Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
marianne1997
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Mai 2021, 01:50
On tänanud: 6 korda

Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas marianne1997 »

Tere, Ehitusfoorum


Olen täielik algaja puidutöös. Siiani olen lihtsalt akutrelli, noa ja liivapaberiga väiksemaid asju ehitanud. Nüüd soetasin endale universaalfreesi/universaaltööriista Dremel 4200 ( https://www.tooriistamaailm.ee/elektril ... tooriistad ), sest sellest käib füüsiliselt jõud üle ning saan kodus nahistada, erinevaid otsi katsetada jne.

Siiani olen teinud kogu puidutöö köögis laua taga (tolmu pole eriti olnud), aga see universaaltööriist teeb ikka päris korralikult tolmu (kasutada on väga lõbus), kolisin vannituppa (pindala ~9m2) kodurahu huvides oma töökoja. Ostsin endale 3M poolmaski ja filtrid ning kaitseprillid - olen väga rahul. Kuid siiski on tunne, et puidutolmu tuleb natuke palju ning sellega tuleks midagi teha. Lugesin veidi ja paistab, et on täitsa seadmed olemas, mis seda tolmu koguvad.

Ise leidsin sellise asja, aga ma ei tea, kas see on sobilik https://www.k-rauta.ee/p/tolmuimeja-mak ... c&index=17 . Äkki peaks midagi muud ostma? Tahan lihtsalt, et tolmust võimalikult suur osa läheks masinasse, see mahuks minu vannituppa (peaks vist olema ka piisavalt kerge, et seda saaks vedada, sest seal võib niiskeks minna ja sinna masinat seisma jätta ei saa)?

Kas keegi teist palun soovitaks mulle, millise masina ma peaksin ostma, mis imeks võimalikult palju ära seda puidutolmu? Nii palju tean, et tavaline tolmuimeja selleks kindlasti ei sobi ja see puidutolm peaks selle ära lõhkuma. Kõige parem oleks vist nii, et see tolmu imemine toimub töö ajal? Näiteks masin on laua kõrval vms. Ma ei tea :)


Aitäh, et leidsite aega minu postituse lugemiseks :)

M
Viimati muutis marianne1997, 02 Mai 2021, 16:24, muudetud 2 korda kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas Urmas »

marianne1997 kirjutas: 02 Mai 2021, 02:00 Ise leidsin sellise asja, aga ma ei tea, kas see on sobilik. Äkki peaks midagi muud ostma?
Ei saanud ise ega saa ka vist teised lugejad pihta, et mis asja sa leidsid. :scratch: ;)
marianne1997 kirjutas: 02 Mai 2021, 02:00 Kas keegi teist palun soovitaks mulle, millise masina ma peaksin ostma, mis imeks võimalikult palju ära seda puidutolmu? Nii palju tean, et tavaline tolmuimeja selleks kindlasti ei sobi ja see puidutolm peaks selle ära lõhkuma.
Üldiselt peaks asja ära ajama ehitustes kasutatav tolmuimeja, mille põhimõtteliselt 3x filter-paberkott, vaheriie ja hepa filter. Ainult ise peaksid valmis nokitsema kasti, millelele tolmuimeja taha ühendada. Lihtsalt imutoru otsa põlvede vahel hoida ja selle kohal minifreesiga toimetada on jama.
marianne1997 kirjutas: 02 Mai 2021, 02:00 Kõige parem oleks vist nii, et see tolmu imemine toimub töö ajal? Näiteks masin on laua kõrval vms. Ma ei tea :)
Loomulikult on parem kui imemine toimub samaaegselt tolmu tekitamisega. Ei pea olema laua kõrval, võib ka eemal olla, sest tolmuimejal on piisavalt pikk imuvoolik. Ma tean, alles eile ühendasin tolmuimeja ketaslihvijale järgi. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Tegelikult need ehitustolmuimejad väga puutööks ei kõlba. Enamus peenikest ja ülipeenikest tolmu tuleb läbi. Põhimõtteliselt on sul seal peene tolmu generaator.Aga just see peen tolm mida tavalise tolmuimeja filter kinni ei võta ongi see mis tervisele hakkab.

Väiksesse ruumi osta mõni M klassi tolmuimeja + lisaks eelseparaator jämedama puru jaoks. Kui raha on, siis võta Festooli oma. Isiklikult on äraproovitud CTM 36 E AC tolmuimeja + CT-VA-20 separaator. Võrreldes tavalise kuiv-märg ehitustolmuimegaga on vahe nagu öö ja päev.

Plaan B on mõni odavam M klassi imur ja separaatori teed ise. Näiteks sellise https://www.ebay.de/itm/121242722685?ep ... SwHnFV3yR5 paned plastikkaanega ämbri kaane külge.
marianne1997
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Mai 2021, 01:50
On tänanud: 6 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas marianne1997 »

Urmas kirjutas: 02 Mai 2021, 07:40
marianne1997 kirjutas: 02 Mai 2021, 02:00 Ise leidsin sellise asja, aga ma ei tea, kas see on sobilik. Äkki peaks midagi muud ostma?
Ei saanud ise ega saa ka vist teised lugejad pihta, et mis asja sa leidsid. :scratch: ;)
Suur tänu sulle vastuse eest Urmas!

