Elektrikaabel maasse

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas võhik »

Kalvis kirjutas: 16 Aug 2020, 12:52 Ohtu ei tekigi, teada tuntud lahendustel on kindel põhjus miks just nii. Näiteks - lahutuskohas teostada elektrilisi mõõtmisi.
ma pean oma küsimust täpsustama...
Ma ei mõelnud siin posti küljes olevas liitumiskilbis majja mineva kaabli PE juhi ühendamist liini PENi külge vaid mul jäi posti kõrvale täiendava hargnemiskilbi paigaldamisel jalgu posti maandusvardaid posti tõmmitsatega ühendav maandusjuht.
Kui ma nüüd oma täiendavale kilbile ise maandust veel tegema hakkan, siis taon need maandusvardad sinna tõmmitsatraatide vahele ja need võivad täitsa kogemata kokku puutuda. Parem siis juba kokku ühendada?
Millist mõõtmistegevust see siis segaks?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Segane jutt. Mistahes PE külge maanduse moodi asja ühendamine on igati bro. Seega kui kilbis on PE latt, juhe siis on igati mõistlik sinna külge ühendada oma posti maanduse moodi asi.
Ausalt, ma ei saanud ikkagi aru, mis on sul kilbis ja mis on sul kilbi juures.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Scott »

Mul on järgmine küsimus.

Kaevasin maja vundamendi ääre labida laiuselt lahti, et kivide vahed täita ja sinine EPS vertikaalselt soojustuseks panna. Kuna ühest kohast siseneb veetoru ja seal on laiem ava ka muude asjade sisestamiseks, tekkis mõte maakaabel paigaldada, lisaks kõrid tulevasele valguskaablile ja natuke kõrgemale kaamerate sidekaablid.

Kas elektri maakaabli võib panna sinna kraavi soojustuse kõrvale? Ega päris vastu ei tule, saab labidalaiuselt kaugemale panna. Sügavus min 40 cm, saab vajadusel a 50-ni süvendada. Sellisena on pikkus umbes 10 meetrit, edasi postini teine kümme tavalist maad.

Kas 6 mm2 vasest MCMK maakaabel sobib või peab jämedam olema? Peakaitse 25 A posti otsas, majas saab 16 või 20 A hakkama.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Scott kirjutas: 14 Okt 2020, 23:27Kas 6 mm2 vasest MCMK maakaabel sobib või peab jämedam olema? Peakaitse 25 A posti otsas, majas saab 16 või 20 A hakkama
PEN juht ei tohi olla peenem, kui 10 mm² Cu ja Al kaablid ei tohi olla peenemad, kui 16 mm². Üldiselt on kõige otstarbekam liitumiskaabel Al 16 mm², milleks on AXPK 4G16.
Kui peakaitse liitumiskilbis on 25 A ei ole mõtet seda maja kilbis enam dubleerida, vaid panna pealüliti ja grupikaitsed.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Scott »

https://www.elektrimaterjalid.ee/kaabli ... CMK5060001

Kas selle varjestussoon ei lähe arvesse? Posti otsas PEN, sinna läheb sinine ja varjestus sama klemmi või kapi kesta külge. Mingeid lahutamisi seal tehtud ole, seega elektriliselt ühe klemmi küljes, sama ka maja elektrikapis, sealt edasi alles lahutamine PE-ks ja N-ks.

Ja millise läbimõõduga kõri peab ostma? Sest praegu ma tahan ainult kõri paika panna ja kraavi kinni ajada, kaabliga on aega küll.

Ning see kaabli asukoha küsimus maja seina vastas...

Tegelikult siit koorub ka teine küsimus: vundamendi alt tuleb kaabel keldrisse, sealt peab selle edasi ajama köögipõranda alt rehe seina juurest üles. Ehk siis kõrile lisaks veel mingi tugevam toru, mis hiirte-rottide hambad kaablist eemale hoiavad.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Scott kirjutas: 15 Okt 2020, 07:38Kas selle varjestussoon ei lähe arvesse? Posti otsas PEN ... millise läbimõõduga kõri peab ostma
Viiesoonelist ei ole ju vaja, miks see, üle 3 korra odavam ei sobi?
https://www.esvika.ee/toode/axpk-4g16-joukaabel/
Enamasti pannakse 75 mm kõri, aga kui palju käänakuid ei ole tõmbab 50 mm torusse ka selle AXPK sisse.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Elektrikaabel maasse/ või posti otsa ?

Lugemata postitus Postitas võhik »

Piki suure põllu serva pidi kulgevat nõukaaegsete betoonpostidega AMKA liinist tuleb minu maamajani minu oma maa peal 2 postivahet AMKA haruliini, mis toidab ainult minu maja.
Huvitav, mis juhtub, kui ma selle haruliini kõrvale vean korrektselt teise AMKA oma maja juurest tagasi põllu poole kaks postivahet juba oma arvestist läbikäinud voolu ?
Kaua aega võtab, et keegi märkab ja kisa tõstab ?

Ja kas tormavad kohe maha lõikama või hakkavad kirjavahetust pidama ja annavad miski tähtaja ärakoristamiseks ?

Või jätavad lihtsalt niisama... ?

