Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui sulle meeldivad megaarved, milles sa ise tegelikult süüdi pole siis ela samamoodi edasi. Paraku riik röövib siin tavainimest, sellepärast nad ei tahagi midagi ette võtta! Ma ei soovi võlaorjusesse sattuda ja ega paremat lahendust siin polegi.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 808
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

Kusjuures meie röövel-riik on maailma teiste röövel-riikide mesti löönud - kogu EUs ja mitte ainult EUs on praegu "megaarved". UKs vist olukord kõige hapum, aga nemad seal on ju megarikkad, mitte tavainimesed..
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kalvis kirjutas: 23 Sept 2021, 07:57 Kui sulle meeldivad megaarved, milles sa ise tegelikult süüdi pole siis ela samamoodi edasi. Paraku riik röövib siin tavainimest, sellepärast nad ei tahagi midagi ette võtta! Ma ei soovi võlaorjusesse sattuda ja ega paremat lahendust siin polegi.
Mega nagu million?

Muidugi mulle ei meeldi kasvavad kulud, samas ma ei näe , et see kulu õigustaks süsteemi (elektriküte) ümberehitusele tehtavaid kulusid (veel). Seega on küsimus jätkuvalt üleval kui suur on tarbimine, et talvel pankrott, aga küttesüsteemi muutmise kulu seda ei ole. Lihtsamalt saad ju ise ka aru, et ajad matemaatilist jama. Tõsi, et mitu küttesüsteemi annab sulle elus eelise, aga see on tõsi igal alal ja matemaatikat ei muuda, süsteemid ei teki õhust.

Valitsus ei tooda energiat, nad on samuti pelgalt tarbijad ja ükskõik mida nad seal arutavad ei muuda tootmist odavamaks, efektiivsemaks ja kui otsustavad kompenseerida, siis ka see tuleb ju tarbija taskust, st on juba võetud või võetakse tulevikus tarbija taskust.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1114
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Prill »

Turumajanduses olevat tõusud langused normaalne nähtus, ehk majandus-, raha-, jm kriisid olevat elu loomulik osa. Meenutada kasvõi USA kütusekriisi möödunud sajandi seitsmekümnendatel, kus terve superriik vaevles aastaid probleemiga, mis mõjutas sektorite kaupa tootmisahelaid, alates autotööstusest (loobuti suurtest kütust raiskavate audode tootmisest) kuni energiasektorini välja.
Selles vaates nõudmised, et riik peaks elektrihinna kõikumisi siluma ja meile teki õhtul traktoriga peale sikutama, on rohkem see vihatud sotsialistlik-kommunistlik lähenemine. Eesti tegi poliitilise otsuse liitudes euroopa vaba elektrituruga, avatud konkurentsis ja loobudes varasemast riigi poolt doteeritud elektritootmisest. Turumajanduses on loomulik, et hinnad kujundab nõudluse-pakkumise suhe ning ei ole kuskil kirjas, et hinnad ei saaks või tohiks tõusta.
Nii, et mida me tegelikult tahame, kas kapitlaistlikku turumajandusel põhinevat energiasektorit või nõuka aegset ja kommunistliku lähenemist, kus riik peab tagama nõukogude kodanikule ja tööstusele soodsad energiahinnad.
