Freesid: 12 mm vs 1/2"

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

Tere

Ostsin omale peale pikka uurimist ja potentsiaalsete alternatiividega võrdlemist Makita RP2300FCXJ ülafreesi. Üheks põhiargumendiks oli suuremate freesiterade kasutamise võimalus, kuna nimetatud tööriist omab 12 mm tsangi. Kahjuks pidin aga tohutult pettuma, kui ma seejärel freesiterasid otsima hakkasin, sest avastasin ühtäkki, et olen oma 12 mm-ga sattunud n.ö. veidrike klubisse. Tundub, et kõik normaalsed inimesed kasutavad isegi Euroopas pigem 1/2" mõõdus freese. Vähemalt, 1/2" on see suurus, mida CMT, Freud, ENT, MLCS ja Trend pakuvad. CMT on neist ainuke tootja, kes on teinud pingutusi 12 mm suuruse toetamiseks - mitmeid 1/2" freeside vasteid on ka 12 mm-na saadaval, aga siiski mitte kõiki! Samuti, mõnikord pakutakse 1/2" vastena vaid 8 mm sabaga varianti. Ilmselt seetõttu, et 8 mm tsangiga freesid on levinumad ja nende omanikke ehk potentsiaalseid kliente on turul rohkem.
Trend'il on siiski ka midagi 12 mm-na saadaval, aga väga väga vähe.

Seega, oleksin äärmiselt tänulik, kui keegi oskaks vastata järgmistele küsimustele:

1. Kas Makita RP2300FCXJ jaoks on võimalik 1/2" tsangi/hülssi kusagilt saada? Kas see, mida USA turule mõeldud mudelile (RP2301) pakutakse, sobib või on USA mutril (collet nut) teine keere?

2. Kas CMT on ainuke tootja, kes 12 mm suurust enam-vähem korralikult toetab või on ka teisi tootjad? Kui on, siis kes?

3. Kas CMT otsfreese on võimalik osta vaid puidutera.ee käest või saab neid ka mujalt? On võibolla mingeid välismaa saite, kus neid tellida annab? Ma tean, et CMT teeb häid freese, aga hinnad on kohati täiesti üle mõistuse (vähemalt puidutera.ee omad)!

Suured tänud vastajatele juba ette!
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

Muuseas, kuna ma pole seda Makitat (RP2300FCXJ) veel karbist välja võtnud, kas oleks õigem see poodi tagasi viia ja mõni 1/2" toetav ülafrees valida? Kui jah, siis missugune?

Bosch GMF/GOF 1600 CE: kuigi võimsust on vähem kui Makital, tundub siiski üsna hea variant olevat. GMF'ga saab kaks alust kaasa, millest n.ö. fixed base saab freesimislaua alla kinnitada ja mootorit lihtsa vaevaga ühest alsuest teise (plunge base'i) tõsta. Tsangid/hülsid on 6, 8, 12 ja 1/2" kõik kaasas. Hind on samuti sobiv. Ainuke asi, mis hirmutab on Bosch'i töökindlus. Jah, see on sinine Bosch, aga netist võib lugeda, et inimestel on sellega probleeme olnud (LED'id põlevad, aga mootor ei tööta).

Festool OF 2200 EB: review'sid ei suutnud selle kohta leida. Festool pidavat juttude järgi tõeline profitööriist olema. Kahjuks on ka hind vastav. Isegi, kui Amazon'ist tellida (ca €850). Eestis maksab üldse üle €1000.

CMT7E: tundub vist sama, mis Triton TRA001 olevat. Üsna tõsine kandidaat Makitale, aga jällegi võis netist lugeda, et Triton'i eelmistel mudelitel olevat töökindlusega probleeme olnud. Ma ei oska öelda, kas seda saab ka CMT7E'le laiendada, aga igatahes teeb selline info ärevaks.
Teine asi, mis peale vaadates natuke häirib, on käepidemete kuju. Makita, Bosch ja Festool on piklike käepidemetega. Triton/CMT7E on aga ümmargustega. Kardan, et tööriista on niimoodi raskem kinni hoida. Eriti, kui peaks olema mõnikord vajadus vertikaalpinnal töötada (pöörab end käes ringi).

