Korteri vahekilp

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Peaaeguelektrik
külaline

Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Peaaeguelektrik »

Viskame korra minu korteri (2 tuba, köök, wc) tulevasele jaotuskilbile pilgu peale:

0. Peakaitse 40A

1. Üldvalgus B10
2. Üldpistikupesad C16
3. Pliit C20
4. Pliit C20
5. Pliit C20
6. Köögi pistikupesad C16
7. Köögi pistikupesad C16
8. Vannitoa pistikupesad C16
9. Vannitoa valgus B6
10. Vannitoa põrandaküte C16
11. Pesumasin C16

Esimese hooga panin ühe RVK, aga järgi mõeldes (kuna enamus asju ja eriti eluruumide valgustus peab läbi RVK olema) võiks olla 2, aga kuidas neid kõige mõistlikum ja õigem jagada oleks? Valguseid ka kokku ei taha panna, siis on vannitoa lambi rikke korral kogu korter pime ja effekt on sarnane, nagu oleks 1 RVK.
Pilkpeale
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Pilkpeale »

Päris elektrik võib sulle selgitada, mis valesti on.
Külaline
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Miks sa C-dega üle pakud? On sul seal mingi töökoda?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Millise ristlõikega ja mitme soonega toitekaabel korterisse tuleb?
Külaline
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Külaline »

0 sinu kirjelduse järgi ei ole peakaitse vaid lahutav kilbilüliti.
Peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Peaaeguelektrik »

Peakaitse on siiski üldkasutatavas koridoris tõesti. Aga nimetame seda siis lahutavaks kilbilülitiks (või peakaitseks nagu ta poeletil oli) on 40A.

Korterisse tuleb 3x6mm.

Mis siis nüüd nii valesti on ja millega nii üle pakutud on? Köök on jaotatud kaheks, mis on vist loogiline isegi algajale foorumikülastajale (veekeetja-mikrouun-röster-blender-x asi veel). Vannitoas võiks tõesti midagi koomale tõmmata. Põrandaküte on vast 150w.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Peaaeguelektrik kirjutas: 28 Okt 2018, 22:50Peakaitse on siiski üldkasutatavas koridoris
Kui suur peakaitse on, kas ühefaasiline 40 A ?
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Küülaline kirjutas: 28 Okt 2018, 22:58
Peaaeguelektrik kirjutas: 28 Okt 2018, 22:50Peakaitse on siiski üldkasutatavas koridoris
Kui suur peakaitse on, kas ühefaasiline 40 A ?
Täpselt nii.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Peaaeguelektrik kirjutas: 28 Okt 2018, 20:15 3. Pliit C20
4. Pliit C20
5. Pliit C20
Sellest ei saa aru?
Kui peakaitse on 40 A, st 9 kW korraga tarbimist võiks toitekaabel olla pigem 3x10. Pliidile paneks 32 A ja 3x6 kaabli.
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Mul on natuke ikkagi segadus selle RVK-ga, olen siit lugenud juba ammu, et elu eluruumide valgus peab olema RVK all. Ja köögi pistikupesad, millest järeldasin, et see tähendab ka pliiti ja külmikut. "Päris" elektrik ütles, et ei, need ei lähe. Kuna ta töötab kaugel, siis mul on lihtsam abi siit küsida.

Mis mind selle pliidi kaitsmete juures ajas segadusse, et ma tegin kilbi "päris" elektriku kilbi järgi, kus oli pliidil 5x2.5mm2 kaabel ja C16 kaitselülitid. Espakis kaitselülitite osakonnas oli märgitud joonisel elektripliidile 5x2.5mm2 kaabel ja C25 kaitselüliti. Kuna see minu teadmiste ja arusaamiste jaoks tundus liig, siis võtsin kuldse keskmise ehk C20. Loomulikult tuleb siis vahetada kas kaabel või kaitsmed pliidile. Lähen kontrollin homme selle joonise seal üle (mürki võtta ei julge) ja võin pildi siia ka panna.

Ja millest ma veel hästi aru ei saanud, et miks on 3 faasiline kaitselüliti kallim kui 3 ühefaasilist...?

