Avatud elektriturg - minu esimene leping

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

msaviste kirjutas:Kogu summaga jagades keskmine hind: 11,69 senti/kWh.
Kui mul tuli kindel-paketiga 11,9 senti/kWh, siis - hoolimata möödunud nädalal meedias üleshaibitud "odavast börsielektrist" - maksin ma kindlustunde eest peale kõigest 1.8%.

Pole just väga kallis kindlustus :) , eks ootame, mis veebruar endaga toob.
msaviste
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 19
Liitunud: 09 Sept 2011, 13:48
On tänanud: 1 kord

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas msaviste »

Mulle isiklikult jääb küll tunne, et kogu selle börsihinna juures on EE'l suht lihtne kliente kottida kuniks pole installitud tunniarvestid.
Samas peaks nüüd kriitilise pilguga üle vaatama võrguteenuse paketi osa, sest sealt peaks olema võimalik ka üht-teist vajadusel kokku hoida.
Maja kütab ja sooja vee tagab Thermia Diplomat TWS 10kW ja 580m horisontaalset pinnasekollektorit.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Aga kui nüüd laiemalt mõelda, et mis selle asja uba on ? Enne seda lollakat turgu polnud see EE kah kahjumis. Nüüd saab ta koduomanikelt umbes 20% rohkem. Need muidugi kasutavad kah vbl 25% kogu sellest toodangust. Aga ma pakun, et kokkuvõttes läheb kõigil elekter kirvemaks. Et kas kogu see turupläma ja muu jura on ainult selleks, et mingid täiesti lambist tegelased (või kes need ülejäänud müüjad siis on ? Nad ise ei tooda ju absoluutselt mitte midagi) saavad seaduslikult spkulatiivset tulu ? Või ma olen millestki väga valesti aru saanud ?
Kasutaja avatar
Lauri_s
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 12 Jaan 2013, 23:38
On tänatud: 2 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Lauri_s »

EE ei olnud ju el turu avamise algataja, alles lugesin artiklit selle kohta(praegu ei suutnud leida), et ülejäänud müüjad, kes elektrit "sisse" ostavad ja edasi müüvad, tõstavad hinda... ja EE peab sellega kaasa minema :D
Uber is just a software tool, they don’t own any cars, and are now the biggest taxi company in the world
Airbnb is now the biggest hotel company in the world, although they don’t own any properties.

World is changing!
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

dumbuser kirjutas:Aga kui nüüd laiemalt mõelda, et mis selle asja uba on ? Enne seda lollakat turgu polnud see EE kah kahjumis.
Dummy, kas sinu arvates on ettevõtete tegevuse eesmärk "mitte kahjumis olla" :banghead:
dumbuser kirjutas:Nüüd saab ta koduomanikelt umbes 20% rohkem.
Otsisin huvi pärast detsembrikuu arve välja - jaanuaris tuli EE-le kWh eest üle kanda 11.2% rohkem raha.Et kui kellegi tekivad oluliselt suuremad kasvud, siis oleks huvitav teada nende tarbimisandmeid - ehk on probleem hoopis selles, et liiga vähe tarbitakse oma liitumisvõimsuse kohta?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

madis64 kirjutas:liiga vähe tarbitakse oma liitumisvõimsuse kohta?
See on kindlasti paljudel veel vanast ajast jäänud. Minulgi on 3x25A, aga 20 oleks paras ja usun, et 16 veaks ka välja, kui nutikalt kasutada.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Küülaline kirjutas:Minulgi on 3x25A, aga 20 oleks paras
Aga kui seda hinnatõusu poleks, siis ju isegi ei mõtleks selle peale - et mõisa köis, las lohiseb :roll:
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Vahepala "tasuta ühistranspordi" ehk maksustamata ressursihõive teemal:

" Arvestada tasub sedagi, et kui Elektrilevi võrgus on täna ligi 30 000 tarbimiskohta, kes aastas on nulltarbimisega, kuid kellele võrguühenduse hoidmiseks peame kulusid tegema, siis sealtsamast Fortumi hinnakirjast näeme, et Soomes tasub klient kuni 63A peakaitsmega juhul, kui ta elektrit ei tarbi, 11 eurot kuus võrguühenduse hoidmise eest,"

http://majandus.delfi.ee/news/elektritu ... d=65641806
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

madis64 kirjutas:et mõisa köis, las lohiseb
Päris nii see siiski ei ole. Vähemalt tiheasustusega piirkonnas ja uutes arendustes, kus detailplaneeringuga on alajaamade võimsused ja kaablite ristlõiked paika pandud, ei kulu küll mingit erilist resurssi - rohkem maju lihtsalt ei mahu ja keegi alumiiniumisulatustehast ei ehita.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Küülaline kirjutas:Vähemalt tiheasustusega piirkonnas ja uutes arendustes, kus detailplaneeringuga on alajaamade võimsused ja kaablite ristlõiked paika pandud, ei kulu küll mingit erilist resurssi - rohkem maju lihtsalt ei mahu ja keegi alumiiniumisulatustehast ei ehita.
Siin vaidleksin ma sulle vastu - üle tee naabriga olema ühendatud "ühepostise vahega" (loomulikult sama alajaama otsas), kuid kui tema loobuks oma "liigsest" 5-st amprist, siis mina peaksin ikkagi maksma sellesama vabanenud 5 ampri eest kui ma sooviksin neid endale taotleda, kuigi alajaama seisukohalt ei muutu mitte midagi.

See "kasutamata" ühendusvõimsus on ikkagi ärikasumiallikaks muudetud.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

madis64 kirjutas:
dumbuser kirjutas:Aga kui nüüd laiemalt mõelda, et mis selle asja uba on ? Enne seda lollakat turgu polnud see EE kah kahjumis.
Dummy, kas sinu arvates on ettevõtete tegevuse eesmärk "mitte kahjumis olla" :banghead:
dumbuser kirjutas:Nüüd saab ta koduomanikelt umbes 20% rohkem.
Otsisin huvi pärast detsembrikuu arve välja - jaanuaris tuli EE-le kWh eest üle kanda 11.2% rohkem raha.Et kui kellegi tekivad oluliselt suuremad kasvud, siis oleks huvitav teada nende tarbimisandmeid - ehk on probleem hoopis selles, et liiga vähe tarbitakse oma liitumisvõimsuse kohta?
Ma ei viitsi isegi vaielda. Aga minu meelest on siiani jogurtimüüjad ainsad, kes suudavad oma asja müüa 10 korda kirvema hinnaga (keefir 10 korda kirvemalt) ILMA mingite seadusteta ja kusjuures seda ikkagi ostetakse.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

dumbuser kirjutas:...müüa 10 korda kirvema hinnaga (keefir 10 korda kirvemalt) ILMA mingite seadusteta ja kusjuures seda ikkagi ostetakse.
See, et sina seaduseid ei tunne, ei tähenda, et neid pole olemas ;)

Sinu toodud näite puhul toimib "Turumajanduse Esimene Seadus" s.t. hinna kujundab nõudluse ja pakkumise vahekord.

Kohalik derivatiiv: "lollidelt tulebki nende raha ära võtta" :hello:
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

madis64 kirjutas:alajaama seisukohalt ei muutu mitte midagi ... See "kasutamata" ühendusvõimsus on ikkagi ärikasumiallikaks muudetud.
Seda sama tahan minagi öelda. Kui tahad 5A juurde, siis raha võetakse, aga reaalselt mingit kulutust ei tehta. Kui asi aus oleks, peaks ampreid tagasi ka ostetama, mitte "peakaitse vähendamise" eest raha küsima.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Küülaline kirjutas:[Kui asi aus oleks, peaks ampreid tagasi ka ostetama, mitte "peakaitse vähendamise" eest raha küsima.
Nõus.