Makita RP2301FCXK: müüakse UK Amazon'is. Tundub olevat USA mudel, mida saab 240 V pingega kasutada. Omab ilusti 1/2" tsangi, aga kahjuks pole sellel jällegi teisi suurusi kaasas. Kas Makital on siis tõesti raske panna 6 mm - 1/2" kõik kaasa või siis kasvõi müüa neid eraldi, kui on kange soov selle pealt lisaks raha teenida?
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas di20 »

anto kirjutas:Tere

Seega, oleksin äärmiselt tänulik, kui keegi oskaks vastata järgmistele küsimustele:

1. Kas Makita RP2300FCXJ jaoks on võimalik 1/2" tsangi/hülssi kusagilt saada? Kas see, mida USA turule mõeldud mudelile (RP2301) pakutakse, sobib või on USA mutril (collet nut) teine keere?
Vaata selle sama Trendi kodulehele. Ma ei viitsi otsida aga Trendil on levinumatele freesidele 1/2 tsang olemas.
USA variandi oma ostmine on halb mõte kuigi ilmselt ei maksa midagi. Ma ostsin näiteks oma esimeseks freesiks DeWalt 621. Seda müüakse USAs sama nime all ja USA mudelil on 1/2 tolli tsang. Euroopa mudelil 8mm ja 6mm. Sai siis USAst tellitud 1/2 tolline tsang aga see ei sobinud läbimõõdu ja keerme poolest. Muideks toodetud üsna lähedal. Asi lõppes sellega, et ostsin dw625.
anto kirjutas: 2. Kas CMT on ainuke tootja, kes 12 mm suurust enam-vähem korralikult toetab või on ka teisi tootjad? Kui on, siis kes?
Freudil on ka tervel lett aga kindlasti mitte kõike. Minu ettepanek. Unusta see 12mm. Ma pole seda tsangi kunagi kohvrist välja võtnud ja ei kahetse.
anto kirjutas: 3. Kas CMT otsfreese on võimalik osta vaid puidutera.ee käest või saab neid ka mujalt? On võibolla mingeid välismaa saite, kus neid tellida annab? Ma tean, et CMT teeb häid freese, aga hinnad on kohati täiesti üle mõistuse (vähemalt puidutera.ee omad)!
Teratoimitus ja NAVA. Muidu soovitan teri vaadata USA-st. Head terad on Katana, Amana, Whitesite.
Trend on ka hea aga väga kallis.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas di20 »

Eagle peaks ka hea olema. Aga nende tellimise ja testimiseni ma ei jõudnudki, vist.
Muidu freesiterade tellimisel ära ülepinguta. Telli ainult hädavajadusel.
Mul on kindlasti ligi mõnetuhande euro eest freesiterasid aga kui midagi teha tahtsin tundus, et mul pole mitte midagi mida mul vaja on. Kui ma viimased 4-5 aastat oleks freesiteri ostnud samas tempos võikisn kogujate saatesse minna. Täna kui mul on Stanley 55 ja Stanley 78 siis ma isegi ei mõtle, et mul midagi tegemata jääb. Kahetsen, et nii palju raha freesiteradele kulutasin. Praegu kulutaks palju mõistlikumatele tööriistadele. Paljud videod ja vidinad on mõeldud selleks, et ameerika pensionäri vanaisadelt raha äravõtta.
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

di20 kirjutas:Vaata selle sama Trendi kodulehele. Ma ei viitsi otsida aga Trendil on levinumatele freesidele 1/2 tsang olemas.
Käisin Trendi kodulehel, aga ei suutnud 1/2" tsangi oma Makitale leida.
Olen ühe variandina mõelnud, et teoreetiliselt peaks olema võimalik osta 1/2" -> 1/2" tsangipikendus (collet extension) ning lasta seejärel mõnes metallitöökojas 1/2" saba 12 mm peale peenemaks treida.
Teine võimalus oleks osta oma Makitale veel üks 12 mm tsangimutter ning lasta selle ava vastavalt 1/2" peale suuremaks treida.
di20 kirjutas: Teratoimitus ja NAVA. Muidu soovitan teri vaadata USA-st. Head terad on Katana, Amana, Whitesite.
Trend on ka hea aga väga kallis.
Tänud! Viskan ka nendele pilgu peale.

