Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

Suvila, minimaalne tarbimine, mis arvate: kaev 5m sügav 5m majast eemal, paneks põhjaklapi, 25mm PEM toru, odavaima väikese veeautomaadi tuppa, küttekaabli toru sisse, natuke peno ümber. Tarbimine väikeste 10mm torude kaudu, pmst üks kraan/dušš korraga. Kõva külmaga ei pea töötama ja õiget sügavust pole võimalik teha, aga kütte ja peno paneks igaks juhuks, et sügisel/kevadel väikese öökülmaga kohe ära ei minestaks.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Pane 32mm PEM ja kõik liitmikud imiosas pronksist koos toru sisse käiva pronksvõruga. Kindlasti ka torustik alates pumbast kaevuni kaldega, et õhk välja tuleks ja ka kohe pumba juurde kolmik kraaniga, kust saab imitorustikku vajadusel uuesti veega täita. Nii säästad hilisemalt oluliselt närve ja aega.
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

ifffff kirjutas: 09 Veebr 2019, 20:27 liitmikud imiosas pronksist koos toru sisse käiva pronksvõruga
Kas need paremad liitmikud näevad sellised välja https://www.k-rauta.ee/p/liitmik-mt-hs5 ... orule/3djo ?
ifffff kirjutas: 09 Veebr 2019, 20:27 kohe pumba juurde kolmik kraaniga, kust saab imitorustikku vajadusel uuesti veega täita
Kas pumba ette või järgi? Vanasti olen teinud nii, et pumba väljundis on see koht, ehk siis täidan pumba ja sealt kaudu peaks vesi ka alla kaevu poole vajuma. Või on vaja pumbast kaevu poole veel üks auk tekitada? Kuskile sinna ma pean küttekaabli läbiviigu nagunii tegema. Samas tahaks liidete arvu pumbast kaevuni minimaalse hoida.
Viimati muutis jkristjan, 10 Veebr 2019, 15:01, muudetud 1 kord kokku.
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

No nagu ma ütlesin tegu on suvilaga, me ei räägi elukohaks kasutatavale hoonele töökindla veevarustuse tagamisest. Teiseks paari aasta jooksul on oodata tsentraalse veega liitumist, seega sinna pole mõtet midagi kallist ja pikaajalist rajada ja pretentsiooni esitamise aeg on ka ilusti 2 aastat - kui see pump ei tööta täpselt nii nagu spetsifikatsioonis kirjas, läheb poodi tagasi nagu sooja või sisse. Aga sellegipoolest ma oma kätega ei hakka sitta tegema, need torud ja liitmikud mis ma paigaldan, ma kavatsen valida ja kokku laduda õigesti.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

jkristjan kirjutas: 10 Veebr 2019, 10:27
ifffff kirjutas: 09 Veebr 2019, 20:27 liitmikud imiosas pronksist koos toru sisse käiva pronksvõruga
Kas need paremad liitmikud näevad sellised välja https://www.k-rauta.ee/p/liitmik-mt-hs5 ... orule/3djo ?
ifffff kirjutas: 09 Veebr 2019, 20:27 kohe pumba juurde kolmik kraaniga, kust saab imitorustikku vajadusel uuesti veega täita
Kas pumba ette või järgi? Vanasti olen teinud nii, et pumba väljundis on see koht, ehk siis täidan pumba ja sealt kaudu peaks vesi ka alla kaevu poole vajuma. Või on vaja pumbast kaevu poole veel üks auk tekitada? Kuskile sinna ma pean küttekaabli läbiviigu nagunii tegema. Samas tahaks liidete arvu pumbast kaevuni minimaalse hoida.
Jah sellised näevad need liitmikud välja. Osad on ilma toru sisse käiva võruga. Pane kindlasti sellised mis on torusisese võruga.

Kui pumba korpuses on täitmisava olemas, pole lisaava vaja tekitada. Samas on kraaniga variant lihtsam, kui see korpuses olev poldiga ava. Nii kui see tagasi keerates ebatihe jääb on probleemid kohe olemas.

32mm PEM on väiksema takistusega, kuid samas hinnavahe on 25-sega pmst olematu. Kuid mida väiksem takistus imipoolel, seda muretumalt pump pumpab.
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

Tänud. Aga seda võru asja ei saa nii lihtsalt aru, K-Rautas kõik pakendi sees, ei saa lahti ka kakkuda, peab vist minema Espaki san osakonda uurima. Kui Kellelgi on mingi täpne toote link vms siis oleks abiks. PS. Bauhofis veel mingi selline asi: https://www.bauhof.ee/et/kute-jahutus-j ... ing-442692

See käib mingit teatud liiki liitmikega kokku? Pildi järgi viitab heale tummisele lahendusele.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ifffff mõtleb seda ja kui ma õigesti mäletan, siis maal panin pumbale, mis läks kaevu, midagi sellist ja vist oli ka 32mm.
https://www.bauhof.ee/et/veesusteemid/t ... messingist
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

Urmas kirjutas: 10 Veebr 2019, 17:09 Ifffff mõtleb seda ja kui ma õigesti mäletan, siis maal panin pumbale, mis läks kaevu, midagi sellist ja vist oli ka 32mm.
https://www.bauhof.ee/et/veesusteemid/t ... messingist
Kas sa räägid nendest liitmikest üldiselt või sellest hülsist konkreetselt? Mind hakkas huvitama, kas see hülss on sellele 32mm liitmikule sobiv lisand.