Jah, minu viga täielikult. Unustasin lingi lisada sellele, mis leidsin. Muudan esimest postitust. Vot sellise tolmuimeja leidsin. https://www.k-rauta.ee/p/tolmuimeja-mak ... c&index=17

Kas turul on ka mingeid minu kasutuse jaoks sobivaid valmislahendusi? Näiteks midagi sellist, mille saan puidutöö ajaks vannituppa tassida ja siis pärast minema, et niiskuskahjustust ei toimuks. Kui juhtumisi konkreetseid mudeleid oskad soovitada, siis oleksin väga rõõmus :)

Ja veel kord, tänan vastuse eest!
marianne1997
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Mai 2021, 01:50
On tänanud: 6 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas marianne1997 »

ifffff kirjutas: 02 Mai 2021, 13:40 Tegelikult need ehitustolmuimejad väga puutööks ei kõlba. Enamus peenikest ja ülipeenikest tolmu tuleb läbi. Põhimõtteliselt on sul seal peene tolmu generaator.Aga just see peen tolm mida tavalise tolmuimeja filter kinni ei võta ongi see mis tervisele hakkab.

Väiksesse ruumi osta mõni M klassi tolmuimeja + lisaks eelseparaator jämedama puru jaoks. Kui raha on, siis võta Festooli oma. Isiklikult on äraproovitud CTM 36 E AC tolmuimeja + CT-VA-20 separaator. Võrreldes tavalise kuiv-märg ehitustolmuimegaga on vahe nagu öö ja päev.

Plaan B on mõni odavam M klassi imur ja separaatori teed ise. Näiteks sellise https://www.ebay.de/itm/121242722685?ep ... SwHnFV3yR5 paned plastikkaanega ämbri kaane külge.
Oh, väga uhke. Aitäh! Arvasin varem, et kui võtta ehituseks mõeldud tolmuimeja, siis sellega asi vask. Iseenesest tervis ja kodurahu on mulle väga kallid, aga see CTM 36 E AC + CT-VA-20 hind paistab liginevat sinna 1700 € kanti. Kas on lootust ka näiteks ~500 € eest midagi asjalikku saada? Juhuks kui 500 € jääb väheks, siis kas on mõni vähe kallim valik, mis siiski pakuks piisava tõhususe puidutöö & peenikese tolmu korjamise suhtes? Kohe kindlasti ei tahaks endale või lähedastele mingit haigust selle hobiga tekitada & kui sa ütled, et tuleb rohkem raha välja käia, siis eks tuleb see raha kusagilt leida.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 02 Mai 2021, 13:40 Tegelikult need ehitustolmuimejad väga puutööks ei kõlba. Enamus peenikest ja ülipeenikest tolmu tuleb läbi. Põhimõtteliselt on sul seal peene tolmu generaator.Aga just see peen tolm mida tavalise tolmuimeja filter kinni ei võta ongi see mis tervisele hakkab.
Kas pahtlitolm on palju jämedama fraktsiooniga kui puidu tolm? Kui olen 5 kotti(10l tolmu) pahtli ja ja muud ehitustolmu kogunud, siis kotte vahetades ehk iga 5 koti järel olen kergelt ka vaheriiet kloppinud. Hepa oma paistab päris puhas olevat. Tolmuimeja on mul lihvija järel, vahest lihvin ka 220 lihvvõrguga ja sellega peaks vägagi peenike tolm tulema. Ei vaidle vastu vingema masina parematele omadustele, vaid kirjeldan oma kogemusi. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas anto »

marianne1997, teen Su elu lihtsamaks. Siin on kaks linki asjadele, mida sa vajad:
1) M klassi tolmuimeja Bosch GAS 35 M AFC (maksab Saksa Amazon'is €529)
https://www.amazon.de/Bosch-Professiona ... B00D6H4Y92
2) ehitustolmuimeja jaoks sobiv tsüklon (hind €45.90)
https://www.amazon.de/DUST-COMMANDER-DL ... B00JR3NQAC

Ära Festool'i peale praegu raha raiska. Festool on tööriistamaailma Apple. Mõlemad toodavad täitsa häid asju, aga mis ei pruugi alati siiski veatud olla, mõlemal on hinnad oma sektoris kõige kõrgemad (teatud toodete puhul on ka erandeid) ning mõlemad kasutavad turundusvõtteid, mis on sihtauditooriumi polariseerinud, s.t. neutraalset hinnangut omavate inimeste arv on väike. Enamus kas armastab seda brändi jäägitult või vihkab kogu südamest! :-)
Selline huvitav bränd :-)
Ühesõnaga, oota ja vaata, kuni Sul oma arvamus välja kujuneb.

