Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Palkmajade teema
Kupi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 24 Juul 2011, 22:09
Asukoht: Fin - Est
Kontakt:

Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Kupi »

Tere.

Nimelt, olen naisega võtnud vastu otsuse, et võtame käsile, ning ehitame endale suvekoduks palkmaja.
Miks palkmaja? Sest soov on pealinnast võrdlemisi tihti pääseda kuskile eemale..sellest linna mölast ja lärmist. Mustast ja saastunud õhust jne ning nv lihtsalt olla kuskil, kus ei ole peale linnulaulu midagi muud.
Krunt on olemas jne.

Pole küll konkreetset maja tellinud veel vms, kuid senimaani tundub kõige lähedasem olema sellega, mida sooviks saada.
http://retrohome.ee/saun-suvila-351-m2/

Jah, nõudmised on sellised, et peab olema piisavalt jämeda palgiga, et seal saaks sooja ka külma pakasega talvekuudel.
Peab olema teisel korrusel nn. magamislavats, ning hea kui vähemalt kahes sektsioonis.
Küttekeha võiks kogu maja peale olla 1 ahi.
Samasse korstnasse võiks minna ka sauna ahi.
Ehk siis on oluline ka sauna olemasolu.
Pindalalt võiks maja jääda siiski alla 60m2 katuseräästast.
Katus peab olema 100% pilliroo katus.

Nüüd kus olen selliste nõudmiste järgi võrrelnud erinevate pakkujate tüüpprojekte, siis paraku midagi ideaalset pole, aga mõni enda nägemus ehk isegi on, kuid mille järgi tootjat valida?
Pelgalt hinnajärgi nagu ei julge kõige soodsama pakkumise peale lennata, samas kuna pole tegu elumajaga, siis väga maksimum pangaga ka sekkuda ehitusse ei sooviks.

Alustama peab ilmselt vundamendist. Mis on palkmaja jaoks kõige õigem ja parem vundament? Kas plaatbetoon vms? Ehk täis betoon kogu maja ulatuses?
Või vundament ainult seinade alla jooksa, ning põranda alla otse kild ja liiv jne..?

Selge on see, et ka aknaraamid tuleb puidust tellida.
Nüüd aga mõni küsimus, mis on ahju puhul oluline. Koht. Vundament alla, ning soojamüüriga ahi peaks olema antud tingimustes ilmselt kõige leebem lahendus?

Ilmselt tuleb mul neid küsimusi ja asju veel ja veel. Ning kui tegemiseks juba läheb, siis proovin siia ka ehk mõne jutu juurde kirjutada, mis, miks ja kuidas on lahendatud.
Aga igasugused soovitused mis on kellegil kogemuste põhjal saadud on alati teretulnud!

Lugupidamisega.
Kupi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 24 Juul 2011, 22:09
Asukoht: Fin - Est
Kontakt:

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Kupi »

Ja, et arusaamatuks miskit ei jää, siis ennekõike huvitavad mind kogemused inimestelt, kes omavad palkmaju või on selle tee läbi käinud.
Niisama netis ringi luusida ja lugeda oskan isegi, aga ma ei kannata seda ümber aurukatla hämamist.
Üks ütleb ühte, teine teeb maha jne. Mis on meie kliimas sooja hoidev palgi optimaalne paksus?!
Jne..
Ma tänan veelkord.
UPS
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas UPS »

Tere!Esiteks,mina loen selliseid kirjutisi alati hirmuga,et järjekordne inimene,kes palkmajdest midagi tea,satub tüüpilise palkmajaehitaja võrku.See on uskumatu,milliseid "maju"inimestele müüakse.Võid lisada meiliaadressi,saadan sulle alustuseks nimekirja,millistest tootjatest kauge kaarega ringi käia.
Teiseks,eesti tellijal pole üldjuhul raha ja teadmisi,et tahta korralikku maja.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Kupi kirjutas:Alustama peab ilmselt vundamendist.
Plaani pidamist alusta ikka majast, seejärel alles valitud majale sealse krundi geoloogiaga sobiva vundamendi nuputamine.
Kupi kirjutas: Mis on meie kliimas sooja hoidev palgi optimaalne paksus?!
Aga eks sa ise pead ikka suures piires otsustama esmalt millise U-arvuga seina sead eesmärgiks! http://www.hkhk.edu.ee/soojafyysika2/pi ... amine.html http://www.puuinfo.fi/sites/default/fil ... itetty.pdf
Kupi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 24 Juul 2011, 22:09
Asukoht: Fin - Est
Kontakt:

