põranda valu

Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tabarabarap kirjutas: 25 Nov 2020, 14:23 Elementaarne, et põrand valatakse sirgena , kui just kallet ei ole küsitud , tavaliselt on parketivalmidus, liibiga tasandus eeldatav .
Jälle, no räägime siis elementaarsusest. Ei saa tänapäeval enam olla nii ullike, et kõik on oma ala spetsialistid ja kõik teevad tööd südametunnistusega. Eelmise buumi ajal sattus ehitusvaldkonda kui palju erialase koolituse läbinuid? Sajandi alguses, kui ehitati Pärnu Kontserdimaja, siis üks tuttav töödejuhataja rääkis ehitajate kvalifikatsioonist. Kui lauale asetatud tööriistadest tööle soovija tundis ära pahtlilabida, siis oli ta juba IV kategooria maaler. Kui palju sattus tol ajal igatsugu taksojuhte ja kokkasid ja teisi ehituskaugeid inimesi ehitustele tööle, sest ehitusel saadav palk oli suurem senisest erialast? Mis sa arvad, et praeguse, suhteliselt aktiivse ehitustegevuse ajal on olukord paranenud? Mitte essugi. Samasuguste võõrtöölistega lihtsalt asendusnud. Meil hakkab ka varsti kätte minema ameerikaks(kui mitte juba ei ole, arvestades muus valdkonnas solvutajate hagide hulka kohtutes), kus kõik peab eelnevalt olema fikseeritud ja numbriliselt, mitte mingi umbluu "hea tava" ja tellija eeldus.
tabarabarap kirjutas: 25 Nov 2020, 14:23 ... tavaliselt on parketivalmidus, liibiga tasandus eeldatav .
Väike OT eeldamisest enda kogemuse näitel. Kolm aastat tagasi tellisin firmale tööautoks Dacia Dokkeri(diisel). Kindel soov lisavarustusena lisahinna eest oli kõige lihtlabasem ja manuaalne ploki soojendus. Lubati panna ja läks auto hinna sisse. Sain auto kätte ja jama hakkas mingite andurite konfliktist, mis omavahel ei suhelnud ja lükkas välja ülejäänud elektroonika nagu püsikiirusehoidja. Käisin kurtsin, midagi tehti, aga jama ikka alles. Pärast teist korda öeldi, et sellele autole see plokisoojendus ei sobigi. :shock: Vaatsin üle leti ja küsisin esimese pähe karanud mõtte: "Kas te olete süüdimatud, et müüte mulle tuttuue tehasest auto ja paigaldate plokisoojenduse, mis sellele autole ei sobigi?". Hakati pakkuma teisi variante, kuid kahjuks need mulle ei sobinud. Vabandati, et müügimees ei teadnud seda asjaolu. No tere hommikust! Kes siis veel peaks esimesena seda teadma kui mitte müügimees. Tulin tol hetkel koju ja hakkasin asja uurima plokisoojenduse müüja kaudu. Tema isegi pakkus mingit pumba vahelepanemise varianti ja ei läinud paari tundigi kui esindusest tule kõne ja paluti tagasi tulla. Viisin auto sinna, paigaldati mingi pump kuhugi vahele, sain paari tunni pärast kätte ja seni ei mingeid muresid, varsti saab kolm aastat probleemivabalt sõidetud.
Selle heietuse mõte oli see, et ma kah eeldasin, et on elementaarne kui mulle auto müünud esindus ikka teab, mida mulle müüb ja mida lisaseadmena sinna paigaldada võib/sobib. ;) Nagu on siinses foorumis ennegi öeldud, et eeldamine on peršekeeramise ema/isa/lapsevanem1/lapsevanem2! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
betoonieri
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 23 Mai 2012, 06:39
Asukoht: Tallinn Nõmme
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 2 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas betoonieri »

tabarabarap kirjutas: 25 Nov 2020, 14:23
Lainelaudur kirjutas: 24 Nov 2020, 21:17 Kas oleks pidanud kohe valamise käigus need olema korralikult tehtud, või on ehitaja nõudmine praegu õigustatud, tasandusvalu eest raha küsida????
Elementaarne, et põrand valatakse sirgena , kui just kallet ei ole küsitud , tavaliselt on parketivalmidus, liibiga tasandus eeldatav . Me ei räägi laohoonetest ja suurhangetest kus tõesti kõik on projektis kirjas ja midagi eeldada ei saa.