Mis tolmukogumist puudutab, siis olen tähele pannud, et vahet pole, kui head tsüklonid, filtrid, alarõhud, voolukiirused jne poleks, puidutöökoda jääb puidutöökojaks, s.t. mingi aja pärast koguneb ikkagi pindadele ja nurkadesse puidutolmu ning peale seda pole enam vahet, kas Sul on L, M või HEPA tolmuimeja - õhku puhub see tagant ikkagi välja ning ajab ladestunud tolmu liikuma. Ühesõnaga, lisaks erinevatele võtetele, kuidas tolmu paremini koguda, tuleb ikkagi lisaks töökoda õhutada ja regulaarselt koristada. Ahjaa, vajalikul hetkel tolmumaski samuti kanda.
marianne1997
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Mai 2021, 01:50
On tänanud: 6 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas marianne1997 »

anto kirjutas: 02 Mai 2021, 22:29 marianne1997, teen Su elu lihtsamaks. Siin on kaks linki asjadele, mida sa vajad:
1) M klassi tolmuimeja Bosch GAS 35 M AFC (maksab Saksa Amazon'is €529)
https://www.amazon.de/Bosch-Professiona ... B00D6H4Y92
2) ehitustolmuimeja jaoks sobiv tsüklon (hind €45.90)
https://www.amazon.de/DUST-COMMANDER-DL ... B00JR3NQAC

Ära Festool'i peale praegu raha raiska. Festool on tööriistamaailma Apple. Mõlemad toodavad täitsa häid asju, aga mis ei pruugi alati siiski veatud olla, mõlemal on hinnad oma sektoris kõige kõrgemad (teatud toodete puhul on ka erandeid) ning mõlemad kasutavad turundusvõtteid, mis on sihtauditooriumi polariseerinud, s.t. neutraalset hinnangut omavate inimeste arv on väike. Enamus kas armastab seda brändi jäägitult või vihkab kogu südamest! :-)
Selline huvitav bränd :-)
Ühesõnaga, oota ja vaata, kuni Sul oma arvamus välja kujuneb.

Mis tolmukogumist puudutab, siis olen tähele pannud, et vahet pole, kui head tsüklonid, filtrid, alarõhud, voolukiirused jne poleks, puidutöökoda jääb puidutöökojaks, s.t. mingi aja pärast koguneb ikkagi pindadele ja nurkadesse puidutolmu ning peale seda pole enam vahet, kas Sul on L, M või HEPA tolmuimeja - õhku puhub see tagant ikkagi välja ning ajab ladestunud tolmu liikuma. Ühesõnaga, lisaks erinevatele võtetele, kuidas tolmu paremini koguda, tuleb ikkagi lisaks töökoda õhutada ja regulaarselt koristada. Ahjaa, vajalikul hetkel tolmumaski samuti kanda.
Tere õhtust, anto :)


Tegid. Tänan sind! Nüüd on konkreetne mudel teada ja see €500 - 600 hinnaklass on hetkel majanduslikult võimalik ka. Vaatasin, et postiatud lingilt tuleks Saksamaa Amazonist koos saatmisega hind ~€600.

Leidsin Eestist ka sama toote.
https://mts.ee/et/toode/bosch-gas-35-m- ... r-11275561 - postituse tegemise hetkel hind 593,53 €. Kuna hind on sama, siis mõtlesin, et äkki oleks Eestist mõistlikum võtta - kui garantiiga mingi probleem, siis ei pea Saksamaale postiga saatma hakkama vms.

Kas peaksin just seda amazon.de's saadaval olevat "dust commander" tsüklonit ostma või on veel mõni, mida tasuks vaadata? Kui see on parim sinu arvates (Eestis ei leidnud seda toodet), siis telliksin kohe ära.

Ah jah, ja viimane küsimus (kaks lausa). Uurisin selle tsükloni süsteemi kohta ja tundub, et mul on vaja veel ühte lisavoolikut ja tünni, kuhu tolm läheb. Kas vooliku või tünni puhul on sul soovitusi? Kui aus olla, siis ma isegi ei oska aimata, mis nime järgi seda tünni otsima peaks.

Leidsin sellise vooliku:
https://taivoster.ee/toode/tarvikud-too ... e-3m-35mm/ ("Antistaatiline Bosch tolmuimeja voolik bajonettluku ja tööriista ühendamis adapteriga.
Antistaatiline voolik peab olema kasutusel puidutolmu imemisel.") 170 €. Ütlen ausalt, ma olen väga üllatunud selle üle, et tolmuimeja voolik on nii kallis :)

Veel kord aitäh!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas Urmas »

marianne1997 kirjutas: 05 Mai 2021, 02:06 Kuna hind on sama, siis mõtlesin, et äkki oleks Eestist mõistlikum võtta - kui garantiiga mingi probleem, siis ei pea Saksamaale postiga saatma hakkama vms.
EL või EMÜ riikidest ostmisel ja kui EV-s on olemas firma toodete ametlik edasimüüja, siis ei pea garantiiremondiks asja saatma ostukohta, vaid firma esindus on kohustatud remondiks vastu võtma siinses esinduses. Ma tean millest ma räägin, läbitud etapp. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Kui tsüklon juba vahel, siis sealt edasi tolmuimejasse eriti midagi ei jõuagi. Ehk tsükloni ja tolmuimeja vahel olev voolik ei näe eriti mingit tolmu, 170eur vooliku eest on minuarust lausröövimine :)
Julgeks isegi pakkuda, et ei ole nii ülikallist ja ülihea filtreerimisega tolmuimejat isegi vaja, kui tsüklon ees istub - need kallimad on reeglina arvestatud sellega, et need ise suure tolmu kinni suudavad püüda ja seejuures umbe ei lähe. Pealegi see minifrees ei tooda sellises koguses seda puidutolmu.