Muuseas, objektiivsuse huvides soovin täpsustada, et peale veel mõnda päeva veebis tuhnimist on jäänud mulje, et CMT hinnad ongi sellised nagu puidutera.ee saidil väljas on. Lihtsalt, kui sinna esimest korda sattusin, olin jahmunud, et paarist freesist koosnev komplekt võib mitmeid sadu eurosid maksta, aga tõepoolest - ega seda kusagilt mujalt palju odavamalt ei saa.

Mis ülafreesi (masinat) ennast puudutab, siis ma arvan, et jään ikkagi selle sama Makita juurde, kuna kõik muu selle masina juures mulle sobib. Tellin sellele alustuseks paar millimeeter-mõõdus freesitera ära, millega enamus töid tehtud saab.
Ja kui sobivat 1/2" tsangi kusagilt ei leia, jään lootma, et saan selle tulevikus mõnest 1/2" tsangipikendusest või 12 mm tsangimutrist vastavalt treida.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas di20 »

hmm. Uk-s müüakse sama freesi 1/2 tsangiga. Mida eesti Makita esindajad kostavad? Äkki saab otse eestist tellida? Minumeelest ma tellisin oma dw625-le Tallmacist tsangi. Ei hakatud isegi küsima. Teine variant tellida otse Uk-st. seal igasugu spare parts netipoode ka.
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

di20 kirjutas:hmm. Uk-s müüakse sama freesi 1/2 tsangiga.
Kas sa mõtled RP2300(FCXJ) või RP2301(FCXK)?

Seda RP2300 pole ma (veel) 1/2" tsangiga kohanud. Kui sul on mõni link alles, oleksin tänulik, kui postitaksid selle ka siia.

RP2301 on tõesti 1/2" tsangiga. Loetletud parameetrite järgi tundub enam-vähem sama masin olevat, v.a. võimsust on natuke vähem (2,1 kW vs 2,3 kW).
http://www.amazon.co.uk/Makita-RP2301FC ... _1?ie=UTF8

Kui vaid teaks, et tsangimutri keere neil mudelitel ühtib ...
di20 kirjutas: Mida eesti Makita esindajad kostavad? Äkki saab otse eestist tellida? Minumeelest ma tellisin oma dw625-le Tallmacist tsangi. Ei hakatud isegi küsima. Teine variant tellida otse Uk-st. seal igasugu spare parts netipoode ka.
Tallmac ütles, et RP2300'le 1/2" tsangi ei pakuta.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas di20 »

Katsu leida mõlemat mudelit mõnelt spare parts lehelt. Seal on need riistad pulkadeni laiali laotatud. Vaata kas selle telje tootekood on sama. Kui õnnestub leida ja see asi tootekoodidena jaotaud on.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas di20 »

Üldiselt kui tundub, et ei saa ja sul on see võimalik kuhugi tagasi viia siis ma soovitaks viia.
Taolise võimsusega frees pole tegelikult mitte midagi muud kui hästi võimas elektrimootor.
Taolise freesi puhul on kõige olulisem pingi reguleerimise mehhanism.
Boschil, Trendil, Tritonil ja Festoolil on see olemas. Boschi pärast ma väga ei muretseks. Asjal on ju garantii ja kui asi sul kaks kolm aastat töötab siis mis põhjusel ta sul edaspidi tottaalselt tuksi peaks minema?
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

di20 kirjutas:Katsu leida mõlemat mudelit mõnelt spare parts lehelt. Seal on need riistad pulkadeni laiali laotatud. Vaata kas selle telje tootekood on sama. Kui õnnestub leida ja see asi tootekoodidena jaotaud on.
Tänud! Püüan otsida.
di20 kirjutas:Üldiselt kui tundub, et ei saa ja sul on see võimalik kuhugi tagasi viia siis ma soovitaks viia.
Taolise võimsusega frees pole tegelikult mitte midagi muud kui hästi võimas elektrimootor.
Taolise freesi puhul on kõige olulisem pingi reguleerimise mehhanism.
Boschil, Trendil, Tritonil ja Festoolil on see olemas.
Kusjuures Makital on ka see pikk polt kaasas koos vastava avaga talla sees ja keermega mootoriosa küljes, millega freesi kõrgust laua pealt reguleerida saab. Samuti käivitusnupu lukustamise võimalus. Ilmselt, kui see ära lukustada, saab freesi sisse/välja lülitamiseks kasutada mõnda mugavama koha peale paigutatud lülitit. Näiteks, freesimislaua külje peale, mis annaks võimalus freesi ka põlvega vajutades seisma panna :-)
di20 kirjutas:Boschi pärast ma väga ei muretseks. Asjal on ju garantii ja kui asi sul kaks kolm aastat töötab siis mis põhjusel ta sul edaspidi tottaalselt tuksi peaks minema?
Mul pole isiklikult Bosch'iga tõepoolest probleeme olnud, kuigi minu kogemus piirdub siiski vaid paari Bosch'i kodumasinaga (Saksas kokku pandud).
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

