Maakaabli valik

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Allstarz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 11 Apr 2019, 01:39

Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas Allstarz »

Sain tehtud liitumised ja hetkel kasutan siis ehitusaegset kilpi mis asub krundi servas liitumiskilbi juures. Nüüd kerkimas aga suvemaja kuhu siis vaja kaabel sisse vedada. Liitumis kilbi ja suvemaja kaugus on 45 meetrit linnulennult. Tellitud on 3 faasi 10A, ent tulevikus kindlasti plaanis juurde osta ampreid ( 16A peaks piisav olema ). Rõhutan, et see suvemajame on 20m2 kus ei ole elektrikerist vms. Ent veekeetja, valgustid, jahedamal kevadilmal ka pisike 2kw elektripuhuri võiks vastu ikka pidada.
Milline maakaabel sinna valida ? AXPK 4G16 kaabel oleks sobilik ? Pinnasesse läheks ilma kõrita.
Lugedes ja sirvides on neid kaableid palju erinevaid ent sooviks miskit taskukohast aga, et ikka õige maakaabel oleks.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

AXPK4G16 on igati sobilik arvestades ka kõige hullemaid tuleviku perspektiive.
Caíque Abreu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 24 Juun 2019, 10:58

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas Caíque Abreu »

Kaablitest rääkimine. Õige valimise ajal on palju tegureid, mida meeles pidada.
Viimane kord, kui ma selle asjaga tegelesin, käisin Suurbritannia veebilehel
https://www.raptorsupplies.com/l1/electrical
Nad laevad üle kogu maailma
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Ma soovitaks justnimelt kõriga kaabel vedada. Siis saab päris lihtsa vaevaga sinna uuema panna.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas T25 »

dumbuser kirjutas: 24 Juun 2019, 12:33 Ma soovitaks justnimelt kõriga kaabel vedada. Siis saab päris lihtsa vaevaga sinna uuema panna.
Kas keegi on reaalselt 45 m kaablit kõris välja vahetanud. Mina ei usu, et see suht lihtsa vaevaga läheb. Suvel sai 4x25 kaabel kõrisse veetud maapeal ja see ei olnud midagi nii lihtne, ikka andis tirida ja väntsutada. Nüüd kujutage ette, et see kõri on maa sees, erinevad kõrgused, sinka-vonka jne. Ma lihtsalt ei suuda uskuda, et kaabli saaks välja vahetada, kui just kõri ei olnud palju suurema läbimõõduga kui kaabel.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Kui kõriks pidada mingit suvalist aiavoolikut (jah, selliseid asju on olnud) siis ei saagi mingit mõistlikku tulemust. Kõri peab olema seest sileda seinaga ja võiks ikkagi arvestada pööramiste puhul kaabli jäikusega. Umbes nii, et kui tahad sinna kunagi vedada kaabli mille diameeter on 50 mm siis pole ju mõtet sinna maha matta mingit 75mm² kõri, pane rahulikult 110. Muidugi on võimalus ka eelmise kaabliga järgmine sisse tirida. Mingite 4×100 jne asjade puhul pole aga kõriga üldiselt enam midagi teha. Kaabel on nii raske ja jäik, et tekkiva hõõrdejõu ületamine on probleemiks. Ma ise olen siiani nö vitsakesi läbi kõri ajanud ja see on küll olud kiirem kui kraavi kangutada. Päris paksude asjade puhul on igale pöörangule 2 meest vaja. Viimane kord läks 70 meetrise jupikesega ligi 4 tundi, kuigi seal oli vaid 4 pöörangut. Tõsi sinna läks kokku ka kolm jupikest, ehk siis ühe kaabli jaoks läks tibake üle tunni. Vahepela sai muidugi ka kaablilõikaja aku tühjaks ja korra jooksis trumli võlli piiraja kah kuskile minema, ehk siis see trummel ei käinud enam üleüldse lihtsalt seal võlli peal.
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 221
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Ka topeltseinaga 50mm kõris on võimalik kaablit vahetada kui see kõri on selle jaoks paigaldatud. See tähendab kaeviku põhi silutud ja kõri sirgeks venitatud ja liivaga ümbritsetud. Selle mõtekus on juba omaniku otsustada. Kuna ikkagi on suur tõenäosus ,et kõri saab ovaalseks pressitud kraavi kinniajamise ja tihendamise käigus. Kui Tõesti tahta kaablit aastate pärast vahetada tuleks kasutada PVC toru(veetoru) või 70mm kaablikaitsetoru (6m latid). 50mm kõri eesmärk on vältida külmakerkest tingitud kaabli purunemist ja võimalus kraav täita sama sodiga, mis sealt välja kaevati.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

jyrikg kirjutas: 25 Juun 2019, 12:4150mm kõri eesmärk on vältida külmakerkest tingitud kaabli purunemist
Seda kindlasti mitte.
Kõiki maakaableid võib paigaldada lahtiselt pinnasesse, st selleks nad ongi ette nähtud.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas T25 »

kunn24 kirjutas: 26 Juun 2019, 00:12
50mm kõri eesmärk on /.../ võimalus kraav täita sama sodiga, mis sealt välja kaevati.
Sellist jama ei kirjuta mitte ükski projekteerija projekti kõri põhjenduseks. Kõri on raskesti (loe: kallilt) ligipääsetavates kohtades kaabli vahetuseks, betooni läbiviikudesse, teineteise suhtes liikuda võivatesse konstruktsioonidesse ülemineku kohas või täidab reservkaabli hilisema paigalduse võimaluse funktsiooni. Lisaks halvendab pikk kõri kaabli soojusülekannet, st kiirendab kaabli termilist vananemist. Sodi (st kive jms-t) vahetult kaabli peale ei tohi mingil juhul kühveldada. Kõri ise on veel pehmem, st õrnem, kui kaabel!
Mina kasutasin kõri küll justnimelt selle pärast, et kui kopamees pärast kraavi kinni ajab, siis mingeid jamasid ei juhtuks. Kopamees ei hellita seal midagi, vaid tõmbab täiega kõik sodi kraavi. See kollane kõri on ikkagi üpris tugev asi ja kui mõni terav kivi peale kukub, siis puruks nii lihtsalt küll ei lähe. Mul oli 45m kaablit ja enne kopaga kinniajamist viskasin esimese kihi labidaga peale, kuid ma olen kindel, et 99% kaablitest aetakse kinni suvaliselt, lihtsalt kopp tõmbab sodi peale ja kogu lugu.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Maakaabli valik

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

T25 kirjutas: 26 Juun 2019, 09:1899% kaablitest aetakse kinni suvaliselt, lihtsalt kopp tõmbab sodi peale ja kogu lugu
Ei aeta midagi suvaliselt kinni, kui mingigi arvestatav firma teeb. Järelvalvele esitatakse fotod enne kinniajamist ja tehakse kaetud tööde aktid.
Kaabli alune täidetakse liivaga ja kaabli peal on 20 cm liiva.
180220.jpg
Vasta