Päikesepaneelide hinnapakkumised

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 03 Aug 2020, 13:18
Konstruktorid on palju vaeva näinud, et täna müüdavad sisepõlemismootoriga autod oleks 10 aasta pärast amortiseerumise tõttu mahakantud.
Mina julgen väita, et viimase 5 aasta lõikes on autode kvaliteet tõusnud. Vähemalt selliste osas, mis mulle meele järele. Mul endal on 2014 a masin, millel läbisõit juba 305 Mm, kuid ei näita erilisi väsimuse märke. Kere korrosioonist rääkimatagi. Samas po duru možno i hui slomatj, suvalise masina võib sekunditega põhjalikult pekki keerata.

Ping, veel kord, ma ei leidnud viidet filmile endale.
Võibolla kuugel aitab: https://www.google.com/search?q=Who+Kil ... e&ie=UTF-8

Kvaliteet tõusnud selles osas, et auto omanik ei peaks nägema remondi vajadust liisinguperioodi lõpuni.
Aga kas pärast liisinguperioodi lõppu on võimalik autot remontida, pole enam autotootja investori asi.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas trebla »

Samas prooviks mõttes koostada elektriauto kasutaja profiili, kes laeb auto akusid päeval päikesest ja siis läheb öösel oma 30-t miili maha kärutama. Kuidagi keeruline või mis? Üldse mina oleks vait sellise tehnikaime puhul, kus kasutaja peab pidevalt kalkuleerima, millal ta sõidab, kaua ta sõita saab, kaua ja kus "tankimisega" tegeleda jne.
see on omaette teema ja selle jaoks on omaette foorum auto24 -s.(Elmo rent ja elektriauto mõttekus...46 lehekülge materdamist.)
Samas hetkel oleme seal kus iga viimane kui töötu nõuab, et inimõiguste hulka kuulub 2 rannapuhkust Vahemere ääres aastas + 1 mägedes aga seda 10 000 raha ei ole nõus välja käima, et 25+ aastaks suures osas oma energiakulud tasa saada. Ka need, kellel füüsiliselt on see ruum olemas kuhu neid paigaldada.
Ja kordan veel, et ülejääva ressursi saab müüa ühiskasutusse. Sarnane olla alguses olnud ka Uberi idee luua äpp mille abil saab samas suunas liikuvaid hääletajaid väikese raha eest edasi visata, tegelikkuses tõi kaasa massilise taksoäri, ehk siis hinnalanguse. Kui vanasti olin mures et Lennujaama sõit hakkas maksma juba üle 10 euri, siis viimati sain Boltiga 4,8.
Mis oleks analoogia põhjal igamehe päikesepaneelide mõju turule? Ja millisele turule?


Keegi ütles siin Rootsi kaabli kohta "Ainult mitte minu raha eest!"
Samas on kahju vaadata, kuidas sel suvel maksab meie tööstus kordi kõrgemaid elektrihindu kui Skandinaavia oma. Kui gigavatine kaabel maksab ka 800 miljonit eurot ja laseb läbi nimivõimsust 8000 tundi aastas, siis teeb see Eesti aastase elektritarbimise 8 TWh. See on 10 eurot kWh kohta ja mõjutab terve Baltikumi ja Soome hinnataset..
Paneeliomanikud peaksid muidugi hoopis selle kaabli puudumise üle rôõmustama....?
Või mitte? Kas kaabli puudumine viib suvised hinnad meil alla, veerohkus pole seal iga-aastane, saaks sinna kallilt müüa?
Viimati muutis trebla, 03 Aug 2020, 19:54, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Samas hetkel oleme seal kus iga viimane kui töötu nõuab, et inimõiguste hulka kuulub 2 rannapuhkust Vahemere ääres aastas + 1 mägedes aga seda 10 000 raha ei ole nõus välja käima, et 25+ aastaks suures osas oma energiakulud tasa saada.
Miks peaks 40 raha kuukuluga (~500 raha aastakuluga) inimene välja käima TÄNA 10 000 raha?
10 000 raha on ta 20 aasta energiakulud
10 000 raha tulevikuväärtus 20 aasta pärast konservatiivselt (5%) ~26 500 raha
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 03 Aug 2020, 19:20 Lihtne olnuks ju ilma keerutamata õige viide anda https://www.youtube.com/watch?v=Gg09fOoDbtE