Otsisin varuosade kohta käivat infot. Leidsin kenad joonised, millede peal freesid pulkadeks lahti võetud on.

RP2301FC varuosad
http://www.powertoolspares.com/tool/mak ... fc/spares/

42 763622-4 COLLET CONE 1/2"
43 763674-5 COLLET NUT RP1801
24 517814-5 ARMATURE 240V RP (rootor, mille küljes see võll on, kuhu tsang ja mutter otsa käivad).
28 211380-1 BALL BEARING 6205DDW RP1801 (kuullaager, millest rootori võll läbi käib).

RP2300FC varuosad
http://www.makita.de/uploads/media/RP2300FC.pdf

042 Z 763628-2 SPANNZANGE 12mm (collet cone)
043 20 763674-5 SPANNMUTTER (collet nut)
024 61 517808-0 "ANKER INKL. 22, 23" (rootor, mille küljes see võll on, kuhu tsang ja mutter otsa käivad).
028 22 211380-1 RILLENKUGELLAGER 6205DDW (kuullaager, mis rootori võlli otsa käib).

Kokkuvõte
* mutter (collet nut) on sama ehk 763674-5;
* tsang (kui ma nüüd õiget asja tsangiks nimetan) ehk collet nut (ehk Spannzange) on erinev. RP2300 on 12 mm ja RP2301 on vastavalt 1/2";
* rootor koos võlliga, mille otsas on süvend tsangi jaoks ja mille välimisel küljel keere tsangimutri jaoks, on samuti erineva varuosakoodiga.

Järeldused
1. Sellest, et tsangimutter on neil kahel sama, saab järeldada, keere peab võllil samuti sama olema. Samuti, et mul peaks olema võimalik RP2300'ga kaasas oleva mutri avast 1/2" freesitera saba läbi pista.
2. Tsangi koonus on erinev, aga see peabki nii olema, s.t. ühel on koonus tehtud 12 mm, teise 1/2" jaoks.
3. Rootor (koos võlliga, mille külge tsang kinnitub) on erineva varuosakoodiga. Samas, kuullaager, millest tsangipoolne võll läbi käib, on täpselt sama koodiga. Seega võlli välimine läbimõõt peab olema ühesugune. Rootorid on aga erineva koodiga kasvõi juba seetõttu, et RP2300 on 2.3 kW ja RP2301 on 2.1 kW.

Ainuke küsimus, mis jääb, on see, kas rootori võlli otsas olev süvend, on samuti ühesuguste mõõtmetega koonus või mitte? Näiteks juhul, kui Makita on ette näinud, et 1/2" freesi saba ei pea nii sügavale minema kui 12 mm oma. Kui on, siis piisab RP2300 puhul 1/2" kasutamiseks vaid RP2301 jaoks mõeldud collet cone'i (Spannzange) ostmisest (koodiga 763628-2).
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

Mis Bosch GMF/GOF 1600 CE mudelit puudutab, siis sellel tundub elektroonika moodul nõrk koht olevat. See sama, mis ühtlaste pöörete eest hoolitseb. Netis on palju infot väljas, kus rahvas kurdab, et LED lambid põlevad, on kuulda, kuidas nupu vajutamisel relee kontaktid plõksivad, aga mootor käima ei lähe. Mitmed neist on isegi Youtube'i oma videod nördimusega välja pannud, kus on tõepoolest kõik need sümptomid kenasti näha.