Ma saan aru, et natuke tüütu on siin pikalt jahuda, aga tänapäeval ju kõik müüvad poes asju 30% kallimalt kui veebipoes ja kohale minnes mitte midagi kuskil ei ole ja viimane kontaktivõimeline teenindaja lahkus ka ammu Soome tööle. Niiet ma üritan ostukorvi veebis kokku panna ja ära tellida, vaja jube täpselt teada kõike :)

Lisaks veel, oskab keegi mulle öelda PEM torude lubatud/soovitatud minimaalset pöörderaadiust? Ütleme siis näiteks 25mm ja 32mm oma.
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

...aaa nüüd ma saan aru küll, see hülss vist tõesti sobib lisaks tavalisele messing liitmikule, sest tema äärik katab ära täpselt toru paksuse, seega ta liitmiku jaoks toru otsa profiili ei muuda. Parandage kui ma eksin.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas aero »

jkristjan kirjutas: 10 Veebr 2019, 18:00 kohale minnes mitte midagi kuskil ei ole ja viimane kontaktivõimeline teenindaja lahkus ka ammu Soome tööle. Niiet ma üritan ostukorvi veebis kokku panna ja ära tellida, vaja jube täpselt teada kõike :)
Läheb põhiteemast välja, kannatage ära.
Vee ja kanali teemal mina julgen kinnisilmi Febi minna. Alati pädevad teenindajad ja vajalikud vidinad olemas. Müüjaid tuleb lausa kiita. Asjalikud viisakad, mõtlevad kaasa, valged särgid, selge silmavaade... Kõik kokku - Febist on meeldiv osta! Espaki tegelased tunnevad ka teemat aga müügikoolitusel pole vist ammu käinud :). Onninen müüb sulle vaid jur.isiku nimele ja kaupa ümber vahetada saab vaid lepinguga klient.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

jkristjan kirjutas: 10 Veebr 2019, 18:00
Urmas kirjutas: 10 Veebr 2019, 17:09 Ifffff mõtleb seda ja kui ma õigesti mäletan, siis maal panin pumbale, mis läks kaevu, midagi sellist ja vist oli ka 32mm.
https://www.bauhof.ee/et/veesusteemid/t ... messingist
Kas sa räägid nendest liitmikest üldiselt või sellest hülsist konkreetselt? Mind hakkas huvitama, kas see hülss on sellele 32mm liitmikule sobiv lisand.

Ma saan aru, et natuke tüütu on siin pikalt jahuda, aga tänapäeval ju kõik müüvad poes asju 30% kallimalt kui veebipoes ja kohale minnes mitte midagi kuskil ei ole ja viimane kontaktivõimeline teenindaja lahkus ka ammu Soome tööle. Niiet ma üritan ostukorvi veebis kokku panna ja ära tellida, vaja jube täpselt teada kõike :)

Lisaks veel, oskab keegi mulle öelda PEM torude lubatud/soovitatud minimaalset pöörderaadiust? Ütleme siis näiteks 25mm ja 32mm oma.
Jah seda tugihülssi mõlesingi. See pane messingust liitmikule lisaks.

PEM pöörderaadius katseta ise järele. Aja fööniga soojaks ja tee testi. Volti ei tohi sisse tulla kui painutad.
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

ifffff kirjutas: 11 Veebr 2019, 16:24 PEM pöörderaadius katseta ise järele. Aja fööniga soojaks ja tee testi. Volti ei tohi sisse tulla kui painutad.
Nojah aga kui rääkida ette planeerimisest... aga puht silma järgi ma ütleks, vaadates seda toru rulli poes, et kaevus mahub ta pöörama küll. Läbi rakke kaevu ja siis on tal ju seal terve kaevu läbimöödu jagu ruumi ennast otsapidi allapoole keerata.

Mis ma veel tähele panin, nendel torudel on erinevad seina paksused? See iseenesest on ok aga kuidas need ühed ja samad liitmikud ja hülsid siis sobivad, kas see pole mitte kahtlane?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

jkristjan kirjutas: 11 Veebr 2019, 16:37
ifffff kirjutas: 11 Veebr 2019, 16:24 PEM pöörderaadius katseta ise järele. Aja fööniga soojaks ja tee testi. Volti ei tohi sisse tulla kui painutad.
Nojah aga kui rääkida ette planeerimisest... aga puht silma järgi ma ütleks, vaadates seda toru rulli poes, et kaevus mahub ta pöörama küll. Läbi rakke kaevu ja siis on tal ju seal terve kaevu läbimöödu jagu ruumi ennast otsapidi allapoole keerata.