Ma vaatasin selle video lõikude kaupa läbi, ei leidnud kahjuks midagi jalustrabavat, tüüpiline huvigrupi populistlik möga.
Autode kvaliteedi osas ei viitsi rohkem jätkata, jääme eriarvamusele, see pole siin ka autofoorum. Mõnes mõttes sa ise ka möönsid kvaliteedi tõusu, kui su sõnad kontekstist välja võtta, :).
Ei ole mul midagi keerutada sest pole ma seda filmi ise otsinud. Olen näinud seda täispikka dokumentaali ETV maksuvabalt kanalilt ja see Sinu viidatud SinuToru 15min. jupike pole küll see film.

Mind paneb hämmastama et pealtnäha tervemõistusega isikud ei hammusta läbi varasema väljalaskega elektriautode teema seoseid PV paneelidega, sest otsene seos on olemas tarbija maksustamise teemal.

Nimelt nende autodega oli võimalik sõita maksmata tee- ja energiamaksudega seotud riigimakse, kaasaarvatud käibemaksu. Riikide eelarvest moodustavad need maksud arvestatava osa. Ka energiakandjate hinnas on maksudel oluline osa.
Neid oli võimalik laadida elektrivõrgust või oma päiksepaneelidest või tuulegeneraatorist.
Auto- energiatööstus, pangad ja riikide maksusüsteemid ei saanud lubada, et sellised liikumisvahendid leviksid massiliselt. Need oli vaja varakult käibest kõrvaldada.

Sarnane seis tekkib kui massiliselt hakatakse oma isiklikku päikseelektrit salvestama ja avaliku elektrivõrgu kasutamine ning maksustamine muutub ennustamatuks. Riik tahab ju oma raha saada ning SKP vajab ka kasvatamist. Mingi hetk võib kodune PV majandus minna kontrolli alla (nagu metsakohina kodune tootmine).
(Austraalia foorumeid lugedes on arusaada, et seal käivad ametnikud katusteil olevaid paneele lugemas.)

Saksas energiamessil olen näinud ühe firma poolt pakutavat eramu energiahoiustamise lahendust, kus oli võimalik hoiustada energiat hoiustamisekadudeta aastaid. Energiat sai nende seadmes vabastada osade kaupa, näiteks 10kWh korraga.
Olen käes hoidnud Eesti teadlaste poolt loodud töötavat "piiramatu säilivusajaga energiasalvestuse konservi", millest saadavat energiahulka oli võimalus sujuvalt reguleerida, vastavalt vajadusele.
Analoogseid tehnoloogiaid on hulgim aga need seisavad pankade ja riikide rahalaekumiste huvide taga kinni sest kui arvestatav osa tarbijatest energiat ei osta, ei liigu raha. (Nagu postkontoritega, kui kui paberkirju ei saadeta siis pannakse postkontorid kinni.)

Euroopas oli üks selline tootja, kes tootis (komplekteeris) ka elektriautode seadmeid. Kasutati tööstuselektroonika komponente. Kuna varasemate mudelite elektriajamite elektroonika remondi kohta puudub praktiliselt igasugune legaalne tehniline tugi, siis olen ka ise sellise masina diagnostikaga tegelenud ning näinud mis nende moodulites sees kasutusel on. Kirjutan minevikus, sest pärast ühte pankrotti hakati kasutama standardiseeritud, maksustamist võimaldavat elektroonikat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Micro-Vett

Algusaegadel toodeti selliseid autosid mida näiteks ehitusmees, santehnik või potsepp sai objektil laadida (makse maksmata elektrivõrgust) Fiat Fiorino MicroVett:
https://www.auto24.ee/used/2760569?id=2 ... _missing=1
https://www.google.com/search?bih=937&b ... ent=psy-ab

Laiemalt on tuntud Fiat500e : https://www.google.com/search?q=fiat+50 ... e&ie=UTF-8 kuna seda on palju müüdud USAs. Selle vanemaid versioone sai ka maksuvabalt laadida.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_500_(2007)#500e
Ka Vene leidurid on neid masinaid netis kajastanud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 03 Aug 2020, 19:50 ... Miks peaks 40 raha kuukuluga (~500 raha aastakuluga) inimene välja käima TÄNA 10 000 raha?
10 000 raha on ta 20 aasta energiakulud
10 000 raha tulevikuväärtus 20 aasta pärast konservatiivselt (5%) ~26 500 raha
Kas selle "40" sees on ka eluruumi aastakütte ja sooja vee tegemise kulud?
Kasuta energiateemas arvutuses ikka koguenergiat.