On ka teisi, kes väidavad, et neil pole ühtegi probleemi olnud :-)
Rocky
külaline

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas Rocky »

Tervitus
Kas leidsid töötava lahenduse?
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

Otsustasin selle 1/2" peale käega lüüa. Siiamaani olen reaalselt vaid 8 mm sabaga freese kasutanud ühest Ent komplektist, mille ma omale tellisin.
Lohutan end teadmisega, et kui mõne suurema järele edaspidi vajadus tekib, saab omale CMT 12 mm valikust midagi võtta, kuigi see ei ole nii lai nagu 1/2" oma loomulikult.

Mis masinat puudutab, siis kasutan seda sama Makita RP2300 mudelit. Vahetult peale ostmist mõtlesin, et äkki peaks poodi tagasi viima ja ikkagi 1/2" masinaid vaatama, aga kuna review'de järgi oli ühel üks ja teisel teine risk probleemideks, siis otsustasin freesimise vallas pigem Makitale panustada.
Üldiselt on sellega täitsa rahul. Üks käepidemetest natukene loksus kohe alguses, aga selle kinnitust sai õnneks pingutada. Ainuke asi, mida tuleks arvestada, on see, et tegu on üsna kobaka mudeliga. Ükskord oli näiteks vaja juba kokkuliimitud kapiraami siseküljele süvend freesida, aga RP2300'ga ei mahtunud sinna ära. Sellises olukorras oleks pigem väiksem frees kasuks tulnud. Eriti arvestades, et ma olen siiamaani reaalselt vaid 8 mm sabadega piirdunud. Aga eks peab oma tööetappe õigesti kavandama, s.t. freesima kõik enne ära ning alles seejärel tapikohad kokku liimima :-)
ahtos
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 108
Liitunud: 09 Mai 2012, 12:29
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas ahtos »

Kas seda1/2" 12mne peale ümarlihvpingis ringi ei anna teha,tsentri augud ju freesil olemas?Või siis 12 tsangi siselihvis suuremaks teha.
Kasutaja avatar
ToolTrade
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 24 Apr 2015, 08:30
Asukoht: Tartu - TURU 63
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas ToolTrade »

Freesi saba ei ole üldiselt soovitav väiksemaks lihvida/treida. Üldiselt neil on pealmine kiht tugevdatud. Vähealt vanema tehnoloogia järgi. Maha lihvides kaotad selle.
Samuti on tsangi siseava suuremaks tegemine probleemne, sest see ju sisuliselt "vedru". Ilmselt kuidagi võimalik, aga pole just kõige lihtsam tegevus. Kinnitamine tekitab ilmselt probleeme, kokku pigistades, et kindlalt kinni tsentreerida, siseava ju väheneb. Siis aga õigesse mõõtu lihvimine jällegi probleem.
Teradest tehaseni.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas di20 »

anto kirjutas: Lohutan end teadmisega, et kui mõne suurema järele edaspidi vajadus tekib, saab omale CMT 12 mm valikust midagi võtta, kuigi see ei ole nii lai nagu 1/2" oma loomulikult.
nende läbimõõdu vahe on küll minimaalne. kuigi silma järgi tundub ka 0,7mm küllaltki palju.
Küll on vahe terade valikus ja hinnas.
Ma olen palju ka 1/4 teradega teinud.
Aga eks muidugi oleneb frees pole kõige olulisem tööriist ja pole asendamatu.
Teinekülaline
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 366
Liitunud: 06 Jaan 2009, 23:19
Asukoht: Tallinn, läänepoolne Harjumaa
On tänatud: 22 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas Teinekülaline »

