Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Eks elektrihind langes kõigil
https://majandus24.postimees.ee/7117569 ... emate-seas
Aga artikli juurde võiks panna ka lingi originaalallikale
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... statistics
https://ec.europa.eu/eurostat/web/produ ... 20201124-1
Eesti 12 senti, Soome 17 senti.

Ehk keegi seletaks lahti selle fenomeni, et siin ja ka mujal miskid tegelased väidavad, et Soomes on eleker odavam... ja esitavad ka miskeid konkretseid arveid....?

Sotskorterid ?
miski osa võrgutasust läheb kortermaja üldkulusse?

PS
Sealt teiselt lingilt gaasi paistab hinnaga võrreldes kolmekordne vahe... ehk siis soojuspump mille COP on 3 teeb asja võrdseks....

Paistab et Vitotvin 300-st ei saanudki asja, seega elektrit gaasi kWh hinnaga toota pole ikka veel kombeks..
Enne alaneb pv elektri omahind gaasi kWh tasemele...?
Viimati muutis trebla, 26 Nov 2020, 06:02, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ehk keegi seletaks lahti selle fenomeni, et siin ja ka mujal miskid tegelased väidavad, et Soomes on eleker odavam...
Vaata suuremaid tarbijaid kui kodumajapidamised...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

?

Kas sa tahad öelda, et Soomes ostab korterimaja elektrit ettevõtte lepinguga ja jagab siis oma elanike vahel laiali ??
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kas sa tahad öelda, et Soomes ostab korterimaja elektrit ettevõtte lepinguga ja jagab siis oma elanike vahel laiali ??
Kust Sa seda välja lugesid? Sellest ei tea ma midagi...
Mina viitan vaid hinna vahele tarbijate vahel...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

trebla kirjutas: 25 Nov 2020, 17:22 ... Ehk keegi seletaks lahti selle fenomeni, et siin ja ka mujal miskid tegelased väidavad, et Soomes on eleker odavam... ja esitavad ka miskeid konkretseid arveid....?

Sotskorterid ?
miski osa võrgutasust läheb kortermaja üldkulusse?
Panin ka siia mõni aasta tagasi Soomes tehtud kahe erineva elektrifirma hinnapakkumised, ühele konkreetsele korterile.
Ei olnud sotsiaalkorter ja ma spetsiaalselt palusin inimesel võtta erinevatest firmadest pakkumised, need pildistada ja saata mulle pildid pakkumistest. (Pakkumised toodi ümbrikus postkasti.)
Pärast seda ma ei imesta, et seal on nii palju maju otseelektriküttel. Pigem imestan, et Õ/Õ soojuspumpade paigaldamine seal vist tõesti ei tasu ära.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Veega võib küll nii olla, et veefirma loeb maja üldmõõtja näitu, aga elektriga on ikka korterite mõõtjad + nn kommunaalarvesti. Mingit üldmõõtjat kortermaja liitumiskilbis ei ole. See eeldaks ka eraldi liitumislepingut kogu maja peale jms.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4429
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 09 Dets 2020, 10:57 Veega võib küll nii olla, et veefirma loeb maja üldmõõtja näitu, aga elektriga on ikka korterite mõõtjad + nn kommunaalarvesti. Mingit üldmõõtjat kortermaja liitumiskilbis ei ole. See eeldaks ka eraldi liitumislepingut kogu maja peale jms.
Olen vähemalt ühele vanemale kortermajale paigaldanud katusele PV tootmisseadme, kus majal oli üks liitumispunkti voolumõõtja ja elanikud ise jagasid, et kui palju keegi maksab.
Vanemates majades on küll harvaesinev aga on olemas ja uutes kus plaanitakse katus paneele täis panna, on selline pealiitumine mõistlik.
Dokumendid käisid küll nina alt läbi aga ei mäleta täpselt, et kes seal lepinguosalisena juriidiliselt kirjas oli.
(Ka päikse poolt toodetud elektrist saadud kasumi jaotamiseks tegid elanikud oma plaani.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

...Seletada ei oska, kuid küsin, kas ka Soomes moodustab olulise osa elektriarvest võrguteenus, aktsiis, käibemaks?....
Kui vaadata seda Eurostati hinnatabelit, siis veelgi olulisema osa, sest elektrienergia hind on meil Soomega viimasel ajal praktiliselt alati võrdne. Kui samast börsihinnast saadakse 13 sendi asemel 17 sendine lõpptarbijahind, siis peab seal miskeid makse rohkem juures olema...