Kui võtta analoogijaid 20 aasta taguse ajaga, siis võib juhtuda, et 20 aasta pärast saab selle 26 000 eest osta paari saapaid ja mõne kilo sinki.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kas selle "40" sees on ka eluruumi aastakütte ja sooja vee tegemise kulud?
Kasuta energiateemas arvutuses ikka koguenergiat.

Kui võtta analoogijaid 20 aasta taguse ajaga, siis võib juhtuda, et 20 aasta pärast saab selle 26 000 eest osta paari saapaid ja mõne kilo sinki.
Selle 40 sees on minu enda eramu (160m2) ja abihoone (suvemaja) koguelekter, sh elektrisaun ja elektritoitel / soojusvahetiga sundvent
Kütab ja sooja vett teeb gaas...

Järgmist märkust ma ootasin ja vastan sellele järgnevalt:

- Aga mis siis kui TÄNA 10 000 raha maksev süsteem maksab aasta pärast 5000
- Aga mis siis kui elektri hind langeb 50% võrra
- Aga mis siis kui PV entusiaste koguneb kriitiline hulk ning neile kehtestatakse maksud
- Aga mis siis kui tulevikuväärtus pole 26 000 raha vaid 260 000 raha

Kõik minu toodud "riskid" kuuluvad samasse kategooriasse Sinu toodud "riskiga"
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 04 Aug 2020, 00:05
Kas selle "40" sees on ka eluruumi aastakütte ja sooja vee tegemise kulud?
Kasuta energiateemas arvutuses ikka koguenergiat.

Kui võtta analoogijaid 20 aasta taguse ajaga, siis võib juhtuda, et 20 aasta pärast saab selle 26 000 eest osta paari saapaid ja mõne kilo sinki.
Selle 40 sees on minu enda eramu (160m2) ja abihoone (suvemaja) koguelekter, sh elektrisaun ja elektritoitel / soojusvahetiga sundvent
Kütab ja sooja vett teeb gaas...

Järgmist märkust ma ootasin ja vastan sellele järgnevalt:

- Aga mis siis kui TÄNA 10 000 raha maksev süsteem maksab aasta pärast 5000
- Aga mis siis kui elektri hind langeb 50% võrra
- Aga mis siis kui PV entusiaste koguneb kriitiline hulk ning neile kehtestatakse maksud
- Aga mis siis kui tulevikuväärtus pole 26 000 raha vaid 260 000 raha

Kõik minu toodud "riskid" kuuluvad samasse kategooriasse Sinu toodud "riskiga"
Ka gaasi hinnas sisaldub nii gaasi enda hind ja riigimaksud, ehk see on samasugune energia mis on arvestusest välja jäänud. Seni kuni ei suuda ise gaasi toota või puurida aitad ikkagi riigi SKPd tõsta ja maksad.
(Võimalus on on ka oma krundil PV energiat toota ja saadud summa eest gaasi või pelleteid osta.)

(Olen kuulnud, et osavad mehed oskavad ka oma krundil maa seest kütteks sobivat gaasi välja imeda ning Rootsis on õnnestunud oma küttearveid "salaja" vähendada. Uuri seda.)