Tuli ka minul selle teemaga tõsisemalt tegeleda. Viimased 20 aastat olen kasutanud Metabo ülafreesi 8mm tsangiga aga hing hakkas igatsema millegi toekama järele. Ilma asjasse süvenemata jäi alul silma Tööriistamarketis müügil olev Woodtecki lauafrees tagasihoidliku 250 eurise hinnaga kõik läbimõõdud kaasas. Tõin koju, panil laua peale, frees sisse ja käima...Oh seda plärinat. Hakkasin siis lähemalt uurima ja selgus, et võll on vähemalt 1,5mm(sic!) tsentrist väljas. Egas midagi, seade kaenlasse, poodi tagasi. Toodi laost teine, tegime kohapeal lahti ja üllatus üllatus, täpselt sama jama. Prooviti siis mulle selgitada, et hiina toode ja odav ja paremat polegi vaja. Lõpuks kohale saabunud tähtsam nina sai aru, et tsangi puhul võib rääkida millimeetri sajandikest mitte millimeetritest ja ma sain oma raha tagasi. Punkt.
Minu probleemi see aga ei lahendanud. Edasi süvenesin teemasse veidi tõsisemalt ja leidsin, et optimaalseim oleks Makita RP2300FCXJ aga see tsang. Komplektis kaasas 12mm ja üleminekud 8mm ja 6mm. Paaris kaupluses pooletollise tsangi võimalusi uurides sain vastuseks õlakehitusi või ei. Espaki mingi teadjam ülemus üritas mu soovi suisa naeruvääristada väites et euroliidus on SI süsteem ja tollimõõtu ei tohi kasutada. Jonni ma ei jätnud ja asusin kodutööd tegema, ei saa ju olla üks ülemaailmselt tunnustatud tööriistatootja nii rumal, et ta teeb kahte erinevat tööriista vaid tsangimõõdu vahe pärast. Ameerikamaal ja Albionil müüakse mudelit numbriga 2301, millel on 1/2" tsang. Kodutöö tehtud siirdusin Makservi lootuses sealt asjatundlikkumat infot saada, sealne müügimees laiutas käsi - ei ole võimalik. Kuna mul kodutöö tehtud, võtsin autost Makita 2015 aasta eestikeelse kataloogi, avasin leheküljelt 232 Freesimine ja küsisin müügimehelt mis see on:

763632-1 HÜLSS 13mm 3612C 0088381118538

Vastus oli ebalev "ei tea" aga tegemist oli asise mehega ja käis ta kõigepealt oma laos, kus seda jullat polnud, siis helistas kesklattu ja selgus, et tätsa olemas. Asja tragikoomilisus seisneb selles, nagu kesklaost öeldi, et mitte keegi pole kunagi seda jullat küsinud ega tellinud ja seda ilmselt seepärast, et kõik müügimehed vastavad selle jupi olemasolu kohta eitavalt.
Sai siis jupp tellitud (odav ta pole, 32 euri) ja ülesanne lahendatud. Punkt.

A propos. Kes kurat tõlgib neid eestikeelseid kasutusjuhendeid, üks jaburus ajab teist taga. Stiilinäide:

Sujuvkäivituse funktsioon
Sujuva käivituse tagab summutatud algtõuge.

Möh???
Ei ole lahendamatuid probleeme, on vaid vähe aega või raha
Ei ole rumalaid küsimusi, on vaid rumalad vastused
Kuid vastuse võib saada vaid see, kes küsib. 5013245
http://nagi.ee/photos/Teinekulaline
anto
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 03 Jaan 2014, 14:14
On tänatud: 4 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas anto »

Suured tänud, et oma kogemusi jagasid ja ka konkreetse tootekoodi siin ära tõid! Ma lähen ilmselt tellin selle omale samuti ära.

Siiamaani olen neid Saksast tellitud Ent komplekti freese kasutanud (8 mm sabadega) ja samuti CMT omasid (10 ja 12 mm sabadega). Mulle on vahepeal CMT nii meeldima hakanud (nii saeketaste kui ka freeside kvaliteedi poolest), et alternatiive enam eriti ei otsigi. Samas, nüüd, kus on teada, et Makita RP2300'ga saab ka 1/2" freese kasutada, võib tootjad igaks-juhuks uue pilguga üle vaadata. Kui leidub mõni, kes sama kvaliteeti pakub, aga odavamalt müüb, siis miks mitte raha kokku hoida.

Mis aga Eesti müüjate ebakompetentsust puudutab, siis see on tõesti probleem!

Näiteks, Nava! See ei ole normaalne, kui mina kui asjaarmastaja tean tisleritöö kohta rohkem kui nende müügimees! Selle koha peale võiks võtta ikkagi inimese, kellel oleks nende puidutööpinkide kasutamisega ka reaalne kogemus olemas. Kui inimene väidab, et ta on 10 aastat mööblitööstuses töötanud, aga reaalselt on ta vaid rutiinselt 10 aastat järjest hommikust õhtuni puurmasina pedaali vajutanud, siis seda ei saa kogemuseks nimetada.

