Boileri ühendamine

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
duplex
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 164
Liitunud: 10 Juun 2009, 18:31
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas duplex »

Mul on 5g 2.5 kaabel boilerini. Boiler on Ariston BDR 100. Boileri ostmisel puudus manuaal. Otsisin netist ja leidsin saksakeelse manuaali kus elektriskeem ka peal. Paraku ei oska ikkagi ühendada kuna boileri all on ühenduse koht ainult ühefaasilisele, aga pidi saama ka 3 faasiline külge panna. Oskab ehk keegi nõu anda.

Saksakeelne manuaal: http://www.ariston.com/cz/media/files/1 ... od_BDR.pdf

Pilt
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Tere. Alustaks sellest, et - kus müüakse Aristoni toodet ilma eestikeelse kasutusjuhendita?
Teadmiseks...
Toodet ilma eestikeelse kasutusjuhendita müüja ei tohi, sest vastavalt Tarbijakaitseseaduse § 6 lg 1 kohaselt peab tootja lisama tehniliselt keerukale, ohtlikke aineid sisaldavale või kasutamisel erioskust nõudvale kaubale kasutusjuhendi. Sama seaduse § 6 lg 2 ning 3 kohaselt peab võõrkeelne kasutusjuhend olema tõlgitud eesti keelde ulatuses, mis sisaldab tarbijale vajalikku teavet kauba õigeks, sihipäraseks ja säästlikuks kasutamiseks, kauba õigeks kokkupanemiseks, paigaldamiseks, ühendamiseks, hooldamiseks või säilitamiseks ning vajaduse korral ka hävitamiseks. Samuti peab eestikeelne kasutusjuhend olema üheselt arusaadav.
... allikas Tarbijakaitseamet.
See materjal neile tingimustele ei vasta.

Lisatud juhendist loen välja, et neid valmistatakse kolmes versioonis-
a) tagasivoolu termostaadiga
b) ühefaasilise küttekehaga
c) kolmefaasilise küttekehaga
Ainult viimast saab ühendada kolmes versioonis (teistel valikud puuduvad).
Pilt viitab versioonile b.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Küttekeha võimsust ei loe ka välja kuskilt, aga kui on alla 3,5kW ei ole erilist vahet, kas ühendada 1F või 3F.
duplex
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 164
Liitunud: 10 Juun 2009, 18:31
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas duplex »

Küttekeha võimsus 1500w peaks olema. Kas nii on lubatud, et võtan kilbist kolmefaasilise kaitsme välja ja panen samavõimsa ühe kaitsme ning võtan kaablil kasutusse 3 soont ja 2 soont jäävad varuks kui kunagi tuleb näiteks 3 faasiline boiler on hea kohe asi kolmefaasiliseks teha.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

duplex kirjutas:Küttekeha võimsus 1500w peaks olema. Kas nii on lubatud, et võtan kilbist kolmefaasilise kaitsme välja ja panen samavõimsa ühe kaitsme ning võtan kaablil kasutusse 3 soont ja 2 soont jäävad varuks kui kunagi tuleb näiteks 3 faasiline boiler on hea kohe asi kolmefaasiliseks teha.
Ei ole lubatud

Elektriohutusseadus §17 (https://www.riigiteataja.ee/akt/13253572?leiaKehtiv) ei luba suvalistel isikutel teha muid elektritöid kui lampide vahetamine, kaitsete lülitamine ja tapetseerimise ajaks lüliti kaane mahakruvimine pingevabas olukorras.

Ma ei oleks kunagi arvanud, et MINA hakkan viidatud seadust tsiteerima, aga vaadates, milline hulk ebapäedvaid inimesi tahab hirmsasti ise juhtmeid ühendada, omamata elektriasjandusest vähimatki arusaama, tuleb õudus peale.
duplex
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 164
Liitunud: 10 Juun 2009, 18:31
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas duplex »

Kolme kruvi kinnikeeramiseks tuleb kutsuda töömees?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

vtl kirjutas:Ei ole lubatud ... hulk ebapäedvaid inimesi tahab hirmsasti ise juhtmeid ühendada, omamata elektriasjandusest vähimatki arusaama, tuleb õudus peale.
Selles on vtl kahtlemata õigus, aga tegelikult ei ole vaja isegi kaitselülitit asendada. Kolmepooluselise kaitselüliti üks poolus teeb ka sama töö.
Viidatud seaduse järgi tuleks tegelikult siin foorumis nõu andjad ka vastutusele võtta?
Külaline
külaline

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Viitad elektritöö juhile ja käidukorraldajale? Päris nii see ei ole. Paigaldise omanik on vastutav paigaldises toimuva eest. Delegeerimine toimub ainult lepinguga
Foorumi järgi (kontrollimata informatsioon) tegutsemine on meditsiiniline probleem, Informatsiooni vahetus ei ole keelatud.
Foorumi kaudu käidu-ja elektritöö juhtimine ning siin avaldatu põhjal tegutsemine ... aga pole lubatud ;)

Imelik.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

duplex kirjutas:Kolme kruvi kinnikeeramiseks tuleb kutsuda töömees?
Asi ei ole ju selles, kui mitut kruvi võib ise keerata ja kui mitmest alates tuleb töömees kutsuda.
Küsimus on selles, et need kolm kruvi oleksid õigete asjade külge ja õiges kombinatsioonis keeratud.