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Kupi »

meil: filtripesula@gmail.com

Ja pidasin silmas siiski vundamendi osas seda etappi, kus maja on paberipeal valmis, ning ehitust alustatakse objektil.
Sõnastasin end veidikene valesti.

Eelnevad ehituskogemused endal on täiesti olemas, kuid paraku puudub kogemus palkmajadega.

Teema ongi siia tekkinud põhjusega, et pääseda läbi kõigist petukaupmeestest ja jõuda selle õige ja usaldusväärse tarnjani, ning eelnevalt uurida tagamaid, et saaks talle edastada oma soovi nii täpselt kui võimalik.
Korraliku töö eest olen nõus maksma, aga üle ei maksa. Kuid ka antud maksmise osa võiks jätta sinna piiri, et ei ehita elumaja, vaid suvekodu.
Elumaja ehitusega jõudsin just lõppfaasi, niiet see mure on kaelast ära.
Külaline
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui pealkirja ära muudad, siis saab kindlasti teema parem.
Külaline
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kupi kirjutas:... Ja pidasin silmas siiski vundamendi osas seda etappi, kus maja on paberipeal valmis, ning ehitust alustatakse objektil. ...
Ise olen siiani arvanud/aru saanud, et kui maja paberil, st projekt on olemas, siis seal projektis peaks olema vastavalt geoloogilistele uuringutele toetudes ka vundamendi kohta kõik kirjas. Või olen eksiteel?

Urmas
Sita Nikerdis
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Sita Nikerdis »

Ühte korstnasse ahju ja kerist ilmselt ei lubatateha,aga kes teab :D Ja mis loom see soojamüüriga ahi on?
S.N
tõnu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 265
Liitunud: 08 Aug 2006, 23:04
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas tõnu »

natuke soolane hind vaid sellise sinise kirju palgiosa eest!? mõtetult suure osa majast moodustab terass!
UPS
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas UPS »

... ka antud maksmise osa võiks jätta sinna piiri, et ei ehita elumaja, vaid suvekodu.

Niiet väike läbipuhumine siiski on lubatud? :roll:
Kas sa ahju ehitad nii,et ainult talvel kütan ju,natuke võib praguneda ja suitsu tuppa ajada?
Kupi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 24 Juul 2011, 22:09
Asukoht: Fin - Est
Kontakt:

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Kupi »

No hinnapiiri konkreetselt paigas küll ei ole, ei olnud ka oma igapäevase kodu ehitamisel, kuid vaimusilmis võiks kogu komplekti (st. Karp, katus, aknad, uksed, trepp ja põrandad, valmis leiliruum ja pesuruum jääda kuskile 50k euri sisse.
Eks teatud tööd võiks ka ise ära teha, ning siit ja sealt mõnel tuttaval ehitajal lasta kõpitseda, kuid asi millest miskit ei jaga on just see karp ja selle õige valik.
Samuti mis on kõige õigem valik põranda suhtes.
Iga loll oskab tellida mitmeid kante betooni ja see vundamendina maha valada, aga kas palkmaja juures, kus kõik hingab ja on võrdlemisi "õhuline" on see betoonpõrand õige?

Samuti oli küsimus selles, mis jämedusega palk võiks olla see õige, et kannataks vajadusel ka talvisel ajal sinna minna ja sooja saada, ilma, et peaks kuskilt ehituspoest hunniku elektri puhureid kaasa haarama .

