1. leht 2-st

Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 13:19
Postitas Ööbik12345678
Hakkab jälle pihta.
Aga seekord küsin teisiti,miks epsi alla,liiva peale ei või kilet panna?

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 13:28
Postitas Külaline
Ööbik12345678 kirjutas: 26 Sept 2018, 13:19 Hakkab jälle pihta.
Aga seekord küsin teisiti,miks epsi alla,liiva peale ei või kilet panna?
võib panna kile, või otse raha ostmiseks kulunud kile jne või koopiski s*ttuda ka sinna alla ennem isolatsiooni paigaldust. Keegi ei keela sul seda teha ja ei ütle , et sa ei või seda teha. Lihtsalt ennem s*ttumist mõtle läbi milleks ja mis lisaväärtus sellest tekib.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 14:26
Postitas Ööbik12345678
Mingi möga.Maisaamittepersetkiaru. :shock:

Soovitus "läbi mõelda" on adekvaatne aga miks sa eeldad,et ma seda teinud pole?

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 14:34
Postitas Külaline
Ööbik12345678 kirjutas: 26 Sept 2018, 14:26 Soovitus "läbi mõelda" on adekvaatne aga miks sa eeldad,et ma seda teinud pole?
a miks sa küsid, kui sa seda juba teinud oled :) see mõte on ka ju "Maisaamittepersetkiaru" mõte . Põhjenda siis oma mõttekäiku mis eesmärk on kilel isolatsioonimaterjali all, ütlen ette ruttavalt ära , et kile ei ole hüdroisolatsiooniks sobiv materjal (vähemalt selles kohas mitte )

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 14:50
Postitas Külaline
Kas sa oled lugenud siin foorumis neid teemasid,mis puudutavad pinnasel põranda ehitust?Mina olen ja endiselt pole kellelegi selge,kuhu ja miks paigaldada seesamune kile.Minu nägemus sellest pole antud hetkel oluline,pigem loodan,et see asi on ajaga selgemaks saanud.Põhjendus,niimoodi tehakse,ei ole põhjendus.

Etteruttavalt nimetad hüdroisolatsiooni,täpsusta oma nägemust,kuhu,milline ja miks.
Lammutasin eile ühte pinnasel põrandat,tehtud siingi foorumis soovitatud meetodil.Tulemus oli huvitav. 8)

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 15:34
Postitas Külaline2
Kile tasub panna betooni ja epsi vahele. Siis on tulevikus lihtsam lammutada.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 15:46
Postitas Külaline
Külaline kirjutas: 26 Sept 2018, 14:50 Etteruttavalt nimetad hüdroisolatsiooni,täpsusta oma nägemust,kuhu,milline ja miks.
Hüdroisolatsioon projekteeritakse just selline ja õigesse kohta ja siis, kui selleks on vajadus. See jutt ja ka algne küsimus on väga abstraktsed ja nendele ei ole võimalik vaba arutelu käigus vastuseid leida. Mul ei ole selles osas nägemus kuna ma ei ehita praegu ühtegi hoonet endale.

Kile pannakse selleks, et valumassis olev vesi või valumass ise isolatsiooni vahele ära ei põgeneks mingit muud otstarvet sellel kilel nendes konstruktsioonides ei ole.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 18:07
Postitas Külaline
Põhjenda siis oma mõttekäiku mis eesmärk on kilel isolatsioonimaterjali all, ütlen ette ruttavalt ära , et kile ei ole hüdroisolatsiooniks sobiv materjal (vähemalt selles kohas mitte )
[/quote]

See lause näitab,et sa saad siiski aru,miks keegi tahab kilet sinna panna.Aga miks ei panda?