Kusjuures ei oskagi lambist öelda, kas probleem kuulub lahendamiseks kohtu, tarbijakatitse või õiguskantsleri poolt :scratch:
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

madis64 kirjutas: See, et sina seaduseid ei tunne, ei tähenda, et neid pole olemas ;)
Ma tegelikult ka ei viitsi jahuda. Kühvel oli mitte selles, kas seadus on olemas vaid selles, miks ta tekitati. Meil on siin tiigikeses ainult 1 koht mis seda elektrit teeb. Nüüd tehti aga seadusega 10 vahendajat sellesama ühe asja müümiseks. Sinu jaoks on see konkurents, minu jaoks seadustatud spekulatsioon. Ma enam lihtsamalt ei oska seletada. Aga ela edasi teadmisega, et ma olen oma nime vääriline ja tunne sellest rõõmu, et Sina targem oled.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

dumbuser kirjutas:Meil on siin tiigikeses ainult 1 koht mis seda elektrit teeb.
Kühvel on selles, et kasulik on aeg-ajalt enda harimise mõistes meie "vihatud valitsusjuhte" meedias jälgida - nende sõnade järgi "kui poleks olnud energiaturu vabastamise lubadust, poleks olnud ka Estlink1-e, kui poleks olnud Estlink1-e, poleks olnud tulemas ka Estlink2 ja kogu Eesti energiavarustuse tulevik olekski tuginenud tohletavatele Narva jaamadele".

Aga eks ela oma õndsas mullis, kus sina oled ilmatark ja kõik otsustajad on viimased turakad, rõõmsalt edasi (Mudamere ääres, porikalda peal ...) :wave:
väljamaalt
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas väljamaalt »

madis64 kirjutas:Vahepala "tasuta ühistranspordi" ehk maksustamata ressursihõive teemal:

" ..Fortumi hinnakirjast näeme, et Soomes tasub klient kuni 63A peakaitsmega juhul, kui ta elektrit ei tarbi, 11 eurot kuus võrguühenduse hoidmise eest,"
Ma ei tea Saksamaa võrgutasude struktuuri, aga tuttava pisikesel gaasiküttega majakesel on 63 A peakaitse. Ja teistel nähtud majakestel kipuvad siinkandis ikka 63A peakaitsed olema. (Seega, kui kuutasu juba on kuni 63 A fikseeritud, siis võtad ka maksimumi. Liigväikeste lühisvoolude probleemi vähemalt ei teki.)
Luksemburgis maksab vesi umbes 2 € kantmeeter + kanalisatsioon, (mille kant oli 2-3 korda odavam odavam), aga peale selle on 20 mm veetoru abonentmaks 11 € kuus ja kanali abonementmaks miski pool sellest. Gaasil kah mingi kuutasu.
Ehk kui sul on maja millel ühendused ja sa ressursse üldse ei tarbi, siis pole miski kunst ikkagi 50-100 € kuus pidevaid abonentmakse siiski välja käia. Sestap on see energiatõhusus siinkandis ka rohkem ideoloogiaküsimus, sest tegelikult tarbitud kogus on ainult osa kuludest.
Eestis on tõsised abonenttasud alles kehtestamata.. aga küll selle peale kunagi ka tullakse.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

madis64 kirjutas:....jaanuaris tuli EE-le kWh eest üle kanda 11.2% rohkem raha.Et kui kellegi tekivad oluliselt suuremad kasvud, siis oleks huvitav teada nende tarbimisandmeid - ehk on probleem hoopis selles, et liiga vähe tarbitakse oma liitumisvõimsuse kohta?
Loogikaviga.
Kuna ampri- ja mõõtesüsteemitasud ei muutunud, muutus ainult energia kWh ülekandeteenuse tasu, siis protsentuaalselt väiksem kasv on just neil, kellel peakaitse on üledimensioneeritud.

lõin oma hinnamuutuse kokku:
detsembris maksis kWh 9,4952 senti, jaanuaris 11,2021 senti: - tõus 17,98%
oleks mul 32A asemel 20 A peakaitse, olnuks numbrid vastavalt 9,254 senti, 10,979 senti ja tõus 18,64%,
Räägime ikka kogu elektrikulust koos käibemaksuga.