-) Ka täna 10 000 eest ostetav katlamaja või kivikatus maksab aasta pärast palju vähem, kui seda müüa tahta aga see ei tähenda, et neid asju selle raha eest osta saab, sest paigaldaja lapsed tahavad ka sinki süüa.
(Oli aeg kus kipsplaadi seinapanek oli kordades kallim kui sein krohvida aga hetkel ei saa tolleaegse kipsplaadiraha eest midagi.)
-) Liinide firmal ja riigil on planeeritud papp vaja kokkukoguda , ehk väga naiivne on loota, et nemad oma osast loobuvad ja kogusumma väheneks. Juba praegu ületavad igasugu maksud energiakandjate enda hinda.
-) Hüpoteetiliselt kindlasti kunagi kehtestatakse maks mis on proportsionaalne energia kasutamisega, ehk võidavad need kes juba praegu oskavad vähemaga hakkama saada ja panustavad sellesse.
Aga hetkel on vägagi aktuaalselt EU laual plaan maksustada fossiilkütuste kütteks kasutamine. Ka gaas on fossiilkütus ja seega soovitan ka gaasihinna arengul silma peal hoida EU kivisöeenergia kasutamise vähendamisega seoses. Kuna Venes on nafta müügi tulud vähenenud, siis on arvata et ega gaasi hind kauaks samaks ei jää sest Siberlased tahavad ju ka sinki süüa.
-) Kui see number on 10 aasta pärast 260 000 siis see on hüperinflatsioon ja sandaalid vast saab aga sinki enam mitte.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 04 Aug 2020, 01:03 Mida tähendab elektriauto maksuvaba laadimine?
Kuna autokütuse hinnas sisalduv aktsiis (teemaks) väheneb elektriautode arenguga siis kõigil tänapäeval legaalselt müüdavatel elektriautodel on sisse ehitatud võimalus teemaksu kogumiseks. Vanematel seda ei olnud.
Uuematel masinatel saab maksustada ka oma PV paneelidest toodetud ja teeliikluses kasutatud energiat.
Kuna tänapäeval peavad kõik müüdavad autod olema varustatud distants andmevahetussüsteemiga, siis kõiki uusi autosid on võimalik distantsilt maksustada kui selleks vajadus tekkib.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 04 Aug 2020, 01:13 Elektriauto ei maksa hetkel taristu kasutamise maksu (aktsiisi). Kui sellele elektrile kärutada peale 300 % maksukoormus, nagu praegu vedelkütusega, mis laulu siis lauldaks? Talvel sama viidatud Fiati köetakse 5 kW bensiiniahjuga. Vedelkütusega autol läheb selleks mootori jahutussüsteemi antav jääksoojus. See kulu unustatakse alati elektrikate promomisel vaikselt ära. Osad nihverdavad küll seda kulu paremaks soojuspumbaga, kuid see on jälle tehniliselt kapriisne lahendus.
Kui eeldada, et elektrikärusid pole võimalik panna taristu ülalpidamiseks aktsiisi maksma, siis mina ka käsiksin need kokku korjata ja pressi alla saata, :P

Ja lisaks tööandja tagant elektri varastamine nn maksuvaba elektri nime all? Lahe lugu.
Vanemad elektrikad juba lähevadki "pressi alla" sest võimatu maksustada.
Uuematel elektrikatel kasutatakse ka mootori ja inverteri töös tekkiv jääksoojus salongi kütteks.
Elektrikad peavad olema talvel "kogu aeg juhtme otsas" et akud ära ei külmuks sest külmunud LiIon akudes olev aktiivaine muutub regeneeriva pidurdusega metalliks ja akud riknevad.
Kasutusjuhendis on kirjas et ka suvel peab ettenähtud intervalliga autot laadima, isegi kui auto seisab ja ei kasutata.
(See esimene suur partii elektrikaid mis Eestisse talvel toodi, seisis mitu kuud talvel platsil talverehve oodates ja kõigil neil külmusid akud ära. Aga need soendati üles ja sõidavad isegi senimaani.)

Hiljuti kirjutas inimene Itaaliast, et seal on tänava kiirlaadijast elektrikat laadida kallim kui vedelaga sõita ja lisaks võib lisanduda ka laadimisele kuluva aja eest parkimistasu.
0,7eur kWh on euroopa kiirlaadijates tavaline.
Tall-Tartu maantee Viljandi risti kiirlaadija kWh hind on ka poole euri tuuri.

