müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ikka võib arutada...
Ma ei saa aru kust Sa lugesid välja midagi vastupidist?
Arutlus ju käib...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Eks mõned bürokraatia osas tööprojekti osas üle pingutasid...
Samas, kui sul on vaja lollikindlalt õiget lahendust, maksad insenerile selle eest. Jah võid ju foorumile toetuda aga siin on tihti valesid arvamusi kah.
N:Sinu joonis ei ole hea lahendus sarika toetamiseks laetaladele - laetalad on niigi probleemsed kandmaks põranda rasjkust koos mööbliga ja sa tahad lisada katuse raskuse. See sõlm lahendatakse natuke teisiti.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Katuse toetamine laele on "mitme otsaga" asi...
Tekitades katusekonstruktsioonidele (peale välisseinte) vertikaalse toe ellimineerime horisontaalreaktsioonid välisseina toesõlmes. Ja sellel on palju plusse...
Esitatud skeemil on täiesti tarbetu sarika diagonaaltugi.
Selleks, et leida optimaalseim (ristlõigete / sõlmede lahenduse / ehitamise lihtsuse jms kompromissil) lahendus tuleks koos inseneriga kaaluda erinevaid variante...
anderkraund
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 28 Mär 2020, 10:10
On tänanud: 2 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas anderkraund »

Levinud lahendus on see, et vahelaetalad on otsapidi müüri sees ja müürlatt ja sarikad on eraldi müüri peal(hakitud plokirida+veel üks rida plokke) Ma selle joonise tegingi sellepärast selle loogikaga, et vahelaetalad saaksid seotuna sarikatega ja samas ka 2rida vähem ladumist.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

anderkraund kirjutas: 31 Mär 2020, 15:14 Kui kokandushuvilised või autohuvilised vms. foorumites arutavad ja jagavad näpunäiteid kuidas miskit teha kas siis ehitusfoorumis ei arutata selle üle kui mitu naela vms.
Me võime arutada, aga vastutust ei võta. ;) Kas sa oleks nõus sööma kokandushuvilise poolt foorumi näpunäidete järgi fileeritud kerakala? Mina igatahes keeldun. Või autohuvilise garaaziluksepa poolt foorumi näpunäidete remonditud roolivarrast, mis suvalisel ajahetkel 110km tunnikiiruse juures ei pruugi täita oma funktsiooni? Miks sa tahad ehitada maja foorumi näpunäidete järgi? :scratch:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

anderkraund kirjutas: 01 Apr 2020, 15:44 Levinud lahendus on see, et vahelaetalad on otsapidi müüri sees ja müürlatt ja sarikad on eraldi müüri peal(hakitud plokirida+veel üks rida plokke) Ma selle joonise tegingi sellepärast selle loogikaga, et vahelaetalad saaksid seotuna sarikatega ja samas ka 2rida vähem ladumist.
Kõik kes sellise lahenduse teevad võiksid natuke kasutada eelpool kellegi mainitud "talupoja tarkust"...
Tänapäeval näib, et "võidab see kes imepärasema lahenduse pakub"
Kui on konstruktsiooniskeem kus laetala töötab tõmbele siis mille mõjul see tõmme seal tekib?
Ehk tekib sarika survest? Et mingi asi (antud juhul nt kinnitus seinale koos seinaga) püsiks paigal peavad jõud (resultandid) olema võrdsed ja vastasuunalised (põhikooli füüsika).
Järelikult tuleb need survejõud mingil viisil kanda laetalale...
Aga kuidas peaks survejõud sarikast jõudma laetalasse kui nad ühendatud pole?
Ainus viis läbi eelpool mainitud "plokiridade". Järelikult on jõudude vahel jõuõlg e jõud paiknevad ekstsentriliselt. Ekstsentrilisus tekitab paindemomendi... JNE
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 928
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas T25 »