Nii, et pigem ei kasuta sina oma peakaitset piisavalt ära... :jooma



Abonenttasusid tulevikus kardan, et kasvatatakse kõvasti. Seega sellised hübriidseadmed nagu (Atlantic?) gaasikatel+XXX/vesi soojuspump ühes kestas, mis praegu näivad huvitavatena (riist ise tõmbaks netist börsihinna ja siis raaliks, mis tundidel on odavam elektriga ja millistel gaasiga) kaotavad mõtte. Kuigi suures plaanis ei peaks - aitaks võrgu koormust ühtlustada.
Viimati muutis trebla, 09 Veebr 2013, 00:02, muudetud 5 korda kokku.
tkko
külaline

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tkko »

madis64 kirjutas:Hea küll, jaanuari arve käes:

EE Kindel => natuke üle 1200 kWh => ca 5,1 senti/kWh (koos käibemaksuga)
Mis on öö- ja päevaelektri suhe? Nii hea hinna saamiseks peaks see praeguste EE pakkumiste juures 75/25 olema, ei mäleta et EE oleks mingeid ulmemadalaid hindu Kindla paketiga ka varem pakkunud. Mina öösel süüa ei tee ja elektriga ei küta, ju siis tarbimise tipud kattuvad hästi börsihinna tippudega.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas trebla »

madis64 kirjutas:Vahepala "tasuta ühistranspordi" ehk maksustamata ressursihõive teemal:

" Arvestada tasub sedagi, et kui Elektrilevi võrgus on täna ligi 30 000 tarbimiskohta, kes aastas on nulltarbimisega, kuid kellele võrguühenduse hoidmiseks peame kulusid tegema, siis sealtsamast Fortumi hinnakirjast näeme, et Soomes tasub klient kuni 63A peakaitsmega juhul, kui ta elektrit ei tarbi, 11 eurot kuus võrguühenduse hoidmise eest,"

http://majandus.delfi.ee/news/elektritu ... d=65641806
Näh, tglt oleme selles osa juba soomlastest mööda läinud.
Võrk 3 ja 4 pakettides maksame ampritasu 0,5€ amper.

Seega 63A peakaitsme puhul 31,5 € kuus, sõltumata tarbimisest. 11 € maksame 22 A peakaitsmega.

Vaja ainult Võrk 1 ja 2 ära kaotada...
:write:
Viimati muutis trebla, 08 Veebr 2013, 23:58, muudetud 1 kord kokku.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas madis64 »

tkko kirjutas:Mis on öö- ja päevaelektri suhe? Nii hea hinna saamiseks peaks see praeguste EE pakkumiste juures 75/25 olema,
Laias laastus 50/50 .
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

EE alustaski kampaaniat Võrk 1 ja 2 kaotamiseks...
msaviste
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 19
Liitunud: 09 Sept 2011, 13:48
On tänanud: 1 kord

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas msaviste »

Täielik joke EE poolt. Tuli uus arve, kus päevane elektrihind tõusis 0,016 eur/kWh ja öine langes 0,016 eur/kWh võrra. Kuna tarbimine oli jaan täpselt 50:50, siis minu jaoks efekt suur 0.
Maja kütab ja sooja vee tagab Thermia Diplomat TWS 10kW ja 580m horisontaalset pinnasekollektorit.
tommy4
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 437
Liitunud: 06 Apr 2009, 09:15
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas tommy4 »

Sain EE jaanuari arve kätte ja tulemused on lähedased eelpool kirjutanud ohvritega. Kuna ma pole veel lepingut sõlminud, on tegemist nn. "üldteenusega" :
Päevane tarbimine 541 kWh
Öine tarbimine 711 kWh
Tarbimine kokku : 1252 kWh
Rahasumma : 162,78 eurorubla (koos k.m.)
Seega summaarne 1 kWh hind : 13 senti ja hinnatõus eelmise kuuga võrreldes 16,5% (detsembri hind oli 10,85 senti/kWh).
Võrreldes teiste ohvritega on näha, et "üldteenus" on 8,9% kallim "kindla tünga" paketist ja ilmselt loobun Monopolisti teenustest kellegi teise pakkuja kasuks. Pole veel aga otsustanud, kellega lepingut sõlmida.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Avatud elektriturg - minu esimene leping

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

tommy4 kirjutas:1 kWh hind : 13 senti ja hinnatõus eelmise kuuga võrreldes 16,5% (detsembri hind oli 10,85 senti/kWh)
19,8% isegi nagu oleks.
Vasta