Päikesepaneelide hinnapakkumised

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Päikesepaneelide hinnapakkumised

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

PV elektritootmise omahind on lagenud nii madalale, et kannatab elektrit müüa $0.0135/kWh
Kas pisut kontekstis väljas pole?
Või kui ei ole siis miks miks on vaja erinevaid toetusi?
Või miks on minu energiaarvel rida taastuvenergia tasu?

Urmas
autodidakt
On tänanud: 164 korda
On tänatud: 251 korda

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas:
30 Juul 2020, 15:32
Või kui ei ole siis miks miks on vaja erinevaid toetusi?
Või miks on minu energiaarvel rida taastuvenergia tasu?
Ka mul on aeg-ajalt imelik kuulata parasiitide(mul piiratud sõnavara ja ei tea muud sõna teiste kulul elavate kohta) kodanike kilkamisi, et kui tasuv on kõik see värk. :evil: Kui nüüd riik mängiks ülbet mäkra ja tuimalt lõpetaks toetuste maksmise, kas aasta-paari pärast on kasutatud paneelid Osta.ee-s müügis poolmuidu?
Sellest reast ei saa ka mina aru, pole seda nagu tellinud? :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Nõustun täielikult Urmasega...
Seni kuni "tasuvuse" arvutamise juures on üheks parameetriks toetused ja nende suurused ei ole mõtet tasuvusest rääkida
Toetustega või teiselt poolt "surnuks maksustamisega" on võimalik "tasuvaks" muuta ükskõik mida...

Egolex
Uus kasutaja
Uus kasutaja

Lugemata postitus Postitas Egolex »

Selline siis jutt Eleringi kodulehelt: "Taastuvenergia tasu on taastuvast energiaallikast või tõhusa koostootmise režiimil toodetud ning võrku antud elektrienergia toetuste rahastamise kulu, mille määrad on välja toodud elektrituruseaduses. Taastuvenergia tasu eraldatakse võrgutasudest ja seega on selle maksjateks kõik elektrienergia lõpptarbijad Eestis vastavalt nende tarbitud võrguteenuse mahule ning otseliini kaudu tarbitud elektrienergia kogusele."

Siinkohal tundubki ju ainuõige lahendus hakata ise taastuvenergia allikatest elektrit tootma ja selle abil siis muidu niisama maksumaksja taskust nööritavat raha enda taskusse tagasi suunata. Teine variant oleks ilmselt minna täiesti off-grid ja ennast elektrivõrgust lahti ühendada.

Tasuvus on endiselt seotud sellega, kui soodsalt sa oma elektritootmise püsti paned. Loota tuleb, et "mäkra" siiski ei mängita ja lubatud doteerimine kestab kõik see lubatud 12a - vastasel juhul oleks päikesepargi tasuvus (jämedates joontes) 7a (toetustega) puhul ca 10a (ilma toetusteta). Need siis minu enda vihikunurga arvutused ja jämedates joontes...ärgem puhta tõe pähe võtkem.

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Loota tuleb, et "mäkra" siiski ei mängita ja lubatud doteerimine kestab kõik see lubatud 12a
Vastupidi - loota tuleb, et KÕIK toetused lõpetatakse hästi kiiresti...

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

"Tasuvuse" kohta olen leidnud ühe "enam vähem" objektiivse uuringu
Jättes kõrvale asjaolu, et ka siin on vägagi olulisel kohal toetused
Siin on vähemalt IRR sisse toodud
Manused
PV tasuvus.pdf
(1.68 MiB) Allalaaditud 21 korda

Egolex
Uus kasutaja
Uus kasutaja

Lugemata postitus Postitas Egolex »

Vastupidi - loota tuleb, et KÕIK toetused lõpetatakse hästi kiiresti...
Ma kardan, et see toetuste lõpetamine sinu ja minu elektriarvelt ridu vähemaks ei võta...raha küsitakse ikka edasi.