ämbri näidiseks üks esimene video:
https://www.youtube.com/watch?v=7GLqNO- ... IYprojects
pisut rohkem juttu ja detailsem ehitus:
https://www.youtube.com/watch?v=9RfHpm2 ... arlieDIYte
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas anto »

Tere, marianne1997!

Urmas ja meelis11 vastasid juba ära, aga mainin igaks-juhuks ka paari asja.

1) Amazon: ei pea sealt tellima. Panin Amazon'i lingi lihtsalt mugavuse pärast. Kui mujalt saab soodsamalt, võta loomulikult mujalt. Mõnikord on Eesti hinnad kampaania ajal Saksamaast isegi odavamad (tavaliselt siiski vastupidi).
Sakslaste "hinnavaatlus.ee" analoog on https://www.idealo.de/
Võid sealt samuti vaadata. Ükskõik, mis veebipood, millel on palju positiivseid review'sid ja ideaalis veel https://www.trustedshops.de/ märge.

2) Garantii: nagu juba enne mind mainiti, siis garantii pärast muretsema ei pea. Ma olen samuti ühe Saksamaalt ostetud sinise Bosch'i (lauasaag) Eestis garantiisse saatnud. Toimis kenasti. Paari päeva pärast ulatati mulle uhiuus saag vastu, kuna vanal oli ilmselt tõsine mootoririke. Rohkem pole probleeme olnud (5 aastat vist juba).

3) Tsüklon: võibolla on ka teisi variante olemas, aga soovitasin seda Dust Commander'it, kuna mul on omal selline tolmuimejaga paaris. Tundub väga hea geomeetriaga olevat, kuna 99.9% tolmust satub tsükloni alla paaki. Tolmuimejasse ei satu peaaegu midagi. Puhastan tolmuimeja filtrit max 2 korda aastas.
(Suure ehk 125 mm läbimõõduga vooliku jaoks on loomulikult eraldi suur tsüklon ja tigu/radiaalventilaator)

4) Tsükloni ühendamine: jah, üks variant on lisavoolik osta, aga see võib olla lühike ja odav. Ei pea olema Bosch'i originaal sinine antistaatiline, mis on antud ülesande jaoks liiga kallis ja liiga pikk. See voolik peab vaid tolmuimejast tsüklonini ulatuma.
Pika vooliku (tolmuimejaga kaasa tuleva originaalvooliku) ühendad aga tsükloni külge, et kogu tolm esimesena sinna satuks.

Teine variant on ühendada tolmuimeja ja tsüklon omavahel jäiga toruga. Näiteks 50 mm kanalisatsioonitoru koos vastavate põlvedega/"pööretega" (valged, igas ehituspoes müügil). Paned kogumispaagi tolmuimeja peale ja sõidavad koos mööda põrandat ringi nagu oleks ühes tükis.

5) Vooliku, torude jms ühendamine: mäletan, kui omal ajal alustasin, siis käisin poes naiivselt vastavaid adaptereid otsimas :-) Õnneks neid polnud, kuna vastasel juhul oleks ilmselt mõttetult palju raha kulutanud. Avastasin enda jaoks, et kõik need ühendused võib vabalt kollase maalriteibiga ära teha. Hoiab kõike ilusti koos!
Kui on vaja, et ühendus oleks lahtikäiv (näiteks, saaks vooliku tsükloni küljest lahti ühendada), siis tuleb lihtsalt vastavat kanalisatsioonitoru (näit. 50 mm) liitmikku kasutada. Üks pool läheb maalriteibiga vooliku külge, teine tsükloni külge (teibiga), aga omavahel jäävad lihtsasti kokku-lahtiühendatavaks.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas Urmas »

anto kirjutas: 05 Mai 2021, 16:26 3) Tsüklon: võibolla on ka teisi variante olemas, aga soovitasin seda Dust Commander'it, kuna mul on omal selline tolmuimejaga paaris. Tundub väga hea geomeetriaga olevat, kuna 99.9% tolmust satub tsükloni alla paaki. Tolmuimejasse ei satu peaaegu midagi. Puhastan tolmuimeja filtrit max 2 korda aastas.
Sellisel juhul kõlbab ka tööriista ühendamise võimalusega Clint tolmuimeja. ;) Ei pea nii kallis isend olema.
anto kirjutas: 05 Mai 2021, 16:26 4) Tsükloni ühendamine: jah, üks variant on lisavoolik osta, aga see võib olla lühike ja odav.
Neid tolmuimeja(kasutatud) voolikuid saab ka ilma rahata. Vähemalt ise olen saanud kui on vaja olnud. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu KODUKASUTUSES

Lugemata postitus Postitas ping »

marianne1997 kirjutas: 02 Mai 2021, 02:00 Tere, Ehitusfoorum

Olen täielik algaja puidutöös. Siiani olen lihtsalt akutrelli, noa ja liivapaberiga väiksemaid asju ehitanud. Nüüd soetasin endale universaalfreesi/universaaltööriista Dremel 4200.