Okei - peakaabli panen 3x10mm2. Mis nende/selle RVK-ga teha?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

peaaeguelektrik kirjutas: 29 Okt 2018, 19:12segadus selle RVK-ga ... et see tähendab ka pliiti ja külmikut ... tegin kilbi "päris" elektriku kilbi järgi, kus oli pliidil 5x2.5mm2 kaabel ja C16 kaitselülitid
RVK on vaja valgustusele ja kõigile pistikupesadele kaasa arvatud külmik. Pliit ühendatakse otse kaabliga ja sellele ei panda RVK. 5x2,5 kaabel ja 16 A kaitse on pliidil siis, kui on 3F toide. Sinul on ju 1F. Rikkevoolukaitseid (2-pooluselisi muidugi) võiks panna näiteks 3 sellele korterile. Muidugi võid panna ka eraldi igale liinile kombikaitsme (rvk+liigvool).
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Okei, sain (vist) aru.

0. Lahutav kilbilüliti ehk siis hinnasildil on kirjas pealüliti 40A koos kaabliga 3g10 koridorist tuppa

1. Üldvalgus B10
2. Üldpistikupesad C16
3. Pliit-ahi C32 koos kaabliga 3g6 kilbist kööki
4. Köögi pistikupesad C16
5. Köögi pistikupesad C16
6. Vannitoa pistikupesad C16
7. Vannitoa valgus B6
8. Vannitoa põrandaküte C16
9. Pesumasin C16

RVK võiks panna 2 aga mis oleks ideaalne või loogiline jaotus?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Vannitoa valguse ja põrandakütte võib ühte gruppi panna. Kui pliidiplaat ja ahi on eraldi, siis peaks ahjule olema ka ersldi 16 A kaitse. Eraldi ahjudel on pistikuga juhe küljes tavaliselt.
Külaline
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Külaline »

peaaeguelektrik kirjutas: 29 Okt 2018, 22:19 Okei, sain (vist) aru.

0. Lahutav kilbilüliti ehk siis hinnasildil on kirjas pealüliti 40A koos kaabliga 3g10 koridorist tuppa

1. Üldvalgus B10
2. Üldpistikupesad C16
.........
Kui hinnasildil oli kiri "pealüliti", siis see pole kaitseautomaat mida panna koridorikilpi.
Selle paned korterikilpi sisendkaablile pealülitiks.
Koridorikilpi pead panema kaitseautomaadi.
ping
:hello:
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Külaline kirjutas: 30 Okt 2018, 02:11 Kui hinnasildil oli kiri "pealüliti", siis see pole kaitseautomaat mida panna koridorikilpi.
Selle paned korterikilpi sisendkaablile pealülitiks.
Koridorikilpi pead panema kaitseautomaadi.
Tänud meelde tuletamast. Nii ongi plaanis. Mul väljendus polnud korrektne.
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Küülaline kirjutas: 29 Okt 2018, 12:50
Peaaeguelektrik kirjutas: 28 Okt 2018, 20:15 3. Pliit C20
4. Pliit C20
5. Pliit C20
Sellest ei saa aru?
Kui peakaitse on 40 A, st 9 kW korraga tarbimist võiks toitekaabel olla pigem 3x10. Pliidile paneks 32 A ja 3x6 kaabli.
Ma ei tea, kuidas ma suutsin eelkõige ise üle (valesti) mõelda ja nii veel mitu korda järjest. Faaside hulk ja suund on õige, aga kaitsmed on valed. Pliidile läheb siiski 2 eraldi faasi ja ahjule 1 faas ehk siis 5g2.5 ja kilpi jääb sellele söögitegemise komplektriistapuule (ahi-pliit) 3 x C16.

Vannitoa põrandakütte ja vannitoa valgustuse panen kokku ühe grupi alla.

Pesumasin jääb eraldi kaitsmega.

RVK panen kaks, sellel põhjusel, et kogu elamine pime poleks. Jagan loogiliselt ja võrdselt ära, et valgused eraldi ja pooled pesad eraldi.

Peakaabel 3x10mm on jah õige märkus.

Nii jääb. Kilp closed.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

peaaeguelektrik kirjutas: 02 Nov 2018, 17:27 Pliidile läheb siiski 2 eraldi faasi ja ahjule 1 faas ehk siis 5g2.5 ja kilpi jääb sellele söögitegemise komplektriistapuule (ahi-pliit) 3 x C16 ... Peakaabel 3x10mm
Kuskohast sa need eraldi faasid ometigi võtad, kui tuppa tuleb sisse ainult 1 faas?
Sellisel juhul ühendatakse pliit ühefaasilisena jämedama kaabli ja suurema kaitsega nagu juba enne kirjas oli.
Nüüd hakkan juba mina ka rääkima, et selliseid töid ei tohi tavaisik teha. Eriti veel, kui selgest õpetusest aru ei saa ja ajab ikka oma joru.
Külaline
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küülaline kirjutas: 02 Nov 2018, 19:22 Kuskohast sa need eraldi faasid ometigi võtad, kui tuppa tuleb sisse ainult 1 faas?
Peaaeguelektrik kirjutas: 28 Okt 2018, 22:50 Korterisse tuleb 3x6mm.
Mina sain aru et ikka kolm. Ega ma pole elektrik kah, aga enda üldharimise tarbeks loen praktiliselt kõiki elektrialaseid postitusi. ;)