Kui sul veel raha maksmata, siis saada need vennad pikalt ja tee tasandusvaluga sirgeks. See ongi sinu parim hoob tellijana millega protsessi kontrollida , kui just ei ole insener , jursit jne .

Kui läheb asi juriidika peale, siis on oluline oma nõudega ennem kohtusse jõuda. Tavaline liivakastireegel: "ta viskas mulle liiva silma, ma viskan vastu".
Kas ma loen välja, et betoonpõrand peab parketimehe normatiividele vastama? Betoonpõrand vastab ikka betooni tasasuse normatiividele kui pole kokku lepitud teisiti (Mongoolia normatiivid :))! Nii need asjad ikka ei käi!
Kõige lihtsam on meil hetkel ikkagi naabrite RYL normatiive kasutada.
Betoon on meie sõber!
betoonieri@gmail.com
+37255670626
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

betoonieri kirjutas: 25 Nov 2020, 22:02
Kõige lihtsam on meil hetkel ikkagi naabrite RYL normatiive kasutada.
Jah, kuid ma tahaks tutvuda meie tavatellijaga, kes hammustab läbi näiteks Maalritööde RYL-i ja kirjutab mulle Lepingusse kõik koodid õigesti. ;) Ma olen korra palunud valju häälega tellija tütrel ette lugeda RYL-st lõigu valmistööde kontrollimise kohta peale seda kui ta avastas värvitud aknapalel paar rullikarva, mida võis avastada vaid 10cm kauguselt uurides. Igatsugu lati-loodi seinale asetajatelt tasasuse kontrollimiseks olen küsinud, et millised on lubatud tolerantsid, ei osata vastata või, et niimitu 50€(varem 500EEk) mahub lati-loodi vahelt läbi mahub, läheb palgast maha. Vahest pole arvegi 50€-tes nii suur kui isegi RYL järgi lubatud tolerants. ;)
Viimati muutis Urmas, 25 Nov 2020, 22:25, muudetud 1 kord kokku.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Betoonpõrand vastab ikka betooni tasasuse normatiividele kui pole kokku lepitud teisiti (Mongoolia normatiivid :))! Nii need asjad ikka ei käi!
Kõige lihtsam on meil hetkel ikkagi naabrite RYL normatiive kasutada.
1. Viide Mongooliale oli utreeritud (mõistsid seda isegi)
2. Nagu näha ei olegi "kodumaisus" probleem (viide RYL-le)
3. RYL ei ole normatiiv (juriidiliselt)
4. "Lihtsam" ei tähenda seda, et et tellija ei võiks nõuda midagi muud - reeglid paneb paika tellija.
Töövõtja kas nõustub ja saab töö või ei nõustu ja ei saa...
Ja nii lihtne ongi...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Jah, kuid ma tahaks tutvuda meie tavatellijaga, kes hammustab läbi näiteks Maalritööde RYL-i ja kirjutab mulle Lepingusse kõik koodid õigesti.
Tavatellija ei tea ehitusest / projekteerimisest tuhkagi
Selleks on vastavad spetsialistid
Tark tavatellija kasutab vastavat abi (ja maksab selle eest)
Ja kui ei kasuta (ja hoiab kokku) siis pöördub ehitusfoorumisse
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 25 Nov 2020, 22:17 Tavatellija ei tea ehitusest / projekteerimisest tuhkagi
Nii tark on teema algataja küll, et arvab põrandavalu tegijaid väljapressijateks kui nood on nõus isevalguvaga põrandad üle valama, aga mitte oma raha eest. Aga Lepingust sõnastusest kvaliteedi kohta põranda tegijatega on vait nagu sakslaste kätte langenud vene partisan nõukaaegsetes filmides. Muidu seda teemat vist ei oleks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 25 Nov 2020, 22:17 Tark tavatellija kasutab vastavat abi (ja maksab selle eest)
Proovi sa siin foorumis öelda, et mõni teema algataja on loll ja ise süüdi ja saad "targalt tellijalt" arve Robert Sarve vahendusel. ;) On mindki siin foorumis ähvardatud kui minu otseste väljaütlemistega kommentaar on tundunud adressaadile solvav. Mis mina teha saan kui ei osata kirjutatut tõlgendada, ei ole nagu minu probleem. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Urmas kirjutas: 25 Nov 2020, 14:42 Kes või mis takistab ka eratellijatel tellida projekt, kus kõik kirjas ja kumbagile poolele ei jää kaksipidi mõistmise võimalust? Ise küll ei tea ühtegi takistust. Üksikasjalise projekti kallim maksumus on tellija enda tekitatud probleem, mitte takistus. Kui raha ei ole, siis ei saa ka võimaldada probleemivaba ehitust.
Ma ei ole kindel kas sa foorumi mõttest aru saad. Mis kasu on sellise pasa ajamisest , betoon on juba kivistunud ja lohkus, projektiga seda lohku võib muidugi täita, aga ei pruugi olla piisav.