Siiani olen teinud kogu puidutöö köögis laua taga (tolmu pole eriti olnud), aga see universaaltööriist teeb ikka päris korralikult tolmu (kasutada on väga lõbus), kolisin vannituppa (pindala ~9m2) kodurahu huvides oma töökoja. ...

Aitäh, et leidsite aega minu postituse lugemiseks :)

M
Mina saan aru, et sellise riistaga https://the-gadgeteer.com/2013/06/05/dr ... ol-review/ tekitatakse väikses eluruumis kuiva peenikest puidutolmu (mitte höövlilaaste ja paksemat prahti, mille eraldamiseks on tsüklon vajalik) ja et ei häiriks kodakondseid (naabreid ja ennast) eluruumides töötades peaks "tolmukogumise seade" olema võimalikult vaikne.
Seade peaks olema ka väike ja universaalne kasutamiseks.
(Suured ehitustolmuimejad pole eriti vaiksed ega väiksed,)

Tootja poolt avaldatud andmetel on kõige vaiksem, 57db (e. vaiksem inimese norm. kõnest) profikasutuseks tolmuimeja: https://www.kaercher.com/ee/professiona ... 74130.html
Millel on komplektis antistaatiline toru, saadaval erinevad (nii materjalid kui puhastusastmed) tolmukotid ja filtrid ning mahuti mahutab 10L tolmu, mis peaks sellise väikse riista kasutamisel olema piisav.
Ka hind pole kirves: https://www.k-rauta.ee/p/tolmuimeja-karcher-t-10-1/8ppa
Need riistad, mis ei pea vaiksed olema, nendel ei anna tootja tavaliselt helitugevuse numbreid, kui see ei ületa üldisi tööriista helitugevuse nõudeid.

Tavaline inimeste kõne on 60-70db.
(Näiteks see masin on väga suure imemisjõuga, aga ta on pea 8 korda tugevama lärmiga (sellel 77db ja tööriista 80db lärm on see piir, mille juures peaks töötegija 8 tunnise tööpäeva jooksul kasutama kuulmiskaitsmeid): https://www.verkter.ee/puhastusseadmed/ ... -1-ap.html )

Muidugi võib lisada ka tsükloni, kuigi tsüklon on rohkem raskemate osakeste eraldamiseks tsentrifugaaljõu mõjul aga mitte õhus lenduva peentolmu püüdmiseks.

Eraldi peaks pöörama tähelepanu "tolmu kogumise lauale", et kogu eralduv tolm saaks laualt kohe tekitamise momendil äraimetud.

See on hea ülevaatlikusega ja otsimisvõimalustega leht tolmuimejate otsimiseks: https://www.verkter.ee/puhastusseadmed/ ... =price&p=1
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas Prill »

Panen oma vaatenurga ka, aastaid olin hädas odava tuhaimuriga, mis kippus pidevalt ära ummistuma, ülekuumenemisel lülitus välja ja mille mahutavus jättis soovida.
Asemele võtsin selle: https://www.tööriistamarket.ee/et/tuha- ... A4rja-imur, mis astmeliselt üles ehitatud, alumine potsik jämedama fraktsiooni jaoks, järgmist eraldab sõel, millel peenest riidest kott, koti taga juba padrunfilter, millele eriti peene fraktsiooni eraldamiseks saab lisana koti kaitseks osta ( https://www.tööriistamarket.ee/et/pre-filter-lav70b ).
Olin üsna skeptiline, sest tuhk on peenike ja internet on hala täis, kuidas spets tuhaimurid kipuvad ummistuma aga see imeja saab peene tuhaga edukalt ummistumata hakkama, lisaks on raputusmehhanism, kus nuppu vajutades raputab filtreid, mis peaks teoorias raputama filtritelt maha sinna ummistunud tolmu ja imemisvõimsust jätkub kauemaks. Nüüdseks kolm hooaega kasutanud ja rahul.
Väiksesse ruumi jääb natuke võibolla suureks ainult..

Meenub, et osadel tööriistasarjadel spetsiaalsed tolmuimejad, kus tööriista voolujuhe ühendub tolmuimeja külge ja tolmuimeja käivitub koos tööriistaga, moodsamatel vist bluetooth või sarnased ühendused imuri juhtimiseks.

