Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Palkmajade teema
Vasta
Urmas
autodidakt
Postitusi: 7075
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 181 korda
On tänatud: 266 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 14 Nov 2020, 13:46 Täna komistasin Nõmmekate grupis 1 rohekretiini avaldusele- nii, et vaata ette, ka selliste mõtete eest võidakse sind varsti risti lüüa.
Mul on nõmmekatele vastumeetmed olemas- õpetan meie kahele maine coon tõugu kassidele selgeks tegutsemise käskluse peale "Võõras, äss, võta!" ja proovigu ainult aia taha piketeerima tulla. ;) Nõmmekate neti kaudu 60km kauguse tagust haukumist ma ei kuule. ;)
Olgu, jätame kasutaja pikk88 teema rahule, las kommenteerib oma maja ehitust. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Walterscheid
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänatud: 4 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Enda kogemused ca 30 aastat maja servas kasvanud viinapuuga sellised, et krt ta ajab oma väädid kõikvõimalikesse kohtadesse. Eriti kui räästani ulatub, leidub teda tuulekastides meetrite pikkusena, pööningul villa sees, katuseplaatide vahel jne.
Positiivne oli, et suvel pakkus akna ees päikese kaitset ja talvel raagus olles ei takistanud päikest :D
ping
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1110
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas ping »

Walterscheid kirjutas: 14 Nov 2020, 14:18 Enda kogemused ca 30 aastat maja servas kasvanud viinapuuga sellised, et krt ta ajab oma väädid kõikvõimalikesse kohtadesse. Eriti kui räästani ulatub, leidub teda tuulekastides meetrite pikkusena, pööningul villa sees, katuseplaatide vahel jne.
Positiivne oli, et suvel pakkus akna ees päikese kaitset ja talvel raagus olles ei takistanud päikest :D
Ja kui pööningult niiskust leiab, siis juurdub sinna ja alt läbilõikamine enam ei aita tõrjuda paharetti.
Olen mõne vana suvila katuse lahti võtnud ja see pilt mis avanes oli paha.
:hello:
pikk88
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1449
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Kolm päeva rõõmustasin ennast korstna paigaldamisega. Kuna korsten oli 7m pikk ja vajas lühemaks tegemist siis mõtlesin, et panen ajutiselt niisama mõne raudtoru läbi seina ja päris krostna paigaldamise jätan kevadesse. Terve päeva nägin vaeva selle jama paika keeramisega, kuid kuna torude läbimõõdud ei klappinud ja korralikke üleminekuid kusagilt võtta polnud siis üleeile võtsin kätte ja tegin selle soojustatud korstna 3m lühemaks. Teine põhjus miks ei tahtnud algul hakata soojustatud korstaga tegelema oli see, et pelgasin selle kaalu. Olin millegipärast veendunud, et selle paika tõatmiseks on ilmtingimata kraanat vaja. Eile õhtuks jõudsin omadega nii kaugele, et korsten sai paika ja ka läbi seina toru ära viidud. Kõk see sai paika sätitud üksinda ilma igasuguse kraana abita.
Pilt
Pilt