Loodan, et saad hapukoore asemel poest järgmine kord PVA liimi, hiljem vaieldes proovi selgitada, et tahtsid osta "hapukoort" , aga kuna sul retsepti ei ole käepärast (ei hapukoore ega ka pva oma) ja sa ei tea täpset koostist, siis ongi ju ok , et said PVA liimi. Ja võib ka väita, et suht ok -lt läks , et said liimi oleks võinud ju saada ka tripperi.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ei - käesolevat probleemi (betoon kivistunud ja lohkus) ei lahenda foorumis "targutamisega"
Küll võib (aga ei pruugi) see välistada mõne hilisema analoogse probleemi
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

betoonieri kirjutas: 25 Nov 2020, 22:02 Kas ma loen välja, et betoonpõrand peab parketimehe normatiividele vastama? Betoonpõrand vastab ikka betooni tasasuse normatiividele kui pole kokku lepitud teisiti (Mongoolia normatiivid :))! Nii need asjad ikka ei käi!
Kõige lihtsam on meil hetkel ikkagi naabrite RYL normatiive kasutada.
Olukorras kus ei ole lepingut või on suusõnaline leping või on tellitud "põrand" võid vaidluses lähtuda ka ÕS -ist mis ütleb põranda kohta rõhttarind , rõhtne tähendab horisontaalset , 2cm kalle ei ole horisontaalne.

Tore , kui saab viidata normatiividele , ka Soome Betooniühingu nõuded betoonpindade viimistlusele ei jäta sellist veavõimalust.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

rõhtne tähendab horisontaalset , 2cm kalle ei ole horisontaalne.
Ehitusel pole sellist asja nagu absoluutne täpsus, kõik talad ja postid on "kaldu / kõverad / läbipaindunud" jne
Aktsepteeritavad tolerantsid, kõrvalekalded, läbipainded jms antakse suhtarvuna
Ja "viga" 2cm võib olla ka täiesti aktsepteeritav (vbl küll mitte antud situatsioonis) - oleneb mitmest asjast...
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