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 26 Sept 2018, 22:09
Postitas Külaline
Külaline kirjutas: 26 Sept 2018, 18:07 See lause näitab,et sa saad siiski aru,miks keegi tahab kilet sinna panna.Aga miks ei panda?
kui sa tahad seda panna sinna alla hüdroisolatsiooniks , siis kile ei ole hüdroisolatsiooniks sobiv materjal ja sellepärast ei pandagi, hüdroisolatsioon projekteeritakse sinna teisiti ja ilmselt ka teiste materjalidega.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 27 Sept 2018, 10:12
Postitas xil
Kile pole hüdroisolatsiooni tarbeks piisavalt vastupidav. Päris ära ei lagune, aga ka väiksed augud on hüdroisolatsiooni puhul nagu tõrvatilgad meepotis. Hüdroisolatsiooniks kasutatakse tugevamaid/paksemaid materiale.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 27 Sept 2018, 20:16
Postitas Hiid
Naised saunas rääkisid, et betooni seest vedelik maasse ei kimaks. Selleks pannakse.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 28 Sept 2018, 12:44
Postitas Teinekülaline
Kas siin on mindi delfi kommentaarium? Postituste järgi tundub nii.
Asjast ka. Kile betooni all takistab hilisemat kapillaarniiskuse tõusu. Kile pannakse EPSi peale, mitte alla samal põhjusel, miks aurutõke seinas on soojustusest seespool, st vastasel juhul tekiks kile peale kondents.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 28 Sept 2018, 12:56
Postitas rein113
Teinekülaline kirjutas: 28 Sept 2018, 12:44 Kile pannakse EPSi peale, mitte alla samal põhjusel, miks aurutõke seinas on soojustusest seespool, st vastasel juhul tekiks kile peale kondents.
Kas ka sel juhul, kui see EPS on pinnasel? Kas sa oskaksid sealset veeaururežiimi täpsemalt seletada, palun?
Vihje: :banghead:

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 29 Sept 2018, 08:00
Postitas Külaline
Kusagilt ehitusaabitsast olen lugenud (vist oli see Ehitusfüüsika ABC), et pinnase niiskus ongi enamasti pidevalt 100%. Ehk siis kui EPS asub pinnasel, siis selle all on 100%-ne niiskus. See on sisuliselt sama, mis kondents. Sellepärast ongi vajalik pinnasega kokkupuutesse paigaldada materjal, mis selleks otstarbeks on ette nähtud.
Teiseks välisseinas ei ole sama olukord, mis pinnaspõrandas. Temperatuuride erinevuse vahe on üsna oluline.
Kolmandaks ma tahaks näha inseneri, kes sellekohaseid asju mingi projekti raames arvutab.
Neljandaks EPS-i alla kile on sama, mis sõelapõhi. Seda ei saa võtta enam tegeliku aurutõkkena.
Viiendaks kaldun arvama, et kile on vajalik ikka EPS-i peal, et betoon EPS vuukidesse ei valguks. Sest betoon EPS-i vuukides on külmasild. Tegelikkuses muutub kile ka armatuuri paigaldades EPS-i peal üsna auklikuks nii, et aurutõkkena ka seal ei saa seda tõlgendada.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 29 Sept 2018, 08:19
Postitas rundll
Kivimaja, mis epsiga soojustatud. Sees krohv. Aurutõkkekile puudub. Kuidas siis põrandas kile aurutõkkena toimib? Samasugused piirded ju! VB siiski aurul horisontaalis ja vertikaalis erinev liikumine ja käitumine.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 29 Sept 2018, 10:30
Postitas Külaline
rundll kirjutas: 29 Sept 2018, 08:19 Kivimaja, mis epsiga soojustatud. Sees krohv. Aurutõkkekile puudub. Kuidas siis põrandas kile aurutõkkena toimib? Samasugused piirded ju! VB siiski aurul horisontaalis ja vertikaalis erinev liikumine ja käitumine.
Kui sul jalad on vees kas nägu on siis märg. Füüsika ka tundmuspõhiselt peaks mingi elukogemuse ju andma :rotfl:

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 29 Sept 2018, 21:02
Postitas rundll
Jalad vees, nägu kuiv. Mina olen halb näide. Pole kohanud kivi maja, kus krohvi all oleks kile. Peno väga kehv "niiskusjuht" (kas üldse sellinne termin on olemas?), ja seda igas mõõtmes (horisontaal & vertikaal). Pigem probleemsed liitekohad.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 29 Sept 2018, 22:53
Postitas Teinekülaline
Proovime veel kord. Põrandale ei ole vaja aurutõket välisseina mõistes. Kile betooni all kaitseb kapillaarniiskuse eest täpselt sama moodi nagu ruberoid või muu sarnaste omadustega materjal vundamendi ja müüritise vahel ehk, et niiskus ei tõuseks hiljem pinnasest betooni. (Kile asemel betooni all kasutatakse ka näiteks epo-põhist materjali betooni peal, sel juhul tõuseb kapillaarniiskus betooni aga ei pääse põrandakatteni) Kile asukoht epsi peal aga mitte all on tingitud sellest, et kuna tal on veeauru tõkestavad omadused, siis peab ta asetsema soojustusest, antud juhul epsist soojemal ehk peal pool.
Need, kes räägivad kile vajalikkusest betooni pragudesse valgumise takistamiseks st ei ole suutelised epsi tahvleid horisontaalpinnale vahedeta üksteise kõrvale laduma, peaksid leidma enesele jõukohasema töö.
"Niiskusjuht" on vale sõna, termin on veeauru difusioonitakistus , dimensioonita kordaja, mis näitab mitu korda on antud materjali difusioonitakistus suurem sama paksu seisva õhukihiga võrreldes. Tähiseks kreeka täht müü. Puht mälu järgi peaks vahtplastil (peno on russism, hoiame eesti keelt) olema see puiduga sarnane ehk umbes 30

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 30 Sept 2018, 10:51
Postitas Külaline
Teinekülaline kirjutas: 29 Sept 2018, 22:53 Proovime veel kord.
Kile ei ole õige materjal hüdroisolatsiooni jaoks. Unistus et ta tõkestab kuskil tonnide all kapillaarniiskust ja jääb aastateks terveks võib ju olla värviline, aga reaalsuses ju ei päde. Müüritise all pead samuti survetugevusele vastavat materjali kasutama, nii ka muude konstruktsioonidega.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 30 Sept 2018, 19:50
Postitas keemik
Külaline kirjutas: 26 Sept 2018, 14:50 Kas sa oled lugenud siin foorumis neid teemasid,mis puudutavad pinnasel põranda ehitust?Mina olen ja endiselt pole kellelegi selge,kuhu ja miks paigaldada seesamune kile.Minu nägemus sellest pole antud hetkel oluline,pigem loodan,et see asi on ajaga selgemaks saanud.Põhjendus,niimoodi tehakse,ei ole põhjendus.

Etteruttavalt nimetad hüdroisolatsiooni,täpsusta oma nägemust,kuhu,milline ja miks.
Lammutasin eile ühte pinnasel põrandat,tehtud siingi foorumis soovitatud meetodil.Tulemus oli huvitav. 8)
Äkki räägid huvitavast vaatlusest lähemalt ja kuidas see põrand oli tehtud?