Väikses ruumis nagu vannituba vm sarnane, kas ei oleks mõistlik tolmuimeja väljundõhk juhtida ventilatsiooni, sest muidu tolmuimeja väljundõhupuhur tekitab korraliku pöörise, mis väikses ruumis tolmu laiali vehib. Samas väljundõhu ventilatsiooni suunamisel tekib ruumi alarõhk, ehk ruumist tolm ei lendu läbi uksepragude mujale elamisse.
Väärib mainimist ka, et osa nn ehitus- ja sarnastest tolmuimejatest võimaldab ka puhumisfunktsiooni, kus imutoru saab ühendada väljapuhke avasse ja kasutada seadet puhurina. Ise kasutan Kätcher wd3 puhumisfunktsiooni arvutikastist tolmu väljasaamiseks, õues teen selliseid protseduure loomulikult :)
marianne1997
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Mai 2021, 01:50
On tänanud: 6 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu KODUKASUTUSES

Lugemata postitus Postitas marianne1997 »

ping kirjutas: 06 Mai 2021, 12:12 Mina saan aru, et sellise riistaga https://the-gadgeteer.com/2013/06/05/dr ... ol-review/ tekitatakse väikses eluruumis kuiva peenikest puidutolmu (mitte höövlilaaste ja paksemat prahti, mille eraldamiseks on tsüklon vajalik) ja et ei häiriks kodakondseid (naabreid ja ennast) eluruumides töötades peaks "tolmukogumise seade" olema võimalikult vaikne.
Seade peaks olema ka väike ja universaalne kasutamiseks.
(Suured ehitustolmuimejad pole eriti vaiksed ega väiksed,) ...

Eraldi peaks pöörama tähelepanu "tolmu kogumise lauale", et kogu eralduv tolm saaks laualt kohe tekitamise momendil äraimetud.
Aitäh, ping vastuse ja vaatenurga eest. Nõustun sinuga. Teisalt mõtisklen, et kas on mõtet otsida vaiksemat tolmuimejat, kui universaalfressi Dremel 4300 müratase on niigi 83 db (mul on 3M mürakaitse klapid olemas, tootja sõnul lubas see vist kusagil ~30 db kandis heli vähendada ja nende all on bluetooth kõrvaklapid, mis omakord natukene heli vaiksemaks teevad vist - siiani pole kodused pahaks pannud, kui kinnise ukse taga nokitsen ja pärast ära koristan, naabrid on ka toredad ja ei ole pahased olnud, teen tavaliselt päeval ja mitte väga pikka aega, et teisi mitte terroriseerida).

Mainisid tolmu kogumise lauda. Kas oskad mõnda konkreetset mudelit soovitada? Ma ei ole sarnast seadet kunagi omanud ja ei tea, millist oleks mõistlik osta või millele ostes tähelepanu juhtida.


Mul on pikemas perspektiivis plaan kunagi siit ära kolida ja jõudumööda kusagil täiesti eraldi toas (eramajas või kuuris vms) puutööga edasi teha. Selles mõttes eelistaksin praegu osta ühe seadmena tolmuimeja, mis tuleb toime ka suurema tolmu kogusega.

:)


See on nii ootamatu. Arvasin, et saan minna lihtsalt poodi ja on olemas kindel seade, mis sobib väga hästi. Tuleb välja, et see kogu tolmukogumise maailm on nii palju keerukam, kui ma oskasin aimata.

Rääkides tolmuimurist. Olen nüüd elukaaslasega rääkinud ja sain temalt loa (jõudsime koos järeldusele :P) Festool seeria tolmuimuri ja Festool eelseparaatori ostmisele (meil on väike korter, Festool 26 ja CT eel-separaator CT-VA-20 võtavad vähem ruumi, sest need saab üksteise otsa panna, võrreldes teiste tolmuimuritega, mille puhul peaks tsüklon olema eraldi tünni otsas - hetkel iga ruutmeeter loeb :D). Ilmselgelt on see väga kallis lahendus, aga arvestades seda, et hoiame ruumi natuke siiski kokku ning saame tulevikus töökindla masina (mida saab kasutada ka muidu remondist tekkinud sodi imamisel) tundub, et see lahendus on sobilik.

Lugesin Festool tootja kodulehte, vaatasin youtube selgitusi, foorumeid ning mulle on hetkel üks asi ebaselge. Milline Festool CTx 26 seeria masin oleks minu kasutuse mõistlikum (peamiselt hetkel Dremel 4300 universaalfrees, nuga, rauasaag; tulevikus remondi kivisodi ja suuremad puulaastud ja prügi)? Olen leidnud infot, mis käib vastu.

Soovitatakse näiteks selliseid valikuid:


1. Festool CT eel-separaator CT-VA-20 + Festool CLEANTEC CTM 26 E

Pidi hea olema, sest väidetavalt
* CTM sobib paremini väikese puidutolmu jaoks
* üke allika sõnul on see mudel parem AC mudelist, sest AC (autoclean) ei saa hästi läbi väikese puidutolmuga
Pidi halb olema, sest väidetavalt
* "Kuna läbi separaatori muutub tolmuimeja voolikut läbiv õhuvoolukogus väiksemaks kui ilma separaatorita ja M klassi tolmuimejal on peal elektrooniline õhuvoolu mõõtja, mis teatud langu puhul hakkab andma helisignaali, siis hakkab M klassi tlmuimejat koos separaatoriga kasutades ilmselt seda signaali andma ja võib olla ebamugav kasutada. L klassi tolmuimejaga seda probleemi ei ole."