Ahi/kamin või misiganes see õige küttekeha sinna hoonesse oleks on muidugi üks asi, mille lasen 100% teha inimesel, kellel on antud tegemistes ka kogemusi ette näidata.
Kodu ahi on kellegi erilise sosssepa poolt kokku laotud (Dibla pole isegi vundamenti alla pannud ja 1.8m kõrgune punasest tellisest ahi on otse põranda peale ehitatud.) Seda on siis lasknud keegi eelmine siin teha, kes siin elas. Paraku antud viga sai avastatud alles siis, kui põrandaid sai soojustatud..

Antud pakkumine, seal 9 900euriga on kohati vb isegi soodne, aga paraku ma ei näe nii suurel hoonel pointi, kui eesmärgiks on siiski suvekodu, koht kus käia raamatuid lugemas või lihtsalt puhkamas, mitte teistele pidutsemiseks. Seega piisab täiesti hetkel kolmele inimesele, varsti juba neljale jah.



Korstna teemal peatudes, pidasin siiski silmas ühte korstent ja kahe erineva lõõriga. Ehk ei paku huvi olukord, kus tuleb lasta kahte maja otsa eraldi korsten laduda.
tõnu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 265
Liitunud: 08 Aug 2006, 23:04
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas tõnu »

Vahet pole, kas suve koduks või alaliseks elamiseks, sest kunagi ei tea mis kiiks pähe lööb ja sinna majja alaliseks elama jääd (enda kogemusest)! Sellepärast soojusta ikka kohe katus ja põrand korralikult ära ja pane pakettaknad ette! Katuse soovitaksin teha ikka järsema, et saaks katusealuses osas ikka sirge seljaga käia! Korralik, salvestav ahi ja saunaahi on sellisele majale piisav, endal on veel soojamüüriga pliit ka lisaks!
Kupi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 24 Juul 2011, 22:09
Asukoht: Fin - Est
Kontakt:

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Kupi »

No selles suhtes, olen ikka jäik ja jään suvemaja juurde kinni.
Kuna suvemaja asukoht on minujaoks võrdlemisi keeruline, st. ei klapi ei tööga ega muude hobidega, siis alaliseks elamiseks see ei saa kunagi. Ning alati kui soovi on, võib jub ehitada kõrvale hoopis suurema maja, ning praeguse elukoha maha müüa.
Krundil ruumi on, tsipa üle 2ha.
susser
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas susser »

Tõnu , see palk on väga norm ...
tõnu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 265
Liitunud: 08 Aug 2006, 23:04
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas tõnu »

susser kirjutas:Tõnu , see palk on väga norm ...
ma usun, et se palk on norm., häda on vaid selles, et seda maja on võimalik teha ainult tumedat tooni!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

tõnu kirjutas:
susser kirjutas:Tõnu , see palk on väga norm ...
ma usun, et se palk on norm., häda on vaid selles, et seda maja on võimalik teha ainult tumedat tooni!
Alati on ju võimalik see palk üle lihvida.
Torutööd Tartus 56 932 898
tõnu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 265
Liitunud: 08 Aug 2006, 23:04
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas tõnu »

pikk88 kirjutas:
tõnu kirjutas:
susser kirjutas:Tõnu , see palk on väga norm ...
ma usun, et se palk on norm., häda on vaid selles, et seda maja on võimalik teha ainult tumedat tooni!
Alati on ju võimalik see palk üle lihvida.

jääb kirju nagu koera p...e! aga kui meeldib mõtetut lolli tööd teha siis võib ka parema tulemuse saada!
renks1
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas renks1 »

Tere,
olen nö nullist teinud sellise suvemaja.
Ilma mingi ehituskogemuseta. Siitsamast foorumist kogusin tera haaval infi.

Algul mõtlesin samasuguse lavatsiga onni peale, see laideti maha ja jumal tänatud.
Tee vahelagi ja 45* katus, saad üles normaalse toa, kus magada ja niisama rahus olla.

