Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Elekter ongi läinud kalliks.
Juunis jälle 7 s/kWh ja hoolimata suht suurest, 333 kWh, tarbimisest tuli summaarne kuu keskmine hind 17,01 s/kWh.
Viimase 12 kuu keskmine hind tõusis sellega 10,72 sendi peale - sõi ära kogu mulluse odavusega saavutatud hinnalanguse.

Aga Saksas on homme ( tööpäeval, sic ! ) hind negatiivne, seega pole tootjate tulevik sugugi riskivaba...
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

Saksa hind kukub nulli neil aegadel, kui ta on naabermaadest lahti ühendatud (ma ei tea, mis põhjustel seda aeg-ajalt tehakse). Naabrite elektrihind liigub sel ajal, vastupidi, ülespoole.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Selle 29.07 saksa negatiivse hinnaga samaaegselt olid hinnad negatiivsed ka Taanis, Hollandis ja Belgias. Viimases veel pikemaltki kui Saksas.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

trebla kirjutas: 02 Aug 2021, 12:47 Selle 29.07 saksa negatiivse hinnaga samaaegselt olid hinnad negatiivsed ka Taanis, Hollandis ja Belgias. Viimases veel pikemaltki kui Saksas.
Lahti ühendamise jutt käis idapoolse suuna kohta - Tšehhis tõusis hind sel ajal 100EUR/MWh kanti. Mingi jutt oli, et odav Saksa elektri hind on Tšehhide elektritootmisele tõsine mure ning "ülekandeprobleemid" pole päris juhuslikku laadi.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Juuli arve kah käes.
521 kWh, elekter 49,42 € , võrgutasu 41,66 € kuu keskmiseks hinnaks teeb 17,49 senti/kWh mis on kõigi aegade teine tulemus. Juunis 2019 õnnestus maksta ka 20,31 senti.
Ja viimase 12 kuu keskmisega 10,94 olen tagasi aasta 2013 maikuus.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 420
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas elektron »

trebla kirjutas: 06 Aug 2021, 18:04 Juuli arve kah käes.
521 kWh, elekter 49,42 € , võrgutasu 41,66 € kuu keskmiseks hinnaks teeb 17,49 senti/kWh mis on kõigi aegade teine tulemus. Juunis 2019 õnnestus maksta ka 20,31 senti.
Ja viimase 12 kuu keskmisega 10,94 olen tagasi aasta 2013 maikuus.
Kuna mul juulis tarbimine sama suur, lisan ka enda arve.

540kWh,
võrgutasu 26 EUR, elekter 51 EUR, öö/päev tarbimise suhe 64%/36%

Hetkel mõtlen, kui ma oleks eelmisel aastal fix paketi peale jäänud, kas siis see oleks müüja poolt üles öeldud?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

jäi ette sihuke tekst

https://energiaturg.ee/tarbijate-teadli ... aga-madal/

kuidas on seis praegu?
Kas keegi teab kedagi, kes teaks kedagi, kes on võtnud enesele rohelise energia paketi?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Enamus sellest rohelisest ja keskkonnasõbralikkusest on PR ja turundus...
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 420
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas elektron »

kunn24 kirjutas: 28 Aug 2021, 12:45 Rohelise energia pakett peaks olema selline, et kui on selle energia defitsiit, antaks interneti kaudu korraldus tarbimist piirata mingile võimsusele. Kes sellest aru ei saa, sellele rakendatakse kaugjuhtimise teel arvesti väljalülitamist.
1 rohemüüt lastakse Postimehes Kalle Truusi poolt kokku "Vesinikuenergeetika varjuküljed" https://arvamus.postimees.ee/7325005/ve ... arjukuljed
Mis need peamised varjuküljed siis oleks? Paraku ei kvalifitseeru nende hulka, kellele see artikkel loetav oleks ja millegipärast arvan, et ma pole ainuke.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