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 01 Okt 2018, 01:08
Postitas Külaline
Teinekülaline kirjutas: 29 Sept 2018, 22:53 Need, kes räägivad kile vajalikkusest betooni pragudesse valgumise takistamiseks st ei ole suutelised epsi tahvleid horisontaalpinnale vahedeta üksteise kõrvale laduma, peaksid leidma enesele jõukohasema töö.
Nõus. Kuid me ju teame, et millegipärast paljud töömehed, kellele ehitamine on jõukohane, on minema peletatud. Asemele organiseeritakse mehed mujalt. See on protsesside juhtimise tulemus. Kas protsesse juhtivad, järelevalvavad, omanikud ja muud asjaomased isikud suudavad garanteerida, et need mehed mujalt teevad oma töö korralikult.
Lubage kahelda.
Isegi kui töid teostavad need, kellele tööde tegemine on jõukohane on protsessi õige juhtida selliselt, et asjad oleksid 100% kontrolli all. Sest, et jamad paraku juhtuvad siis, kui juhtuda saavad. Ehk siis juhtima peab selliselt, et jamade juhtumine oleks välistatud. Ehk, kile tuleb paigaldada sellegi poolest, kuigi EPS plaadid on korralikult servapidi koos. Igaks juhuks. Nii nagu kiiver on peas igaks juhuks, kuigi paneel sulle pähe ei kuku.
Kes on pumiga betooni paigaldanud, see teab, et selle töö juures kipub minema kiireks. Enne pumi objektile jõudmist peavad kõikvõimalikud probleemid olema ennetatud. :amen:

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 01 Okt 2018, 01:25
Postitas fgh
Huvita, et kappilaarniiskuse tõusu takistatakse peale soojustust.
Kummaline, et siniseid haiglasusse keegi märja muru peal ei kasuta, võiks veel vildi kõige alla kleepida ....

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 02 Okt 2018, 00:25
Postitas mõte
Aga mis asi on kile?
Kas kile on ainult 0.02 ... paksune plastik materjal tõenõliselt PE mida müüakse ehituspoes ehituskilena?
Kile võib olla ka 1mm paksune PVC (n: tiigikile) , Või PP 0.5mm radooni tõkke kile jne.
Kile kasutuse kohta on mõtekas vaadat kuidas radoonitõkkekilesid paigaltatakse, seal on eesmärk, et mitte mingil juhul kliesse auk sisse ei tule. Nendest joonistest järeldub, et radoonikaitsekile pannakse näiteks kahe soojustuskihi vahele, seal on see kaitstud mehhaniliste vigastuste eest.
Proovisin mängida u-wet´iga, mis tulemused selle progammiga tulevad, kui kile seal 2 soojustuse kihi vahel on. Programmi järgi toimis. Lisaks mängisn põranda betooni ja soojustuse vahelise kilega, sellel seal pole erilist vahet kas ta on seal või ei ole.
Nüüd kui panna kile kõige alla pinnasele olid joonises ja graafikus tilgad sees. isegi siis kui oli kile betooni ja soojustuse vahel ja lisaks veel kahe soojustuse kihi vahel (3 kile kihti). Ja tõenäoliselt mingit välja kuivamist sealt loota ei saa, kui just ei ehita ventilatsiooni sinna kile vahele.
Minule tundub parim lahendus kui põranda all on killustiku kiht (fraktsioon4/8) kinni tambitud selle peale panna paar kihti geotekstiili mis peaks vähendama killustiku tungimist soojususse samas laseb voolaval veel minna pinnasesse, kui vaja on. Selle peal kaks kihti soojustust mille vahel on radoonitõkkeklie. Betooni ja soojususe vahele paneks ka tavalise ehituskile, mis betooni kuivamise ajal vähenab niiskuse liikumist betoonist soojustusse ning ei tule oodata millal niiskus soojustusest läbi betooni uuesti välja kuivab. Lihtsalt selline idee. Netis olen lugenud ka ideed, et pinnasel põranda puhul soojustususe veesisaldus tõuseb ja soojustus omadus väheneb, et seda kompenseerida pannakse soojustust rohkem.