Urmas
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kolmesooneline kaabel tähendab ju ühte faasi, neutraali (nulli) ja kaitsejuhti (maandust).
Külaline
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küülaline kirjutas: 02 Nov 2018, 21:17 Kolmesooneline kaabel tähendab ju ühte faasi, neutraali (nulli) ja kaitsejuhti (maandust).
Minu viga, tõlgendasin 3x6 automaatselt, et tuleb 3-faasi ja paar postitust hilisem konstanteering, et ikkagi 1x40A jäi kuidagi märkamatuks. :blush:

Urmas
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Kurat küll, miks mulle elektrik lubas nii teha? Ja isegi soovitas. Saan aru küll mida sa mõtled. Aga mis vahe seal siis antud hetkel on - kui see jäme kaabel on jagatud pooleks ja samamoodi ka kaitse? Üks toidab poolt pliiti ja teine poolt? Mis seal valet on? Pliidil on ju 4 sooneline kaabel taga. Ma ei ajaks apsull joru, kui mul poleks käinud mees, kes töötab igapäevaselt sellel ametil ja soomes. Seal vist peaks nõuded veel karmimad olema kui siin?
Külaline
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Külaline »

peaaeguelektrik kirjutas: 02 Nov 2018, 23:09 Kurat küll, miks mulle elektrik lubas nii teha? Ja isegi soovitas.
Blokeeri ära see elektrik oma feissbuuki sõbralistis. ;)

Urmas
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

peaaeguelektrik kirjutas: 02 Nov 2018, 23:09miks mulle elektrik lubas nii teha ... jäme kaabel on jagatud pooleks ja samamoodi ka kaitse ... töötab igapäevaselt sellel ametil ja soomes. Seal vist peaks nõuded veel karmimad olema kui siin
Niimoodi võiks ju teha ja asi töötaks ka, kui näiteks see 5x2,5 kaabel oleks juba seinas olemas ja kilp sellisel kujul valmis. Aga ma saan aru, et sa vead ju uued kaablid ja teed uue kilbi?
Niimoodi ühele seadmele (pliidile) panna kilpi kaks eraldi ühefaasilist kaitset on segadust tekitav ja ohtlik, kuna ei ole päris lollikindel selle seadme pingetuks tegemine vajadusel.
Soomes ei ole karmimaid nõudeid, seal on ainult mõned asjad ajalooliselt natuke teistmoodi, kui meil.
Viimati muutis Küülaline, 03 Nov 2018, 17:13, muudetud 2 korda kokku.
peaaeguelektrik
külaline

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas peaaeguelektrik »

Nii on, vean tõesti uued juhtmed. Tegelt vedasime ka eelmisse kohta uue, aga see ei oma tähtsust.

Aitäh Sulle abi eest. Mul on ka selle teema lõpetuseks üks hea uudis - ma enam ei tule siia (lolle) küsimusi esitama. Ma olen juba ammu aru saanud, et mingil määral ja teatud maani (korterid ja eramud) mulle pakub see huvi ja päris koolipinki ma ei lähe, aga lähen hoopis ikka "pärispäris" elektriku juurde töövarjuks. Jalutan kaasas objektidel, tassin kaablirulle ja võin teha lihtsamaid töid tasuta. Vastu tahan näha, kuidas kõik otsast lõpuni on veatu. Juhul, kui mul vana tuttav sellele vastu on, esitan sama pakkumise siia foorumisse.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6109
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Korteri vahekilp

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

peaaeguelektrik kirjutas: 03 Nov 2018, 11:24koolipinki ma ei lähe, aga lähen hoopis ikka "pärispäris" elektriku juurde ... tahan näha, kuidas kõik otsast lõpuni on veatu
Siin on järjekordne näide, mis vahe on "pärispäris" elektrikul ja koolipingis istunud inseneril. Esimesel on kindel teadmine, et 2,5 mm² kaabli ette käib 16 A kaitse - teine näeb üldist pilti ja asjade vahelisi seoseid.
Vasta