Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Siin teemas arutletakse ehitiste restaureerimise teemadel
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Puit ei seo niiskust ja on seetõttu Soome oludes tervislikum kui kivi.
Peale sellist lauset ei ole kahjuks võimalik juttu tõsiselt võtta...
Aga see selleks

Olen jätkuvalt seisukohal, et küsimus pole ei soojustuses, ei puidus , ei kivis, jms
Küsimus on kas asjatundmatult projekteeritud piirdekonstruktsioonides (mitte üksikutes materjalides vaid tervikus) või piirdekonstruktsioonide liitesõlmedes või asjatundmatus ehitamises või neis kõigis (ja veel milleski) korraga
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas T25 »

Peale sellist lauset ei ole kahjuks võimalik juttu tõsiselt võtta...
Põhiprobleem on ikkagi selles, et asjad hallitavad. Olgu puit või kivi, ikkagi hallitavad . Ja muidugi üritatakse probleemile lihtsat lahendust leida, ala vahetame kivi puidu vastu välja ja kõik on ilus kena. Reaalsus on aga selline, et isegi tuliuued puitmajad hallitasid juba enne valmimist. Ja lahendus jällegi lihtne - pritsime aga hallitusevastase vahendiga. Artiklite põhjal võiks nagu väita, et mingi jama seal Soomes ikka lahti on.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Hallitavad sellepärast, et piirde niiskusrežiim on vale (piire on valesti projekteeritud või ehitatud või mõlemat)
Aga mingil juhul ei ole see soojustuse, puidu või kivi süü...
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas aero »

Selle "puit ei seo niiskust" portaali tõlkeid ei saa usaldada! Näen, et rõhuasetused lähevad tõlke käigus dramaatilisemaks. Originaalartikli tasuta algus ütleb, et "niiskusrežiimi kontrolli all hoidmine ehituse käigus ei läinud plaanipäraselt" (”Rakennusaikaisen kosteudenhallinnan osalta kaikki ei mennyt suunnitelmien mukaan”, sanoo Tampereen teknillisen yliopiston rakennusfysiikan professori Juha Vinha.) Oletan, et tehti mingid etapid liiga kiiresti. Tähtajad kukil, eelarve pingul, nagu ikka. Seinaelemendid tehakse kuivas, soojas tehases aga kui paigalduse ajal pidevalt sajab (?) siis niiskuse väljakuivatamine võtab oma aja.

Mul on kivimajas suvel 40-50% niiskust (see on ok), kütteperioodil 30-35%, kohati ka <30% (liiga kuiv, võiks niiskem olla!!). Pesu kuivab enamasti toas ja kuivab kiiresti. Nähes enda ümber, kuidas õigesti projekteeritud ja tehtud süsteemid töötavad, ma endiselt ei usu, et Soomes mingi massiline ja üleüldine probleem on. Olen paljudes Soome suusamajades elanud (nii puit kui kivi). Lörtsise päeva õhtul tuleb kümmekond inimest märgade riiete ja saabastega. Ca 1/3 kraami mahub kuivatuskappi ära, ülejäänu laotatakse kuhu juhtub. Eluruumid, saunalava jne. Tavaliselt on vendi juhtplokk ära peidetud. Venti on vaevu kuulda aga majad tuulduvad hästi! Kõik kuivab ära, niiskust pole. Olen kindel, et ajakirjandus puhub lihtsalt mulli ja püüab klikke.
T25 kirjutas: 09 Juul 2020, 02:02 Ja muidugi üritatakse probleemile lihtsat lahendust leida, ala vahetame kivi puidu vastu välja ja kõik on ilus kena.
Püüad sobitada fakti oma lemmikteooriaga. Tegelikult on puidust korrusmajade ehitamine tavaline turutrend: teeme midagi uut, kasutame (korrusmajades) vähelevinud lahendusi, puit on in, oleme konkurentidest ökomad, ületame uudisekünnise, müüme paremini, teenime rohkem. Tüüpiline turumajanduse loogika.
Viimati muutis aero, 09 Juul 2020, 10:32, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

"niiskusrežiimi kontrolli all hoidmine ehituse käigus ei läinud plaanipäraselt"
See on hoopis midagi muud ja ma tegelikult ei arvanudki, et "puit ei seo niiskust" jms oleks tõsiseltvõetav
Aga see, et ei läinud plaanipäraselt on kas projekteerija (kes ei arvestanud olukorda), ehitaja (kes rikkus ehitustehnoloogiat) või tellija (kes esitas ebaõiged lähteandmed-nt ehitustehnoloogia kohta) viga.
Või kõigi viga...
Strand
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 269
Liitunud: 08 Mär 2011, 23:56
Asukoht: Kuressaare
On tänanud: 2 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas Strand »

tabarabarap kirjutas: 08 Juul 2020, 13:08 Täna on olemas ka renoveerimistoetused mis baseeruvad ikkagi sellel, et tuleb projekt korralikult läbi mõtelda spetsialistide abiga . https://kredex.ee/et/majaduueks
Olen mõelnud Kredexi peale aga tundub kahtlane, et kas saab.
Palju üldse tervikprojekt maksta võib? Koos eriosadega?

Veel üks küsimus. Nimelt juureehitusel väikese lainega eterniit 68x119. Kas on olemas mingisugust tänapäevast materjali millega saaks katuse keskelt ühe plaadi ajutiselt asendada, ehk et istuks olemasoleva plaadi lainetega kokku?

Välis vooder tundub olevat kandev. Seina läbilõige piltidel.


olen siin igasugu seinaläbilõikeid proovinud ubakus.de lehel. Aga täpselt ei tea, mis peaks valima nendeks valgeteks tavalisteks tellisteks ja silikaat telisteks. Seal erinevaid valikuid. Soovitusi selle kohapealt?
Praegusel juhul: https://www.dropbox.com/s/qvd8ciomoxbmn ... n.pdf?dl=0
Muidugi nii palju kui talvel mõõtsin, siis seina sisetemperatuur nii madal polnud, aga võib-olla kuskil kapide taga jms oli ka. See selleks.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 414
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Vana maja renoveerimine (pikk jutt)

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Kui tahad üksikut sobivat eterniittahvlit asenduseks, siis mine FB-s gruppi: Ehitusmaterjalide-ANNAN ÄRA. Seal pakutakse mahavõetud tahvleid.
Vasta