Ma arvan, et esialgne lahendus on kõige parem, kuna on kõige lihtsam . Laetalasid võid ühe asemel ka topelt panna, kummalegi poole sarikat 5x22 korraliku kvaliteediga puidust laetalad. Ja siis ühendad sarikaga poltidega ära nii, et lased sarikast ja mõlemast laetalast korraga poldi läbi. Kõige tähtsam on see, et ei rikuks poltide või naelte paigutamisel ettenähtud vahekaugusi piki ja ristikiudu ja puidu otstest. Metall on tugev , aga puidu vastupidavus on nõrgaks lüliks. Kindluse mõttes laseksin ma selle sõlme kindlasti inseneril läbi arvutada - määrata ära kinnitusvahendite arv, asukoht ja diameeter. Sama asi ka penniga. Kivikatusega ei ole nalja, plekk-katus andestab igasugu lollusi, aga kivi koos lumega on juba teine teema.
anderkraund
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 28 Mär 2020, 10:10
On tänanud: 2 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas anderkraund »

T25 kirjutas: 01 Apr 2020, 18:44 Ma arvan, et esialgne lahendus on kõige parem, kuna on kõige lihtsam . Laetalasid võid ühe asemel ka topelt panna, kummalegi poole sarikat 5x22 korraliku kvaliteediga puidust laetalad. Ja siis ühendad sarikaga poltidega ära nii, et lased sarikast ja mõlemast laetalast korraga poldi läbi. Kõige tähtsam on see, et ei rikuks poltide või naelte paigutamisel ettenähtud vahekaugusi piki ja ristikiudu ja puidu otstest. Metall on tugev , aga puidu vastupidavus on nõrgaks lüliks. Kindluse mõttes laseksin ma selle sõlme kindlasti inseneril läbi arvutada - määrata ära kinnitusvahendite arv, asukoht ja diameeter. Sama asi ka penniga. Kivikatusega ei ole nalja, plekk-katus andestab igasugu lollusi, aga kivi koos lumega on juba teine teema.
Hetkel pildi peal laetala 90x220
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

T25 jälle õigel teel ja pakub head mõtet (ma arvan, et iga insener oleks seda pakkunud).
Nimelt on igal juhul optimaalsem (mitmel põhjusel) kasutada nö topeltristlõiget - so nt 90x220 asemel 2x45x220).
Üks põhjus on selles, et kinniti (nt polt) töötab nüüd kahelõikeliselt so kandevõime suureneb.
Insener "võlub" sealt sõlmest veel mõned "trikid" välja...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 01 Apr 2020, 22:44 T25 võib ju õigel teel olla, kui ta omale peldiku ehitab tuumavarjendi nõuete järgi.
Ma avaldasin arvamust vaid selle kommentaari kohta...
"Tuumapeldiku" teemat olen lugenud ja seal antud T25 argumentatsiooniga ma ei nõustu...
anderkraund
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 28 Mär 2020, 10:10
On tänanud: 2 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas anderkraund »

pikk88 kirjutas: 29 Mär 2020, 10:38 Ma pean analoogset katust hakkama see aasta endale tegema. Betoonkivi, 5x20 prussist laetalad ja sarikad, katusel 45 kraadine kalle. Ise plaanisin laetala ja sarika ühendada natuke teisiti. Laetalal lõikaks otsa 45 kraadise nurga alla (sul ots joonistatud 90 kraadiselt) Ühendamiseks kasutaks nelja naela ning nende keskele paneks veel lisaks poldi/keermelati koos ogaseibiga. Müürilati külge ühendaks selle konstruktsiooni korraliku jõunurgaga. Sul on siin veel joonistamata, kuidas plaanid ühendada sarikad katuseharja peal ning kui kõrgele ning kuidas läheb penn.
Millise läbimõõduga polti/keermelatti paneksid?
anderkraund
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 28 Mär 2020, 10:10
On tänanud: 2 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas anderkraund »