Kui aga konkreetselt RP2300 freesist rääkida, tuleb meelde üks naljakas seik Espakist. Tookord väideti mulle seal, et RP2300 freesi pole võimalik laua alla panna! Ja et ülafreese ei pandagi laua alla - selleks olevat spetsiaalsed lauafreesid olemas! :-)
Tegelikult paneb aga Makita oma freesiga kõrguse reguleerimiseks lausa pika poldi kaasa + freesi tallas on spetsiaalne auk, mille kaudu saab selle laua pealt läbi pista.

Järgmise sammuna kavatsen omale puidust/vineerist freesi-lifti teha. Sel juhul saab plunge base'i (sukeldusaluse? või kuidas seda tõlkida) üldse ära võtta. Nii saab kohe mitu kärbest korraga maha lüüa:
1) freeside vahetamine muutub palju mugavamaks, sest kõike saab laua pealt tegema hakata
2) freesi saab praegusega võrreldes kõrgemale tõsta (praegu on see laua paksuse võrra madalam)
3) kõrguse reguleerimine muutub mugavamaks, kuna seda saab hakata laua esiküljele väljatoodud vändaga kerides reguleerima.

Nii et RP2300 sobib laua alla panemiseks küll ja kuidas veel!
puutöö mees
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 81
Liitunud: 30 Nov 2012, 18:35

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas puutöö mees »

Kui nüüd see rp2300 laua alla panna siis tuleb kasuks kui see lüliti kohe kinni katta.
Kasutan kah vahepeal teda tagurpidi ja teen palju väikeseid faase ja lüliti korpuse sisse koguneb väga kiirelt peenike freesi laast.
Ja järgmine kord on kui kasutada siis kas lüliti käib raskelt või ei tööta enam nii nagu enne.
Aga muidu olen rahule jäänud selle freesiga.
6(?) kilone frees peale paari aastat ei tundugi enam nii suur ja raske, vahel faasides mõtlen küll, et peaks mõne kergema juurde ostma.
Eestist pole teda mõtet osta, või siis kui on poes miinus 60% hinnast all.
Inglismaalt ostsin enda oma aga minule väitis makita esindus hiljuti ,et mul polevat mingit lootust garantii osas eestis kui peaks juhtuma midagi.
Külaline
külaline

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas Külaline »

puutöö mees kirjutas:Inglismaalt ostsin enda oma aga minule väitis makita esindus hiljuti ,et mul polevat mingit lootust garantii osas eestis kui peaks juhtuma midagi.
See kipub olema nende esinduste teadlik valetamine või teadmatusest loll jutt. Isegi sai vaieldud Šveitsist ostetud Bosch relaka paranduse garantii üle. Paar kirja ja kõnet Boschi Eesti esindusse ajasid asja jonksu, kuigi remonditöökoja omad käskisid mul esialgu viia samasse poodi tagasi, kus olin selle ostnud. :)

Urmas
NLS
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 181
Liitunud: 21 Jaan 2014, 17:09
On tänatud: 3 korda

Re: Freesid: 12 mm vs 1/2"

Lugemata postitus Postitas NLS »

Külaline kirjutas:
puutöö mees kirjutas:Inglismaalt ostsin enda oma aga minule väitis makita esindus hiljuti ,et mul polevat mingit lootust garantii osas eestis kui peaks juhtuma midagi.
See kipub olema nende esinduste teadlik valetamine või teadmatusest loll jutt. Isegi sai vaieldud Šveitsist ostetud Bosch relaka paranduse garantii üle. Paar kirja ja kõnet Boschi Eesti esindusse ajasid asja jonksu, kuigi remonditöökoja omad käskisid mul esialgu viia samasse poodi tagasi, kus olin selle ostnud. :)

Urmas
Boschi puhul polegi vahet millisest Euroopa riigist ostetud, garantii ikka toimib. Uurisin hiljuti Boschi 18 voldise akutolmuimeja kohta mida EU-s ei müüda. Selle kohta öeldi küll et siin garantii probleeme lahendada ei saa sellele kuna Euroopa turule neid ei toodeta ja pole ka varuosasid siin.

Aga Makita garantiitingimused võivad olla vähe teised küll.
Vasta