Mis ma veel tähele panin, nendel torudel on erinevad seina paksused? See iseenesest on ok aga kuidas need ühed ja samad liitmikud ja hülsid siis sobivad, kas see pole mitte kahtlane?
Ma sain aru, et sul ikka mingi järsema nurga sissepainutamise mõte on, mitte meetrise raadiusega keerata. Toru ja liitmikud peavad omavahel sobima. Erinevate tootjate asjade koos kasutamine võib (aga ei pruugi) lõppeda lekkivate liitmikega.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Selle odava pumba kohapealt vaidleks natuke vastu. Pole mõtet hakata ka kõigega siin elus üle tõmbama. Mul on aastakümneid veevärk mingi suvalise kõige odavama veeautomaadi otsas, lisaks on 150l hüdrofoor ka. Kestab too mingi 3-5 aastat, sureb ära lähed ostad uue. Ei kesta see kallim midagi kordades kauem. Lihtsalt saad korraga rohkem raha välja käia. Vesi jookseb kraanist ikka ühtemoodi.

5m pealt imeb suvaline veeautomaat niikui sahiseb. Kogemus ütleb, et reaalses elus hakkab muretama 7 ja peale imikõrguse meetrite juures, füüsika ütleb, et 10,34 meetrit on absoluutne piir ideaaltingimustel.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

kunn24 kirjutas: 12 Veebr 2019, 17:00
Ma loen su jutust välja, et sa oled elus vaid 1-e pumpa kohanud ja ei oska ka võrrelda, kuidas asi toimiks sukelpumba puhul. Kas pean siin hakkama loetlema inimesi, kes on selle õnnetu veeautomaadiga jamanud (mina ka), kuniks jõudsid otsusele, et see saast ei päde. Ei ole tal tootlikkust, veetase kaevus veidi alaneb, siis hakkab kohisema (st vesi temas keema), põhjaklapp hakkab lekkima, jookseb kuivaks- vaja uuesti täita jne.
Einoh päris ühte pumpa ma ka nüüd elus näinud pole "mõni" on ikka rohkem olnud:P Aga ei vaidle vastu muidugi. Paras jebimine on nende veeautomaatidega tõesti. Samas suvilakaev pole jällegi koht kuhu neljakohalise hinnasildiga grundfos sisse lasta ja järgnevad mõnikümmend aastat muretu olla.
jkristjan
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: 09 Veebr 2019, 10:37

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas jkristjan »

No vaata kui hea, vähemalt kõik said auru välja lasta nüüd. Ma kordaks üle ja täpsustaks, et kaevu sügavus on 5m, st põhi on 5m, vesi on selle peal. Hüdrofoori specis on kirjas imemissügavus 8m, seega seal on varu 2x ja rohkem. Tegemist on suvilaga, kuhu tuli mõte panna midagi paremat praeguse vibropumba ja aiavooliku asemel, arutelu ei käi majale 24/7/365 järgmiseks 10 aastaks töökindla veevarustuse loomise üle. Mingit 400 EUR pumpa sinna kaevu ei hakka uputama, valik on lihtne, kas saab selle odava hüdrofooriga (k-rautas odavaim uus ~58 EUR) vett tuppa imeda või ei. Kogu asja kas saab tehtud umbes 100 EUR eest või ei tehta seda üldse. Teiste sõnadega kogu mõte tekkiski sellest ja on huvitav seetõttu, et need odavad tükid on poes riiuli peal näha. Paari aasta pärast on antud piirkonnas teemaks tsentraalse veega liitumine ja uue maja ehitus, milleks teoretiseerida selle üle, et võibolla mõni asi pikas perspektiivis kunagi läheb katki ja ei ole nii äge kui võiks. Loomulikult ma ei läheks selle 100 EUR ostukorviga aastaringselt terve pere elamuna kasutatavale majale veevarustust ehitama.

Aga tänud, palju kasulikku infot sain ja mul on nüüd väga hea pilt ees liitmikest ja torudest ja asjadest, mida jälgida.
kütja
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 632
Liitunud: 27 Sept 2011, 16:51
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: Kas 25mm PEM on piisav 5m salvkaevust imemiseks?

Lugemata postitus Postitas kütja »

kunn24 kirjutas: 10 Veebr 2019, 11:40 Murevabam oleks kasutada kaevu lastavat pumpa, need imejad on paras jama ja soovitan neist kaarega käia. Odava hinnaklassi imejad on totaalne saast ja kallite puhul pole enam vahet.
Siis võid kaevust tuua üles ka 25 mm toru, kui rõhulang torus on vastuvõetav. Kaevu lastav pump tuleb valida kaevu tõstekõrguse, trassi antava veerõhu ja trassi takistuse järgi. 1 bar= 10 m tõstet. Su lähetandmete järgi ligi 4 bar.
Sellisel juhul kaevu ainult pump koos toruga, rõhurelee ja hüdrofoor tuppa (tehnoruumi), kus neid on hea hooldada, kui vaja.
5m sügavusse kaevu uputatav pump??????? Mille jaoks?.Kõige odavamad veeautomaadid imevad sealt vee välja.
Vasta