Tambitud saviga keldripõrand - kas säilitada?

jaakl
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 83
Liitunud: 23 Okt 2011, 19:28
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Tambitud saviga keldripõrand - kas säilitada?

Lugemata postitus Postitas jaakl »

Eestiaegsel majal on betoonist valatud kelder, keldri põrandaks on u 20cm tambitud savi (minu hinnangu järgi), selle peal 5-10 cm kultuurkiht (muld põhimõtteliselt), selle peal puitehitised mis kasvatasid majavammi. Õnneks lokaliseerus viimane keldrisse. Kõik puuosa on välja visatud, ja idee oli pinnast koorida u 30 cm vähemaks, ja panna sinna liiva mis maaniiskuse eest kaitseks; ja sinna peale näiteks betoon-kõnniteeplaadid mis annaks poolsileda põranda, kust saab vesi ka välja nõrguda.

Nüüd küsimus - kuna kultuurkihi alt leidsin savikihi, siis kas see oleks mõistlik välja visata, ja liivaga asendada, või pigem kasutaks seda just ära ja jätaks alt tuleva vee kaitseks alles, ning liiva paneks selle peale? Teine variant, savi asemele ja veel sügavamale killustik panna ja selle peale liiv. Kõige lõppu plaadid, oleks vist parem kui umbne põrandavalu?

Kui paksud need kihid olema peaksid, ja kas majavammi seisukohast on ohtu kui savi sinna alles jääks?

Keldri ajalugu ei tea (et kas see on reaalselt kevadeti vett kogunud), puu oli küll mitmes kohas ülimäda, ja sinna oli arendatud mingitesse nurkadesse tellistest ja teistesse liivast kõrgendusi. Niiskust seal ikka jagub silma järgi.
Vasta