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Ma kardan, et see toetuste lõpetamine sinu ja minu elektriarvelt ridu vähemaks ei võta...raha küsitakse ikka edasi.
Mind ei häiri niivõrd tasu iseenesest kuivõrd see, et mina ja paljud teised tarbijad maksavad kinni kellegi "äriplaani"... Ja need "ärimehed" räägivad tasuvusest mis tuleneb toetustest...
Kui seesama raha antaks nt haigetele lastele siis poleks mul mingit probleemi...

Urmas
autodidakt
On tänanud: 164 korda
On tänatud: 251 korda

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas:
30 Juul 2020, 16:26
"Tasuvuse" kohta olen leidnud ühe "enam vähem" objektiivse uuringu
Kiikasin kergelt seda uuringut, enamusest aru ei saanud(minu viga :blush: ), kuid üks tabel hakkas huvitama. Nimelt Saksamaa ja Eesti tootlikuse võrdlus. Eestis on tootlikus suurem märstist kuni juulini. Saksamaa tootlikus tundus stabiilsem. Võin eksida, aga kas meie meediast käis läbi uudis, et kõrge tootlikusega ajal tahetakse hakata ostu piirama? Kui jah, kas see mitte ei tähenda seda, et tasuvusaeg lükkub edasi?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Nagu sealt näha siis tasuvust mõjutavad mitmed tegurid.
Üks oluline tegur on omatarbeks kasutatud elekter.
Paraku ongi selline "anomaalia", et suurima toodanguga ajal on omatarve kõige väiksem.
Lisaks tuleb arvestada, et toetust makstakse (loodan, et see muutub ja peagi toetust enam ei maksta üldse) saldeeritud koguse eest...
Ühesõnaga viitan ma sellele, et erinevate seadmete müüjate kodulehtedel antud tasuvuse kalkulaatorid pole objektiivsed...Tasuvuse arvutus on pisut keerulisem...

Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
On tänatud: 181 korda

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tootlikusega on üldse keerulised lood. Isegi samal laiuskraadil eestis sõltub tootlikus asukohast- N: Kuressaare ja sama laiuskraad Kesk-eestis on Kesk-eesti kahjuks. Teoreetiliselt aasta lõikes on tootlikus sama ja isegi sõltumatta laiuskraadist. Aga pilved, õhutemperatuur ja laiuskraad. Lõuna pool on jah toodang stabiilsem kuna suve ja talve valge aja erinevus kõigub vähem. Eestis paraku tahaksid elektrit talvel tarbida siis paneelidest tule midagi, suvel aga pole vaja. Seega tasuvusarvutustes tuleb omatarbe elekter suht väikse % arvesse võtta ja see lööb tasuvusaega kohe käärid sisse!

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Tasuvuse arvutuse juures on esimene viga see, et võetakse arvesse investeeritud summa "hetkeväärtus"
Täna PV paneelidesse investeeritud 10000 euro tulevikuväärtus 10a pärast 4% intressiga (pensionikeskuse info baasil III samba fondide 10a NETOtootlus aasta baasil - so suht konservatiivne lähenemine) on 14802 eurot.
Kui arvestad paneelide tasuvusaega tuleb see arvesse võtta...

ping
Ehitusguru
Ehitusguru
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 41 korda

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas:
31 Juul 2020, 11:45
Tasuvuse arvutuse juures on esimene viga see, et võetakse arvesse investeeritud summa "hetkeväärtus"
Täna PV paneelidesse investeeritud 10000 euro tulevikuväärtus 10a pärast 4% intressiga (pensionikeskuse info baasil III samba fondide 10a NETOtootlus aasta baasil - so suht konservatiivne lähenemine) on 14802 eurot.
Kui arvestad paneelide tasuvusaega tuleb see arvesse võtta...
See on kui arvestada rahas ja võrrelda rahapakiga voodiall.
Aga kui arvestada ressursipõhiselt ehk kaupade reaalhindades, siis tekkib erinev pilt.
Osad asjad odavnevad, teised kallinevad või kaovad sootuks müügilt.
Me oskame ainult oletada, et kui palju maksab kütteks ostetav energia või paneelipaigaldaja töötund 10 aasta pärast.

