Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Caarl
külaline

Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas Caarl »

Tere!
Küsimus Järgmine. Posti peal on liitumiskilp ja sealt tuleb maja peajaotuskeskusesse ~15m 3F+PEN kaabel. Nüüd PJK renoveeritakse ja ehitatakse välja paigaldise kordusmaandus. Kas ma tohin sama maanduse külge ühendada ka liitumiskilbi kaitsejuhi? Maandurid hakkavad paiknema nagunii maja ja liitumiskilbi vahel, mistõttu ei teki sellest arvestatavaid lisakulutusi. Ega see mingi kehtivate standardite või liitumistingimustega vastuollu lähe?

Küsimus kerkis esile seetõttu, et tegu maakohaga ja sama liini peal on ülejäänud majapidamistel kordusmaanduse olemasolu pigem küsitav. Kui nüüd liinil peaks PEN juht katkema, siis hakkab kogu küla vool käima ju läbi minu maanduspaigaldise :scratch: ? Kehvemal juhul võib ju minu kilp ühes mu onniga maha põleda? Talupojaloogika ütleb nüüd, et selline ühendus lisaks natuke kindlust ja liitumiskilbi mahapõlemine mind eriti ei morjendaks :mrgreen:
amp
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 190
Liitunud: 30 Jaan 2010, 11:13
On tänatud: 2 korda

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas amp »

Liitumiskilbil on oma maandus ja see on püha ja puutuda ei tohi. Renoveeritava PJK maandus ühendatakse PJK-s PE latile. Edasi toimub siis PEN lahutamine PJKs PE-ks ja N-ks. Kui liitumiskilbi toiteliinil peaks katkema PEN, siis teoreetiliselt peaks kahjud korvama liini valdaja.
hajameelne
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 67
Liitunud: 13 Dets 2007, 18:41
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas hajameelne »

Tere.
Liitumiskilbi-PJK vahelise PEN juhiga on nad nii või teisit omavahel koos, eraldi pole vaja ühendada. Ja kui kusagil toite pool PEN katkeb, siis sinu ehk ainukese maanduse kaudu ei hakka märkimisväärset voolu kulgema, mis võiks midagi põlema panna. Kui sul on näiteks puurkaev, mille manteltoru on ju ühendatud samuti PE latile, siis ehk veel.
PEN katkemise korral lähevad faasides pinged sassi neutraali "ujumise" tõttu, siis võib mõni pisike asi saada kuni 400V max ja seade võib sellest süttida. Tavapärane maandus selle eest ei kaitse. Liitumiskilbis ja sellest toite poole vastutab võrguvaldaja PEN katkemise korral.
Caarl
külaline

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas Caarl »

Tänan selgitamast. Mingit omaloominut siis lisama ei hakka.
Aga üldiselt, kas see on kunagi probleemiks saanud? Jõin peale lõunat vist liiga palju kohvi, et selle üle muretsema hakkasin, aga ilmselt parem küsida loll küsimus, kui oma kahtlusi üksi seedida :) .
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kas ja kuidas oleks vaja teha ütleb sulle projekteerija.
Asi pole nii lihtne ja tegu suuresti ennustamata situatsioonidega.
Üldiselt kui liitumiskilbis on maandus siis on seal punktis kõik nõuetekohane. Oma asi kas muretsed liitumiskilbist edasi võimaliku PEN katkemise pärast. Mina olen lähtunud võttes arvesse ka võrguettevõte võrgu seisukorda, liitumispunktist plaanitavat ühendusviisi ja kui maja on alles ehitusjärgus siis ka võimalusi rajada odavalt kordusmaandur.
Külaline
külaline

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Caarl kirjutas:Tere!

Küsimus kerkis esile seetõttu, et tegu maakohaga ja sama liini peal on ülejäänud majapidamistel kordusmaanduse olemasolu pigem küsitav. Kui nüüd liinil peaks PEN juht katkema, siis hakkab kogu küla vool käima ju läbi minu maanduspaigaldise :scratch: ? Kehvemal juhul võib ju minu kilp ühes mu onniga maha põleda? Talupojaloogika ütleb nüüd, et selline ühendus lisaks natuke kindlust ja liitumiskilbi mahapõlemine mind eriti ei morjendaks :mrgreen:
Jah ongi nii, et kui teed "üle küla" maanduse ja kui äike liini sisse lööb siis jookseb põhilaeng läbi sinu kilbi maasse.
Miks ei too liitumiskilbist 3F+N+PE viie soonelist kaablit hoone jaotuskilpi?
Siis pole ju hoonekilbile lisamaandust vaja teha? On ju olemas viie soonelised kaablid? Ja maakontuur jääb liitumiskilbi juurde. Liigpinge kaitsmed kah liitumiskilpi. 5*16 alu hind on kuskil 2eur meeter.
:hello:
hajameelne
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 67
Liitunud: 13 Dets 2007, 18:41
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas hajameelne »

Tere.
Üldine selgitus: kui teed "üle küla" maanduse, jookseb PEN katkemise korral vool läbi sinu maanduse. Voolu suurus on 230/(maanduse takistus), ehk tüüpilise projekteerijate 30 oomise maanduse korral ~9 amprit. Puurkaevu manteltoru ehk 1 oomise takistuse korral 230A. Seda aga, et ainult sinul majal maandus on, pole tõenäoline, Elektrilevi ehitab neid ka vanadele liinidele usinasti juurde ja uuendab olemasolevaid, kõik betoonmastid annavad samuti oma osa.

Äikese puhul pole oluline, kas sul on "üle küla " maandus või mitte, see võib päästa ainult maja tabamuse korral. Mujale lüües on välgu impulsi kiirus nii suur, et iga juhe omab märgatavat induktiivtakistust ja teise talu, küla juurest ta mujale ei levi. Selle pärast ongi ülepingepiirikud mitmesse klassi jagatud ja vajalikud võimalikult kaitstava seadme lähedal.
Caarl
külaline

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas Caarl »

OK! Mõtlesin natuke üle. Sain pildi selgeks ja minu poolt võib teema lukku panna.
Projekteeritud lahend näeb ette: "Hoone ehitada maandamisviisilt TN-S süsteemi, kus neutraaljuht (N) ja kaitsejuht (PE) on paigaldises eraldatud alates peajaotuskilbi PJK potentsiaaliühtlustuslatist. /.../ Peajaotuskilbile ehitada korduvmaandus maandustakistusega mitte üle 30 oomi."
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Liitumiskilbi ja Peajaotuskilbi maanduse ühendamine?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui loed peajaotuskilbiks liitumiskilpi siis on ju kõik OK nagu eespool soovitati
Vasta