Viimase 30 aastaga peaksime juba olema harjunud, et tasuta asju ei ole. Kunagi oli keskküte odav, tänaseks on kõik harjunud maksma, samuti ei maksnud autokütus pea midagi, täna ei nurise keegi kütuse rekord hindade üle, telekanalite tasuta vaatamine tundus pea inimõigus, tänaseks enamik maksab nurisemata kümneid eurosid.
Eesti tarbijale olevat kiire valguskaablil põhinev internet regiooni kalleim aga me ei nurise, me väärimegi parimat (ei ole nii rikas, et osta odavat asja) ja teate ise mida odava asja kohta öeldakse.
Nüüd on lihtsalt järg elektri hinna käes, võimalik, et aastate pärast tundub tänane nurin elektrihinna tõusu üle tavapärane veider seik, samamoodi, kui harjuti maksma kõrgeid küttekulusid, telekanalite või interneti eest - täna ei nurise keegi, kõik maksavad ja on õnnelikud 8)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Riik on siiski kõrges elektrihinnas süüdi - nimelt EV valitsus kiitis heaks CO2 kvoodihinna. Ilma selleta maksaks eestis elekter 40 € MWh (see on Narva elektrijaamada müügihind põlevkivi tootmisel) - praegu keskmiselt 120 € MWh. Seega on 80 € MWh elektrihinnatõusus otseselt süüdi valitsus. Valitsus saaks hinda tasanadada - ta saab puhtalt oma taskusse 60 € MWh pealt, seejuures küsib maksudena (käibemaks, taastuvenergiatasu ja elektriaktsiis) veel täiendavalt kolmandiku. Seega igaüks plönnib rõõmsal meelel otse riigieelarvesse kaks kolmandikku elektri hinnast. Loomulikult on valitsus üliõnnelik sellise rahavoo juures ja nad ei taha mitte midagi kuulda riigipoolsete maksude vähendamisest.
Elektri hinnatõusu taga on EL lühinägelik rohepoliitika - Brüssel hääletoruna tahtis Kaja juba kevadel igaveseks Narva jaamad sulgeda. See oli ime, buldooser jäi saatmata. Aga Soomes, Inglismaal ja Saksamaal lükatigi jaamad utiili. Nad ei saagi elektrit toota. Inglismaa juba valmistub - tulemas on 3 päevane töönädal, sest elektrit ei jätku!
Kogu seda jama poleks kui poliitikut poleks sekkunud. Kõik nõuded on käskude-keeldude tulemus, nüüd on siis esimesed õied käes. Mujalt maailmas suht sarnane oli California - poliitikud käskudega käskisid elektrit toota ja kui osariigi elektrijaam kokku kukkus siis olid megakallid hinnad.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kuskil 2010 palusin siin ennustada 2020 väikekodutarbija elektrihinda... ise arvasin, et see saab olema 30 eurosenti.. ja et Kalvis paigaldab päikesepaneelid hiljemalt 2018.
viewtopic.php?f=9&t=25674&p=134389&hili ... 20#p134389
Kalvis pakkus 2 krooni , mis osutus täpselt õigeks.
Nüüd aga on pessimismi kukkunud kuid päikesepaneele enesele ikka paigaldada ei taha ?
Miks ometi ?
Viimati muutis trebla, 24 Sept 2021, 11:20, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10856
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