Ehitaja valisin asukoha järgi. Et mu krundist mõistlikus kauguses oleks. Kuna sealkandis on kaks selle ala firmat, tuli otsustavaks kriteeriumiks hind. Millegi järgi peab ju valmina. Käisin üht tema lähikonda ehitatud samasugust sauna vaatamas ka. Selle omanik oli kogemata kõva teoreetik ja oskas näidata asju, mida mina ei osanud tähelegi panna. Mul oli teadupärast null kogemust.

Ehitaja tegi siis seinad + vahelae + katuse (osb ja bit.sindel) + ukse-aknad. Muu paugutasin suure hurraaga ise nii umbes paari aastaga. Eks palju pisiasju on muidugi teha veel, aga pingutada enam ei viitsi.
Pottsepp ladus pliidi + väikse soemüüri + korstna. Nende vundamendi tegin ise ja silma järgi. Vist sai isegi üle pingutatud, aga parem nii.
Pliidi sellepärast, et talvel minnes annab raud kohe sooja ja süüa saab ka teha. Elektriga on nagu on teadupärast.

Mul oli vana vundament ees, kaht müüri sai kasutada, kaks ladusin fibost. Põrand on liiva peal. Talvel jahtub nädalaga nagunii maha ja sooja saad sisse teiseks päevaks. Kui just elektri vm-ga pidevalt plussi ei plaani hoida seal. Mina ei näe mõtet.

Seinad on 150 freespalk, tundub paras majakese mõõtude jaoks (5,5x5,5m on sisemõõt). Peale vaatad, ei tundu liiga pilbas ega liiga massiivne. Praegu on mõnusalt halliks läinud juba. Mulle meeldib nii.

Projekti polnud, hädised joonised vaid. Need vormistas üks inseneribüroo projektiks. Suurim kulu oli vist geoalus.
Kui sa selle 60 m2 -ga vihjad pügalale, et ei pea vallalt ehitusluba taotlema, siis see ei pruugi pädeda. Mulle öeldi, et see rohkem abihoonete teema, suvemajal võiks ikka projekt olla. Ma ei vaielnud.

Mis veel. No veevärk on selline asi, millele võiks enne sügavamalt mõelda. Et kuidas torud ära minnes hõlpsamini tühjaks saada näiteks. Ja küttekaablid siia-sinna, et häda korral lihtsam oleks. Häda on siis miinuskraadid.

Saun- paratamatult on kogu onni aknad udused kui saunatamine lõppenud. Ehk niiskust tuleb palju. Sauna laele peaks kõrgendatud tähelepanu pöörama, kui sa teed nii nagu mul on, vill vahel. Ja üldse ventileerimisele. Mul on peale sauna 10-15 minti aknad pärani all korrusel. Mingit sundventi pole. Elementaarne metsamajake ikka.

No ja närilised, neist sa ilmselt ei pääse :) Aga meeles pidada ja proovida ju ikkagi võiks. Koht, kus seinad lõpevad ja sarikad kinnituvad, on kriitiline.

Mingit raketiteadust tegelikult ei ole. Teed oma standarditele vastavalt. Ise tunned, millega rahul oled.
Aa jah, elektri lasin ikka papritega meestel ühendada (kaabeldasin ehk musta töö tegin ise) ja korstnale oleks pidand kaks lõõri tegema ;)
Külaline
külaline

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

renks1 kirjutas:Tere,
olen nö nullist teinud sellise suvemaja.
Ilma mingi ehituskogemuseta. Siitsamast foorumist kogusin tera haaval infi.

Algul mõtlesin samasuguse lavatsiga onni peale, see laideti maha ja jumal tänatud.
Tee vahelagi ja 45* katus, saad üles normaalse toa, kus magada ja niisama rahus olla.

Ehitaja valisin asukoha järgi. Et mu krundist mõistlikus kauguses oleks. Kuna sealkandis on kaks selle ala firmat, tuli otsustavaks kriteeriumiks hind. Millegi järgi peab ju valmina. Käisin üht tema lähikonda ehitatud samasugust sauna vaatamas ka. Selle omanik oli kogemata kõva teoreetik ja oskas näidata asju, mida mina ei osanud tähelegi panna. Mul oli teadupärast null kogemust.