T25 kirjutas: 29 Mär 2020, 20:00 Kõige kriitilisem punkt on sarika ja laetala ühendus. Puidu otsast peab nael olema 15 naela läbimõõdu kaugusel, ehk 5mm nael peab olema vähemalt 7,5 cm kaugusel prussi otsast. Pikikiudu peab naelte kaugus olema vähemalt 10 naela läbimõõtu ehk siis 5 cm. Sellisel kujul ühendades ma kardan, et ei ole lihtsalt ruumi piisavalt , et naelu õiges koguses taguda. 45 kraadise katuse korral on tegelikutl lihtne, sama suur jõud , nagu mõjub vertikaalselt sarika toetuspunktist alla, mõjub ka horisontaalselt surudes seina väljapoole. Tegin väikese arvutuse, 75 cm sammu korral üks sarikapaar kannab kuskil 8,5 m2 suurust katusepinda. Katuse omakaal+ lumekoormus arvestasin ca 200kg, see number võib äkki liiga palju olla, aga ise võtaks umbes sellise arvu aluseks. Kokku siis sarikapaari kohta tuleb 1700kg ja ühe sarika kohta 850 kg. Sama suur jõus siis on ka sarika ja laetala ühenduskohas. 5mm nael kannatab , pakun kõhu tunde järgi, ca 75 kg. Ehk siis 12 tk oleks 5mm naelu vaja taguda. Ja ise kasutaks natuke väiksema diameetriga naelu, et oleks oht puitu lõhestada väiksem. Siis tuleb neid muidugi rohkem panna.
Kusjuures mõõtsin üle, et 5mm naela mahub 12tk isegi ära kui arvestada prussi otsast 7,5cm, pikikiudu prussi servast ja omavahel 5cm.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2075
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

anderkraund kirjutas: 03 Apr 2020, 19:45
pikk88 kirjutas: 29 Mär 2020, 10:38 Ma pean analoogset katust hakkama see aasta endale tegema. Betoonkivi, 5x20 prussist laetalad ja sarikad, katusel 45 kraadine kalle. Ise plaanisin laetala ja sarika ühendada natuke teisiti. Laetalal lõikaks otsa 45 kraadise nurga alla (sul ots joonistatud 90 kraadiselt) Ühendamiseks kasutaks nelja naela ning nende keskele paneks veel lisaks poldi/keermelati koos ogaseibiga. Müürilati külge ühendaks selle konstruktsiooni korraliku jõunurgaga. Sul on siin veel joonistamata, kuidas plaanid ühendada sarikad katuseharja peal ning kui kõrgele ning kuidas läheb penn.
Millise läbimõõduga polti/keermelatti paneksid?
Läbimõõdu valiks ogaseibis oleva augu järgi. Mis suurusega see on, seda peast ei mäleta, sest pole päris mitu aastat seda kasutanud.
Torutööd Tartus 56 932 898
anderkraund
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 28 Mär 2020, 10:10
On tänanud: 2 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas anderkraund »

Urmas kirjutas: 01 Apr 2020, 17:17
anderkraund kirjutas: 31 Mär 2020, 15:14 Kui kokandushuvilised või autohuvilised vms. foorumites arutavad ja jagavad näpunäiteid kuidas miskit teha kas siis ehitusfoorumis ei arutata selle üle kui mitu naela vms.
Me võime arutada, aga vastutust ei võta. ;) Kas sa oleks nõus sööma kokandushuvilise poolt foorumi näpunäidete järgi fileeritud kerakala? Mina igatahes keeldun. Või autohuvilise garaaziluksepa poolt foorumi näpunäidete remonditud roolivarrast, mis suvalisel ajahetkel 110km tunnikiiruse juures ei pruugi täita oma funktsiooni? Miks sa tahad ehitada maja foorumi näpunäidete järgi? :scratch:
Eesmärk ongi saada näpunäiteid ja püüda ennast sellega harida. See ei tähenda veel, et ma kohe ehitan. Kui midagi jääb väga arusaamatuks siis saab ju lisaks konsulteerida ka inseneriga. Kui ise juba midagi tead siis saab mõnda asja ka insenerile meelde tuletada kui see peaks midagi kahesilma vahele jätma.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Puit C24
kmod = 0,8
Naelad d=5mm
Ristlõike laius 50mm

1 lõikeline liide / naela teraviku poolne süvistus min 45mm / 1 naela kandevõime LÕIKELE ~1,05kN
2 lõikeline liide / naela teraviku poolne süvistus min 45mm / 1 naela kandevõime LÕIKELE ~2,25kN

See kandevõime on tagatud vaid korrektse paigalduse puhul so järgides lubatavaid distantse
Distantsid sõltuvad nt koormatud otsast on üks suurus / koormamata otsast teine suurus / koormatud servast üks suurus / koormamata servast teine suurus / pikikiudu üks suurus / ristikiudu teine suurus / kiududega nurga all sõltub nurgast jne
Viimati muutis xxx111, 04 Apr 2020, 17:11, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui ise juba midagi tead siis saab mõnda asja ka insenerile meelde tuletada kui see peaks midagi kahesilma vahele jätma.
Kui Sa pead "insenerile" meelde tuletama, et ta jättis midagi kahe silma vahele siis oleks kohe kiiresti vaja minna inseneri jutule...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Vaidlevad ja vaidlevad, keegi vaidlejatest pole ennem katust näinud 😂 ainult paberil.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Vaidlevad ja vaidlevad, keegi vaidlejatest pole ennem katust näinud 😂 ainult paberil.
Kui ma oleks tellija siis selliste (ja taoliste, et a-la kogu aeg nii tehtud, me küll ja küll nii teinud) kommentaaridega mehed oleks esimesed kelle ma objektilt minema saadaks...
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

T25 kirjutas: 01 Apr 2020, 18:44 Ma arvan, et esialgne lahendus on kõige parem, kuna on kõige lihtsam . Laetalasid võid ühe asemel ka topelt panna, kummalegi poole sarikat 5x22 korraliku kvaliteediga puidust laetalad. Ja siis ühendad sarikaga poltidega ära nii, et lased sarikast ja mõlemast laetalast korraga poldi läbi. Kõige tähtsam on see, et ei rikuks poltide või naelte paigutamisel ettenähtud vahekaugusi piki ja ristikiudu ja puidu otstest. Metall on tugev , aga puidu vastupidavus on nõrgaks lüliks. Kindluse mõttes laseksin ma selle sõlme kindlasti inseneril läbi arvutada - määrata ära kinnitusvahendite arv, asukoht ja diameeter. Sama asi ka penniga. Kivikatusega ei ole nalja, plekk-katus andestab igasugu lollusi, aga kivi koos lumega on juba teine teema.
Tehnilistel aladel väljendatakse mõõte üldiselt millimeetrites. Vineerist soovitad vahelaetalasid? Võinuks vähemalt mõõtühiku juurde panna
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ei maksa norida selle üle mis ühikutes on esitatud ristlõiked.
Ilmselt siiski keegi ei arvanud, et oli mõeldud 5mm x 22mm ristlõiget.
Hoopis olulisem on see, et T25 väljendab õieti põhimõtteid - ma ei räägi siin arvväärtustest vaid üldistest põhimõtetest.
1. Sõlme kandevõime on suurem kui liide töötab kahelõikelisena
2. Liites pole (reeglina) määrav kinniti tugevus vaid puidu tugevus
3. Puidu tugevus on tagatud vaid eeldustel, et järgitakse nõutavaid distantse
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kahjuks ei oska pilti lisada...
Püüan selgitada...
Kui ühendada 1 laetala / sarikas siis nende vahel on 1 "vuuk" mida läbib kinniti - 1 LÕIGE
Kui nüüd lisada teisele poole sarikat ka teine tala siis on 2 "vuuki" mida läbib kinniti - 2 LÕIGET

Oponeerimine on alati hea...Arutelu on produktiivne...
Liite summaarne kandevõime (laias laastus kuid mitte alati, teatud puhkudel on vaja arvutada ka nn efektiivne kinnitite arv kus nt 8 reaalset kinnitit annab efektiivseks arvuks nt 6) on 1 kinniti kandevõime x kinnitite arv
1 kinniti kandevõime oleneb kahest komponendist
1. puidu muljumistugevusest
2. kinniti tugevusest
Puidu muljumistugevus oleneb puidu tugevusklassist / koormuse kestusklassist / puidu kasutusklassist
Kinniti (terase) tugevus sõltub terase tugevusklassist
Puidu muljumist mõeldakse siis just nimelt selles kinniti "pesas / augus" mõjuvat muljumist ja see muljumiskandevõime on otseselt seotud kinniti (naela) läbimõõduga
Samamoodi on kinniti (naela) enda kandevõime otseselt seotud läbimõõduga
Kui suurendame / vähendame kinniti läbimõõtu suurenevad / vähenevad mõlemad kandevõimed - nii puidu muljumiskandevõime kui naela paindekandevõime
Samuti on see paindekandevõime seotud ka puidu tugevusega (piltlikult öeldes mida tugevam on puit seda vähem saab kinniti deformeeruda / painduda)
Kandevõime sõltub erinevatest asjadest ja nende koosmõjust sh koormuse kestusklassist / keskonnatingimustest jms
Loomulikult võib sõlme kujundamisel osutuda määravaks ka kinniti enda tugevus...
Viimati muutis xxx111, 05 Apr 2020, 15:31, muudetud 2 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Näiteks http://woodhouse.ee/static/Liim-ja-rist ... ites-1.pdf lk 19, kus on ka pildid.
Ma ei vaidle selle vastu, et määravaks võib saada ka kinniti enda tugevus
Selleks, et teada saada mis on määrav tuleb teostada KÕIK arvutused.