Korstna sisetoru läbimõõt on 150mm. Materjaliks on 1mm roostevaba plekk. Soojustuseks kivivill 50mm. Praegu on korstna viimasest kinnitusest, räästa all, korsta tipuni maad 2m. Loodetavasti peab see kevadeni vastu ja siis saab selle vajaduse korral veel lühemaks teha, kui korsten lõplikult paigas. Kui hästi läheb siis saab täna ka bullerjan lõpuks korstnale külge ühendatud ning õnnestub ehk ka küte tööle saada. Läbi seina tuleva toru ümbrus saab veel soojustatud tulekindla Paroc kivivillaga. Tõmme oli igatahes päris korralik. Vägisi üritas väiksemaid villatükke korstnasse tõmmata peale horisontaalse toru ning korstna kokkuühendamist. Horisontaalse toruna kasutasin seda "ülejääki" mis korstna otsast maha sai lõigatud.
Torutööd Tartus 56 932 898
pikk88
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1449
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Uudiseid läänerindelt.
Panin nädala alguses bullerjani tööle. Asi toimis, kuid ühe pisikese ahjutäie peale läks korstna pööranguosa koos kolmikuga kahtlaselt soojaks. Võrreldes horisontaalse toruga, kus sai vabalt ka ilma kindata kätt peal hoida(seda juba ruumis sees) läks väljas olev korstna alumine ots nii soojaks/kuumaks, et kindaga puudutada ikka sai, kuid kätt peale panna enam ei tahtnud. Oletasin siis, et põhjus poolpiduses bullerjani koldelaes. Sinna oli keegi "külasepp" keevitanud kahes kihis õhukese 1-2mm pleki mille esimene kiht oli juba läbi põlenud. Oletasin, et leek käis korstnasse ja põhjustas sellega kuumenemise.
Käisin otsisin EMEXist parajalt roostes 6+mm lehtmetalli tüki ning nägin ühe pika päeva põrguvaeva, et see sinna võimalikult hästi paika keevitada. Nii, et kusagile ühtegi vahet ei jääks, mille kaudu leek jälle korstnasse käia saaks.
Eile hommikul läksin käisin veel torujüri katlapoes ning ostsin endale termomeetri ,et paremini aimu saada mis termperatuurid korstnas liiguvad. Siis läksin objektile ning avastasin, et vahepeal on korsten hakanud tõmbamise asemel puhuma. Kuivõrd siit foorumist midagi analoogset kunagi lugema juhtunud siis oletasin, et ehk on lihtsalt külma õhu "kork" kusagil korstnas ees. Üritasin seda siis heaga ja halvaga eest ära saada. Proovisin kuumaõhupüssiga otse korstnasse lasta. Siis proovisin leeklambiga otse toapoolelt korstnasse lasta. Siis proovisin korstna põhjas olevast pooletollisest torust(mille kaudu kondents välja voolama peaks) otse sisse lasta ja seda toruotsa soojendada leeklambiga. Tolku ei midagi. Oletasin siis, et ehk on tuul kehva nurga alt ja liiga tugev, sest väljas lõõtsutas ikka päris mõnuga nende eksperimentide aeg. Jätsin asja niisama ja tegelesin terve päeva muude toimingutega. Õhtuks tuul rauges ja proovisin korra veel suitsu teha korsta toapoolses otsas. Ikka puhus sisse. Kui eelnevalt poleks korsten nii korralikult tõmbanud siis oleks hakanud klassikalisel viisil kahtlustama, et korsten sai kogemata tagurpidi üles pandud või on liiga peenike või liiga lühike. Eile õhtul värskendasin netis oma mälu ning nüüd oletan, et ehk on siis korsten ja korstent ümbritsev vill liiga märg? Korstnal mütsi peal ei olnud ja see paar päeva sadas ikka mõnuga, kui ma keevitustöödega tegelesin. Eile panin küll mütsi peale, et nüüd ei tohiks rohkem sisse sadada, kuid samas on kahtlane see, et terve suve vedeles korsten täiesti küllili asendis aiaääres ning sai vett ja vihma täie raha eest. Kui nüüd paar päeva püstises asendis niiviisi mõjusid siis on asi jama. Täna lähen panen suurema puhuri korstent kuivatama/soojendama, kui asi ise ööga mõistust pähe pole võtnud. Homme annan tulemustest teada.
Torutööd Tartus 56 932 898
pikk88
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1449
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Katsetused said edukalt läbitud, kuid ega ma sellest eriti targemaks küll ei saanud. Kui tegudele jõudsin siis valitses väljas ilus ilm ning täielik tuulevaikus. Korsta sisemise otsa juurde suitsu puhudes siis puhus korsten küll veel kergelt sisse aga julgen oletada, et see oleks ka siis õigetpidi tööle hakanud, kui oleks kohe ahju tule alla teinud. Kindluse mõttes lasksin umbes 10 minutit korstna otsast puhuriga sooja õhku sisse ning asi töötas nagu kellavärk. Tagantjärele tundub kummaline see, et üleeile kui mitu tundi üritasin asja tööle saada, siis tundus mulle mitu korda, et korsten hakkas tõmbama. Väljas korstna otsast suitsu tuli. Aga kui tuppa tagasi ronisin siis mingit tõmmet ikkagi ei olnud. :?
Paigaldasin korstna kolmiku juurde ka termomeetri
Pilt
Kui petška korralikult juba küdes ning kõik klapid lahti olid siis näitas termomeeter ligikaudu 250 kraadi. Paigaldasingi selle kõige kuumema koha peale. Ruumis sees olev soojustatud korstnaots, mis on bullerjanist umbes 50cm kaugusel, see oli terve päeva nii parajalt leige, et kätt saab seal rahulikult peal hoida.
Vaatasin, et 250 kraadi on natuke palju, mida korstnasse lasta? Vähemasti säärane mulje on mulle siit foorumist jäänud. Panin siis bullerjani ukse küljes oleva õhuklapi täiesti kinni ning ka selle siibri aseainet täitva klapi keerasin umbes veerandi jagu kokkupoole ning saavutasin termomeetri näiduks umbes 150-160 kraadi. Nagu ma aru olen saanud siis see peaks veel piisav temperatuur olema, et pigi ei hakkaks tekkima? Ja ka korstna elueale peaks see ilmselt parem töötemperatuur olema, kui 250 kraadi?
Eks täna katsed jätkuvad, täna vähemasti tuul kõvem ja ilm ka natukene kehvem, kui eile. Nii, et panen vaimu valmis selleks, et korsten ööga jälle streikima on hakanud :)
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3619
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 29 korda
On tänatud: 46 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Hiid »

