juhtmeporr ja lüliti

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kasutaja avatar
hambakari
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 342
Liitunud: 26 Jaan 2012, 13:55
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 3 korda

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas hambakari »

igas suhtes - tester hõõgub hästi õrnalt ja keskmise 0 juhtme kaudu näitab ainult 80V, lamp ise ka ei põle...
siim514
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 16 Okt 2012, 14:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 3 korda

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas siim514 »

hambakari kirjutas:igas suhtes - tester hõõgub hästi õrnalt ja keskmise 0 juhtme kaudu näitab ainult 80V, lamp ise ka ei põle...
Igas suhtes, et siis faasi ja neutraali vahel on 80V, faasi ja maa vahel 80V, neutraali ja maa vahel 80V või äkki on seal üldse kaks faasi ja nende vahel on 80V. Kirjelda täpsemalt mille peal oli mõõtmise hetkel testri üks ots ja mille peal teine. Kui tester mõõtmise ajal hõõguma hakkab on midagi väga valesti ja tuleks antud tegevus kohe lõpetada enne kui omale viga teha, kui jutt käis siiski indikaatorkruvikeerjast siis huvitaks kus see 80V on saadud.
NB! Terminoloogia õigesti kasutamine on väga oluline. Vahelduvoolu korral on 3 faasi (L1, L2, L3) lambi juurde läheb nendest üks (võib olla ka nii, et kogu majas/korteris on ainult üks faas) neutraal (N) ja maandus (PE). Alalisvoolus on kasutusel pluspinge (+) kusjuures pinged võvad olla väga erinvad, levinumad mida kasutatakse on 3V, 5V, 12V need üldiselt kasutatavad aparaadiehituses aga samas 12V on kasutusel ka valgustites, pinged 24V 48V on levinud tööstusrakendustes. Siis on 0V ja on miinuspinge (-) kusjuures 0V ja - ei ole sama asi.
Seega nagu näha kui kasutada läbisegi N, 0 ja - tekivad asjast arusaajatel õigustatud küsimused, et millest siis ikkagi jutt käib kuna need kõik on erinvad asjad ja neile lähenetakse erinevalt (näiteks tuleb testril valida õige mõõtepiirkond rääkimata sellest, et mõneljuhul on oluline ka kumba pidi testri juhtmed mõõtmiseks seadmele pannakse).
Natuke arusaamatuks jääb ka teemalgataja üleolev suhtumine soovitusse kutsuda asjaga kursisolev inimene sest niipalju kui siin oleva info põhjal järeldada võib on seal kuskil kehva ühendus (80V viitab sellele) ja mingid sooned on juba kokku sulanud ning värelevad pirnid. Ühesõnaga nii jätkudes seda teemat siin varsti pole kuna antud korter/maja on lihtsalt maha põlenud. Tõsiselt kui kõik on nii nagu kirjeldatud siis on aja küsimus millal seal midagi põlema läheb ja ise torkides asjast midagi teadmata tehakse olukorda ainult hullemaks (näiteks ühendus mis enne kuidagi pidas võib nüüdseks laht olla, sulanud isolatsiooniga sooned mis enne kokku ei puutunud võivad liigutamise käigus nüüd kokku puutuda jne). Seega soovitus kutsuda pädev isik on minu hinangul igati asjakohane ja parim lahendus mida foorumi kaudu pakkuda saab. Kas seda ka kasutada ja oma vara päästa jääb mudugi teemaalgataja otsutada.
Külaline
külaline

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Võta kõik juhtmed lahti, näed kust peale tulevad toide null ja maandus kui on üldse maandust.
Siis hakkad järjest minema, ühendad ühe lambi külge ja ühe lüliti, siis teise.
Testriga võiksid siis kui laiali on ka üle mõõta, kas juhtmed lühises on "lahtises" olekus.
Ning kas peale tuleb ikka 230v?
Kasutaja avatar
hambakari
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 342
Liitunud: 26 Jaan 2012, 13:55
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 3 korda

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas hambakari »

pmst sellest esimesest lülitist hakkasin minema jah juba. ja nüüdseks sai siis selgeks, et üks teine peajuhe oli ka veel lühises... aga mismoodi see porr siis varem üldse töötas?:d
A.S.
külaline

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Ju siis varem ei olnud lühises.
hambakari kirjutas:kui veel aru pole saanud, siis kõik juhtmed(n+1tk) on ühte värvi
Kas sellest võib nii aru saada, et juhtmed on üsna vanad, sest ühte värvi juhtmeid ei paigaldada juba mitmeid aastaid/aastakümneid enam. Jämedad välikaablid küll jah, sisetööde kaablid on kõik värviliste soontega.