Elektrilöögi saamiseks piisab ÜHE "KRUVI" valesti ühendamisest.
Küülaline kirjutas:Selles on vtl kahtlemata õigus, aga tegelikult ei ole vaja isegi kaitselülitit asendada. Kolmepooluselise kaitselüliti üks poolus teeb ka sama töö.
Sellepärast ma hakkasingi kätega vehkima, et küsija tahtis omaenese tarkusest minna kilpi mingeid kaitselüliteid asendama, ilma arusaamiseta, mismoodi üks (3F või 1F) kaitselüliti toimib. Ja see viimane tegevus on potentsiaalselt ohtlik.
Küülaline kirjutas:Viidatud seaduse järgi tuleks tegelikult siin foorumis nõu andjad ka vastutusele võtta?
Viidatud seaduse järgi on keelatud tegutsemine, mitte elektriteemal rääkimine.

Mina võtaksin rumala nõu andjad ja/või rumalatele nõu andjad ka vastutusele, aga seda juba teise seaduse järgi. :)
duplex
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 164
Liitunud: 10 Juun 2009, 18:31
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas duplex »

Millest tehakse järeldused, et ma ei tea mismoodi kaitselüliti toimib või mis järjestuses juhtmeid ühendada? Tegelesin ca: 10 aastat tagasi nõrkvooluseadmete paigaldusega ja ükski maja ja kool pole siiani maha põlenud. Palju vett on vahepeal merre jooksnud ja heaks tavaks on konsulteerida kui ise kõigest aru ei saa. Lihtsalt kui müüja väitis mulle, et neile saab ühendada ka 3 faasi ja ma leian klemmid ühele faasile siis loomulikult ma küsin, et kes oskab nõu anda, äkki keegi on kokku puutunud. Internetis Aristoni kodulehel eestikeelne manuaal ei sisaldanud elektriskeemi. Saksakeelne sisaldas aga tundus segane. Boiler on seinas ja nagu torusid lahti kakkuma ja poodi tagasi viima ka ei hakka ju? Lihtsam on küsida, et äkki peab midagi vahetama nii nagu mõningatel boileritel on, et piisab ploki vahetusest.

Muide boiler on ühendatud, lülitid vahetatud ja kõik toimib nagu peab. Kõik klemmid on kinnitatud tugevalt, keegi ei saanud kannatada ja midagi läbi ei kärsanud! Minujaoks on see teema unustatud.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas vtl »

duplex kirjutas:Millest tehakse järeldused, et ma ei tea mismoodi kaitselüliti toimib või mis järjestuses juhtmeid ühendada?
Sinu enda postitusest 14. okt. kell 14:30:
"Kas nii on lubatud, et võtan kilbist kolmefaasilise kaitsme välja ja panen samavõimsa ühe kaitsme ning võtan kaablil kasutusse 3 soont ja 2 soont jäävad varuks"
duplex kirjutas:Tegelesin ca: 10 aastat tagasi nõrkvooluseadmete paigaldusega ja ükski maja ja kool pole siiani maha põlenud.
[...]
Lihtsalt kui müüja väitis mulle, et neile saab ühendada ka 3 faasi ja ma leian klemmid ühele faasile siis loomulikult ma küsin, et kes oskab nõu anda, äkki keegi on kokku puutunud.
Tegelesid nõrkvooluseadmete paigaldusega, aga ei suuda visuaalselt tuvastada, kuidas on boileri tennid ühendatud - tähte, kolmnurka või paralleelselt? Tester on võõras termin?

Mis me tülitseme. Ma arvan jätkuvalt, et inimene, kes ei suuda unepealt 1F ja 3F ühendustel vahet teha, EI PEAKS iseseisvalt ühendusi tegema. Ei midagi isiklikku.
duplex
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 164
Liitunud: 10 Juun 2009, 18:31
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas duplex »

Kirjutasin esimeses postis, et tegu on ühefaasilise ühendusega. Lihtsalt küsisin arvamust. See foorum peaks ikka eelkõige olema mõeldud info jagamiseks mitte tatipritsimiseks.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Sa palun ära solvu aga vtl-il on antud asjas õigus. Ühendusi teevad inimesed, kes selliseid küsimusi ei esita.
Vastuse said (valmistatavate versioonide kohta), sellega on vestlus lõppenud.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Paraku foto näitab boilerist vaid osa ja kui nad on tehases 1 faasilisele ühendatud siis tuleb faas ühendada L, neutraal (sinine) N külge ja kollaroheline (PE) maandusmärgi külge. Kolmefaasililised boilerid on tungivalt soovitav kasutusele võtta 3 faasilisena, paraku peab sel juhul teadma tõesti tennide ühenduskeemi ja majas olevat 3 faasilist võrku.
Asjatundjal kuluks tõenäoliselt pilgust et teada kuidas ühendada.
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Kalvis kirjutas:... Kolmefaasililised boilerid on tungivalt soovitav kasutusele võtta 3 faasilisena ...
Kas faaside voolutugevuse ühtlustamiseks? Küttekehad saavad ikka ühesugust koormust?
Mul on 2,4kW kolmefaasililisena kasutatav boiler ühefaasililisena töös, kellaga, nii on seda lülitamist lihtsam teha (ilma uriseva kontaktorita).
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Boileri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Just sellepärast, et maja peakaitse ei peaks liiga suur olema.
Vasta