lisaõhku ei saa kusagilt? Alt on ikka kinni?
pikk88
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1449
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Alt on kinni. Korstna põhjas on vaid pooletolline toru mille kaudu tuleb välja kondentsvesi. Eile tekkis korstnal ka alguses raskusi töölehakkamisega, kuid kui paberi süütasin ning ukse kinni panin lasksin kompressoriga natuke õhku ukseklapist sisse. See näitas asjale suuna kätte ning asi töötas korralikult.
Kuni ühel hetkel keset päeva tuli keset päeva lääne poolt korralik purgaa mis alustuseks viis mu palgihunniku pealt paar aastat vana koormakatte minema ja peale seda hakkas ahi taas täiesti tühja koha pealt sisse ajama. Umbes kümmekond sekundit puhus suitsu sisse ning siis tõmbas jälle normaalselt. Seda juhtus umbes veerandtunnise tormihoo jooksul 2-3 korda. Ise jäin mõtlema, et kas seda anomaaliat võib põhjustada see, et hoone ise poolik. Putkal pole veel lage peal ning räästa alt puhub kõik ilusasti sisse?
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 7075
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 181 korda
On tänatud: 266 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Korstent liiga madalaks ei teinud?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 185
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas rst »

Pilt

Kas need minimaalsed nõuded on täidetud?
pikk88
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1449
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

rst kirjutas: 23 Nov 2020, 08:56 Pilt

Kas need minimaalsed nõuded on täidetud?
Räästa servast korstna otsani on umbes täpselt 160+cm. Seega peaks kõik nõuded täidetud olema? Katuse kaldenurk on 43 kraadi.
Täna õhtuks omadega nagu suitsusink :evil:
Hommikul hakkas asi tõmbama, käisin vahepeal tiiru poes ja kui tagasi jõudsin siis oli ruum tossu täis. Sain siis asja uuesti tööle ning paar tundi asi töötas tõrgeteta. Järsku tõusis suurem tuul ning hakkas uuesti sisse puhuma. Proovisin mitu korda veel kompressoriga ukseaugust kergemalt ja tugevamalt vastutuult teha, kuid siis sai kõrini ning viskasin põlevad tukid välja. Niimoodi seda asja küll paraku kasutada ei saa. :(
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 7075
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 181 korda
On tänatud: 266 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 23 Nov 2020, 17:04 Räästa servast korstna otsani on umbes täpselt 160+cm.
Aga katuse harjast? Kas siis ei hakka trikke tegema kui korstna ots harjast madalamal ja tuul hakkab kuidagi omatahtsi käima?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
-virks-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 28 Apr 2013, 12:38
On tänatud: 5 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas -virks- »