Ehitaja tegi siis seinad + vahelae + katuse (osb ja bit.sindel) + ukse-aknad. Muu paugutasin suure hurraaga ise nii umbes paari aastaga. Eks palju pisiasju on muidugi teha veel, aga pingutada enam ei viitsi.
Pottsepp ladus pliidi + väikse soemüüri + korstna. Nende vundamendi tegin ise ja silma järgi. Vist sai isegi üle pingutatud, aga parem nii.
Pliidi sellepärast, et talvel minnes annab raud kohe sooja ja süüa saab ka teha. Elektriga on nagu on teadupärast.

Mul oli vana vundament ees, kaht müüri sai kasutada, kaks ladusin fibost. Põrand on liiva peal. Talvel jahtub nädalaga nagunii maha ja sooja saad sisse teiseks päevaks. Kui just elektri vm-ga pidevalt plussi ei plaani hoida seal. Mina ei näe mõtet.

Seinad on 150 freespalk, tundub paras majakese mõõtude jaoks (5,5x5,5m on sisemõõt). Peale vaatad, ei tundu liiga pilbas ega liiga massiivne. Praegu on mõnusalt halliks läinud juba. Mulle meeldib nii.

Projekti polnud, hädised joonised vaid. Need vormistas üks inseneribüroo projektiks. Suurim kulu oli vist geoalus.
Kui sa selle 60 m2 -ga vihjad pügalale, et ei pea vallalt ehitusluba taotlema, siis see ei pruugi pädeda. Mulle öeldi, et see rohkem abihoonete teema, suvemajal võiks ikka projekt olla. Ma ei vaielnud.

Mis veel. No veevärk on selline asi, millele võiks enne sügavamalt mõelda. Et kuidas torud ära minnes hõlpsamini tühjaks saada näiteks. Ja küttekaablid siia-sinna, et häda korral lihtsam oleks. Häda on siis miinuskraadid.

Saun- paratamatult on kogu onni aknad udused kui saunatamine lõppenud. Ehk niiskust tuleb palju. Sauna laele peaks kõrgendatud tähelepanu pöörama, kui sa teed nii nagu mul on, vill vahel. Ja üldse ventileerimisele. Mul on peale sauna 10-15 minti aknad pärani all korrusel. Mingit sundventi pole. Elementaarne metsamajake ikka.

No ja närilised, neist sa ilmselt ei pääse :) Aga meeles pidada ja proovida ju ikkagi võiks. Koht, kus seinad lõpevad ja sarikad kinnituvad, on kriitiline.

Mingit raketiteadust tegelikult ei ole. Teed oma standarditele vastavalt. Ise tunned, millega rahul oled.
Aa jah, elektri lasin ikka papritega meestel ühendada (kaabeldasin ehk musta töö tegin ise) ja korstnale oleks pidand kaks lõõri tegema ;)

Pole paha. Järgmise teed kindlasti paremini. :hello:
JP76
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 01 Sept 2013, 15:54

Re: Praktiline, väike, energiasäästlik palkmaja.

Lugemata postitus Postitas JP76 »

Väikest maja on kallis ehitada, eriti kui ta asub kuskil "metsas"

Omal analoogne töö hetkel käsil, palk on 7x9

Tagantjärgi tarkusena võib öelda, et oleks aimanud, palju igast transpordid/kopad maksavad, oleks teinud ühe seina veel 2m pikema ja oleks tõsise elumaja saanud. Amatööride asi, mis teha.

Olles omale teinud pilvelõhkuja vundamendi ja valatud põranda, siis uuesti väiksemale suvemajale teeks kindlasti tuulutatava.

Vanaisad teadsid rääkida, et kui aastaläbi tahad sees elada, siis peaks vara vähemalt 12cm olema. Ei oska kommenteerida, kui hästi see vastab tõele aga ju seal mingi kogemustest saadud tõetera vast ikka sees.


P.S ja kui keegi ütleb, et ah, palgi võib ju alati üle lihvida, siis ta ei tea millest räägib.
Vasta