Või kas saab sellist asja kuidagi ka lausa legaalselt teha ?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Elektrikaabel maasse/ või posti otsa ?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

võhik kirjutas: 15 Okt 2020, 11:45Või kas saab sellist asja kuidagi ka lausa legaalselt teha
Aga miks ei peaks saama? Elektrilevi lubab oma mastidele ka näiteks sidekaableid. Muide, milleks sul seda vaja on?
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas võhik »

lihtne - ma ei viitsi kraavi kaevata...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Sellest ma sain aru, aga mis seal teises otsas toimub?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kellele kuulub maa? Omal maal võid need 2 postivahet siis võid julgelt vedada.
Ma ei vaevuks Elektrilevile teatamst, sest uuema seaduseparandusega on nad kohustatud liini taluma ja see on SINU MAA. Sinul on õigus lubada keelata. Ma isegi ei imestaks kui avastad Elektrileviga suhtlemisel, et need 2 postivahet kuuluvadki sulle, sest elektrilevi lepingus on Liitumispunkt tavaliselt krundi piiril. Täpse vastuse saamiseks loe oma võrgulepingut Liitumispunkt!!!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 15 Okt 2020, 13:42see on SINU MAA. Sinul on õigus lubada keelata
Päris nii see vist ei ole ikka. Need mastid ja AMKA kuuluvad ju Elektrilevile ja on selle maa peal seaduslikult, ehk isegi servituudi lepinguga. Nende käest peaks ikka küsima, kui tahad sinna mastide külge midagi lisaks riputada.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Scott »

kunn24 kirjutas: 15 Okt 2020, 10:04 Kas kõri jaoks on mingi vajadus?
Selles mõttes vajadus, et tahan seinaäärse enne külmi ilmu kinni ajada. Kaabli paigaldamist enne järgmist suve pole plaanis, ei taha kaks korda kaevata. Ja elektrikaabli kohale tulevad muud kaablid õuevalgustusele ja kaamerate ühendamiseks.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Omal maal iseendaga ju servituuti ei tee. Teiseks, EL lepingus on tõenäoliselt kirjas, et Liitumispunkt on krundi piiril (kahjuks küsimuse esitaja pole oma Lepingut seni viitsinud vaadata), sel juhul kuuluvadki tema maal olevad postid koos kaablitega tema endale!!! Iseenda varale võid liini vedada nagu süda lustib.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2075
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Kalvis kirjutas: 16 Okt 2020, 10:54 Omal maal iseendaga ju servituuti ei tee. Teiseks, EL lepingus on tõenäoliselt kirjas, et Liitumispunkt on krundi piiril (kahjuks küsimuse esitaja pole oma Lepingut seni viitsinud vaadata), sel juhul kuuluvadki tema maal olevad postid koos kaablitega tema endale!!! Iseenda varale võid liini vedada nagu süda lustib.
See jutt on õige küll, et liitumistpunkt on tänapäeval paigaldatavate normide järgi krundi piiril. Nagu kunagi elektrifirma mulle seletas siis esmajärjekorras sellepärast, et neil oleks 24/7 ligipääs liitumispunktile olemas. Et ei tekiks olukorda kus neil tarvis ligipääsu liitumispunktile aga krundil hulgub ringi tige dogi ja omanik ei vasta oma telefonile. Samas on väga palju iidsetel aegadel väljaehitatud liitumispunkte ja neid ei kiirusta keegi ümber ehitama ennem kui tungiv elektrifirmapoolne vajadus käes. Näiteks minul jookseb diagonaalis üle krundi naabrile õhuliin mis piirab minu ehitamiseks kasutatavat maa ala. Servituudid puuduvad ja kui elektripost peaks murduma siis ainus ligipääs sellele on läbi minu krundi. See pole muideks sugugi mitte võimatu juhtumine, sest tegemist on 20-30 aastat vana betoonpostiga. Küsisin ka tuttava elektriku käest kuidas sellest värgist lahti saada ning vastus oligi, et initsiatiiv peab tulema kas naabrilt või elektrilevilt. Muidugi kui kellelgi on teistsuguseid kogemusi siis kuulaks huviga.
Torutööd Tartus 56 932 898
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas võhik »

seda on huvitav kuulda.
Esimesel hetkel eeldaks, et liitumispunkt on ikka arvestikilbi klemmidel.
Tegemist maamajaga kus nõukaaegne liitumine. Vanasti oli arvesti toas, ühe faasi pealt kolme peale üle minnes nii 15 -20 aastat tagasi sai suht sümboolse tasu eest uue arvestikilbi õue posti külge ja ka need kaks haruliini puuposti vahetati selle käigus uute vastu. Mingit servituudilepingut ei tea...võib ka olla olemas, tollal majandas nende asjadega kadunud ämm. Omast käest tean küll, et levil on komme liitumispunktiga vahel omapead kaugemale kolida... Antud juhul krundi piirile küll mitte, sest transiitliin, kust see hargnemine tuleb, on samuti risti üle minu põllu ja tehtud betoonpostidega, see eeldaks enne servituudilepingut.. vaja uurida..
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

võhik kirjutas: 17 Okt 2020, 16:20 seda on huvitav kuulda.
Esimesel hetkel eeldaks, et liitumispunkt on ikka arvestikilbi klemmidel.
Peaaegu Eesti taasiseseisvumisest alates on Eesti Energia (Elektrilevi) teinud kõik, et Liitumispunkt oleks krundist väljapool. See on Läänes üldlevinud praktika, et Liitumispunkt on kinnistu piiril.
Tanel22
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 10 Dets 2019, 10:14

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Tanel22 »

Huvitav, kas see on ka kuskil kirjas, kui kaugel majja sisenev veetoru ja elektrikaabel teineteisest olema peavad? Või on mingi kirjutamata reegel selle kohta?
Muidu võiks ju vee, kanalisatsiooni, elektri, gaasi ja side maja läheduses kõik ühte kraavi panna ja ühe väikese augu kaudu läbi vundamendi majja tuua.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Elektrikaabel maasse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

VAHEKAUGUSED-page-001.jpg
Vasta