Ruum võib tuulest tingituna olla alarõhuline ja imebki korstna kaudu juurde.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2011
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 58 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vahel on aidanud, kui korsta otsa pistetakse ülalt kitsenev koonus, kuna korstnas jahtuva gaasi ruumala väheneb ja vaja on hoida gaasi kiirus enam vähem konstantne või väljundis suurenev:
image_2020-11-23_175125.png
Ka võib olla piltidel kujutatud seis, olenevalt tuule suunast:
image_2020-11-23_175004.png
image_2020-11-23_175004.png (119.96 KiB) Vaadatud 396 korda
Lisaks võib probleem olla selles, et su moodulkorstnas on kivivill vettinud ja kui ta hakkab kuumenema, siis eraldab torujuppide vahelt korstnasse auru, mis lämmatab tõmbe.

Venelased soovitavad viilkatuse kõrval asuva korstna üleulatuva osa pikkuse kalkuleerimisel kasutada järgmist skeemi:
Pilt

Veel juttu korstna tõmbe kohta (ka graafikud) http://mark.planet.ee/projekt/kyte/Kui_ ... _tomba.pdf
pikk88
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1449
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Käisin ronisin korstna otsa ja mõõtsin pikkused-laiused kindluse mõttes üle.
Sellest oli vähemasti niipalju tolku, et märkasin seda, et korstna ülemine ots on pigine. Kahtlustasin tegelikult seda ise juba varem, sest kui tormituulega asja pahupidi tööle pani siis tegi pigiseks ka ahju ukse küljes oleva klapi sisekülje. Tegin mõõtmistulemustest ka nn skeemi kuhu said mõõdud peale märgitud.
Pilt
Tegin pildi ka sellest suunast, kuspoolt tuul puhkus mis neid anomaaliaid põhjustas.
Pilt
Kui vaadata pikku hoone tagumist seina siis naabri laut on küll 4-5m tagapool, kuid korsten on ligi 10 meetrit lauda otsaseinast eemal. Seega ei tohiks see kõrvalhoone ju asja mõjutada?

Ülejäänud päeva, mis pildistamisest üle jäi, tegelesin laetalade alla ristipidi jooksva lisatala paigaldamise ja ehitamisega. See toetub otsaseintele ning keskkohast ka vaheseinale. Tala on tehtud kahest 5x20 prussist, millele on PVAga peale liimitud 22mm niiskuskindel vineer. Prussid on omavahel veel 10mm poltidega iga 50cm tagant seotud. Põhikoormuse võtabki endale vineer. Prussid on seal vineeri toetamiseks.
Pilt
Pilt on tehtud vaheseina seest mis oli esialgu plaanis tähes mahus välja ehitada ning ka uks vahele panna ruumidele. Praegu enam sellest niiväga kindel pole. Ühes seina otsas on ahi, teises uks. Siis võib juba ukse ka vahelt ära jätta. On mugavam liikuda ja muidu ei teeks seda seina sinna ilmselt üldse, aga siis jääks keset ruumi lihtsalt napakas post seda lisatala toetama. Samas oleks muidugi hea soovijatele postitantsu eksameid tegema hakata.
Torutööd Tartus 56 932 898
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2011
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 58 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kui su joonis on mõõtakavas, siis pane korstnale mall peale, silma järgi on ta katuseharjast 20 kraadi langeva sirge peal, soovitus on max 10 kraadi ja korsten just lageda põllu poolses küljes. Kui sisse ajab, fikseeri tuule sund. Kui sul võimalik, tõsta kogu kupatus teise külge.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 7075
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 181 korda
On tänatud: 266 korda

Re: Kuidas ma endale maja ehitama hakkasin.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 25 Nov 2020, 09:06 Samas oleks muidugi hea soovijatele postitantsu eksameid tegema hakata.
Neljakandilise posti küljes? Osad trikitajad tahavad posti küljes liugu ka lasta. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Vasta