Kaitsmetest

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
16A
külaline

Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas 16A »

Tere!

Selline küsimus, et elan korteris ja millegipärast lööb pistikud välja, kui veidikene rohkem asjut aga on.
Täna siis lõi täiesti korgi puruks.. ostsin kohe mitu 16A automaatkaitset ja hakkasin seal kapis ringi vaatama.. avastasin, et üks kaitsmetest oli hoopis 10A ja 2tk olid mingid tundmatud tavalised korgid.

Panin 10A kaitse aseme ka 16A automaatse.. ja nüüd hakkasin mõtlema, et kas see oli ikka hea mõte?
Ei taha küll, et midagi seal katki läheks või läbi põleks. Oskab ehk keegi nõu anda, kas nii on mõistlik ja/või mis ma peaksin tegema edasi?

Kõike head,
Jaan
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Ei, see ei olnud hea mõte.
Peaks konsulteerima elektrialal pädeva inimesega- millistele koormustele on süsteem ehitatud, tema seisukord ja vastavus tarbimissoovidele?
A16
külaline

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas A16 »

Olgu nii, ma panen siis 10A tagasi sinna igaksjuhuks..

Seisukord tundub täitsa enamvähem, aga teistele küsimustele ei oska vastada.. ma parem leian kellegi asjalikuma, kes teab vastuseid nendele küsimustele.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas vtl »

Imelik kirjutas:Ei, see ei olnud hea mõte.
Peaks konsulteerima elektrialal pädeva inimesega- millistele koormustele on süsteem ehitatud, tema seisukord ja vastavus tarbimissoovidele?
Elektrialal pädeva inimesega konsulteerimine on loomulikult asjalik soovitus ja lubatust suurema nimivooluga kaitsmeid ei tohiks ka kasutada.

Aga Imelikule kommentaariks:
Kui inimene ise kaitsmeid vahetas, siis selle järgi oletan, et tegu on keeratavate sulavkaitsmetega, mille asemele pandi keeratav kaitseautomaat.
Vanasti oli vähemalt teoorias nii, et kaitsmepesa põhjas oli keraamiline mutter, mille sisemise ava läbimõõt välistas lubatust suurema nimivooluga kaitse sissekeeramise. Ehk mida suurem vool, seda jämedam oli kaitsme alumine ots. Seega kui see 16A automaat sinna sisse läks, siis...
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Imelik »

vtl kirjutas: Imelikule kommentaariks:
Seega kui see 16A automaat sinna sisse läks, siis...
Ega ma nüüd ei saandki aru- sisaldas kommentaar soovituse minule või teemaalgatajale, või
kontrollib kasutaja vtl lihtsalt mu teadmisi?
Kommentaariks. Piiraja või vastav põhjakontakt on küll "lolli kaitse", kuid ei lahenda probleemi...
16A kirjutas:...millegipärast lööb pistikud välja, kui veidikene rohkem asjut aga on.
Täna siis lõi täiesti korgi puruks. ...ostsin kohe mitu .... mingid tundmatud tavalised korgid ...Seisukord tundub täitsa enamvähem
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas vtl »

Imelik kirjutas:
vtl kirjutas: Imelikule kommentaariks:
Seega kui see 16A automaat sinna sisse läks, siis...
Ega ma nüüd ei saandki aru- sisaldas kommentaar soovituse minule või teemaalgatajale, või
kontrollib kasutaja vtl lihtsalt mu teadmisi?
Oehh. Teeme siis puust ja punaseks

Elektrialal pädeva inimesega konsulteerimise soovituse soovitus ehk toetus Sinu soovitusele oli mõeldud teemaalgatajale.

Kaitsekorkide piiraja kommentaar oli mõeldud Sulle ehk foorumlasele Imelikule. Ehk kui 16A kaitse sinna sisse läks, küllap siis oli see sinna ka ette nähtud.

Minu väide põhineb sellel loogikal, et vaevalt et keegi kõigepealt eemaldas (või vahetas välja) piiraja ja siis pani väiksema, 10A kaitse tagasi. Pigem sattus see 10A kork sinna 16A auku kiire asendusena parema puudumisel.
Imelik kirjutas:Kommentaariks. Piiraja või vastav põhjakontakt on küll "lolli kaitse", kuid ei lahenda probleemi...
Millist probleemi see "lollikaitse" ei lahenda? Muide, kes teisele ütleb, see ise on.
Imelik kirjutas:
16A kirjutas:...millegipärast lööb pistikud välja, kui veidikene rohkem asjut aga on.
Täna siis lõi täiesti korgi puruks. ...ostsin kohe mitu .... mingid tundmatud tavalised korgid ...Seisukord tundub täitsa enamvähem
Korgi puruksminek ei peegelda kuidagi elektsisüsteemi seisukorda, vaid ainult konkreetse kaitsme kehva kvaliteeti.
Viimati muutis vtl, 20 Okt 2014, 18:16, muudetud 1 kord kokku.
Külaline
külaline

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl kirjutas:
Imelik kirjutas:Ei, see ei olnud hea mõte.
Peaks konsulteerima elektrialal pädeva inimesega- millistele koormustele on süsteem ehitatud, tema seisukord ja vastavus tarbimissoovidele?
Elektrialal pädeva inimesega konsulteerimine on loomulikult asjalik soovitus ja lubatust suurema nimivooluga kaitsmeid ei tohiks ka kasutada.