2. Festool CT eel-separaator CT-VA-20 + Festool CLEANTEC CTM 26 E AC
Pidi hea olema, sest väidetavalt
* CTM sobib paremini väikese puidutolmu jaoks
Pidi halb olema, sest väidetavalt
* "Kuna läbi separaatori muutub tolmuimeja voolikut läbiv õhuvoolukogus väiksemaks kui ilma separaatorita ja M klassi tolmuimejal on peal elektrooniline õhuvoolu mõõtja, mis teatud langu puhul hakkab andma helisignaali, siis hakkab M klassi tlmuimejat koos separaatoriga kasutades ilmselt seda signaali andma ja võib olla ebamugav kasutada. L klassi tolmuimejaga seda probleemi ei ole."
* Üke allika sõnul AC (autoclean) ei saa hästi läbi väikese puidutolmuga

3. Festool CT eel-separaator CT-VA-20 + Festool CLEANTEC CTL 26 E
Pidi hea olema, sest väidetavalt
* "Kuna läbi separaatori muutub tolmuimeja voolikut läbiv õhuvoolukogus väiksemaks kui ilma separaatorita ja M klassi tolmuimejal on peal elektrooniline õhuvoolu mõõtja, mis teatud langu puhul hakkab andma helisignaali, siis hakkab M klassi tlmuimejat koos separaatoriga kasutades ilmselt seda signaali andma ja võib olla ebamugav kasutada. L klassi tolmuimejaga seda probleemi ei ole."
* Üke allika sõnul on see mudel parem AC mudelist, sest AC (autoclean) ei saa hästi läbi väikese puidutolmuga
Pidi halb olema, sest väidetavalt
* CTM sobib paremini väikese puidutolmu jaoks

4. Festool CT eel-separaator CT-VA-20 + Festool CLEANTEC CTL 26 E AC
Pidi hea olema, sest väidetavalt
* "Kuna läbi separaatori muutub tolmuimeja voolikut läbiv õhuvoolukogus väiksemaks kui ilma separaatorita ja M klassi tolmuimejal on peal elektrooniline õhuvoolu mõõtja, mis teatud langu puhul hakkab andma helisignaali, siis hakkab M klassi tlmuimejat koos separaatoriga kasutades ilmselt seda signaali andma ja võib olla ebamugav kasutada. L klassi tolmuimejaga seda probleemi ei ole."
Pidi halb olema, sest väidetavalt
* CTM sobib paremini väikese puidutolmu jaoks
* Üke allika sõnul ei saa hästi läbi väikese puidutolmuga

5. Festool CT eel-separaator CT-VA-20 + Festool CLEANTEC CTL 26 E AC RENOFIX
Pidi hea olema, sest väidetavalt
* "Kuna läbi separaatori muutub tolmuimeja voolikut läbiv õhuvoolukogus väiksemaks kui ilma separaatorita ja M klassi tolmuimejal on peal elektrooniline õhuvoolu mõõtja, mis teatud langu puhul hakkab andma helisignaali, siis hakkab M klassi tlmuimejat koos separaatoriga kasutades ilmselt seda signaali andma ja võib olla ebamugav kasutada. L klassi tolmuimejaga seda probleemi ei ole."
Pidi halb olema, sest väidetavalt
* CTM sobib paremini väikese puidutolmu jaoks
* Üke allika sõnul ei saa hästi läbi väikese puidutolmuga

Oeh.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu KODUKASUTUSES

Lugemata postitus Postitas Urmas »

marianne1997 kirjutas: 06 Mai 2021, 15:28 Teisalt mõtisklen, et kas on mõtet otsida vaiksemat tolmuimejat, ...Oeh.
Vau, milline kodutöö! :thumbsup:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas ping »

Elementaarne füüsika, et suurem/võimsam mootor teeb rohkem lärmi, imeb läbi rohkem õhku ja mida tihedamad filtrid seda rohkem peab mootor tööd tegema (ja lärmama) et õhku filtritest läbi imeda.
Suurem õhu hulk ja voolukiirus tekitavad rohkem helilaineid.
Mida õhem ja kergem korpus, seda tugevamad on korpuse vibratsioonide pool tekitatud helilained.
Ka tsüklon aeglustab õhuvoolu sest õhu ringikeerutamine selle sees tekitatakse sama tolmuimeja mootori poolt.

