1. leht 1-st

malm radikate asendamine alumiinium radikatega

Postitatud: 13 Juul 2005, 01:13
Postitas Jaanus
Sai plaaniks võetud asendada vanad malmradikad alumiiniumist radikatega. Kuna tegemist kortermajaga, kus 1 torusüsteem, siis tekkib küsimus, kas tasakaalustus armatuur (möödavool) alles jätta või ühendada radikad lihtsalt jadamisi. Tegemist kortermaja ülemise korrusega kus 1 toru tuleb sissevool ja teine tagasivool. Teine küsimus on see, et kas radikate vahelise toru, mis mööda seina sirgelt teise radikani läheb võib seina sisse süvistada või põranda alla viia
Pilt

Postitatud: 16 Juul 2005, 12:52
Postitas Tupsik
Jäta süsteem nii, nagu on.
Mõõdavool jäta alles, kui toru asendad, siis sama jämeda toruga, mida võib vabalt seina seest viia (väike soojustus poleks ka paha )
Kui ma ei eksi, on tegu sellise süsteemiga, kus soe vesi antakse kõigepealt ülemise korruse radikatesse ja sealt edasi alumistele. Seega all kõige rohkem ribisid ja radikad kõige külmemad.
Kui eksin, siis täpsusta.

Postitatud: 24 Juul 2005, 13:46
Postitas Jaanus
Süsteem selline, et mina viimasel korrusel ja vesi liigub nii, et tuleb mööda köögiradikaid ülesse ja siis toa omadest jälle alla tagasi. Mure ka selles, et toas kippus radikas külmaks jääma st. vesi läks ilmselt mööda toru otse alla. Sellepärast tahtsingi seda tasakaalustust kärpida või kraani vahele panna.

Postitatud: 24 Juul 2005, 17:17
Postitas Hiid
Ma küll selle otsetoru mõtet ei näe.
Vanasti neid kasutati, nüüd on kõik ilma. :P

Postitatud: 25 Juul 2005, 12:18
Postitas Tupsik
Jaanus kirjutas:Süsteem selline, et mina viimasel korrusel ja vesi liigub nii, et tuleb mööda köögiradikaid ülesse ja siis toa omadest jälle alla tagasi. Mure ka selles, et toas kippus radikas külmaks jääma st. vesi läks ilmselt mööda toru otse alla. Sellepärast tahtsingi seda tasakaalustust kärpida või kraani vahele panna.
Tegu on siis ikkagi läbivoolusüsteemiga, ainult et soe vesi tuleb alt ülesse.

Ikkagi jätaks toru alles, aga võid sinna ju täisavaga kuulkraani panna, siis saad vajadusel sulgeda.

Probleem on pigem selles, et süsteemi ehituse ja planeerimise ajal olid teised tingimused, kui praegu.

Vene aegsed küttesüsteemid said siis kas soojasõlmest või otse trassist hoopis suurema survega küttevett, kui tänapäeval. Kuna vee liikumiskiirus oli suur, ei olnud radikast väljuv vesi veel ka märgatavalt jahtunud. Nüüd on kindlasti vee vool aeglustunud tekkinud sademe tõttu ja paljudes süsteemides ka teiste ja tänapäevaste pumpade kasutuselevõtu tõttu.

Arvan, et ega alumiiniumradikad siin oluliselt ei päästa. Algul võivad nad ju efeekti anda, aga sama tulemus oleks ka uute malmradikate puhul või siis olemasolevad maha ja korralikult läbi pesta.

Tuleviku seisukohast võivad need alumiiniumradikad äga hoopis jama põhjustama hakata, mis ei kompenseeri kuidagi juba radikate ostuks tehtud kulutusi.

Kui plaanid seal korteris elada aga kuni 5 aastat ja siis ära müüa, siis võid panna küll. Ostjale ka ilmselt meeldivad, ikkagi uus ja huvitav :wink:

Postitatud: 30 Juul 2005, 20:11
Postitas Jaanus
Mingi lahendus peab ju olema - ei ole mõtet maksta sooja eest kui üks radikas külm. Alum. radikad said valitud ka nende nägusama väljanägemise pärast ja ilmselt on kergemate radikate läbipesemine ka hiljem lihtsam. Täisavaga kuulkraani ilmselt panengi vahele - eks ole siis näha kas soojeneb või ei.