Aga Imelikule kommentaariks:
Kui inimene ise kaitsmeid vahetas, siis selle järgi oletan, et tegu on keeratavate sulavkaitsmetega, mille asemele pandi keeratav kaitseautomaat.
Vanasti oli vähemalt teoorias nii, et kaitsmepesa põhjas oli keraamiline mutter, mille sisemise ava läbimõõt välistas lubatust suurema nimivooluga kaitse sissekeeramise. Ehk mida suurem vool, seda jämedam oli kaitsme alumine ots. Seega kui see 16A automaat sinna sisse läks, siis...
See 'vanasti' käib nüüd juba nii 20 aasta taguse olukorra kohta küll ja täiesti õigustatult.
Enne seda, ehk nõuka-aja kohta peaks kasutama siis vähemalt sõna "ennevanasti"
:thumbsup:

Kas need keraamilised eri suurusega mutrid vene ajal kah kasutusel olid?
Ma pole küll teab mis väga tihedalt praktiseeriv elektrik, aga enne kapitalistliku korra tulekut selliseid asju küll polnud näinud.... :scratch:
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas vtl »

Külaline kirjutas:Kas need keraamilised eri suurusega mutrid vene ajal kah kasutusel olid?
Ma pole küll teab mis väga tihedalt praktiseeriv elektrik, aga enne kapitalistliku korra tulekut selliseid asju küll polnud näinud.... :scratch:
Mina olen neid mutreid kohanud sügaval nõukaajal nii reaalelus kui erialakirjanduses.
Kapitalistlik kord jõudis minuni juba koos DIN liistule paigaldatavate kaitseautomaatidega.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Imelik »

vtl kirjutas:Oehh. Teeme siis puust ja punaseks
Kaitsekorkide piiraja kommentaar oli mõeldud Sulle ehk foorumlasele Imelikule. Ehk kui 16A kaitse sinna sisse läks, küllap siis oli see sinna ka ette nähtud.
Nii et siiski ka õpetussõnad mulle.
Ole tänatud!
vtl kirjutas: Minu väide põhineb sellel loogikal, et vaevalt et keegi kõigepealt eemaldas (või vahetas välja) piiraja ja siis pani väiksema, 10A kaitse tagasi. Pigem sattus see 10A kork sinna 16A auku kiire asendusena parema puudumisel.
....Mina olen neid mutreid kohanud sügaval nõukaajal nii reaalelus kui erialakirjanduses..
Väited stiilis- "vaevalt", "pigem" "küllap", "olen/ei ole kohanud" või "ei saa olla" (täpselt ei mäleta eelmist sarnast sõnakasutust)- ei ole ka eriti väited, pigem arvamus.
"Loogika" eelduseks on 3 tingimust- a) kõik kaitsmepesad on kalibreeritud
b) vahetaja eksis või ei tuvastanud nimivoolu
c) vahetaja vahetab proovimise teel-mahub ei mahu
Kommentaar. Tingimused a ja c ei vasta tõele, tingimus b on võimalik kuid ei tohiks olla korduv.
vtl kirjutas: Millist probleemi see "lollikaitse" ei lahenda? Muide, kes teisele ütleb, see ise on.
Loe eelmisest kommentaarist- milline tingimus ei tohiks olla korduv?
Aitüma. Muidu jutumärkides olev nimetus on üldine rahvapärane termin asja sisu kohta ja ei pea silmas konkreetset persooni (oli käibel aastaid tagasi ja tulenes vene keelest).
vtl kirjutas:Korgi puruksminek ei peegelda kuidagi elektsisüsteemi seisukorda, vaid ainult konkreetse kaitsme kehva kvaliteeti.
Hea et Sa spetsialist oled. Seega...
...millegipärast lööb välja, ostan kohe mitu, mingid tundmatud, täitsa enam-vähem
... on kaitsme kehva kvaliteedi süü?
Ei olegi plaanis vaidlusse laskuda, aga edaspidi postita palun oma eksperthinnang
iseseisva arvamusena (ilma seda minu kasutajanimega sidumata)!
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas vtl »

Imelik kirjutas:Ei olegi plaanis vaidlusse laskuda, aga edaspidi postita palun oma eksperthinnang
iseseisva arvamusena (ilma seda minu kasutajanimega sidumata)!
Ma EI postita siia foorumisse anonüümsete kasutajate ebamäärse kirjelduse peale mitte mingisugust "eksperthinnangut", vaid võtan seda kui lobanurka. Paluks enne, nüüd ja edaspidi kõiki minu seisukohti võtta ainult isikliku arvamusena, mis ei pretendeeri absoluutsele tõele ning selle nõu järgimine on omal riisikol. Olgu siis need "hinnangud" teiste kasutajanimedega seotud või mitte, mina ei võta endale mitte mingisugust vastutust võimaliku järgneva kahju eest.