1kWh hind tänavalaadijas Itaalias:
0,4eur - Type2
0,5eur - kuni 50kw võimsusega laadides
0,79eur - üle 50kW võimsusega laadides.

(Sellest annab aimata, et kodus oma PV paneelidega oma elektrikat laadida võib varem kasumlikumaks osutuda kui aimata oskame. Elektrimootorrattale on võimalik juurde osta lisaaku, et üks aku kodus laeb kui teisega tööl oled.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 04 Aug 2020, 01:21 .... su reklaamitud F Morinol...
.... Eelnevalt kritiseerisid, et justkui autode kvaliteet oleva muutunud niruks- ...
Ma pole midagi kiitnud, laitnud, kurtnud ega reklaaminud.
Need on ainult konkreetsed faktid mida olen nentinud ja lootnud nendega kellegi silmaringi avardada.
Loodan, et ise olen küllalt arenemisvõimeline, et progressis oma nägemusega oma pensionifondiga mitte miinusesse jääda.
Vastan küsimustele, kui vastust tean ja püüan teemas püsida.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas trebla »

minu viidatud autofoorumis on seda ja kõiki muid küsimusi 7 korda edasi ja tagasi lahatud...

miks te ei paku välja kõige lihtsamat maksustamisviisi... lähed ülevaatusele ja maksad vahepealse läbisõidu pealt maksu ära...5 senti km näiteks..(see on see summa mille võrra elektriauto täna vähem maksustatud on)?
Oled veel õnnelik, et said pool aastat maksepuhkust... bensuga maksad maksu enne sõitma hakkamist...

Kuskil aasta paar tagasi jäi mulle silma miski eurodirektiiv et väiketaastuvelektritootjaid ei tohi maksustada ja kes juba maksustavad, peavad selle lõpetama...

Minu tööandja lubab töö juures elektriautosid tasuta laadida...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ping...

Mis puutub siia gaasi hind, gaasi maksud jms gaasiga seonduv?

Kui Sa soovitad mulle investeerida PV-sse, et seda müüa ja sellega maksta gaasi eest siis mina pean seda "lolluseks kuubis" ja seda saab arvutustega tõestada

"Riskid" tõin välja seetõttu, et Sina viitasid "riskile" - "riskid" kehtivad mõlemat pidi

Investeering PV-sse EI OLE finantsiliselt / majanduslikult tasuv (eramu kontekstis) - see on käsitletav hobina
Viimati muutis xxx111, 04 Aug 2020, 08:48, muudetud 1 kord kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tegelikult mitmed talunikud (peamiselt saksas) toodavadki biogaasi autodele ise. Turul liigub lausa valmisseadmed 5 kohalise numbri eest, kus niidad heina ja seasita kile alla ning sealt imetakse kompressoriga tekkinud metaan otse paaki. Ja tavaline CNG gaasiauto. Eestis lubas maksuamet kohe mingi seaduse välja mõelda, kui eesti talunik julgeks ketserliku idee kasutusele võtta! Obrok aktsiisi näol jääb ju maksmata...
Ka see on õige -täna ei maksa elektrikärude omanikud autoteel sõitmise eest makse, mida tavaautod peavad. Kui see aktsiis lisataks siis poleks elektrikäru enam ühestist otsast perspektiivne.
Samuti mõned üksikud ettevõtjad toodavad omale elektrit ja sooja tavaliste avariigeneraatoritega - veesärk on hoone küttesüsteemiga ühendatud. elekter jällegi ilma maksudetta. seejuures saab isegi juristide abiga maksuvabalt diisli sisse osta... (see teema on liiga keerukas, et foorumis lahata)
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas laurit »

ping kirjutas: 04 Aug 2020, 01:59 Tall-Tartu maantee Viljandi risti kiirlaadija kWh hind on ka poole euri tuuri.
0,36 € kWh. Suht sageli kasutanud seda.