elektron kirjutas: 28 Aug 2021, 22:43 Paraku ei kvalifitseeru nende hulka, kellele see artikkel loetav oleks ja millegipärast arvan, et ma pole ainuke.
Ei, sa ei ole ainuke, ka ise kuulun nende hulka ja arvan, et tänapäeva infokülluse ühiskonnas ei ole millestki ilma jäänud. Kusjuures avastasin, et kuna mul on reklaamide blokkija peal, siis PM ei luba isegi pealkirju vaadata. See on nende mure kui nad ei soovi minult 1€ kuus. Rohkem netis lugemise eest ei ole nõus maksma ja millegipärast ei arva, et kui PM ei ole saanud lugeda, siis näin välja lollim. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 29 Aug 2021, 00:24 Eks teeme siis rahva hüvanguks väikese Postimehe loo reklaami.AK ⟩ Vesinikuenergeetika varjuküljed - Arvamus.pdf
Aitäh! Vesiniku tootmise kohta sain veidi targemaks. Kui ikka artiklis kirjutatu vastab tõele. Elektriautode osas on see tootmise suurem "süsiniku jalajälg" ammu välja arvutaud fakt.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

see on praegu nii.
10 aasta pärast on olukord kindlasti kõvasti muutunud.
https://www.pv-magazine.com/2021/08/27/ ... e-than-25/
Kuskil oli ka artikkel, et ühemehe vesinikutootmisjaam on reaalselt olemas, eks hinna aga ajab alla masstootmine....
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ma ei jõudnud sammu pidada kuid lisaks vesiniku tootmise probleemidele (muuseas isegi elektrolüüserid on väga kallid!) on veel tõsisem probleem vesiniku transport (muudab metallid rabedaks) ja ladustamine (-250 C saavutamine on ikka overkill rahalises numbris). Kõik lahendused on pidused või kallid. Kõige tagatipuks on vesinik äärmiselt plahvatusohtlik. Sisuliselt on iga sõitev auto potensiaalne pomm.
Elon Musk juba pani pirni ära - tema peab vesinikulahendust täiesti perspektiivituks. Ka kukkus kokku see vesiniku veokite projekt.
Viki2
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Aug 2020, 08:56
On tänanud: 2 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Viki2 »

kunn24 kirjutas: 29 Aug 2021, 00:24 Eks teeme siis rahva hüvanguks väikese Postimehe loo reklaami.AK ⟩ Vesinikuenergeetika varjuküljed - Arvamus.pdf
Vesiniku kasutamisel oleks ehk parem perspektiiv kui vee elektrolüüsil tekkiv hapnik ka kinni püütakse ja kasutusse suunatakse - COVID pandeemiaga suurt kasutust leidnud hingamisaparaadid vajavad seda hetkel päris suurtes kogustes.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas keemik »

Ilmselt ei hakata tavakasutuses mitte kunagi autodes vesinikku säilitama balloonis. Hetkel tundub, et panused on metallhüdriidide peal: https://www.sciencedirect.com/science/a ... 9919302368

Lugesin ka eespool viidatu Postimehe artiklit. Midagi uut seal ei olnud. Iga tänapäevase haridusega inimene peaks aru saama, et vesinik ei ole energiaallikas (nagu seda on nafta, maagaas, uraan, päike), vaid vahend energia talletamiseks ning transportimiseks.

Probleeme, mida lahendada, on muidugi hulgim...

On olemas ka kütuseelemendid, mis töötavad maagaasi, bensiini jms kütuste baasil. Need on võrreldes sisepõlemismootoriga ca 2 korda efektiivsemad. Kahjuks, tundub, et neile hetkel väga ei panustata, samas need võimaldaks saavutada võrreldes sisepõlemismootoriga kahekordse kokkuhoiu, samal ajal vältides kogu infrastruktuuri ümberehitust vesiniku peale. Ilmselt poliitikakujundajad ei taha sellist vahesammu teha...