Mida sai osta 500eur eest 10 aastat tagasi krooniajal?
Ja mida saab osta 500eur eest 10 aasta pärast?
Kuidas on muutunud viimase 10 aastaga näiteks toidukauba, liha- ja piimatoodete või televiisorite (elektroonika) hinnad?
:hello:

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Kui midagi ette prognoosida ei saa siis huvitav mille järgi koostatakse äriplaane jms?
Kui tasuvuse võrdlusi teha ei saa siis mille baasilt tulevad investeerimisotsused - ma mõtlen siinkohal suuri ettevõtteid? "Panevad puusalt", et "äkki õnnestub"?
No ei ole päris nii...Riskid võetakse arvesse...Ja loomulikult jääb mingi risk alati...
Ning loomulikult on tasuvuse küsimus ka personaalne - mis ühe jaoks tasuv see teise jaoks ei pruugi olla tasuv sest temal on ALTERNATIIV mis on veel tasuvam...
Kusjuures ALTERNATIIV võib olla ka see, et "aga mis siis kui midagi ei tee"

trebla
Ehitusveteran
Ehitusveteran
On tänatud: 21 korda

Lugemata postitus Postitas trebla »

Selle maailmarekordilise madalaima hinna tõin näiteks, et ka nii madalale saab minna. Ma ei tea, millised või kas üldse on olemas seal naftamaal miskid toetusskeemid. Ei pruugi olla... Aga tehniliselt on PV täna odavaim energia.

Alates 2008 aastast olen huviga jälginud paneelide arengut ja toonasest 5 $ /Wp (maailmaturul) on jõutud isegi vist alla 0,2 $/ Wp ? See on siis valmis paneeli hind, mite elemendi oma.

(Kalvis on vahepeal mitu korda kommenteerinud, et hind peab paar korda vähenema ... 5->0,2 on vähenemine 25 korda... :) ikka vähe? )

Taastuvenergiatasu on hiljuti ka vähenenud. Nüüd jälle tõsteti tagasi pisut.
Tegelikkuses see toetusskem lõpetati ju 2018. Nii tuuleparkidele kui PV jaamadele. Edasi pidid tulema vähempakkumised. Tehti vaid erand pikendada toetust väikestele paigaldistele , et mahendada liginullenergiahoonetele üleminekut. Samas aga selle 2018 aasta buumiga tehti suuri PV parke kokku miski 100 MWp mahus, nüüd aga selle 50 kWp -liste erandi raames olla taodeldud juba 400-500 MWp ja arvan, et paljud alles täna ärkavad ja hakkavad samuti taotlema.Siin võib veel mitusada MW vabalt juurde tulla.
Selle toetusskeemi lõpetamise otsustas ju parlament. Ja kui seal seadustes oli selline JOKK auk, siis on parlamendi asi see kinni panna. Sest miks muidu nad üldse selle eelmise skeemi ära muutsid?

Mina kellegi karvast kätt ei kahtlustaks.... pigem lihtsalt lollust? Ma nimelt tahaks uskuda, et inimesed on loomult head .. :)
Ja muide.. järgmine kala on seaduses sees.. siin kuskil viidati äsja miskile Kredexi väikeelamute renoveerimise toetusele. Soojustus ja avatäited jne... ja siis PV paneelid.. - kuni 200 kWp :good:

Asja krooniks saab muidugi Tootsi tuulepark. Kui see surutakse vana skeemi alla... no siis jah, andke andeks...
Arvan, et see antakse siis uuesti kohtusse.

Tasuvus ja äriplaan....? Äsja käis elektri hind Eestis esimest korda alla nulli, börsihind Skandinaavias on maas, meil tavatasemel ainult selle pärast, et Soome-Rootsi ühendused pole piisavad ja meilt Rootsi üldse puuduvad.
See tähendab, et ka seda meie 600 MW tuleval suvel ilusa ilmaga pole kaugemale võimalik tarnida. Kas Jaanipäeval saab siis jälle negatiivset elektrihinda näha?
Pigem lähinaabrid nuuskavad selle ikka ära. Aga risk jääb.
Järelturule paneele vast ei tule, sest isegi kui tasuvus kaob, siis tiksub see paigaldis ikka edasi.
Ja kui laenuga tehtut ei jõuta maksta, siis läheb kogu kinnistu müüki, mitte paneelid. Töötav asi on olemas ja käidukulusid peaaegu pole.