tabarabarap kirjutas: 26 Nov 2020, 00:16
Tore , kui saab viidata normatiividele , ka Soome Betooniühingu nõuded betoonpindade viimistlusele ei jäta sellist veavõimalust.
Saadaval ka emakeelsena:
https://ehituskeskus.ee/raamatud/bu7-betoonporandad/
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tabarabarap kirjutas: 26 Nov 2020, 00:03 Loodan, et saad hapukoore asemel poest järgmine kord PVA liimi, hiljem vaieldes proovi selgitada, et tahtsid osta "hapukoort" , aga kuna sul retsepti ei ole käepärast (ei hapukoore ega ka pva oma) ja sa ei tea täpset koostist, siis ongi ju ok , et said PVA liimi. Ja võib ka väita, et suht ok -lt läks , et said liimi oleks võinud ju saada ka tripperi.
;) Kui ma ostan poest pakile kirjutatud 20% hapukoore asemel 10% hapukoor, siis viin selle hapukoore poodi tagasi. Kui ostan poest hapukoore, mille pakile on kirjutatud lihtsalt "hapukoor", siis ma ei saa eeldada, et seal on just 20% hapukoor, sest sees võib olla nii 10 kui ka 20%-ne. Nii lihtne see ongi.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Urmas kirjutas: 26 Nov 2020, 07:52 Nii lihtne see ongi.
Lihtne sellepärast, et kaupmehe juures on konkurents ja ta on valmis su kaupa tagasi võtma, ümber vahetama oma mainekahju või tagastatava kauba arvelt tekkivate kulude vähendamiseks. Igal muul juhul pead ikka olema samamoodi kaamel ja selgitama, et näed see 10% on puudu või 10% on 5% puudu või, et pakis oli tripper.

Kliendi vaatest võin vabalt ütelda ehitajale, et võta oma ebatasane betoon üles ja mine koju :) nii lihtne ongi , tuleb järgmine mees teeb sirgema, tahad raha teed ise sirgemaks, nii lihtne see ongi. Nii lihtne see ongi. Nii lihtne see ongi. Nii lihtne see ongi :jooma
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Asi ei olegi ehk minu joomises (joodikuna ei näe probleemi), aga võtke ennast natuke kokku :) tegu ei olnudki ju absoluutse nõudmisega vaid lihtsalt küsimusega kas suvaline tasandamata valu võiks olla eluruumi põrand või oleks normaalne eeldada liibitasandust mida eluruumi põrand võiks tähendada. Samas vastustena tuleb üsna ajuvaba ja ebaviisakat soga ja suht üleolevalt pizdets, gde projekt, mida sa üldse tahtsid osta, katsu nüüd sulle kuidagi ütelda , et sa oled loll , kuidas sa küsisid hahahaah :)

Hapoukoor, tripper, põrand, kõik on sellised suhteliselt lihtsad terminid, ehitajatel kipuks iga mõiste jaoks olevat vaja inseneriteadust, et selgitada mis on mis. Millegipärast te ka ehitjate ja inseneridena ootate, et teenused mida te tarbite oleks teile eeldatavalt ilma ajuk*pita kättesaadavad, internet toimiks , tarkvara töötaks, halupuud oleks kuivad, pealt süüdatud ja hapukoores oleks 10%, 20% rasva tripperi asemel ning juuksur ei ajaks teid kiilaks ja ei lõikaks kõrva väitega: "aga te ju ei ütelnud, et ma kõrvu ei lõikaks".

Kahju muidugi, et teemaalgataja on sellise kivistunud viltuse hunniku otsas, kusjuures ei ole vahet kas ta oli ise loll või teda tõmmati, kivi on kivi, viltu ei ole sirge jne. Raha kehva töö eest ei pea maksma ennem puuduste likvideerimist. Suulised kokkulepped teevad sellise vaidluse muidugi raskemaks ja võib ju ka juhtuda, et peab ise tasandamise eest lisaks maksma, kui kokkuleppele ei jõuta. Ei pea maksma ka samale ehitajale jne.

aga tuletage endale meelde:

Ehitusseadustik § 12. Ehitamisele esitatavad nõuded
(1) Ehitada tuleb ehitusprojekti kohaselt, järgides ehitise ja ehitamise kohta kehtivaid nõudeid.

See tähendab, et ehitada tuleb ehitusprojekti kohaselt, ei tähenda , et projekt peab olema kliendi poolt , kui ei ole kliendi poolt, siis peab olema ehitajal endal ja vastama nõuetele.

Tore muidugi oleks, kui kõik inimesed kõike oskaksid ja teenuse tellimiseks alati põhjalikud teadmised omandaksid, aga see ei ole reaalsus. Kogu vastutus ei lasu alati lollil kliendil. Seega võtke natuke kergemalt , kui keegi midagi foorumist küsib ei maksa neid küsijaid kohe pe*rse saata , sest see ei anna foorumile eriti midagi juurde.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Tore muidugi oleks, kui kõik inimesed kõike oskaksid ja teenuse tellimiseks alati põhjalikud teadmised omandaksid, aga see ei ole reaalsus. Kogu vastutus ei lasu alati lollil kliendil. Seega võtke natuke kergemalt , kui keegi midagi foorumist küsib ei maksa neid küsijaid kohe pe*rse saata , sest see ei anna foorumile eriti midagi juurde.
Sul on õigus - ei tasu kohe pikalt saata ja see ei anna midagi foorumile juurde
Ka on Sul õigus, et ehitamine käib projekti järgi...
Ka on Sul õigus, et kõik inimesed ei pea kõike oskama...
Tellija lolluse koha pealt sõna ei võta...

Aga kuidas peaks suhtuma tellijasse kellele antakse soovitus:
- pöördu enne tööde alustamist spetsialisti poole kes aitaks koostada projekti (projekt ei pea olema "sada joonist ja sada lehekülge juttu", antud juhul oleks ilmselt piisanud paarist A4-st), mille alusel pandaks paika materjalid, nõuded, kvaliteet jne - ühesõnaga oleks üheselt selge mis tööd ja millistele parameetritele vastavat tööd soovitakse.
Aga vot tellija ei võta seda kuulda sest TEMA ISE arvab, et teab juba niigi kõike (ja pealegi on see nii kallis ja täiesti mõttetult kulutatud raha ka)
Millegipärast just need tellijad ise arvavad, et teavad kõike...
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

xxx111 kirjutas: 26 Nov 2020, 12:12 Aga kuidas peaks suhtuma tellijasse kellele antakse soovitus
Suhtu sõbralikult. Ei ole keelatud ka ehitajal see paber tellida või veelgi parem koolis õpitut kasutada ja pakkuda kvaliteeti, et ostja saaks teda usaldada eluruumi põrandavalu teostama. Jätab arenemata samadel põhjustel ja ka sellesse peame tellijatena suhtuma sõbralikult.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ei ole keelatud ka ehitajal see paber tellida
Muidugi ei ole keelatud.
Sel juhul koostataksegi lähteülesanne a-la: need ja need tööd koos vastava tööprojektiga ning tööprojekt tuleb kooskõlastada tellijaga. Arusaadavalt on siis ka maksumus vastavalt lähteülesandele. So tööd + projekt.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Mis sinuga on juhtunud? Muidu oled kirjutanud mõistlikku juttu, aga selles teemas ...? Pole täiskuud ka veel, teine alles loomise faasis. ;)
tabarabarap kirjutas: 26 Nov 2020, 14:03 Ei ole keelatud ka ehitajal see paber tellida või veelgi parem koolis õpitut kasutada ja pakkuda kvaliteeti, et ostja saaks teda usaldada eluruumi põrandavalu teostama.
Miks peab ehitaja tellima tööprojekti kui see on tegelikult tellija mure? Kas ehitaja peab tööprojekti eest ise ka maksma? Jaburus! Isegi minu fantaasia ei pane filmi jooksma, et mida ma ütlen või kuhu saadan tellija, kes soovib kasutada minu teenuseid siseviimistluseks ja palub mul teha või lasta teha sisekujundusprojekt. No ei ole mul samariitlase geene. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Miks peab ehitaja tellima tööprojekti kui see on tegelikult tellija mure?
Ma päris nii kategooriline ei oleks...
Täiesti tavaline (mitteeramute puhul) kus hange on Põhiprojekti baasilt ning hanketingimustes on Töövõtja kohustus ka Tööprojekti koostamine...
Siin on ka oma selge loogika
Nimelt Tööprojekt koostatakse juba konkreetse ehitusettevõtja soovide / ettepanekutega arvestades
Nt Põhiprojektis ei määrata konkreetseid materjale - nt soojustus - antakse nõutavad parameetrid kuid ei valita konkreetset toodet, et jätta pakkujatele võimalus valida
Tööprojektis aga määratakse konkreetsed tooted ja seda siis vastavalt ehitusettevõtja valikutele