Küll on Sinu antud viide hoopis teistsugusele ühendusele - viites on TERAS-PUIT liide mitte PUIT-PUIT liide
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Lihtsam selgitus koormuse kestuse ja puidu kasutusklassi kohta on selline:
Täpselt samal liitel ja täpselt samade materjalide puhul võib olla erinev kandevõime nii erineva koormuse (nt tuul, lumi, kasuskoormus) kui erineva kasutusklassi puhul...
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2075
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

pikk88 kirjutas: 04 Apr 2020, 08:37
anderkraund kirjutas: 03 Apr 2020, 19:45
pikk88 kirjutas: 29 Mär 2020, 10:38 Ma pean analoogset katust hakkama see aasta endale tegema. Betoonkivi, 5x20 prussist laetalad ja sarikad, katusel 45 kraadine kalle. Ise plaanisin laetala ja sarika ühendada natuke teisiti. Laetalal lõikaks otsa 45 kraadise nurga alla (sul ots joonistatud 90 kraadiselt) Ühendamiseks kasutaks nelja naela ning nende keskele paneks veel lisaks poldi/keermelati koos ogaseibiga. Müürilati külge ühendaks selle konstruktsiooni korraliku jõunurgaga. Sul on siin veel joonistamata, kuidas plaanid ühendada sarikad katuseharja peal ning kui kõrgele ning kuidas läheb penn.
Millise läbimõõduga polti/keermelatti paneksid?
Läbimõõdu valiks ogaseibis oleva augu järgi. Mis suurusega see on, seda peast ei mäleta, sest pole päris mitu aastat seda kasutanud.
Käisin ostsin endale komplekti ära Tevost ja nendel auk sees 12mm. Seega lähevad ka poldid 12mm läbimõõduga.
Torutööd Tartus 56 932 898
anderkraund
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 28 Mär 2020, 10:10
On tänanud: 2 korda

Re: müürlatt,sarikad ja vahelaetalad.

Lugemata postitus Postitas anderkraund »

pikk88 kirjutas: 08 Apr 2020, 08:12
pikk88 kirjutas: 04 Apr 2020, 08:37
anderkraund kirjutas: 03 Apr 2020, 19:45
pikk88 kirjutas: 29 Mär 2020, 10:38 Ma pean analoogset katust hakkama see aasta endale tegema. Betoonkivi, 5x20 prussist laetalad ja sarikad, katusel 45 kraadine kalle. Ise plaanisin laetala ja sarika ühendada natuke teisiti. Laetalal lõikaks otsa 45 kraadise nurga alla (sul ots joonistatud 90 kraadiselt) Ühendamiseks kasutaks nelja naela ning nende keskele paneks veel lisaks poldi/keermelati koos ogaseibiga. Müürilati külge ühendaks selle konstruktsiooni korraliku jõunurgaga. Sul on siin veel joonistamata, kuidas plaanid ühendada sarikad katuseharja peal ning kui kõrgele ning kuidas läheb penn.
Millise läbimõõduga polti/keermelatti paneksid?
Läbimõõdu valiks ogaseibis oleva augu järgi. Mis suurusega see on, seda peast ei mäleta, sest pole päris mitu aastat seda kasutanud.
Käisin ostsin endale komplekti ära Tevost ja nendel auk sees 12mm. Seega lähevad ka poldid 12mm läbimõõduga.
Ma pole veel 12mm siseavaga ogaseibi müügilt leidnud. Ka Tevost küsisin. Ütlevad, et 16mm ja see on seni kõige väiksema sisemise avaga mis olen leidnud.
Vasta