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 02 Okt 2018, 00:38
Postitas Külaline
mõte kirjutas: 02 Okt 2018, 00:25 Aga mis asi on kile?
Kas kile on ainult 0.02 ... paksune plastik materjal tõenõliselt PE mida müüakse ehituspoes ehituskilena?
Kile võib olla ka 1mm paksune PVC (n: tiigikile) , Või PP 0.5mm radooni tõkke kile jne.
Kile kasutuse kohta on mõtekas vaadat kuidas radoonitõkkekilesid paigaltatakse, seal on eesmärk, et mitte mingil juhul kliesse auk sisse ei tule. Nendest joonistest järeldub, et radoonikaitsekile pannakse näiteks kahe soojustuskihi vahele, seal on see kaitstud mehhaniliste vigastuste eest.
Proovisin mängida u-wet´iga, mis tulemused selle progammiga tulevad, kui kile seal 2 soojustuse kihi vahel on. Programmi järgi toimis. Lisaks mängisn põranda betooni ja soojustuse vahelise kilega, sellel seal pole erilist vahet kas ta on seal või ei ole.
Nüüd kui panna kile kõige alla pinnasele olid joonises ja graafikus tilgad sees. isegi siis kui oli kile betooni ja soojustuse vahel ja lisaks veel kahe soojustuse kihi vahel (3 kile kihti). Ja tõenäoliselt mingit välja kuivamist sealt loota ei saa, kui just ei ehita ventilatsiooni sinna kile vahele.
Minule tundub parim lahendus kui põranda all on killustiku kiht (fraktsioon4/8) kinni tambitud selle peale panna paar kihti geotekstiili mis peaks vähendama killustiku tungimist soojususse samas laseb voolaval veel minna pinnasesse, kui vaja on. Selle peal kaks kihti soojustust mille vahel on radoonitõkkeklie. Betooni ja soojususe vahele paneks ka tavalise ehituskile, mis betooni kuivamise ajal vähenab niiskuse liikumist betoonist soojustusse ning ei tule oodata millal niiskus soojustusest läbi betooni uuesti välja kuivab. Lihtsalt selline idee. Netis olen lugenud ka ideed, et pinnasel põranda puhul soojustususe veesisaldus tõuseb ja soojustus omadus väheneb, et seda kompenseerida pannakse soojustust rohkem.
Mõtlemise juures on lisaks mõttele tähtis ka milleks mõtelda ja millest mõtelda. Mõtelge , siis miks teil on seda kilet seal üldse vaja , siiani ei ole esimesest postitusest eriti kaugele te isemõtlemisega jõudnud.

Kui eelpool mõtleja mõtleb lisaks kilele veel panna geotekstiili, siis ma võin PM -is oma konto numbri saata saad ülekande teha, sinu jaoks on see geokangas ja kile sama mõistlik investeering, kui raha mulle ära kinkida.

Aga kui te tahate teha oma ajudega hüdroisolatsiooni , siis laske see parem oma vundamendiprojekti sisse projekteerida , teile ei soovitata selleks kilet peno peale ega alla.

Kui tahate teha kodukootud hüdro , siis ostke kilede ja tekstiilide asemel bentoniitkangas (n: https://www.hydroseal.ee/savikangas/ ) ja ärge unustage hüdroisolatsiooni teha terve vundamendi ulatuses ja ka küljelt üles tõstmast. Ja ka ennem seda mõtelge läbi kas teil tuleb selle kanga peale piisavalt survet, et see kangas suudaks hüdroisolatsioonina toimida jne. Lihtsam on ka ennem selle materjali kasutamisel inseneri abi kasutada, sest taulupojamõistusel on oma piirid

Re: Kile epsi alla?

Postitatud: 02 Okt 2018, 01:29
Postitas Külaline
Tegelikult peamine on siin teemas välja toomata. Et miks, mis materjal, kuhu ja kuidas peab olema ehitaja poolt paigaldatud?
See on kirjutatud Ehitusseadustikku §12. (10) Ehitama peab ehitusprojekti kohasekt.
Ehk, et kui see kurjavaimu kile sinna joonisele määratud on, siis tuleb see sinna ka vastavalt paigaldada. Ja ongi kogu teadus.
Nii, et tavai olgu projekt, kuhu kõik viimse detailini, sh kinnitus- ja abimaterjalid olgu ilusti ja õigesti kirja pandud. :grin: