Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Kuidas tänapäeval karkassmajas kaableid veetakse ? Laeroovide peal, aurutõkkekile all, kuidas seintes kui ristroovitus seintel peal, 50mm vill tuleb peale ja kipsplaat kas kõrid on kohustuslikud ? Heeliumivaba kaabel jne?
On mingid reeglid kuskil kirja ? Siin soomlaste näide, väga vabalt on kõik teostatud.

http://www.timpurilletalo.fi/2017/09/sa ... massa.html

Mingi soome raamatu tõlge on netis - "Elektripaigaldustööd 1-4" , aga seal vähe infot karkassmaja seintesse kaablite paigaldamise kohta. Päris kipsplaadi peal ka nagu vedada ei tahaks ja reeglid vist ka muutuvad pidevalt.
Viimati muutis coeng3, 21 Veebr 2019, 11:52, muudetud 2 korda kokku.
kalmaarikalmer
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 13 Aug 2018, 08:56
On tänatud: 3 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas kalmaarikalmer »

Uue maja puhul algab kõik el. projektist, seal kõik kirjas!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

coeng3 kirjutas: 21 Veebr 2019, 10:42soomlaste näide, väga vabalt on kõik teostatud
Nii see enam-vähem käibki.
Meil küll tehakse seinad enamasti metallkarkassil, soomlased eelistavad puitu. Nüüd tuleb tõesti kasutada HF (halogen free) kaableid.
Soomlastele meeldib keset lage (laelambi juures) harukarp. Meil veeakse enamasti lülitist lülitisse ja välditakse võimalikult harukarpe.
Kõik kaablid veetakse ära ja siis pannakse kipsplaat seina.
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Juhtmed peavad villa peale kipsplaadi alla jääma vist. Villa sisse uputada ei tohi ? Kõrisid siis pole tarvis ? Ja laes siis laeroovi ja aurutõkkekile vahele.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ikka ja jälle, kõikidele neile küsimustele vastab elektri projekteerija. Kuidas vedada, kas nii tohib, mis liiki kaabel, kõigile neile vastab projekteerija. Nagunii, enne pingestamist peab ju audit tehtud olema ja siis kui valesti tehtud, nutab omanik.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Eesti Vabariigi konkreetne ametnik saadab sind pikalt kui hakkad heietama, et kuidas soomlased teevad. Tema lähtub EV seadustest ja alanevatest õigusaktidest. Muide, see viide soomlastele on lihtsalt ühe firma tehtu, aga kas ei või olla nii, et nad on pohhuistid ja rikuvad endi seaduseid elektripaigalduste osas? Olen oma töö kõrvalt objektidel Austrias, Šveitsis ja Saksamaal olen täheldanud, et sealsed elektrikud paigaldavad koostöös üldehitajatega enda jaoks kaablikõrid, teevad pistikute/lülitite augud ja pärast on neil aega küllaga juhtmeid läbi vedada. Aga kus peab karkassis paiknema kaablikõri või juhe ilma kõrita, siis nagu eelnevad kommentaatorid on juba öelnud, et selleks on projekt ja projekti seletuskirjad. Kui seletuskirja ei ole, siis kiri projekteerijale ja las kirjutab/kirjeldab täpselt, kus vastavalt EV seadsandlusele peavad juhtmed paiknema. Miks sa pead oma urruauku mängu panema?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

kalmaarikalmer kirjutas: 21 Veebr 2019, 11:30Uue maja puhul algab kõik el. projektist, seal kõik kirjas!
Kalvis kirjutas: 21 Veebr 2019, 15:24Ikka ja jälle, kõikidele neile küsimustele vastab elektri projekteerija. Kuidas vedada, kas nii tohib, mis liiki kaabel, kõigile neile vastab projekteerija...
Urmas kirjutas: 21 Veebr 2019, 15:51...Aga kus peab karkassis paiknema kaablikõri või juhe ilma kõrita, siis nagu eelnevad kommentaatorid on juba öelnud, et selleks on projekt ja projekti seletuskirjad. Kui seletuskirja ei ole, siis kiri projekteerijale ja las kirjutab/kirjeldab täpselt, kus vastavalt EV seadsandlusele peavad juhtmed paiknema...
Ma ei saa hästi sellest projekti ja projekteerija ülistamisest aru. Ülaltsiteeritust võiks mulje jääda, et tavalise pistikupesa- või valgustijuhtmete vedamine on niivõrd keeruline asi, et seda tohib teha vähemalt tuumafüüsik-südamekirurgi haridusega raketiteadlane, kes igal konkreetsel juhul määrab individuaalselt ja ülitäpselt kaabli tüübi tuhandete seast ning paneb paika paigaldustingimused.

Vaatame nüüd reaalsust. Viimase saja aasta jooksul on kaableid ja juhtmeid veetud läbi õhu, seinal portselanisolaatoritega, tõrvatud papptorus, plekktorus, lahtiselt krohvi sisse müürituna ja veel kümnel erineval moel. Nõuded on läbi aja muutunud, aga inimesed on kuidagi ka nende iidsete paigaldistega ellu jäänud.

Ja nüüd tuleb tänapäeval mingi seltskond ja väidab, et tavalist 3G2.5 või 3G1.5 paigalduskaablit lihtinimene enam oma tarkusest KARKASSMAJAS paigaldada ei oska ning ainult projekteerija võib pastakast välja imeda, kuhu mida panna?

Ma saan aru sellest, kui ühendused tuleks pädeva elektriku poolt üle kontrollida ja paigaldisele kontrollmõõtmised teha. Aga tavalise hoonesisese paigalduskaabli vedamise kohta käivad nõuded mahuvad ju ometigi poolele leheküljele ära! Ärge müstifitseerige üle teemat!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Minu arust said natuke vildakalt projekteerija mõistest aru. Mina poolest võib igaüks oma maja projekteerida kui oskab ja olen sinuga päri 100% et pistikupesas 3 juhtme kinnitamisega saab ka tädi Maali hakkama.
Siiski on üks aga - tavainimesed eksivad rängalt paaris lihtsas asjas - juhtmete ristlõike valikuga - küll nähtud kus 1,5 mm2 juhtme taga on 4 kW keris, rääkimata elektripliidist ja muudest suurtarbijatest. Juhtmete soonte värvused. RVK kasutamine või mittekasutamine. Alles hiljaaegu oli üks päikeselektrijaama ühendaja totaalselt peakilbi valesti teinud, püüa siis mobla pildi ja telefoni teel selgeks teha mis asi on null, N, PE ja faas. Mees ei teinud neil üldse vahet (faasijuhtmed olid PE latil, N ja PE aga olid kasutusel faasijuhtmetena)
Küsija soovis ka sisuliselt kogu elektriprojekti seletuskirja foorumis, et tõesti elektriprojekti täismahus vastamiseks ongi pädev soovitada paarkümmend eurot mitte kokku hoida (küsingi nii vähe) ja tellida planeeritavale majale ikkagi elektriprojekt, mitte hakata talupojamõistusest kuidagi ise vedama ja seejuures valesti. Aga kui on oskaja tegelane siis andku tuld.
Minu jaoks suuremahuliste ja maja täiselektrilahendustele annabki professionaalse vastuse projekteerija (või ka elektritöö tegija), üksikküsimuste jaoks on foorum paslik, kui julged vastust usaldada.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

Kalvis kirjutas: 24 Veebr 2019, 09:08 Minu arust said natuke vildakalt projekteerija mõistest aru. Mina poolest võib igaüks oma maja projekteerida kui oskab ja olen sinuga päri 100% et pistikupesas 3 juhtme kinnitamisega saab ka tädi Maali hakkama.
Siiski on üks aga - tavainimesed eksivad rängalt paaris lihtsas asjas - juhtmete ristlõike valikuga - küll nähtud kus 1,5 mm2 juhtme taga on 4 kW keris, rääkimata elektripliidist ja muudest suurtarbijatest. Juhtmete soonte värvused. RVK kasutamine või mittekasutamine...
Oot-oot, üks räägib aiast, teine aiaaugust.

Niipalju kui mina lugeda oskan, küsis teemaalgataja konkreetselt seda, KUIDAS tavaliselt kaableid paigaldatakse, kas kõri on kohustuslik jms.

Sina hakkad rääkima sellest, et inimesed valivad vale ristlõike ja panevad 4kW kerise 1.5mm2 kaabli taha...
BTW, 4kW keris võib vabalt olla 1.5mm2 kaabli taga, kui ta on kolmefaasiline. See teeb ca 1.3kW ja 5.8A faasi kohta.

Ristlõike reeglid on muide ühe lausega ära seletatavad: valgustusele min 1.5mm2, pistikupesad 2.5mm2. Kaitsmete suuruse ja juhtmete värvidega las tegeleb tõesti elektrik aga ka seal ei ole midagi, mida ise ära ei õpi.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

Jah, on olemas kohad, kus kaabel peab olema kaitstud kas kõri või toruga.
Kaitsevahendi valik sõltub konkreetsest kohast.

Ka pistikupesa või selle aluse harutoosi kinnitusele kehtivad nõuded. Mis inimesele, kes igapäevaselt selle tööga tegeleb on tavaline rutiin, aga tädi Maalile võivad tunduda üllatavad.

Ka kuigi "seinale kinnitatava elektriseadme" (seinalambi) kruvi läbimõõtu pole otseselt normatiivides määratud, on alamates aktides määratud et millistele tingimustele (kandejõud, vastupidavus roostetamisele) peab mingisugune kinnitus vastama.

Täpselt sammuti nagu enamus inimesi saab hakkama Liiklusseadust lugemata, aga kui tekkib õnnetus siis süüdlase määramisel lähtutakse seadusest. (Seadus - kokkuleppeline normatiivaktide kogum.)

Hoones vastutab selle hoone omanik kõigi tekkivate probleemide tagajärgede eest.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kõri paigaldus on sama - paljud panevad ta kohta, kus pole vaja ja kohad kus on vaja, jäetakse panematta. Seejuures kas panna või mitte sõltub juba maja projektist ja kaabeldusest. Projekteerijal on maja projekt laual, foorumlased aga ei tea sellest majast midagi, püüa siis aidata kui oluline info on puudu. Seejuures on kõri pisitegija, tõenäoliselt eksitakse veelgi rohkem muudes asjades.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

Kalvis kirjutas: 24 Veebr 2019, 10:25Kõri paigaldus on sama - paljud panevad ta kohta, kus pole vaja ja kohad kus on vaja, jäetakse panematta. Seejuures kas panna või mitte sõltub juba maja projektist ja kaabeldusest. Projekteerijal on maja projekt laual, foorumlased aga ei tea sellest majast midagi, püüa siis aidata kui oluline info on puudu. Seejuures on kõri pisitegija, tõenäoliselt eksitakse veelgi rohkem muudes asjades.
Härrased, ma ei vaidle üldse vastu, et maja tuleb ehitada projekti järgi ja omanik vastutab selle eest, et asjad korras oleksid.

Võib-olla inimene tahab lihtsalt kursis olla, kuidas asju tehakse. Ja kui ta tundub asjadest aru saavat, siis milles küsimus või miks on vaja seitse korda projekteerija töö tähtsust üle korrata.
ping kirjutas: 24 Veebr 2019, 10:15Täpselt sammuti nagu enamus inimesi saab hakkama Liiklusseadust lugemata, aga kui tekkib õnnetus siis süüdlase määramisel lähtutakse seadusest.
Kui mina küsin foorumist mingi liiklusmärgi või -korralduse kohta, siis ootaks ju seda, et keegi paari sõnaga asja ära seletaks, mitte seda, et kogu seltskond soovitab transporditeenuse saamiseks pöörduda takso- või bussijuhi poole.
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Olen pinnapealset juhtmestikku vedanud ja õigete ristlõigetega kaableid jne, selle kohta on palju materjali - tabeleid. Kõik on töötanud ja juba aastaid. "Elektripaigaldustööd 1-4" väga mahukas materjal põhitõdedega , kui järgid seal avaldatud õpetusi, eksida ei saa. Aga soome keelest eesti keelde tõlgitud ja juba 2013a. Kuna eestis on kombeks igal aastal midagi reeglites muuta, küsisingi, kuidas praktikud praegusel ajal toimivad. Küll jõuan projektini ka, teisiti ju ei saagi, aga huvitas praegune olukord. Saan aru, et eriti juhtmetepaigaldajaid foorumis pole aga tänud vastuste eest.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kalmaarikalmer kirjutas: 21 Veebr 2019, 11:30Uue maja puhul algab kõik el. projektist, seal kõik kirjas
Kas sa oled mõnda eramu elektriprojekti sirvinud?
Selliseid kaablite vedamise juhiseid, nagu teemaalgataja küsis, seal suure tõenäosusega ei ole.
Projektides eeldatakse, et paigaldustööd teeb pädev töövõtja, kellele ei ole vaja elementaarseid töövõtteid seletada.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Küülaline kirjutas: 24 Veebr 2019, 14:34 Projektides eeldatakse, et paigaldustööd teeb pädev töövõtja, kellele ei ole vaja elementaarseid töövõtteid seletada.
Isiklik arvamus on see, et need on lollid eeldused. Projekt vist nagu selleks ongi, et kõik oleks üksipulgi lahti seletatud, et kuhu, mida, kuidas, milliste materjalidega jnejne ...
Kui EV-s puuduvad konkreetsed nõuded elektrijuhtmete vedamiseks karkassmajas, siis teemaalgataja tehku hea tava kohaselt. Ma nüüd ei teagi eelmises kommentaaris kirjeldatud ja Euroopas nähtud näite varal, et kas sealmail on juhtmete kõridesse sokutamine mingi standariseeritud kohustulik variant või pädevate töövõtjate omalooming? Näiteks maarlitööde puhul projekti olemasolust ei sõltu nii palju maja tuleohutus kui valesti paigaldatud elektrikaabeldus. Aga noh, see on lihtsalt minu isiklik arvamus.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 24 Veebr 2019, 19:47...Projekt vist nagu selleks ongi, et kõik oleks üksipulgi lahti seletatud, et kuhu, mida, kuidas, milliste materjalidega jnejne...
Projekt projektiks, aga mida peab tegema olukorras, kus renoveerid vana maja, liigud ehitusega toast tuppa ja muuhulgas kaasajastad elektrijuhtmestikku? Jah, ametniku märg unistus on see, et selle kohta tehtaks projekt, aga praktikas ei tea sa enne konstruktsioonide lahtilammutamist seda, mis sealt alt välja tuleb.

Sõber leidis oma maja ümberehituse käigus seina seest terve GAZ51 porte - isegi number oli küljes. :)

Mina olen tõmmanud kaableid ja juhtmeid ka vanadesse Bergman-torudesse, kuna oli kohti, kus oli soovi viimistlust säilitada. Ma EI tea, mida projekteerija või instruktor selle peale ütleks, aga oma elektrooniku mõistusega väidan täie vastutustundega, et asi on kordades parem ja ohutum, kui seal enne olnud kummi + tõrvatud riideisolatsiooniga alumiiniumjuhtmed, mille isolatsioon kohati ammu kõvaks tõmbunud ja tükkideks pudenenud.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Urmas kirjutas: 24 Veebr 2019, 19:47maarlitööde puhul projekti olemasolust ei sõltu nii palju maja tuleohutus kui valesti paigaldatud elektrikaabeldus
Selge see,aga maalritööde tegija ei pea esitama ka tööde kohta deklaratsiooni, millel on elektrialal pädeva isiku allkiri.
Seega kui teemaalgataja kavatseb ise kaablid vedada ja näiteks pärast kutsuda elektriku "juhtmeid ühendama", nagu siin sageli räägitakse, siis see juhtmete ühendaja peab omama pädevust ja usaldama kaablite vedajat, et anda oma allkiri mitte enda tehtud tööle.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

Küülaline kirjutas: 24 Veebr 2019, 21:02...siis see juhtmete ühendaja peab omama pädevust ja usaldama kaablite vedajat, et anda oma allkiri mitte enda tehtud tööle.
Ma ei kahtle selles, et käpard suudab igasugust jama korda saata ja pärast kinni kipsida. Kunagi oli juhus, kus paigaldasin CAT5 arvutivõrgupesasid. Side läbi ei käinud. Hiljem selgus, et ehitajad olid kusagil (arvuti)võrgukaabli kogemata läbi lõiganud, otsad näpu vahel kuidagi kokku keeranud ja seina sisse peitnud.

Sellegipoolest ma oska praegu näha, mida saab paigalduskaabli vedamise juures nii valesti teha, et see võiks endast nähtamatut ohtu kujutada. Eeldusel siis, et on kasutatud kainet talupojamõistust - vedamisel ei tohi kaablit vigastada ega paigaldada nõnda, et see võiks jääda konstruktsioonis või selle liikumisel mehaanilise pinge alla ning ümbritseva keskkonna temperatuur ei tohi ületada lubatut.

Aga olgu-olgu, varsti ei tohi enam midagi ise teha.
ping kirjutas: 24 Veebr 2019, 10:15Täpselt sammuti nagu enamus inimesi saab hakkama Liiklusseadust lugemata, aga kui tekkib õnnetus siis süüdlase määramisel lähtutakse seadusest. (Seadus - kokkuleppeline normatiivaktide kogum.)
Mul tuli veel üks teemaväline autovõrdlus pähe. Olukord elektripaigaldiste-teemalistes eeskirjades on täna selline, nagu liiklusseadusega oleks võimalik tutvuda ainult kalli raha eest ja elukutselised juhid võtavad ringkaitsesse ning saadavad sind oma küsimusega linnatranspordi korraldaja juurde.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

vtl kirjutas: 24 Veebr 2019, 10:41
ping kirjutas: 24 Veebr 2019, 10:15Täpselt sammuti nagu enamus inimesi saab hakkama Liiklusseadust lugemata, aga kui tekkib õnnetus siis süüdlase määramisel lähtutakse seadusest.
Kui mina küsin foorumist mingi liiklusmärgi või -korralduse kohta, siis ootaks ju seda, et keegi paari sõnaga asja ära seletaks, mitte seda, et kogu seltskond soovitab transporditeenuse saamiseks pöörduda takso- või bussijuhi poole.
Siis tulebki püstitada ka küsimus konkreetselt, et saaks üheselt vastata.

Näiteks, et kas seinast juhtme/kaabli läbi viimisel peab see olema kaitsetorus?
Vastus: Jah peab.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas ping »

vtl kirjutas: 24 Veebr 2019, 21:45
ping kirjutas: 24 Veebr 2019, 10:15Täpselt sammuti nagu enamus inimesi saab hakkama Liiklusseadust lugemata, aga kui tekkib õnnetus siis süüdlase määramisel lähtutakse seadusest. (Seadus - kokkuleppeline normatiivaktide kogum.)
Mul tuli veel üks teemaväline autovõrdlus pähe. Olukord elektripaigaldiste-teemalistes eeskirjades on täna selline, nagu liiklusseadusega oleks võimalik tutvuda ainult kalli raha eest ja elukutselised juhid võtavad ringkaitsesse ning saadavad sind oma küsimusega linnatranspordi korraldaja juurde.
Kuidas vastaksid näiteks sellisele autoteemalisele küsimusele? :
"Ostsin auto, ja nüüd tahan Pärnusse sõita, et mida ma peaksin tegema, et auto sinna sõidaks?"
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas vtl »

ping kirjutas: 24 Veebr 2019, 22:26Kuidas vastaksid näiteks sellisele autoteemalisele küsimusele? : "Ostsin auto, ja nüüd tahan Pärnusse sõita, et mida ma peaksin tegema, et auto sinna sõidaks?"
Autonäidetega (jah, ma ise alustasin) on see "libe tee", et ühel hetkel hakkab nende näidete ja kontranäidete tõestamine muutuma omaette eesmärgiks, mis kihutab sajaga põhiteemast mööda.

Proovin nüüd siiski teemas püsida ja samas kontranäitele vastata.
KUI algne küsija oleks küsinud oma küsimuse nii, nagu kunagi üks verinoor sekretäritibi Microsoft Wordi koolitusel: "küsimusi on" - "jah, õpetaja, kuidas projekteerida laivõrke..." :banghead: , siis võiks seda ju võrrelda küsimusega "kuidas ma peaksin Pärnusse sõitma".

Paraku küsiti lihtne küsimus - kas kõri on karkassseinas kohustuslik. See on umbes samast klassist küsimus, "kas ühesuunalise tee vasakul poolel tohib peatuda" või "millal udutulesid tohib kasutada".

Aga minupoolt võib selle vaidluse lõppenuks lugeda. Õigus on muidugi neil, kes nõuavad korrektset dokumentatsiooni ning selle järele ehitamist. Samas on hea teada häid ehitustavasid ning üldisi õigusakte selles valdkonnas.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

vtl kirjutas: 24 Veebr 2019, 21:45Aga olgu-olgu, varsti ei tohi enam midagi ise teha
Ma ei ole üldse isetegemise vastane ja teen enamasti ka ise nii elektri, kui torutöid. Ja olen täiesti nõus sellega, et isand vtl ja teised, kes saavad aru, mida nad teevad, oma majas ise toimetavad elektriga.
Pean silmas neid, kes tahavad läbida auditit. Selleks on vaja ehitaja deklaratisooni ja selle allkirja saamine isetehtule võib minna kallimaks, kui pädeva ehitaja kaasamine juba tööde alguses.
ping kirjutas: 24 Veebr 2019, 22:17püstitada ka küsimus konkreetselt, et saaks üheselt vastata ... kas seinast juhtme/kaabli läbi viimisel peab see olema kaitsetorus ... Vastus: Jah peab
Kuidas karkassmajas defineerida seinast läbiminekut, kui kõik kaablid kulgevadki seinte/lagede sees?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Paraku küsiti lihtne küsimus - kas kõri on karkassseinas kohustuslik. See on umbes samast klassist küsimus, "kas ühesuunalise tee vasakul poolel tohib peatuda" või "millal udutulesid tohib kasutada".
Küsimus on paraku samast killast nagu laivõrgu projekteerimine või autosõit Pärnusse. Vastamiseks oleks vaja teada lisaasjaolusi või miinimum ehitusprojekti.
Kui mõeldi mittepõlevast materjalist mitteteravate seinakonstruktsioonidega seina siseseks vedamiseks siis isegi võib ilma kõrita (depends olukorrast). Korra ka vastati teine juht ära, mil peab kõri olema. Võta siis kinni kumb vastus on õigem?
Ma juhtisin korduvalt sellele tähelepanu, et küsija ei ole andnud lisainformatsiooni asjaolude kohta. Seepärast ongi vajalik, et asjaga tegeleks projekteerija mitte foorum. Küsitakse puuduliku infoga valesti.
coeng3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 206
Liitunud: 29 Mai 2006, 14:22
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 14 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas coeng3 »

Küsime siis konkreetsemalt - kuidas paigaldada kaablit seinalt ülevalt alla ja piki seina kui on pandud teine kiht villa ristroovide vahele ? Villla sisse paigaldada ei tohi, ristroovide peale tuleb kipsplaat, kaablit tahaks kipsplaadi alla saada. Ristroovidele kaablite jaoks täkked sisse ? On keegi teinud midagi analoogset?


Pilt
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Karkassmaja kaabeldus. Nõuded.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kes ütles, et villa sisse paigaldada ei tohi?
Tüüppaigaldusviis A2 – Mitmesooneline kaabel soojusisoleerseina süvistatud torus.
Vasta