PS

Novembri arve siis kah käes:
969 kWh kulunud, võrgutasu 6,15, elekter 4,21 . Kokku 10,36 s/kWh

Läks kallimaks kui eelmistel kuudel aga mullu novembris oli ju veel kallim, seega 12 kuu keskmine langes,
tuli 9,49 s/kWh

Ost eraisikult 18 %.... oleks kordades rohkemgi ostnud, aga sealt paneelidest ei tule praegu miskit.. :write:
Viki2
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 36
Liitunud: 04 Aug 2020, 08:56
On tänanud: 2 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Viki2 »

Soomes elekter ülikallis
Olkiluoto intsidendi järgselt tõusis elektri hind 3500 euroni megavatt-tunni kohta
https://majandus24.postimees.ee/7131078 ... 1605174701
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tuumajaamas oli õnnetus! Hinnad peaksid ka siin eestis samad olema
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kuid see näitab suure ühendturu nõrkust - Baltikum, Soome, Rootsi, Saksamaal EI ole isegi 1GW jagu reguleeritavat ressurssi!!! On siin kõigest Narva ja tänu EL karistushindadele on selle elekter kallis. Kari rohepärdikuid ja EL juhtfiguurid tahavad ikka ja jälle Narva buldooseriga maatasa lükata, et saaksid superkallis elektris elada.
Narva sobib regulaatorjaamaks vägagi - on üks piirav tingimus katla all peab olema kogu aeg tuli ja blokk töötama 50-100% nimivõimsuse vahemikus. Probleem ongi see miinimum 50% see peab 24/7 olema. Kuid teine probleem on rahaline - öösel teadupärast on elekter tihti alla 20 € MWh, Narva omahind on >40 € MWh + CO2 tasu (>25 € MWh), seega Narvas iga tund toodab kahjumit ja paari tiputunni pärast käima panna ei tasu.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

ja samal ajal juba nädalaid vahib Nordpooli hinnakaardilt vastu Norra ja Põhja-Rootsi hind mis pidevalt alla 20 € /MWh...
No kas on keeruline aru saada, et palju olulisem on ühendada need alad tugevate liiniga ülejäänud süsteemi külge, et nemad saaksid rohkem raha teenida , meie saaksime pidevalt pisut madalama turuhinna ja samal ajal lisaks veel parema varustuskindluse kui et hakata siin oma 0,34 MW katlakest üles kütma, mis niikuinii võtab pool päeva aega ja avarii likvideeritakse selleks ajaks ära kuni me auru üles saame...
Balti ja Soome elektrihinnad on viimasel ajal pidevalt võrdsed, aga kallimad kui Rootsis.
Siit järeldus, et Soome ja Rootsi vaheline ühendus pole piisav, ehk teine järeldus, et kui soomlased seda asna korda ei aja, siis peame meie või lätlased (või parem kui mõlemad !) oma kaabli(d) otse Rootsi tegema ja järgmisel korral saame siis juba ise Rootsi elektrit soomlastele müüa...
Seoses nende plaanitavate gigavatiste meretuuleparkidega ilmselt sellised ühendused tulevad, aga a ei ole miskipärast kuskil plaani peal näinud...? Pole ju võimalik gigavatti (tulevikus 2 GW) võimsust siia meie võrku otse sisse toppida....
:hello:

PS.
Kas see Kiisa gaasiturbiin kah käima pandi ?
Viimati muutis trebla, 12 Dets 2020, 09:52, muudetud 1 kord kokku.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Omaaegse monopolpoliitika tagajärjed. Saksas pidi olema, et riik on 5-6 suurema elektrivõrkude omaniku käes. Omaniku võrgu sees kihuta läbi Gigawatte aga piirilt saad ehk Megawatte läbi lasta. Ja mitmed EL riigid harrastavad sama poliitikat - nõrgad riikidevahelised ühendused. Niimoodi kaitsti oma tootjaid, et naaber ei saaks odavat elektrit müüa. Juhtumise kas ei tule tuttav olukord ette selle Astravetsi tuumajaama ja Leeduga... Astravets aitaks praegu kenasti... kui tainad lõunas jäärapäised poleks
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ja ometi on meil Nordpooli kaardi peal praegu riigid Soomest Prantsusmaani?
Taani , Rootsi ja Saksamaa vahel näitab see mitmeid ühendusi?
Norrakad ehitavad kaablit Inglismaale.? OK , seal on ka turud suurusjärke suuremad.
Kuid pidevad hinnad on Saksamaa kandis siiski meie viimase aja tõusnud hindadest pigem pisut odavamad.
Belgia paigaldas äsja vist gigavatise kaabli Saksamaale, Merkel pidas avamisel kõne ja mul jäi mulje, et see on üldse esimene nende riikide vaheline? Belglastel enesel vaja kohe 6-st reaktorist 5 maha monteerida, sest vanad. Prantslaste tuumajaamad, mida on palju, on ju ka tegelikult vanad, üle 40 aasta vähemalt. Seega ka need tulevad välja vahetada ja ka see on siga kallis. Rootsi jaamad ju ka on pragunenud ja sama vanad..
Raha aga tuleb pm kahest kohast..kas elektrihinnast või riigieelarvest...
Riigieelarvest tulev raha on see, mida võib nimetada otsetoetuseks ja xxx111 on sellele vastu....
Alternatiiv on siis see, et keelame tuule ja päikeseenergia täiesti ära ja maksamegi järjest kallinevat tuumaenergiat ? Või lubame taastuva turule ja sellele sobiva ilmaga naudime nullhinna lähedast elektrit ja maksame tuumajaama tööshoidmise kahjumit... kuskohalt? kas jälle riigieelarvest või teeme elektriarvele rea "tuumaenergia tasu"

Minuarust aitab ikka ainult võrkude võimalikult laialt kokkuühendamine...
Seega gigavatine kaabel Rootsi !
Kahe aastaga vast tehtav?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Leetu tuleb ka Rootsist kaabel ja sealtkaudu jookseb vajadusel Eestisse. Kuid Rootsi ja Norra vahel on mingi pudelikael. Seal on mäestik kah, ehk see.
Sakslased jätkavad mahamonteerimist ja täpselt vastupidises järjekorras hakkab elekter kallinema. EL on uus tuumareaktor ehitamisel vaid Soomes. Mingi hetk peavad frantsmannid tõesti oma vanu tuumajaamu renoveerima hakkama.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

See üks kaabel suutis ainult Leedu hinna langetada Soome tasemele. Et hinnataset Skandinaaviaga ühtlustada on neid veel mitu juurde vaja. Vähemalt lätlased võiks kasvõi ühe teha.
Paneeliomanikule hinnatõusu jutt muidugi meeldib...
Loodame parimat..
:hello:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

kunn24 kirjutas: 13 Dets 2020, 11:32 "Ühtlustamine" võib tähendada, et hetkel odavam hind hoopis tõuseb (tõstatakse).
Kogu küsimus taandub lihtsale matemaatikale, kas summaarne makstud hind on kõrgem või madalam..?
Järgmise nädala 200 euroste MWh hindade asemel võtaks meeleldi Rootsi 70 -seid.