Lõpuks on kõik tingimused ju Tellija määrata sh ka see kas tellib projektid ise või valib muu töökorralduse...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 26 Nov 2020, 20:11 Ma päris nii kategooriline ei oleks...
Täiesti tavaline (mitteeramute puhul) kus hange on Põhiprojekti baasilt ning hanketingimustes on Töövõtja kohustus ka Tööprojekti koostamine...
Kuid siis vast kajastub see Töövõtjapoolne kohustus ka pakkumushinnas või kuidas? Eratellijat võib see Töövõtja poolt võetava kohustuse hind võtta kukalt kratsima ja ta otsib uue Töövõtja, kes teeb hea tava järgi. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kuid siis vast kajastub see Töövõtjapoolne kohustus ka pakkumushinnas või kuidas? Eratellijat võib see Töövõtja poolt võetava kohustuse hind võtta kukalt kratsima ja ta otsib uue Töövõtja, kes teeb hea tava järgi
No loomulikult kajastub hinnas...
On selge, et tasuta midagi ei saa
Ning seda ma ju üritangi selgitada, et reeglina on just eratellija (eramu tellija) see kes arvab, et ta teab ja oskab kõike ning igasuguse spetsialisti kasutamine on "raha maha viskamine"...
Ega ma tegelikult muud tahagi öelda - kõik algab tellijast (ka vastutus oma otsuste eest)
Ning ei ole vaja pidevalt ehitajat (töövõtjat) süüdistada jamades mis on alguse saanud endast
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas Prill »

Mina nii ei näe, et kõik on ainult tellija vastutus. Kui seadusetäht ütleb, et ehitada tuleb ehitusprojekti kohaselt-järgides, siis kes on ehitaja, kas tellija või palgatud ehitusfirma/ehitusmees. Kui ehitaja ehitab ilma projektida, ei nõua ehitusprojekti tellijalt ega telli projekti ka ise, kes sel juhul sisuliselt seadusetähe vastu eksis ja riske võttis.
Et, kui meditsiiniteenust tohib osutada vastava haridusega meedik aga kui tellijat meedikult paberit ei nõua, võib meedik osutada ka teenust, millele erialane ettevalmistus puudub, a'la kui klient tahab, t hambaarst ka pimesoole ühe jutiga eemaldaks, on see tellija oma risk ja rumalus, et täpsemalt ei uurinud ja paberimajandust ei uurinud.

Taandub küsimusele, kui ehitamine käib ehitusprojekti järgi-kohaselt, kas ehitaja tohib ehitada ilma projektita. Kui ühisõiduki juhtimine käib vastava kategooria juhtimisõiguse olemasolul-alusel, kas ühissõidukit võib juhtida, kui reisija juhtimisõiguse olemasolu ei küsi ega vastavust ei kontrolli - sõitsin kraavi aga reisijad ise lollid, ei kontrollinud juhi pädevust, kas sõidukijuht ikka liiklusseadust tunneb ja täidab. Saab õigustuseks öelda, et ilma juhtimisõiguseta ei peagi liiklusseadust tundma, ja see on kliendi enda risk, et minu palkas.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Olen siin juba ehitusettevõtjatele üleskutse teinud - ärge võtke tööd ilma projektita
Põhjenduseks tõin selle, et ehk siis hakkab eramuehituses olukord paranema (tööst jäävad ilma ebapädevad "projektitegijad" ja "soss-sepad ehitajad")
Tookord sisuliselt naerdi välja...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: põranda valu

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Lisan veel, et eesmärk pole siin eratellijat "süüdistada"
Eesmärk oleks võimalikke "jamasid" vältida (no vähemalt vähendada)
Ja see algab tellijast...
Vasta