See peab ikka üsna suur koormus olema, et kaabel lühisesse läheks, valgustuse liinil ei suuda sellist koormust küll mitte ette kujutada. Ja lühis tähendab seda, et kaabli kaitselüliti lülitub välja, sisse seda lülitada ei õnnestu, pinge kaablis seega üldse puudub.
 
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas officer »

officer kirjutas:
elektribool kirjutas:Nõustun eelkõnelejaga. See olukord on seal porr!
...mis asi see porr on :roll:
kõik selge, see on porr, mis töötab patareidel!
siim514
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 16 Okt 2012, 14:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 3 korda

Re: juhtmeporr ja lüliti

Lugemata postitus Postitas siim514 »

hambakari kirjutas:pmst sellest esimesest lülitist hakkasin minema jah juba. ja nüüdseks sai siis selgeks, et üks teine peajuhe oli ka veel lühises... aga mismoodi see porr siis varem üldse töötas?:d
Kuna eelmist küsimust ignoreeriti küsin uuesti üle, et kõigil oleks üheselt aru saadav: kuidas tuvastati lühis? meetod ja töövahendid palun?
Kuna järjest hakkab lühises juhtmeid välja tulema hakkab asi kangesti linnalegendi moodi välja nägema kus isehakanud elektrikud lähevad poodi murega, et just ostetud kaabel on lühises ja nii saavad käia mitu korda. Poes jäätakse aga mainimata, et lühis tuvastati nii, et keras oleva kaabli üks ots pandi pistikuga seina ja siis teises otsas indikaatorkruvikeeraja näitas kõigis soontes pinget.
Et nüüd mitte mölaajamise süüdistust saada siis on olemas selline asi nagu induktsioonvool kui sellest arusaamine üle jõu käib siis nii kahju kui see ka ei ole oleks mõistlik elektriga seonduv jätta kellegi hooleks kes sellest aru saab. See ei ole öeldud pahapärast vaid seal on reaalne oht (millest kahjuks mittepädevad inimesed tavaliselt aru ei saa) midagi põlema panna või ennast või mis veel hullem kedagi teist teise ilma saata.
Aga kui on ikka soov kõiki hoiatusi ja soovitusi ignoreerida ja ise teha siis:
1. Mõelda veel kord kas tasub eirata kõiki hoiatusi ja soovitusi ning kas kogu ettevõtmine ikka käib omal üle jõu
2. Kogu süsteem pingevabaks
3. Lahti lasta kõik asjasse puutuvad juhtmed mõlemast otsast (soovitav on ka märkida kuhu need ühendatud olid)
4. Üle mõõta lühised, kui leidub mõni siis see kaabel tuleb välja vahetada. Selleks kasutada testri takistuse mõõtmise piirkonda.
5. Kui ei ole teada kuhu juhe läheb tuleb see jällegi takistuse mõõtmise kaudu selgeks teha (on ka muid võimlusi aga ilma spetsiaal tööristadeta ja oskusteta on need mõeldamatud), selleks on vaja testeri üks ots ühendada lüliti juures otsitava juhtmesoone külge ja testri teise otsaga kilbi poolt (või harukarbist) mõõta milline on õige juhe. Ära ei tohi unusta ülesleitud kaableid märgistada. Pikadel vahemaadel kasutada testri ja juhtme vahel lisakaablit.
NB! Kui eirata punkti 2 võib saada valetulemuse.
6. Kui kõik on kindlaks tehtud ja vigased juhtmed välja vahetatud võib hakata tagasi ühendama.
7. Skeemid on netist leitavad näiteks siin ääremärkusena siin probleemiks olev skeem on ilmselt lk2 olev grupilüliti väljaarvatu kolla/roheline .
8. Kui kõik on skeemi järgi tagasi ühendatud võib voolu tagasi lülitada.
9. Kui nüüd pauku ei käinud on peaaegu pool võitu käes
10. Kui pauku ei järgne ka lülitile vajutades ning see ka põlema läheb võib endale õnne soovida ja lugeda ürituse kordaläinuks
11. KUI PAUK KÄIB VÕI TULED EI LÄHE PÕLEMA ON EIRATUD PUNKTI 1

NB1! Arvestades kogu selle ettevõtmise mahtu on mõistlikum kogu kaabel kilbist kuni lambini välja vahetada koos lülitiga
NB2! Harukarbi ja lüliti vahelises kaablis ei ole lubatud faasina kasutada PE soont, selleks on spetsiaalne kaabel (sama käib ka veksli kohta). Harukarbi võib ka ära jätta kui kõik kaablid lülitin vedada ja teha kõik ühendused selle juures.
NB3! Kui antud juhendi järgi talitades midagi maha põletada, ära lõhkuda või kellelgi liiga teha langeb kogu vastutus tegijale mitte juhendi koostajale.
Vasta