Tootmise juhtimine käivat Saksamaal võrgusageduse abil. Meil seda teha ei saa, sest oleme vene võrgus veel.
Maksustamist keelab minuarust miski hiljutine euroseadus.

Aga kokkuvõttes pole põhjust selle toetuse pärast põdeda... 500 MWp toodab ideaaljuhul 500 GWh aastas mis on vähem kui see tuuleenergiale eraldatud pott 600 GWh. Ehk siis miski 25 miljonit euri aastas.
Tuuleenergia pott aga hääbub lähiajal parkide vananemisega , kui just Tootsi sinna alla ei suruta.

Kogu taastuvenergia toetuse maht olla aga 90 miljonit? prügi ja puidupõletajatele peamiselt?

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Aga tehniliselt on PV täna odavaim energia.
Väga kena...
Nüüd jääb üle vaid loota, et igasugune toetus lõpetatakse väga kiiresti ning arvelt kaob taastuvenergia tasu rida

Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
On tänatud: 181 korda

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mitmed tuttavad jahivad just toetusrahasi - tegin hiljuti kõige odavamalt saadavate paneelide hindadega tasuvusarvutuse ja see jäi >8 aastasse. Pärast seda need arendajad loobusid, sest eraisikutele ja firmadele on momendil paneeli ostutoetus lõpetatud ja nad leidsid selle investeeringu vähetasuva olevat. Toetusrahadega oleks juba järjekordne park püsti ja eesti maksumaksjal lisakulu.

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

Ma nõustun Kalvisega - toetus on kui mitte põhiline siis väga suur argument
Aga eks näeme kui suur huvi on PV vastu ja kui tasuv asi on siis kui toetused tagant ära võtta

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 51 korda

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

xxx111 kirjutas:
01 Aug 2020, 10:35
Väga kena...
Nüüd jääb üle vaid loota, et igasugune toetus lõpetatakse väga kiiresti ning arvelt kaob taastuvenergia tasu rida
Tsitaati tuleks täiendada: Tehniliselt on PV täna odavaim rämpsenergia, eriti kodukasutaja jaoks, kes päeval kodus ei ole.

trebla
Ehitusveteran
Ehitusveteran

kunn24 kirjutas:
01 Aug 2020, 18:59
xxx111 kirjutas:
01 Aug 2020, 10:35
Väga kena...
Tsitaati tuleks täiendada: Tehniliselt on PV täna odavaim rämpsenergia, eriti kodukasutaja jaoks, kes päeval kodus ei ole.
Uute toetuse lõpetamiseni ongi jäänud vaid 5 kuud... :good:

Asjale võib vaadata ka sellest küljest, et elektrivõrgu jaoks on kodukasutaja rämpstarbija, kes korraks keedab kohvi, siis korraks triigib , isegi tulesid ei pane pidevalt samal kellaajal põlema... midagi ei anna prognoosida..
Sellistele vändataksegi mõnes riigis 25 senti võrgutasu... sest tarbimine ja tootmine peab igal hetkel tasakaalus olema...

Edaspidi hakatakse ilmselt paigaldama nii palju, et kataks ära oma tarbimise... et ei peaks sisse ostma ja võrgutasu maksma... vähemalt esialgu.

Kui aga paneelide hinnad edasi kukuvad, siis kukub ka päevase elektri hind öisest madalamaks...

Praegu on huvitav moment, hiina tootjad said koroonast suht kähku üle ja toimivd, aga kogu muu maailm on käpuli, ehk neil pole kliente... ainult Eestis möllab paigaldusbuum...sest toetuste maksmine lõpetatakse 5 kuu pärast ära...
Viimati muutis trebla, 01 Aug 2020, 23:31, muudetud 1 kord kokku.

xxx111
Ehitusguru
Ehitusguru

"Rämpsenergia"

Ma päris nii ei ütleks.
Mina enda seisukohalt tasuvust ei ole näinud / ei näe hetkel ja tulevikku vaadates näen veel vähem.
Ja sellest tulenevalt ei ole paigaldanud / ei kavatse paigaldada.
Samas keegi "teine" tasuvust näeb ja paigaldab.
Tore.
Aga ainult sinna jooneni kus "teise" tasuvus ei tule "minu taskust".