trebla kirjutas: 23 Sept 2021, 17:57 viewtopic.php?f=9&t=25674&p=134389&hili ... 20#p134389
Kalvis pakkus 2 krooni , mis osutus täpselt õigeks.
Nüüd aga on pessimismi kukkunud kuid päikesepaneele enesele ikka paigaldada ei taha ?
Miks ometi ?
Trebla, palun ignoreeri seda kogemata avaldatud tänu. Tahtsin sind tegelikult tsiteeirida, aga noh, jooksis hiirekese nool valele ikoonile ja sõrmeke töötas kiiremini kui mõistus. ;)
Nüüd sinu tsitaadist. Sinu kommetaarid PV-paneelide omanikuna on muutunud kuidagi omanikukeskseks. Miks sa arvad, et kõigil EV kodanikel on võimalus endale soetada PV-paneelid? Mõtlen nende kodanike all neid, kes omavad kortereid näiteks kõikide suuremate asustatud punktide magalarajoonides. Kuhu nemad peaksid oma paneelid paigaldama kui neil oleks isegi rahalisi vahendeid PV-paneelide ostmiseks? Kas oled lugenud visuaalsest reostusest, kus mõne väikeasula kortermaja on tahtnud põllule paigalda PV-paneele, aga ei lubata? Olevat visuaalne reostus ja põllumajandusliku maa raiskamine. Kas kõigil eramaja omanikel on võimalus paigaldada paneele? Kas KOV lubavad? Kas see tegevus näiteks Tallinnas, Nõmme linnaosas on alati võimalik nii, et lubataks maha võtta rohelise elektri saamiseks nii 10 mändi, mis varjavad rohelise särstu saamist? Zuzu oma jüngritega ehitab ajutise telklinnaku sellise idee autori eramu vahetusse lähedusse. ;)
Oma arvamuse sinu "parasiitlusest" minu ja teiste EV kodanike arvelt, kes maksvad elektrienergia eest, olen eelnevates teemades kirjutanud. Kas sa minuga ka jagad oma kasumit? Mul ei ei ole meelehea vastu mitte ühtegi prententsiooni. ;) Ei viitsi otsida teemat, kus sa mõned(?) päevad tagasi oma kommentaaris mainisid, et järgmise aasta märtsis-aprillis(?) vaatad oma elektritootmise saldot ja kasumi võtad sulas.
Ei, ära arva, et olen mingi kommunist, vaid mulle lihtsalt ei meeldi see rikastumisest kilkamine kõigi EV elektri eest maksjate arvelt. Kuigi vanuselt peaksin olema veendunud kommunismi pooldaja, sest seda kommunismi ideed topiti sisse igatsugu avatud kehaõõnsustest. Ju ma olin poliitiliselt mõistuselt nii juhm, et aju hallrakud ei suutnud omastada kommunismi ideed. Või kuulusin ma poliitkorrektselt väljendudes "hilise arenguga", otsesemalt öeldes "arengupeetusega" mõiste alla? ;)
Viimati muutis Urmas, 23 Sept 2021, 21:23, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10856
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 23 Sept 2021, 21:20 Pole pointi öösel, talvel jne. Lihtsad asjad võiksid olla ilma pidevalt korrutamata selged.
Ega sul, kunn24, ei ole retsepti, kuidas mingid lihtsad asjad teha selgeks EU ametnikele? Miks mul on tunne, et kasvõi need EU ametnikud on lihtsalt ühed süüdimatud ajupestud mutrikesed? :scratch: Kellele oli kasulik mingi CO2 kvootide väljamõtlemine ja sellega kauplema hakkamine? Kes on nende CO2 kvootide omanik, et neid müüa? Kas riikide tasemel ei oleks saanud teha lihtsalt kokkulepet, et nüüd hakkame päästma planeeti Maa ja me hakkame seda tegema kõik(kogu planeedi Maa poliitilised üksused). Hiina ostab kvoote, saastab, EU kodanikud ainult plekkigu ja Hiina RV on puhas nagu saunast tulnu? Miks mulle tundub, et EU oma lolli CO2 kvoodi kehtestamise ja maksustamisega tulistas isendale jalga? Miks mulle tundub, et EU ametnikel on veelgi kitsam silmaring/-vaade kui hiinlastel(seda nii otses kui kaudses mõttes).
Sattusin lugema ühte sisuturunduslikku artiklit Peugoti mingi elektriauto kohta. Ühes ja samas artiklis räägitakse ühe sama auto võimekusest läbisõidust kros 320km-st ja paar lõiku edasi 340km-st. Ja need erinevused kordusid samas artiklis. hetkel ei viitsi otsida, kuid foorumi lugejate tungival nõudmisel otsin ka viite sellele artiklile. Ahjaa, veel, siis kodulaadimise nõudeks oli liitumine vähemalt 32A peakaitse olemasolu. Üle normaaltabrbimise(16-20A) ampritasu ei olegi maksustatud? Kui paljudel korteriomanikel on sellise suurusega(32A) peakaitse? Õismäe "hiina müüris" on 720 korterit ja kõigil korteriomanikel on moodne 0-emissiooniga elektriauto. Kuidas hakkab toimuma kõikide autode, osadel peredel on ka mitu autot, üheaegne öine laadimine? Tulevärk Õismäe elektriliinides?
Lihtsa alevipoja hallrakkudes tekkinud küsimused. :scratch:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

nonäed - kunn kirjutab - pole pointi - talv ja öö..

Ja minu viide Kalvise (kes on minu silmis tõesti pädev sõna võtma kõigis siinse foorumi teemades elektroonikast kuni pinnasemehhaanikani) kunagisele ennustusele on otsene tunnustus tema ettenägelikkusele ning otsene küsimus, et mis siis nüüd lahti on ? Selle tagant ei maksa otsida mingit irooniat.

Minuarust parim kokkuvõttev kommentaar asja kohta oli kellegi kolmanda poolt kuskil mujal: Kes paigaldasid paneelid - on rahul, sest tasuvad ära.. ja need kes ei paigaldanud, on samuti rahul, sest ei tasu ära - ehk kõik peaks olema õnnelikud?
Me ei tea täna, kas tasuvad ära.. mina ei ole sugugi kindel, et aprillis ei kordu situatsioon, et 1 MWh maksab jälle 0,1 €. Siis aga artikleid ei kirjutata, et elektri hind on 1500 X langenud ja nendesse investeerinud inimesed on raskustes. Aga esimese aasta numbrid vähemalt ei paista miinuses olema. Ju siis paistis kergendustunne mõnest lausest liiga välja.

"Parasiitluses" süüdistas minusuguseid korduvalt pigem xxx.., kes ise pidas siiski elektrikulu piisavalt marginaalseks kuluks, et sellele üldsa tähelepanu pöörata.. samamoodi süüdistab osa inimesi ka emapalga saajaid parasiitluses, jätmata mainimata, mitu last neil endil on üles kasvataud. Sinu ühte märkust, Urmas, mäletan ja mäletan ka seda, et pakkusin sealsamas müüa hektarit maad millel keskpingeliin ja olemas elektriliitumine. Tallinnast 75 km. Mu enda päikesepaneelid on minu köetavast majast 200 km kaugusel ja elektriliitumine tuli sinna alles tellida.

Kes ei soovi/viitsi ise sellega sahmerdada, nendel avaneb kuuldavasti peatselt võimalus osta Enefit Greeni aktsiaid. Muidugi nendel kes arvavad, et tasub ära. ;)

Ma olen vähemalt 14 või rohkema aasta jooksul siin ja kütteteemas tuletanud meelde, et kütuste omavaheline hinnatase sõltub lõpuks nende mugavusastmest. Kirvega metsa minna on alati kõige ebamugavam ja peab seega olema kõige odavam, et sinna üldse minna ning elekter on kõige mugavamalt automatiseeritavam ning jääb pikas perspektiivis lõpuks kõige kallimaks. Kui see kõige mugavam odavneb, peavad teised samuti odavnema või turult kaduma. Aga kas ei kõla mitte liiga ilusti, et juba olla tõsi? Justkui olekski juba paradiis maa peale saabunud ?

Mis puutub visuaalsesse reostusesse, siis mina olen juhtunud lugema ainult kahte vastupidist artiklit, kus kortermajaelanikud manasid paneelide paigaldajaid, et nende põlluvaade kaob.. Pigem on olukord sedapidi, et oma katusele paneelide paigaldamisega ei saa kortermaja elanikud ise omavahel kaubale? Kui KOV ametnikud on vastu, siis on just praegune kõrge elektrihinna hetk õige, et sundida neid meelt muutma või valida uus volikogu?

Ja kujutada taastuvenergiatoetuse saajaid röövkapitalistidena pole samuti õige - hoolimata kommentaariumides õhutatud klassivihast on meil Euroopa mastaabis üks (kui mitte) väiksemaid toetusi ning sellest tuuleenergiale (mis on piiratud 32 miljoniga) langev osa pidevalt vabaneb ja isegi meie mullu vohanud toetatav päikesepargindus saavutab tänavu vast max. 400 GWh ehk 20 milj. € Ja selle eesmärk oligi käivitada väikeseid paigaldisi, mitte EE mitmemegavatiseid kobarparke.
Kuid juba nende 400-500 MW olemasolu on toonud kaasa selle, et maksimaalne 200 € megavattunni hind on ainult hommikuti ja õhtuti pimedas. Ilma nendeta oleks see äkki kogu päevase tariifi kehtimise aja ? Nii, et ka tavatarbija ei pruugi selle taastuvenergiatasuga selles mõttes kaotaja ollagi ?


Ja ma olen ka korduvalt väljendanud ka seisukohta, et meie, kellel on ellujäämiseks kütta tarvis, ei peaks esimesena tormama põletamist lõpetama, tehku seda kõigepealt need, kes põletavad selleks, et saadud elektriga end ummikutes istudes jahutada, ise samal ajal kliimasoojenemist kirudes. Ei leidnud kahjuks aega minna Paidesse seda märkust tegema Simsonile, olin oma vähesed puhkusepäevad oma majapidamises askeldamisega hõivatud.
Ehk on mõni nõunik ka kommentaare lugenud ja kannab ette...

PS. Kuna see poleemika on käinud läbi ka küttesüsteemide vahetuse teemast, siis järgmise remondiga plaanin oma 21 aastat tagasi kaminaks lõhutud ahju salvestava küttekoldena uuesti taastada. Aga radiaatorküttesüsteem jääbki vahele.

PS2
Urmas - siin on 57 lehekülge seda autode laadimist lahatud
https://www.auto24.ee/foorum/foorum.php ... ast_page=1
Aga see pole kiire probleem, sest limiiti nii palju meile niikuinii ei jätku.
Viimati muutis trebla, 24 Sept 2021, 11:27, muudetud 4 korda kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 23 Sept 2021, 17:57 Kuskil 2010 palusin siin ennustada 2020 väikekoduarbija elektrihinda... ise arvasin, et see saab olema 30 eurosenti.. ja et Kalvis paigaldab päikesepaneelid hiljemalt 2018.
viewtopic.php?f=9&t=25674&p=134389&hili ... 20#p134389
Kalvis pakkus 2 krooni , mis osutus täpselt õigeks.
Nüüd aga on pessimismi kukkunud kuid päikesepaneele enesele ikka paigaldada ei taha ?
Miks ometi ?
Ühe asja ennustasid õieti veel. Päikesepaneelid said paigaldatud (Lähisugulane aga mina paigaldasin tema raha eest) :P . Ootab EL taotlust, terve suve menetlenud.
siiski tasuvusajaks tuleb ikka 10 aastat.
Soojuspump kütteseadmena tuli tasuvusajaks 3 aastat ja nüüd läksid tööst välja, õnneks jõudsid oma raha tagasi teenida. Kamin peaks kõrge hinna tõttu ära tasuma ühe kuuga! - tõsi tasuvusaega ei ole arvestatud ülespanemise kulusi (kuna ise panen) ja kütte kulu kuna ise viskan puud alla.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 808
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

Kalvis kirjutas: 23 Sept 2021, 16:39 Riik on siiski kõrges elektrihinnas süüdi - nimelt EV valitsus kiitis heaks CO2 kvoodihinna. Ilma selleta maksaks eestis elekter 40 € MWh (see on Narva elektrijaamada müügihind põlevkivi tootmisel)..
Seda ma juba kirjutasin, et kogu EU on röövlikamp - kõik kiitsid heaks ja mitte ainult nemad. Oleksime EU asemel Venemaaga ühinenud, huugaksid Ida-Viru elektrijaamad kvoodivabalt ning valitsus deklareeriks, et inimtekkeline kliima soojenemine on väljamõeldis.
Muide kvoodid kehtisid ka aasta tagasi, kui elektri hind oli inflatsiooni (palkasid) arvestades aegade madalaima lähedal. Ja arvestades päikesepaneelide aastast juurdekasvu on ta seal varsti tagasi.
Päikesepaneelid on viimase 10 a. jooksul 20x odavamaks muutunud ning endiselt on päikesepaneeli tooraine maksumus väike võrreldes lõpptoodangu hinnaga - ülitõenäoliselt kukub hind edasi. Tuulikute hind on põhiliselt materjali ning rajatise hind, neil palju kukkumisruumi pole ja päikeseelekter ongi tuuleelektrist odavamaks läinud, EUs on põhiliselt päikeseparke ehitama hakatud. Mõni aasta tagasi oli veel vastupidi.

Kui keegi arvab, et rohepööre on EC ametnike väljamõeldis, siis EC rohepöörde lehelt leiab üle 500 EU teadusasututuste ja ülikoolide uurimustöö, mis on rohepöörde aluseks.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ühe asja ennustasid õieti veel. Päikesepaneelid said paigaldatud. Ootab EL taotlust, terve suve menetlenud.
siiski tasuvusajaks tuleb ikka 10 aastat.
Siiski panin kolme aastaga mööda...
Kuid juba 2008 kirjutasin mäletatavasti, et paneelidele pole mõtet enne mõelda kui Wp paigaldus hakkab maksma 1 € ja tagasi sisse toob 10 senti aastas. Ehk tulevik ongi täna kohale jõudnud.
Järgmine 10 aastat tuleb oodata akude ja vesiniku hinnalangust.
Ja veel ennustasin, et mujal maailmas, ehk meist ekvaatori pool, saabub tasuvus varem ja siis nuuskavad nemad kogu toodangu endale... hetkel olla küll peamine paneelide hinnatõusu põhjus transpordikulude kasv - +20 USD paneeli kohta...
Soojuspump kütteseadmena tuli tasuvusajaks 3 aastat ja nüüd läksid tööst välja, õnneks jõudsid oma raha tagasi teenida.
Kas see on see hiina õhk-vesi ? või see vee peale ümber ehitatud õ/õ ?
Oleksime EU asemel Venemaaga ühinenud, huugaksid Ida-Viru elektrijaamad kvoodivabalt..
Vene ajal huugas 2,5 GW 24/7 aga elektrit ikkagi alati ei jätkunud - asi oli selles, et venemaa suunas olid/on piisavalt võimsad ühendused ja kogu elekter läks sinna musta auku.
Meie põhiprobleem täna pole mitte jaamade puuduses, vaid selles, et hoolimata Veskimäe kiitlemisest pole meil tegelikult piisavaid ühendusi Nordpooli läänekaldale... kui oleks, siis me võiks paneele ja tuulikuid muretult lisada, sest ületoodangu realiseerimisega poleks probleemi ja ka defitsiidi ajal oleks varustuskanal olemas.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 808
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

2025.a. läheme Kesk-EU sünkro külge ja koos sellega läheb täies mahus käiku Poola-Leedu ühendus. "Täis maht" on 1,7x võimsam, kui praegune Eesti-Soome ühendus.
Eesti-Läti-Leedu ühendus on vist juba praegu täielik - Eestil oleks põhimõtteliselt kogu tarbimisvõimsus võimalik saada Läti kaudu Leedust?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 24 Sept 2021, 05:45Kamin peaks kõrge hinna tõttu ära tasuma ühe kuuga
Kas sa selgitaksid seda väidet natuke lähemalt mõne arvu(tuse)ga?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Küülaline kirjutas: 24 Sept 2021, 12:53
Kalvis kirjutas: 24 Sept 2021, 05:45Kamin peaks kõrge hinna tõttu ära tasuma ühe kuuga
Kas sa selgitaksid seda väidet natuke lähemalt mõne arvu(tuse)ga?
Veesärgiga kamin maksis 7xx €, on 8 kW veesärgi võimsusega. Eelmine talv oli veebruaris elektriarve tsipa üle 500€. Kuna elektri hind on 3 korda tõusnud ja 3 korda kasvas ka minu suvine elektriarve siis oleks veebruarikuus elektriarve 1500€ Mul oleks tõsised probleemid seda arvet maksta! Ühe korra varem olen sellelähedase kuuarve saanud kui soojuspumpasi polnud ja maja oli 100% elektrikütte peal. Kujutage ette, EE ei huvitanud, et ma suutsin pool kuuarvet korraga ära maksta, tulid elektrit välja lükkama, laenasin kiiruga teise poole kokku ja maksin ära. Karm oli. Puud on olemas, kamin ühendub paraleelseelt soojuspumbaga (paar vidinat vaja juurde panna). Seega jääb kaminaga maja küttes elektriarve suvise hinna piiridesse ja võit oleks 1400 € kuus. Mul on oma mets olemas, aastaseks puudekuluks oleks veel vaid 3 täispäeva vaja raisata, rohkem ma nende peale kulutama ei pea.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 24 Sept 2021, 11:10
Kas see on see hiina õhk-vesi ? või see vee peale ümber ehitatud õ/õ ?
Oleksime EU asemel Venemaaga ühinenud, huugaksid Ida-Viru elektrijaamad kvoodivabalt..
Vene ajal huugas 2,5 GW 24/7 aga elektrit ikkagi alati ei jätkunud - asi oli selles, et venemaa suunas olid/on piisavalt võimsad ühendused ja kogu elekter läks sinna musta auku.
Meie põhiprobleem täna pole mitte jaamade puuduses, vaid selles, et hoolimata Veskimäe kiitlemisest pole meil tegelikult piisavaid ühendusi Nordpooli läänekaldale... kui oleks, siis me võiks paneele ja tuulikuid muretult lisada, sest ületoodangu realiseerimisega poleks probleemi ja ka defitsiidi ajal oleks varustuskanal olemas.
Mõlemad on ju. Iseehitatud omahind oli kõigest 100€, hiinakal 1000€
EL liikmesriikidel oli vaba voli otsustada, kas nad ühinevad CO2 kvoodikaubandusega või mitte. Eesti suurim esivaletaja Andrus A. oli äkki mälukaotuses ja ei mäletanud, kes sellele alla kirjutas, kuigi kõik teavad, et oravaviletsuse valitsus. Poola ei ühinenud ja nemad ei tea kallist elektrist mitte midagi. Osad riigid nõudsid CO2 hinnalage ja said ka selle! Ja Eesti riik ei tahtnud mitte midagi. Nüüd on oravaviletsusel häbi tunnistada oma oravatempe Brüsselis, sellepärast valetavadki otse näkku, et elektri hind pole rohepöörde ega Brüsseli tegevuse tulemus. A. A. arvas, et elektri kõrges hinnas on süüdi vääramatu (jumalik) jõud, kuid kohe kindlasti mitte CO2 kvoot. Nimetas EE juhti valetajaks. Ta ei ole ainus, kõik roheaktivistid ajavad täna suust sama jura.
Momendil ühendusvõimsuseid EL suunas on piisavalt, jah see pole väga töökindel ja iga järgmine riik viskab hinda juurde. Momendil ei jätku EL üldse elektrit, sest elektrijaamad suleti roheliste nõudmistel ja allesjäänud ägavad CO2 maksude all.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kalvis kirjutas: 24 Sept 2021, 17:32Veesärgiga kamin maksis 7xx €, on 8 kW veesärgi võimsusega. Eelmine talv oli veebruaris elektriarve tsipa üle 500€. Kuna elektri hind on 3 korda tõusnud ja 3 korda kasvas ka minu suvine elektriarve siis oleks veebruarikuus elektriarve 1500€ Mul oleks tõsised probleemid seda arvet maksta!
Kalvis kas sul on 500m2 köetavat elupinda või on sul aknad majal puudu? Kas 8kW küttevõimsusest sellises kuudis üldse jaguks?