https://www.technologyreview.com/2011/1 ... car-range/
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ei saagi panustada, kuna tehnoloogiat pole. Üksikud katseeksemplarid ei ole toimiv lahendus.
Pikas perspektiivis paneb lõpuks raha asjad paika kui just riik lolli järjekindlusega pappi sisse ei tao. Viimane pole ju välistatud. Tänaseni taotakse taastuvenergia tasu samamoodi - ega see riigikogulaste taskust ei tule ikka rahva taskust.
Esimesed vitsad on käes - elektriarve oli kahekordne võrreldes aasta tagasi. Ja EL pole veel alustanudki rohepööret. Talvel tõenäosilt läheb kogu palk elektrile, see aga on väga sünge lahendus.
EL on tõsine plaan autosõit kui selline üldse ära kaotada. Rikkastele ja ilusatele jääb privileeg alles.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

EU on rohepööret alustanud küll. 2020.a. toodeti EUs taastuvallikatest rohkem elektrit, kui fossiilkütustest: 38% vs. 37%. Ülejäänu oli tuumaelekter.
"Rohelise" vesiniku kasutamise üheks problaks on madal kasutegur: elekter-vesinik-elekter kasutegur on umbes 25% (paneele-tuulikuid oleks sama elektrienergia koguse jaoks vaja 4x rohkem) ning isegi selline kasutegur vajab plaatinametallide kasutamist, mis nii elektrolüüsiseadme elektroodidena kui kütuseelemendis "kuluvad". Elektroode tuleb asendada ning kütuseelemendi väljundvõimsus väheneb kasutamise käigus. Kui akuautol väeneb kasutamise käigus laadimiste vaheline välp, aga auto kiirendus jääb samaks, siis vesinikuautol hakkab kasutades mootori võimsus (auto kiirendusvõime) vähenema.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xil »

Kui korrutada 10-15 a. tagune elektrihind inflatsiooniga läbi, siis pole "roheelekter" hinnatõusu kaasa toonud. Küll aga oli vahepeal hinnalangus.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 21 Sept 2021, 20:31 Originaalviide: https://epl.delfi.ee/artikkel/94639067/ ... i-ja-kaost
Artikli kommentaarides on viide ühele suurele ja mõtetule energia raiskajale, millest ka minu arvates inimkonnale ei ole mingit käega katsutavat kasu ega paranda inimeste elukvaliteeti. Selleks mõtetuseks on virtuaalsed bitcoinid ja nende erinevad kloonid.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Siis tekib uus mõiste- kombikaevandus...
Kaevandad bitcoine ja kütad jääksoojusega tuba.
Muide kuskil ma sellist kommentaari mõned ajad tagasi ka nägin, st kellegil juba oli.
Pealegi oli tegemist roheliste bitcoinidega, tegelasel olid toiteks päikesepaneelid.
Huvitav, kas kaevandusega kütta on efektiivsem kui soojuspumbaga?

Praegu toodab Eesti aastas u. 600 GWh tuuleelektrit ja tänavu tuleb vast miski 300-400 GWh päikeseelektrit.
Seega kui neid olemasolevaid numbreid 10x suurendada, siis hakkab juba looma. Eesti tarbimine on 8 TWh.
Kui nüüd kujutada ette iga juba olemasoleva paneeli asemel 10... mahuks ju ära küll?

Tuuleenergias tähendaks see peamiselt1 GW Saaremaa ja 1 GW Hiiumaa meretuuleparki + midagi ju plaanitakse ka Liivi lahte..

Per nuppi oleme Saksamaast vast max 4 korda oma päikese/tuulega maas?