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Rämpsenergia alla kvalifitseerub kõik see energia, mis on siis olemas, kui teda pole vaja ja kui on, siis energiat pole. Teised peavad seda kompenseerima. Varem hoiti selleks töös tervet põlevkivikatla blokki, nüüd on see omaambi ka läbi saanud või konserveeritud. Kui merealused kaablid või muundurid rikki lähevad, siis on kööga ja hakkab suur siblimine. 1 katatsroofilähedane selline olukord oli, poolakatelt osteti kallis päästmisteenus sisse. Ma ei viitsi praegu materjali otsida, äkki keegi leiab kiirelt?

trebla
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Mina olen 10 aasta jooksul maksnud u. 1000 euri taastuvenergiatasu... ongi aeg selle maksmine ära lõpetada ja enesele ise elektrit tootma hakata..... :hello:

Ka põlevkivielektrist suur osa oli olemas siis kui seda polnud vaja.... katelt tuli juba varakult kütma hakata, et tipptunnil oleks võtta... see soe läks samamoodi korstnasse niisama. Optimaalseim oli ilmselt plaanimajandus, kus ei tarbitud mitte siis kui pähe tuleb vaid siis kui oli ette nähtud... "25. elektrikasutuse režiim " ja need teised...
:hello:
Viimati muutis trebla, 02 Aug 2020, 00:08, muudetud 1 kord kokku.

kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran

Siis naudi, et saad sellega konditsioneeri käitada- see on ainukene päikese-elektrienergia sisuline mõte. Eriti kontorite jaoks. Kuskil soojemal laiuskraadil eriti.
Järgmiseks on sooja vee kütmine ja suurema salvestusmahuti paigaldamine, kuid see on juba lisainvesteering ja pidevaks kümblemiseks tuleb vesi ja kanaliseerimine ikkagi kinni maksta (kui vesi sisse osta). Jätame väiketarbijad siin mängust välja, läpaka aku laadimiseks piisab 1-st paneelist. Muideks, kui seda energiat kasutada vee kütmiseks, siis ineverterit pole vaja. Võib otse paneelid kütteseadme külge ühendada eeldusel, et pinge on sobitatud (valitud sobilik hulk paneele). On labane off-grid.

Samas proovi ette kujutada tööstust päikesenergia otsas. Usun, et sa ei tahaks seal direktor või tehnoloog olla. Eeltoodud mu küsimusele leidsin 1 artikli https://majandus24.postimees.ee/6992857 ... ektrihinna , kuid seal pole viidatud, et meie süsteem olnuks peaaegu sünkroonist väljas ja maoli maas. Venelased saatsid pikalt jne. Kõike suurem küsimus minu jaoks on see, et miks meil ei käivitata reguleerimisotstarbel Kiisa gaasi-jaama- eriti sellistes olukordades? Sest millegagi tuleb see tuulikute- paneelide läbu operatiivselt ära reguleerida.
Viimati muutis kunn24, 02 Aug 2020, 00:23, muudetud 1 kord kokku.

trebla
Ehitusveteran
Ehitusveteran

ma tõmbaks siin paralleeli ühistranspordiga... kui topiks rongid ja bussid rahvast täis, saaks reisijakilomeetri igavesti odavaks ja saaks liinivõrku arendada, kuid miskid egoistid on omale autod ostnud ja seetõttu peab maksumaksja reisirongiliiklusele peale maksma....
Erinevalt autost, mida omanik hoiab siis kui ise ei kasuta hoovis seismas, annab päikesepaneeliomanik ressursi üldisesse kasutusse.

Kas sa autoomanike vastu kah oled? ummistavad tänavaid?
või xxx111nuriseb ka ühistranspordi dotatsionide üle..?

Võrk peab lihtsalt võimalikult suur ja võimas olema... meil on vaja otsekaableid ka Rootsi...

Vasta