Ainus asi, mida on minu jutus mõtet tõsiselt võtta, on teemaalgatajale kirjutatud soovitus pöörduda spetsialisti poole.

PS. Mina keeraksin sinna süüdimatult 16A korgid sisse ja kasutaksin südamerahuga. Kui maja maha põleb, siis oligi tarvis vahetada.
A16
külaline

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas A16 »

Härrased, võtame nüüd sõbralikumalt.

Tänan teid vastuste eest, aga ma igakjuhuks tegin paar pilti, et näidata, mis seis on.

Tegin väikse galerii, mida saab vaadat siit: http://imgur.com/a/JFbvt

Must kork on 10A ja valge on uus 16A automaat.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Kas need juhtmed, mille otsad pildilt paistavad, ka sellele 16 amprile vastu peavad?
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Scott »

Pilti võinuks teha ka sellest pesast ilma 16A kaitsmeta.

Nimelt samasugune kaitsmepesa keraamilise piirajaga - suurem kaitse jõuga sisse keeratud, ei andnud ühendust, uuesti välja, piiraja tükid seejärel elektrikapi põhja pühitud ning suurem "kork" uuesti pessa. Ja ilma piirajata keera sinna või 32A kaitse asemele.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Imelik »

A16 kirjutas:Härrased, võtame nüüd sõbralikumalt.
Tänan teid vastuste eest, aga ma igakjuhuks tegin paar pilti, et näidata, mis seis on.
Tõe huvides. Pesa kus asub 10A kaitse on kalibreeritud 16A-le. Kas kalibreering on õige?- ei ütle see pilt mitte.
Tee pilt kogu kilbi sisust ja ukse siseküljest!
Külaline
külaline

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Külaline »

MITTE MINGIL JUHUL ära lükka päris suvaliselt 16A korki taha.

Enne tuleb kindlaks teha:
1. Korteri juhtmete juhi materjal - Alumiinium/vask
2. Juhtmete juhtide läbimõõt
3. Kuidas on elektrisüsteem lahendatud? Mitu kaitset/korki kokku, mis nende all asuvad?
4. Kas süsteem on kaitsejuhiga (kolla-roheline juhe, kokku 3 juhti)? Kui osaliselt, siis mis määral?

Juhtmete läbimõõdust ning materjalist sõltub lubatav koormus. Ehk saad leiad vastuse mõnelt paistvalt juhtmelt. Parem oleks, kui lisad pildid.


Korkide väljalöömise tüüpilised põhjused:
1. Liiga suur koormus
2. Mingi seadme rike/ülepinge

(Juhul kui ostetud kaitsmed ei sobi, võid liigsed kaitsmed tšeki alusel poodi tagasi viia ning need sobivate vastu vahetada.)

Tüüpiliselt kasutatakse 6A (või 10A) kaitsmeid valgustusel, 16A pistikupesadel.

Soovid saada lihtsalt ning kiirelt asjalikku ja usaldusväärset nõu? Tee paar eelnevat punkti selgeks, otsi netist või ajalehest paari kogemusega elektriku/elektrisüsteemide projekteerija numbrid, tee paar kõnet, saad vastused kiirelt kätte. Paljud elektrikud on nõus lahkelt tasuta nõu jagama.

Piltidel paistab, et süsteem on selles mõttes enam-vähem korralik, et puudub rooste veneaegsetel süsteemidel ning otseselt ohtlikke juhtmed silma ei hakanud. Küll aga tekitas küsimusi 1. pildi allosas olev paljaslati otstarve.

Püüa kindlaks teha, mis asuvad selle kaitsme all. Pane tuled põlema, paari pistikupesa taha nt. lamp, lülita vool välja ning vaata, mis kustu läksid... Määrava olulisusega on see, mis tarbijad on antud korgi all!

Nagu eelnevalt mainitud, palun pilti kogu kilbist.
Volt
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 53
Liitunud: 15 Sept 2014, 17:38
On tänatud: 6 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Volt »

Külaline kirjutas:
Korkide väljalöömise tüüpilised põhjused:
1. Liiga suur koormus
2. Mingi seadme rike/ülepinge
kust see ülepinge tuleb?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Kaitsmetest

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Külaline kirjutas:tekitas küsimusi 1. pildi allosas olev paljaslati otstarve
Mis küsimusi see null-latt ikka tekitab.
Vasta