Postitatud: 31 Juul 2005, 15:24
Postitas Tupsik
Jaanus kirjutas:Mingi lahendus peab ju olema - ei ole mõtet maksta sooja eest kui üks radikas külm. Alum. radikad said valitud ka nende nägusama väljanägemise pärast ja ilmselt on kergemate radikate läbipesemine ka hiljem lihtsam. Täisavaga kuulkraani ilmselt panengi vahele - eks ole siis näha kas soojeneb või ei.
Kui ikka soojaks ei lähe, on üks võimalus hästi lahja tsirkulatsioonipump.
Sai kunagi ühte korterisse, kuhu ühistu oli ka lollisti uue katlamaja ehitanud selline panna. Ka ei saanud enne radikat soojaks, kuna süsteem oli täiesti valesti planeeritud ja tasakaalustamata (katlamaja ühes maja otsas )
Andis effekti küll, ära kolides sai sinna pumba asemele lihtsalt jupp toru pandud.

Postitatud: 31 Juul 2005, 18:43
Postitas Jaanus
Kas tsirkulatsioonipump asus siis korteris? Asi huvitav ka sellesmõttes, et esimene radikas ( see mis pildil 5 ribi - köök) on väike ja läks päris hästi soojaks järgmine kuhu toru edasi läheb( 14 ribi ja tuba) aga jäi külmaks. Tundub nagu oleks vesi just enne toda radikat mööda tasakaalustus toru alla tagasi läinud. Võibolla mõistlik siis surve ära mõõta ja tervele püstakule lisa pump panna? Katlamaja muidu maja keskel ikka.

Postitatud: 23 Aug 2005, 12:10
Postitas veix
Radiaatorid, kus veega kokku puutuv küttepind on alumiiniumist? Aga tegelikult ei tohikski üldse selliseid alumiiniumradiaatoreid panna sellisele küttesüsteemile kus maja küttesüsteem saab oma vee kaugküttetrassist (nii see ju tavaliselt on). Kaugküttetrassi torud on kõik terasest ning see vesi on just niimoodi töödeldud, kuidas torudele kõige parem, on ei tekiks katlakivi jms. Trassis oleva vee PH on vastavate kemikaalidega viidud üsna kõrgeks (9-9,5) , samas alumiinium tahab saada just madalat PH-d, et ta korralikult vastu peaks. Olen näinud millist "sodi" tuleb alumiinumradiaatoritest kust selline vesi läbi käib. :shock: Ei julgeks küll öelda, et need kaua vastu peavad ning samuti solgib see küttesüsteemi vee ära.

Postitatud: 15 Nov 2005, 13:54
Postitas Jaanus
Nii nüüd olukord selline, et radikad vahetatud, uued torud sama jämeda läbimõõduga pandud, aga soojenemisel ikka suurel radikal ainult 2 esimest ribi soojeneb korralikult, teised on ülevalt soojad aga alt jahedad.
Kahtlustan et pump, mis maja keskel ikkagi liiga nõrk.
Joonis soojenemise ja ühenduse kohta siin, kes oskab andku head nõu.Pilt

Postitatud: 15 Nov 2005, 14:42
Postitas Hiid
kas probleemne radikas ei ole äkki vale kaldega?
kas see radikas on uus?
Kas sinna sisse on keegi vaatanud?
Äkki on umbes?

Postitatud: 15 Nov 2005, 14:52
Postitas Jaanus
Radikas on uus- calidor alumiinium, kalle on olematu - radikas igatpidi loodis. Teises toas sama lugu.

Postitatud: 15 Nov 2005, 21:20
Postitas Müürimees
Jaanus kirjutas:Nii nüüd olukord selline, et radikad vahetatud, uued torud sama jämeda läbimõõduga pandud, aga soojenemisel ikka suurel radikal ainult 2 esimest ribi soojeneb korralikult, teised on ülevalt soojad aga alt jahedad.
Kahtlustan et pump, mis maja keskel ikkagi liiga nõrk.
Joonis soojenemise ja ühenduse kohta siin, kes oskab andku head nõu.Pilt
9ja enam korruselistes majades sama probleem viimasel korrusel, seal aitab kui radikad ära õhutada, aga vaadates seda joonist, siis võib see osa ,mis on sinisega märgitud mustust täis olla .

Postitatud: 17 Nov 2005, 18:37
Postitas Väikeehitaja
Vesi liigub sinna kuhu on kergem minna, miks peakski ta radika taha otsa trügima. Radika ülemise osa soojendab vasakuid ribisi üles minev vesi.
Asja parandaks kui vesi viia radikasse sisse paremalt alt.

Postitatud: 25 Nov 2005, 09:32
Postitas Jaanus
Kas vasakult toru ühendamisel ei või juhtuda, et soojaks lähevad ainult kaks vasakut toru?

Postitatud: 25 Nov 2005, 09:33
Postitas Jaanus
Kas vasakult toru ühendamisel ei või juhtuda, et soojaks lähevad ainult kaks vasakut ribi?