Talvel tuli roheline börsielekter stepslist koos tasudega 0.12 eur kwh ja 500 eest tuli sul seda lasta ca 4200 kwh jagu küttes läbi piirete ja 4200 kwh tänase 0.19 euri juures ei tuleks ka 1500 vaid pigem see kaminaraha. Ma saan muidugi tõusust aru ja milliseid probleeme see tekitab.

Midagi jääb meil su valu mõistmiseks teadmata, sest kogu su tarkuse juures tundub, et küttepuude ja kamina asemel peaksid ostma prusse ja isolatsioonimaterjale, tasuks kiiremini ära ja tõstaks kinnisvara väärtust.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Talvel oli börsielekter kallim! Maja on soojustatud (sinna enam panustada ei saa) aga mitte väike. Jah, 8 kW jääks (soojustatud) talvel lahjaks aga kaminaid on ju mitu! Soojuspumpasi on ka mitu.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas keemik »

Eile rongis sõites otsisin praeguse olukorra kohta lisainfot. Üldiselt pakutakse, et 20% hetke hinnatõusust võib olla seotud kvoodikaubandusega. Hüdroelektrijaamade reservuaarid on tühjavõitu üle maailma, maagaasi hind on tõusnud 3 korda, samas müüjad ei ole eksporti suurendanud. Maailma majandus tuleb Covidist välja ja energiavajadus kasvab hüppeliselt. Eelmise külma talve järelmõjud annavad ka tunda, maagaasi reservid on ainult 30% sellest, mis tavaliselt peale suve lõppu (suvel on maagaas odav ja ettevõtted ostavad varud talveks ette). Hüdroelektrijaamade veevarusid tühjendas ka suvekuumus - jahutamine. Ühesõnaga, perfect storm. Ja nagu alati, keegi ei osanud ette näha ja ennetavaid meetmeid rakendada. Eksperdid rõhutavad ka seda, et kui pole üleminekut rohelisele energiale, võiks hinnatõus olla isegi rängem, kuna fossiilsed energiaallikad on kallinenud meeletult (kaasa arvatud kivisüsi). Olles natukene ringi reisinud, siis on siin omajagu ka süüd Lääne-Euroopal. Nende majad on soojustama ja energiakulu, kui peaks veidigi külmem olema, meeletu.

Ise arutleks nii, et Eesti on veidi erandlikus olukorras hetkel. Kuna põlevkivi keegi teine ei kasuta, siis selle hind ei sõltu maailmaturu nõudlusest. Seega, kui kvoodi hind oleks madal, saaks me päris soodsalt elektrit toota. Aga, kuna välisturu hind on kõrge, müüks EE selle ikkagi turuhinnaga maha ja Eesti tarbija sisulist vahet ei näe. Vahe oleks ainult siis, kui Eesti paneks kaablid lukku ja toodaks ainult oma turule.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