Peres on kaks elektriautot.
Viki2
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Aug 2020, 08:56
On tänanud: 2 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas Viki2 »

Päikesepaneelide kasuteguri suurenemise areng on olnud üsna aeglane
chart_solar_pv-efficiency.gif
chart_solar_pv-efficiency.gif (9.84 KiB) Vaadatud 1524 korda
kuid nende hinna langus on olnud viimase
viie aasta jooksul oluliselt kiirem -
fall-in-solar-prices-chart-1.png
Eks see hinna langus ongi lisaks mitmesugustele toetustele päikesepaneelide
laialdase leviku aluseks. Tänu päiksepaneelidele tekib ka ilmselt võimalus minna
akude kasutamiselt üle vesiniku kasutamisele kütusena. Meil Eestis on vesiniku
teemale seni vähe tähelepanu pööratud kuid vesinik on diisli ja bensiiniga võrreldes
väga kerge kütus ja ilmselt on lähitulevikus asendamas diisli bussides, veoautodes, rongides
ja laevades.
https://www.youtube.com/watch?v=ael-31dOULY

hydrogen truck.jpg
hydrogen truck.jpg (37.78 KiB) Vaadatud 1524 korda
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 03 Aug 2020, 19:50 Miks peaks 40 raha kuukuluga (~500 raha aastakuluga) inimene välja käima TÄNA 10 000 raha?
10 000 raha on ta 20 aasta energiakulud
10 000 raha tulevikuväärtus 20 aasta pärast konservatiivselt (5%) ~26 500 raha
Kuna tekstis süsteemseid energiaühikuid kirjas pole, siis näen siin ainukese põhjusena soovi olla "naabrist parem", kuigi selle soovi realiseeriks kindlasti uhkemini katusepleki ülekuldamine.

Tuletades 500 rahasest aastakulust aastase ligikaudse energiakulu, alusel arvaks, et optimaalne oleks sellisele elamisele umbes 3500 eur maksumusega seade.
(Puudulike algandmete alusel tehtud arvestused annavad ka valed vastused.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kuna tekstis süsteemseid energiaühikuid kirjas pole, siis näen siin ainukese põhjusena soovi olla "naabrist parem", kuigi selle soovi realiseeriks kindlasti uhkemini katusepleki ülekuldamine.
Pole mingit soovi olla naabrist parem
Selle 40 sees on minu enda eramu (160m2) ja abihoone (suvemaja) koguelekter, sh elektrisaun ja elektritoitel / soojusvahetiga sundvent
Kütab ja sooja vett teeb gaas...
Kui Sa soovitad mulle investeerida PV-sse, et seda müüa ja sellega maksta gaasi eest siis mina pean seda "lolluseks kuubis" ja seda saab arvutustega tõestada
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas Prill »

Eks see natuke hobiteema ole, kus majanduslik "tasuvus" ei pea alati olema eesmärk omaette. Näiteks tean mitut inimest, kes 30 000 kellade-viledega auto asemel ostavad 70 000 maksva, millega ei liikle 2x kiiremini ega pole seal midagi 2x paremat - täiesti ebaratsionaalne rahakasutus.
Ehitus ei erine sellest, üks saab oma häda tehtud 65€ vesiklosetil, teisele sobib 6500€ kullatud-karratud istumine, aga majanduslik mõtlemiskoht, tasuvus, mõistlikus. Veel veidramaks läheb, kui tausta avada, kus see 65€ potil istuja istub just sellel potil seepärast, et ei saa kallimat potti omale lubada, reformierakondliku teesi järgi saa lubada, sest on laisk ja rumal või mõlemat korraga, aga 6500€ ebaratsionaalselt kallil potil istuja jällegi oskab elada, on nutikas ja usin :grin:
Olgem enda vastu ausad, enamus meist elaks palju ebaratsionaalsemalt, kui rahakott lubaks.
Päikesepaneelid ei ole erand, mõni mees laob tänavaäärsesse uhkesse aiaehitusse 30 000€ aga 10 000€ paneelid oleks raiskamine. Pole selles majanduslikus vaates ehitusega seonduvas ratsionaasus-tasuvus sugugi prioriteet.

