kirjutas: 17 Nov 2019, 21:54 Ma tõesti ei saa aru milleks selline vastus, mida valesti ma küsisin, tundub, et õppejõuks sa ei saanud oma õpetusomaduste pärast, täpselt nii, et ise olen tark ja tean aga naabrimehele ei ütle. ...
Selle foorumi formaat pole sobiv põhikooli füüsikaõpikute ümberkirjutamiseks.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Scott kirjutas: 17 Nov 2019, 22:36
markkualen kirjutas: 17 Nov 2019, 21:54Kas 6 V päikeselemendiga on võimalik laadida 12 V AA suurusega akusid ?
Kas sa mõtled nii, et paned paneeli otse akut laadima? Kui jah, siis 6V paneeliga 12 voldist (ei oma tähtsust, mitu aa-d või mis tüüpi) akut laadida ei saa. Pinge "voolab" kõrgema potentsiaaliga otsast madalama potentsiaaliga otsa poole.
2 6-voldist paneeli järjestikku - on juba lootust, kui Päike korralikult paistab ja paneeli pinge ületab aku pinge.

Sellepärast käibki paneelide järel pingemuundur-juhtplokk, mis muundab paneelidelt tuleva pinge, olgu see võrdne, madalam või kõrgem muunduri väljundpingest, kõige optimaalsemalt ehk võimalikult hea kasuteguriga vajalikuks väljundpingeks. Selle väljundpinge väärtus valitakse tavaliselt selline, et see laeks akupakki samuti vähimate kadudega. Ehk kui tahad laadida 12V akut, siis muunduri väljundpinge peaks olema veidi kõrgem kui 12 volti.

Katsetamiseks sobib 12 voldine süsteem kenasti, aga kui hakkad tervet elamist päikesepaneelidele viima, on mõttekam kasutada kõrgemat pinget ja vastavat akusüsteemi, näiteks 72 voldist. Kõrgema pinge korral on juhtmed peenemad ja 12 voldiste lampide ning muude tarvikute jaoks pinge allamuundamine on vähemate kadudega kui pinge tõstmine.

....

Võtab see teema imestama :scratch: . Teemaalgataja küsis esimeses postituses abi, kuidas teha. No pole tehniliselt kõige parem lahendus, aga küsimus oli kenasti koostatud ja lõpus isegi tänu vastajatele nende aja eest. Ja ikka peab vastama niimoodi plärtsudes:
Tundub et sa ei jaga elektrimatsu.
Kle jäta see asi parem tegemata. Sulle ei jõua mitte kuidagi kohale mismoodi see pingemuundurgi energiat kasutab. ... miskipärast arvad, et igal pool mujal on jama ainult see sinu praegune lahendus oleks selline mis hakkab igal sajal juhul tööle teistmoodi kui ülejäänutel. ... Ja usu või ei aga ka enne sind on igasugu nikerdisi proovitud ja miskil müstilisel põhjusel pole need kuidagimoodi laialt levima hakanud
Huvitav, kas kirjutaja ise tunneb heameelt, kui talle mõnes teises teemas sellises stiilis vastatakse? Ega vist...
Foorumi eesmärk on muuhulgas õpetada. Mitte iga mõte pole hea. Siis tuleb juurde küsida, miks küsija nii küsis ja selgitama, miks nii pole hea teha. Sellega küsija õpib. Jah, see võib tuua uued küsimused, kuid nii õpitaksegi.

Ei pea eeldama, et küsija ongi loll ja lolli pole vaja õpetada, talle tulebki öelda, et ta on loll. Nii ei lähe.

Aitähh vastuse eest, sain aru seletusest, asi korras, rohkem ei küsi selle teemakohta.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Mnjah. Vanasti viitsiti natukenegi eeltööd teha. Moodsal ajal käib see aga ilmatu kõrge kaarega üle pea. Ja siis ongi iga natukese aja tagant vaja jälle jalgratast leiutada ning iga leiutaja on surmkindel, et tema tulemus on kordades parem kui kõikidel eelmistel kokku. Mul oli naaber kes ka aastaid igasugu paneelide ja torudega jahmerdas. Kui ta maja maha müüs siis viidi kogu see jura üsna ruttu kuskile minema. Se naaber modis ka oma elektriautot. Auto puhul aitasin ma selle korra kuskilt tee pealt minema lükata kuna oma suures tarkuses jäi see käru keset teed seisma ja ilma akusid laadimata ei liikunud mitte millimeetritki. Aga otse loomulikult peab igaühel olema mingi hobi.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: LED lampide valik

Lugemata postitus Postitas Scott »

Mulle jääb kaasfoorumlaste arvamine jalgratta leiutamisest ikka arusaamatuks.

Kus teemaalgataja soovib jaantatikalikku lahendust teha? Mina ei loe seda ühestki postitusest välja. Ta ju küsibki põhilist - kas see üldse töötaks ja kui efektiivselt?

Põhikooli õpikute soovitamine on kahe otsaga asi. Füüsikateooria saab sealt kätte, aga kuidas päikesepaneel, aku ja LED efektiivseks tervikuks ühendada, tuleb netist või vastavatest raamatutest lugeda. Kui aidata suund kätte näidata, tuleb edasine kergemalt, sest osatakse juba seoseid luua ja iseseisva(ma)lt uut materjali otsida.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas ping »

Õppimiseks on kõik vahendid head aga kui tarvidus on traktori järgi, siis aiakäru ehitustarkus ei aita eriti sihtmärgile lähemale. Kui ainult arendab käelist tegevust.
Ei, see ei tööta effektiivselt.
Näiteks ühele võrgutoitel 1W LED valgustile, ei tasu isegi eraldi lülitit panna, sest sellise lüliti tasuvusajaks võib kujuneda üle 10 aasta.
Kui panna ühele LED valgustile võrgutoite olemasolul autonoomne päiksetoide, võib selle tasuvusaeg olla üle 200 aasta.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas aero »

-
Viimati muutis aero, 18 Nov 2019, 21:31, muudetud 1 kord kokku.
markkualen
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 16 Nov 2019, 11:01
On tänanud: 1 kord

Re: LED lampide valik.

Lugemata postitus Postitas markkualen »

Kulla sõbrad, ma sain tänu Scotti tarkuse jagamisele matsust aru, olen 44 aastane meeskodanik ja tehnilise haridusega. Kahjuks omalajal kutseharidust saades ei õpetatud automehhaanikuks saades ei elektrit ega ka keevitust. Seega otsin abi teilt. Aitäh mõistva suhtumise eest.
Vasta