See, et söe hind tõusis on samuti EL teene - nad panid enamus söekaevandusi kinni. Gaasi hinna osas peavad peeglisse vaatama - keegi ei keelanud mahuteid kevadel täita kui gaasi hind madal oli. Kas ahnus või inimlik lollus, eks mahutite omanikud ise teadsid.
Muuseas eestiski jõuti hurraaga kaevurid lahti lasta, samuti elektrijaama töötajad. Eelmine nädal Narvas väideti, et EE venis blokkide töö just seepärast - lahtilastud töötajad ei tahtnud sugugi tööle tagasi tulla! Uued aga ei oska jaama töös hoida! Ja veel kolmas aspekt - Narvas on võimsust alles jäänud vaid 600 MW jagu, sellega ei kata enam eesti tarbimistki ära. Ülejäänud osa on maha lammutatud. Kui elektridefitsiit kasvama peaks siis välisühendused võib katkestada aga seda tehakse teispool lompi igaljuhul varem. Avarii juhtumiks on küll veel mõnisada MW lisaks võtta aga välistatud pole Texase juhtum keset talve. Kangesti meenutab tänane situatsioon Hiina varblasetappu - kästi sulgeda, lammutati ja nüüd on vitsad valusad käes.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 808
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

Tehniliselt on CO2 püüdmise jutt ilus, majanduslikult mitte sedavõrd.
CO2 püüdmine on kasumlik, kui tonni CO2 püüdmine on odavam, kui tonni CO2 kvoot. Täna see vist on nii, aga püüdmisega pole nii, et võtame otsuse vastu ja aasta lõpus hakkame püüdma. Projekteerimine ja ehitamine võtaks aastaid ja et investeeringud tasa teenida, läheks veel aastaid. Kas kvoodid maksavad siis sama palju, kui praegu, või niipalju, kui aasta-kaks tagasi? Kaua EC kvootidega hangeldamist talub? Paneb piirangud peale, et seda ebaproportsionaalses koguses kokku osta enam ei saa vms.
Kui el.hind on madal, pole CO2 püüdmine kasumlik. Kui el.hind on kõrge, siis on taastuvelektri tootmine isegi toetusteta kasumlik ja taastuvelektri tootjate hulk suureneb kiirelt kuni hinna odavnemiseni. Kummalgi juhul pole CO2 püüdmine tulevikus tulus.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

ehk siis jälle jääb kõlama mõte, et taastuvenergia odavneb igal juhul nii palju, et muude asjadega pole mõtet tegeleda..
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ega see taastuvenergia odavne niisama lihtsalt. Tuuleelektri omahind on samas kandis kus söeelektri oma, tuleks lahendada vaid reguleerivõimsuse küsimus. ... aga praegu näeme eesti riigi tasandil+- kaikaid visatakse kõikidele suurprojektidele. Söejaamadele hea alternatiiv on tuumajaamad aga neid pule ehitatud enam ühtegi juurde, küll aga kinni pandud. Tehniliselt saaks elektritoomise kenasti lahendada aga EL valis kõige valema tee - keelamise. Õige lahendus oleks olnud toetada EL tasandil uute tuulejaamade püstitamist, vajadusel ka reguleervõimsuse ehitamist. Hind oleks tulnud alla viia turumehhanismiga. Seda ei tehtud - arvatavasti - EL ega riigid ei tahtnud oma raha taastuvenergiasse magama panna! Ja seepärast otsustati valida vale tee.
CO2 kinnipüüdmise projektid võib kõik prükkarisse visata - need on kallimad kui veest kütuse tegemine.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 808
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

trebla kirjutas: 26 Sept 2021, 23:45 ehk siis jälle jääb kõlama mõte, et taastuvenergia odavneb igal juhul nii palju, et muude asjadega pole mõtet tegeleda..
Siiani on taastuvenergia odavnenud, päikeseelekter kiiremini, tuulegeelekter aeglasemalt. Biokütuse kasutamise ja hüdroenergia kohta ei oska öelda.
Vaja oleks tegeleda veel tootmise ebaühtlust siluvate lahendustega, aga tuumajaamad ning suured elektrijaamad ei sobi selleks hästi suure inertsi tõttu. Väikseste kombijaamada puhul, lisaks kiirele väljundvõimsuse reguleerimisele, õnnestuks ka jääksoojus talvisel ajal ära kasutada. Ida-Viru jaamadel läheb vist isegi talvel osa soojust raisku - ümbruskonnas pole piisavalt soojusenergia tarbijaid?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Jäi ette üks vana tabel..
https://www.pv-magazine.com/features/ar ... in-europe/
tänaseks aegunud, aga näitab, kuidas kuskil päikeseenergiat on toetatud...
Vasta