Kunagi omale ostetud lobudikku remontisin, samuti osa soovitajaid laitis paksema soojustuse mõtte maha, et paned sinna soojustuse alla tuhandeid magama, selle raha eest lisa 1-2 ruumi puid kütteperioodil ei maksa pea midagi - saad sama raha eest kümnendeid sooja. Aga täna 18 hiljem ma ei taha puudega üldse kütta, küttepuudega jändamine on tülikas ja täna ka enam odav mitte, tahaks miskit mugavat soojuspumpa, kui see soojustus ainult nii nigel poleks...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Eks see natuke hobiteema ole, kus majanduslik "tasuvus" ei pea alati olema eesmärk omaette.
Täiesti nõus...
Olgem enda vastu ausad, enamus meist elaks palju ebaratsionaalsemalt, kui rahakott lubaks.
Jälle täiesti nõus...

Kuid minu arust aetakse segi "heaolu / mugavuse parandamine", hobitegevus ja investeeringud
Investeeringuna saab käsitleda vaid tulu / kasu toovat rahapaigutust
Endale korteri / maja ostmine, parendamine, auto ostmine jms ei ole investeering kui sellega ei kaasne otsene tulu. Subjektiivselt võib "tulu" kajastuda küll Sinu enda rahulolus... Finantsilise tuluga ei ole sel aga midagi pistmist...
Investeerigu tasuvust (või mitte tasuvust) saab hinnata võrdluses a-la "ei tee midagi" - tulud / kulud sellised, teen var 1 järgi - tulud / kulud sellised, teen var 2 järgi - tulud / kulud sellised
Ja investeeringu hindamise juures ei pääse mööda raha erinevast väärtusest ajas
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas trebla »

kunn24 kirjutas: 04 Aug 2020, 12:02 Sa paned ühte patta emotsionaalsed ja ratsionaalsed (tehnilised) kriteeriumid. Kallim auto reeglina omab paremat varustust, materjale, disaini ja paremat sõidumugavust.
Me ei saa üle ega ümber sellest, PV kasutegur koos inverteriga on vaid 0,15 kanti ja saadud nn kõrgema kvaliteediga elektrienergiat on sel kombel täiesti jabur muuta madalama kvaliteediga energiaks (soojus) tagasi. Kui päikese abil tahta kütteks soojust, tuleks paigldada torukollektorid ja paneelid unustada. Kui siiski tahta ka elektrit, tuleks kasutada kombineeritud paneele, kuid ma ei tea, et selliseid üldse saada oleks. See täidab ka seda ülesannet, et paneele veega jahutataks.

Sinu kommentaar on eriti.. hm... kahepalgeline.., et ühest küljest kahetsed "ainult 15% " päikeseenergia otse kohapeal elektrienergiaks muundamise kasutegurit (või on paneelide pind piiratud?) ja teisest küljest soostud juba ette vabandatavaks lugema suuremat ja raskemat autot, mis liigutab enamasti vaid 5 % kasulikku koormust omaniku lihakeha näol ja kasutab selleks sajandite jooksul ruutkilomeetritele langenud päikeseenergia poolt salvestatud süsivesinikukontsentraati. Nafta tekkimiskiiruse kohta andmed puuduvad, aga ka ise võib üle kontrollida, palju saab biokütust pindalaühikult tänaste tehnoloogiatega.
Kuskil oli võrdlus, et hektarilt põllumaalt sõltuvalt kasutatud tehnoloogiast aastas saadava biokütusega sai sõita 30 000 - 60 000 km.
Kui aga katta hektar (ja see ei pea olema viljakandev) päikesepaneelidega, läbiks elektriauto 3 miljonit kilomeetrit.
Rehkendasin kord netist otsitud andmetega ka Eesti kohta üle...energiavõsa juurdekasv on kuskil antud ja paneele arvestasin 1/3 kattega ja selline umbes 100 kordne vahe tuli ka minul.

Kas igal tänasel autoomanikul on see hektar, millel rapsi kasvatada, et 20 000 km saaks aastas läbi ajada?
see oleks õige jätkusuutlikkus, kui toodad oma kütuse jooksvalt ise, mitte ei ammuta muid varusid.

Elektriautol on selleks vaja 4000 kWh milleks tarvis 4 kWp ehk 20 m2 paneele mis 1/3 kattega mahuvad 60 m2 lamekatusele. Aiapinda polegi vaja raisata...seal kasvatad kartuleid.
Korterielanikule muidugi jääbki nii vaid elektrijalgratta variant.