Kui nüüd teha kiire peastarvutus, siis kui Tootsi tuuleparki poleks kohtuga venitatud ja see oleks jõudnud ausalt 2018 lõpu toetusskeemi, siis täiendavat kulu oleks see toonud vaid alates 2022 nii 20 miljoni ulatuses aastas 8 aasta jooksul, sest sinnani saadakse 600 GWh piir ka ilma selleta täis. Seega elektritarbijat oleks nööritud täiendava 160 miljoni euriga, aga selle positiivne efekt oleks jagunenud 12 aastat x 8,6 TWh kogu Eesti tarbimise ehk umbes 100 TWh peale, mis oleks tõstnud kWh hinda 0,16 senti, samas aga oleks viinud see lisandunud elektrikogus igapäevase turuhinna vast rohkemgi alla?
Näiteks praeguste oletatavate 300 MW päikesepaneelide praktiliselt olematu toodang homme keskpäeval on ehk selle põhjuseks, et kahel keskpäevatunnil pole MWh hind mitte 200 euri vaid 93 ?

Lisaks veel oletatava Aidu tuulepargi 100 MW ? kui ka see oleks lisandunud?

Ma olen ju siin välja toonud, et ehkki turu vabakslaskmine tõi kaasa suured hinnakõikumised, on praegu minu viimase 12 kuu makstud keskmine elektrihind madalam kui turuavamisele eelnenud viimasel fikseeritud hinna aastal...


Eks kolme nädala pärast on näha, kas see Olkiluoto pull suutis trendi muuta.

Aga Rootsi kaabel on vaja varustuskindluse jaoks....
Nordpooli aastamaht oli vist 400 TWh, meie oma kaheksaga omaette pole niikuinii mingid tegijad...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Vaadake kui hästi õnnestus eilne tarbimise optimeerimine, ainult kell 17 läks natuke paljuks:
IMG_4919.PNG
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas laurit »

Mul on ka selliseid optimeeritud päevasid olnud.

Pilt
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Mis selle börsihinna jälgimise suurem mõte on? Kas teil on tunnihinnaga ostulepingud või? Kui jah, siis mis tuleb kuu keskmine energia hind koos kõigi maksude ja tasudega?
Mul on tavaline 2-e tariifne (öö/pöev) ja börsihind ning arveldus käib kuu tarbimise järgi (ilmselt siis kuu mingi keskmine börsihind?), Elektrilevi loeb näidu kuu lõpus.
Minu energia hind koos kõigi maksudega:
Manused
Energia hind.JPG
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

tarbimised on ju kuude lõikes erinevad kuid ilmselt aastane jaotus on püsiv.
Seega on mõtet jälgida viimase 12 kuu keskmist hinda, et näha trendi..

Minuteada on börsipakett alati tunnipõhise hinnaga.. seega, Maaks, sa paistad oma korteris olema öise eluviisiga...
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Tavalised börsipaketid kasutavad kuu keskmist. Kiiruga leidsin sellise viite ainult https://www.energia.ee/era/elekter/elektriturg
Tean, et vana digiboxi toiteplokk suvilas oli veits vigane ja genereeris mingeid häireid ning seetõttu tuli ta kuu lõpus seinast välja võtta, et elektrilevi näidu kätte saaks :-)
Edit: 220 energia börsipakett tundub olema tunnipõhine https://www.220energia.ee/et/ettemaksuta-borsipaketid
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kui suur tarbimine sul suvel oli, et lausa 8 s/kWh tuli hinnaks? Kas see on EE või keegi muu?
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas võhik »

Tavalised börsipaketid kasutavad kuu keskmist. Kiiruga leidsin....
mina ei suutnud ka aeglaselt leida ühtki sellist börsipaketti mis kasutaks kuu keskmist... :jooma
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

Jutu ainuvõimalik kokkuvõte: Eesti-Rootsi gigavatine merekaabel. Parem kaks . Ja lätlased tehku kah..
Vasta