Siin on näha mõned näited tööstuslikest töökoha heitõhu äratõmbesüsteemidest: https://elister.ee/tootekategooria/puid ... ja-seinad/
https://elister.ee/tootekategooria/meta ... mbe-kapad/

Mõned näiteid "kohtäratõmbest" (tööpõhimõte sama nagu pliidikubul köögis): https://www.google.com/search?q=koht+%C ... EE768EE768

Kahekordne õhuvahega ja villtäidisega plokksein vähendab helitugevust ca 36db, tavaline kortermaja sein tunduvalt vähem ja seega elutoas käivitatud 78db seade võib vanas (õhukeste seintega) majas häirida naabrite normaalset vestlust.
Ehk naabrid ei pruugi "väga kaua" olla sõbralikud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu KODUKASUTUSES

Lugemata postitus Postitas ifffff »

marianne1997 kirjutas: 06 Mai 2021, 15:28
Pidi halb olema, sest väidetavalt
* "Kuna läbi separaatori muutub tolmuimeja voolikut läbiv õhuvoolukogus väiksemaks kui ilma separaatorita ja M klassi tolmuimejal on peal elektrooniline õhuvoolu mõõtja, mis teatud langu puhul hakkab andma helisignaali, siis hakkab M klassi tlmuimejat koos separaatoriga kasutades ilmselt seda signaali andma ja võib olla ebamugav kasutada. L klassi tolmuimejaga seda probleemi ei ole."
See väide, et separaator ajab M klassi Festooli segadusse on vale. Piiksuma hakkab umbes filtritega samamoodi koos separaatoriga nagu ka ilma separaatorita.
Aga piiksumise vältimiseks kasutada L klassi masinat on sama jabur jutt kui et osta ilma rehvirõhuanduriteta auto, sest muidu võib pooltühja rehviga auto nõmedalt piiksuma hakata. Ilma rehvirõhuanduriteta autol seda probleemi pole ju :D
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu KODUKASUTUSES

Lugemata postitus Postitas Urmas »

marianne1997 kirjutas: 06 Mai 2021, 15:28 Teisalt mõtisklen, et kas on mõtet otsida vaiksemat tolmuimejat, kui universaalfressi Dremel 4300 müratase on niigi 83 db (mul on 3M mürakaitse klapid olemas, tootja sõnul lubas see vist kusagil ~30 db kandis heli vähendada ja nende all on bluetooth kõrvaklapid, mis omakord natukene heli vaiksemaks teevad vist - siiani pole kodused pahaks pannud, kui kinnise ukse taga nokitsen ja pärast ära koristan, naabrid on ka toredad ja ei ole pahased olnud, teen tavaliselt päeval ja mitte väga pikka aega, et teisi mitte terroriseerida).
Sul võivad olla küll 3M mürakaitse klapid, aga arvesta, et sul võib tekkida vajadus teha täiendav investeering müratundlike naabritele mürakaitse kõrvaklappide soetamise näol. Ja seda muidugi juhul kui müratundlikud naabrid on nõus neid kandma. Matriahaalse kodukorraga naabrimees on vist heameelega nõus kanda "välismüra summutavaid" kõrvaklappe. ;) Kõrvaklappide mürasummutuse kvaliteedi osas konsulteeri praeguse(endise?) Politseiameti peadirektor Elmar Vaheriga. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
951
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 230
Liitunud: 09 Jaan 2011, 12:14
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas 951 »

Olen sama valiku ees.
Vajadused: M klass, teise töörista käivitus, märg/kuiv
Sõelale on jäänud:

A) Tolmuimeja Festool CTM 26 E AC CLEANTEC
B) Tolmuimeja Festool CTM 36 E AC CLEANTEC
C) Tolmuimeja Festool CTM 36 E AC-LHS CLEANTEC

Kas B ja C erinevused on olulised, ei oska ma hetkel öelda.
Screenshot_20210815_141252.png
A maht pole probleem.
26 l masinatest on tolmu M klassis: CLEANTEC CTM 26 E AC ja CLEANTEC CTM 26 E.
praanik
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 209
Liitunud: 29 Juun 2016, 14:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 11 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas praanik »

Endal on bosch gas 25, sama mis starmix. Masina enda filltrid ja tihedus on küll L klassi oma, aga kasutan seal M klassi tolmukotti ja muidugi on eelpuhasti tsüklonkiga ees. Vastasel juhul jääb vaeseks tolmukotte ostes, või lähed hulluks filtrit peenest tolmust puhastades.
Boschil ka L klassi imeja olemas muidu ja see palju soodsam kui festooli oma. Paraku meil töö juures rendi masinana see kaua ei püsinud elus.
951
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 230
Liitunud: 09 Jaan 2011, 12:14
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Seade millega imeda puidu tolmu kodukasutuses

Lugemata postitus Postitas 951 »

See, et sa valisid välja korraliku imuri, ei ole veel loo lõpp. Järgmine kaigas kodaras on tarneaeg. Eestis on see jaburuse tipp, kuna ladudes on tühjus. Toode tellitakse alles siis, kui pool on ette maksad ja siis aetakse sulle mingit COVID19 jama, et kõik liigub aeglaselt.
Vahest võib juhtuda ka nii, et amazon punkt de'st tellides tuleb asi rutem kohale ja hinna erinevus on köömes.

Ametlik esindaja ei saa ega tohi halada, et pole tema käest ostetud.
Vasta