Neid kombineeritud paneele üritas keegi ka aretada..
Aga kuigi see on tõsi, et soojaveepaneelidega saad ruutmeetrilt sinna langevast päikesekiirgusest reklaamide põhjal kätte kuni 800 W ehk 80 % (PV 20 % vastu) ja see märgitakse uhkelt ja õigusega ka paneeli nimivõimsuseks, siis peetakse ka ülemaailmset statistikat selle kohta kui palju seadmeid on paigaldatud ja kui palju energiat toodetud. Ja kui toodang võimsusega jagada, siis PV vatt toodab maailmas keskmiselt 1,1 kWh aastas aga soojaveepaneelivatt 0,8 kWh (tuulikuvatt tootis 2,2 kWh).
Sooja vee suvist ületoodangut lihtsalt pole sul kuhugi panna, elektri aga saad alati võrku maha múüa... pärast ostad saadud raha eest veidi tagasi ja teed soojuspumbaga nii palju kui vaja.
Šveitsis ja saksas küll aretatakse ka suvesoojuse talveks salvestamist....
Viimati muutis trebla, 04 Aug 2020, 21:42, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

see oleks õige jätkusuutlikkus, kui toodad oma kütuse jooksvalt ise...
Makromajanduslikult totaalselt vale lähenemine...
Kehtib vaid juhul kui rahuldume elatustaseme langusega...
elektri aga saad alati võrku maha múüa...
Jällegi, indiviidina võid Sa nii mõelda...
Makro pilti vaadates pole Sinu PV elektrit kellelgi vaja - Sinu ülalpidamine võrgus on täiesti mõttetu ja liiga kallis
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas trebla »

mitte ei saa aru, miks?

kas pooldad tsentraliseeritud lähenemist, et ainult üks tehas tootis kuuendikule planeedil ühte sorti pistikupesa ja ma pidin selle ühe pesa 6 kvartalit ette tellima, ning siis kvartal enne tähtaega sain "ümberjaotamispaberi", et see minu pesa lükkub 2 kvartalit edasi....
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

mitte ei saa aru, miks?
Ma saan aru, et Sa ei saa aru...
Majanduskasvu põhimootor on tarbimine - ärme arutle selle üle kas see on "hea või halb, jätkusuutlik või mitte, keskkonnasäästlik või mitte"
Kui me lepime kokku, et peame olema "jätkusuutlikud, keskkonnasäästlikud, vähem tarbima" jms - mis iganes need väljendid ka ei oleks siis paratamatult tuleb leppida elatustaseme langusega - jällegi, pole mõtet arutleda kas see on hea või halb
Võta korra ette majanduslehed ja vaata mida tegi paar kuud koroonat majandustele...
Kuid kõige selle juures mõtleks ma proportsioonidele (EL vs muu maailm)
Ehk piltlikult öeldas kas EL mitte oma eesmärkidega ning eriti eesmärkide saavutamise vahenditega ei tapa oma tootjate viimsetki konkurentsivõimet? Maksustame kõik surnuks?
Kust on pärit suurimad / kasumlikumad ettevõtted?
kas pooldad tsentraliseeritud lähenemist, et ainult üks tehas tootis kuuendikule planeedil ühte sorti pistikupesa ja ma pidin selle ühe pesa 6 kvartalit ette tellima, ning siis kvartal enne tähtaega sain "ümberjaotamispaberi", et see minu pesa lükkub 2 kvartalit edasi....
Selgita palun millisest kohast Sa sellise mõtte välja lugesid?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas trebla »

Miks sa nimetad tarbija lähedal asuvat väiketootmist ebavajalikuks?
Sama loogika põhjal tuleb ka väiketarbija nimetada mõttetuks, sest tarbimine tarbimine ja tootmine peavad teatavasti alati olema tasakaalus....
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Miks sa nimetad tarbija lähedal asuvat väiketootmist ebavajalikuks?
Kontekstist väljas...
Ma viitasin sellele, et kui teha nii:
see oleks õige jätkusuutlikkus, kui toodad oma kütuse jooksvalt ise...
siis panus majanduskasvu on 0 (konkreetses kontekstis)
Vasta