Tegelikult päikeseenergia tootmise paigaödamine maailmas ja ka meil alles täna hakkab, sest kuni eelmiseaastani oli hinnatase lihtsalt liiga kõrge ja see polnud kasumlik...
Viimati muutis võhik, 22 Sept 2021, 08:16, muudetud 1 kord kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Lauri artikkel ütles kõik. Esimese matsuga mõtlesin, tõesti midagi ei anna teha. Talve elektritarbimine ähvardas teenitavast palgast suurem tulla, võlaorjus silme ees. Kas tõesti kollavest selga ja Toompeale halbade mõtetega?
EL on saanud oma tahtmise. Soome lükkas oma söejaamad buldooseriga pikali, Kaja tahtis sama kevadel Narvas teha. Õnneks üks parteijuht ütles oma keelava sõna. Siiski Saksas pandi päris suurtes kogustes elektrijaamu seeaasta igaveseks kinni (buldooser) (seda uudist kuulsin vaid mokaotsast - otse pole seda mainitud). EL hävitati suurtes kogustes tootmisvõimsust. Ja karistus oli kiire - hind tõusis. See aga tähendab üht - isegi kui EL võtab mõistust pähe siis pole võimalik protsessi enam peatada (jaamad on kadunud). Elektrihinna tõus on nüüd juba alaline. Tõesti talv võib tulla puhas ellujäämine eestimaalastele, Toompea lõkkevalgus annaks vaid üheks päevaks sooja, seda EL jama sööme aastakümneid. Ja kes on süüdi - Meie oma Valitsus! Viimased on täiesti kurdid - kiiresti kaotada taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis - valitsus ei taha tulust ilma jääda.

Ja ühe lahenduse mõtlesin välja, ehk on abi. Ostsin e-kaminast veeküttega kaminasüdamiku, läheb olemasoleva asemele. Kuna majal on õhk-vesi soosjuspump siis läheb kütteringi. See on halb lahendus, kuna puudega kütmine pole mõnus. Aga tõesti - ühtegi paremat lahendust pole ka pakkuda. Mul on õnneks puid jalaga segada, ei pea metsavargil käima. Uskuge või mitte aga töökaaslasega tööl käies pidas suure maantee ääres auto kinni - läksime maharaiutud metsa ja tal oli vukssaag kaasas - saagisime puid parajaks, et auto tagaistmele mahuksid. Kogusest piisas nädalaks. Inimene elas lasnamäe korteris ja küttis kaminaga korterit soojaks - vaat kuidas häda ajab härga kaevu.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kalvis..kas sa tahad väita, et tuleva aasta aprilis meil pole päevi, kus Saksamaal on Nordpooli hind hommikust õhtuni negatiivne?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Eestis enam niipea mitte. Negatiivse hinna põhjustasid saksa tuumajaamad (enamus tänaseks kinni, iga jaam keskmiselt kaotanud GW jagu tootmisvõimsust), tuumajaama seisatada ei saa. Tõenäoliselt on tükiks ajaks see negatiivne hind kadunud. Jah, lisatakse tuulikuid, kui nende võimsus on juba kahekordne mahavõetud tuumajaama võimsusest siis võivad tulla negatiivsed hinnad uuesti. EL pole algatatud ühtegi tõsist energiasalvestuse lahendust Eestigi projektidest pole veel koppa maasse löödud, kõige usutavam on see Ida-Viru oma aga selle võimsus on nii väike nagu sääsk piriseks. Tänane seis on ju nutune - Norras on elektrit vähe, vett pole. Ja tuulikute omast ei jätku. EL oskas tõesti karuteene teha - pani elektri tootmist kõikjal kinni, arvestamata, et asendustootmist pole
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 22 Sept 2021, 08:01Inimene elas lasnamäe korteris ja küttis kaminaga korterit soojaks
Millises Lasnamäe korteris on kamin ja ei ole kaugkütet (või saab seda korteripõhiselt välja lülitada ja mitte maksta9?
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1005
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kalvis kirjutas: 22 Sept 2021, 08:01
Ja ühe lahenduse mõtlesin välja, ehk on abi. Ostsin e-kaminast veeküttega kaminasüdamiku, läheb olemasoleva asemele. Kuna majal on õhk-vesi soosjuspump siis läheb kütteringi.
Seda kaminat oskad osta, kulutada tarbijatesse ja süsteemi ühendada, aga arvutada ei oska mis oleks kasulikum. Jätkuvalt küsimus, kui madal on palk või milline on see tarbimine mis sind pankrotti ajab talvel.
Vasta